English

 


מאמרי דעה
האם מחמוד עבאס ישלם משכורות למציתים?
Share |
             
האם מחמוד עבאס ישלם משכורות למציתים?

  
מאמר דעה מאת איתמר מרכוס
 
בעוד שיו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס מקבל שבחים על כך ששלח צוותי כיבוי לסייע בכיבוי השריפות בישראל, משרד האוצר של הרש"פ עסוק בהכנות כדי להתחיל לשלם משכורות לעצורים פלסטינים החשודים בהצתת חלק מאותן שריפות.
עד עכשיו ישראל עצרה מעל 30 חשודים הקשורים להצתות של מאות השריפות שהשתוללו ברחבי ישראל בשבוע שעבר, וששרפו מעל 500 בתי מגורים ו-32,000 דונם של יערות וגנים לאומיים.

על פי החוק של הרשות הפלסטינית, כל מי שנמצא בכלא על "מאבק בכיבוש" (חוק האסירים של הרש"פ, סעיף 1) מקבל משכורת חודשית גבוהה. על כן, כל מי שיואשם, יורשע וייכלא באשמת הצתה, יקבל משכורת מהרש"פ החל "מתאריך המעצר" ועד לשחרורו. (תקנון ליישום חוק האסירים, סעיף 15)

כמובן, לא רק המחבלים שיורשעו בהצתת השריפות יקבלו משכורות מהרש"פ. כל מחבל פלסטיני, ערבי-ישראלי, או בן ארץ ערבית אחרת, שנשפט ונכלא בישראל באשמת "מאבק בכיבוש", מתוגמל במשכורת גבוהה מהרשות הפלסטינית. על פי החוק והנוהל ברש"פ, "מאבק בכיבוש" כולל כל ערבי שנכלא בגלל תקיפת ישראלים, בכל האמצעים הקיימים, בכלל זה זריקת אבנים על מכונית, דריסת בני אדם בתחנת אוטובוס, הכנת מטעני נפץ עבור מחבלים מתאבדים שהולכים להתפוצץ בבתי קפה, או ירי ודקירה למוות של אזרחים בעת שנתם.

מכיוון שהרש"פ מחשיבה באופן אוטומטי כל מי שתקף ישראלים או את רכושם כ"לוחמים" אשר "מתנגדים לכיבוש", אין הצדקה מצד החוק והנוהל הפלסטיני שלא לכלול את המציתים מהשבוע שעבר בין 'הגיבורים' הפלסטינים שמקבלים משכורות חודשיות.

חשוב לציין כי המשכורות שמקבלים המחבלים גדלות ככל שהם נמצאים זמן ארוך יותר בכלא. מחבלים שהורשעו ברצח ומרצים מאסר עולם, יגיעו למשכורת בגובה של12,000 ש"ח לחודש - פי ארבעה מהמשכורת הממוצעת ברש"פ.

הרש"פ כבר שילמה 91,000 ש"ח בסך הכל לחמישה המחבלים אנשי חמאס אשר רצחו את איתם ונעמה הינקין לעיני ארבעת ילדיהם באוקטובר 2015, כתגמול על מעשיהם. בדומה לכך, המחבל עבדאללה ברגותי קיבל כבר 645,000 ש"ח עבור הרכבת המטענים שרצחו 67 ישראלים בפיגועים במסעדת סבארו, במועדון שפילד, בקפה מומנט, בפיגוע המשולש במדרחוב בן יהודה, באוניברסיטה העברית, ובאוטובוס קו 4 בתל אביב.

כיום כ-7,000 אסירים פלסטינים מקבלים משכורות מהרש"פ. הרש"פ מתגמלת אותם בכל חודש על מעשי טרור, וההסדר הנדיב הזה יעלה לרש"פ 488 מיליון ש"ח בשנת 2016 בלבד, על פי התקציב שפורסם על ידי הרש"פ.

אם מחמוד עבאס אי פעם היה רציני לגבי עצירת התמיכה הנמשכת של הרש"פ בטרור, יש לו עכשיו הזדמנות מושלמת לחולל שינוי. במקום רק ליהנות מכותרות מחמיאות ומהזדמנויות צילום של כבאים פלסטינים וישראלים, על עבאס להכריז כי המציתים לא יקבלו משכורות מהרש"פ, על אף שזה מנוגד לחוק ולנוהל הפלסטיני הקיים.

אם עבאס יתעקש על הכללת העצורים שיורשעו בהצתה לרשימת מקבלי המשכורות ברש"פ, או אז תיחשף בעולם הצביעות שלו בשליחת מכוניות כיבוי אש לישראל.

אם עבאס יחליט כי לא יוענקו משכורות לפלסטינים שיורשעו בהצתה, זה אולי יצביע על תחילתו של שינוי מהותי בהתייחסות של הרש"פ לטרור. יחד עם זאת, אין זה מספיק רק לשלול את המשכורות למציתים. אם עבאס יכריז כי הרש"פ לא תשלם משכורות לשורפי עצים ובתים, אך היא תמשיך לשלם משכורות לרוצחים של גברים, נשים וילדים, אזי ערכיו והתנהגותו, שגרמו לרבים בעולם לראות בו מנהיג טרור, יישארו ללא שינוי.

אם המעשה של עבאס בשליחת מכוניות כיבוי נעשה מתוך כוונה כנה, המעידה כי הוא כבר אינו מנהיג טרור, יש לו כעת הזדמנות מצוינת להוכיח זאת. עכשיו, כשיש לו את תשומת לב העולם, לאחר שעשה מחווה קטנה למען השלום, עליו לנקוט בצעד רציני. על עבאס להצהיר כי לא רק מציתים לא יתוגמלו במשכורות מהרש"פ, אלא שהוא ישנה את החוק הפלסטיני, ויבטל את כלל התשלומים המועברים למחבלים אסירים.

איזו הזדמנות טובה יותר יש לו להודיע על כך מאשר במהלך ועידת פת"ח השביעית הנערכת בימים אלה?

אם עבאס ימשיך לשלם משכורות לרוצחים ולמציתים, אזי יש לראות את המחווה שלו בשליחת מכוניות כיבוי אש לישראל כצביעות וכלעג.
[פורסם בג'רוזלם פוסט, 30/11/2016]

הכותב הוא מנהל מכון המחקר "מבט לתקשורת פלסטינית." בתגובה לדו"ח האחרון של "מבט לתקשורת פלסטינית" על תשלומי משכורות למחבלים מהרש"פ, "הונאת מיליארד הדולר של הרשות הפלסטינית" - בריטניה הקפיאה סיוע של 25 מיליון ליש"ט, שהם שליש מכלל הסיוע שלה לרש"פ, והסנאט האמריקני העביר הצעת חוק להפחית מהמימון השנתי שארה"ב מעניקה לרש"פ, את הסכום שהרש"פ משלמת למחבלים.
 


הדוח הקודם הדוח הבאלארכיון מאמרי דעה
Created by swat