English

 


פרסומי PMW
הרש"פ מקדמת מלחמת דת
Share |
הרש"פ מקדמת מלחמת דת 

 
כותרת: "הפיצוץ הבא!" 
כיתוב על הרימון: "המזרח התיכון" 
כיתוב על בגד היהודי: "חפירות" 
[אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח, 28/07/2015]   

איתמר מרכוס 

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-05/08/2015 

אחת העלילות המסוכנות ביותר שהרשות הפלסטינית ופת"ח מקדמות היא כי ישראל מתכננת להרוס את מסגד אל-אקצא. כפי שמתעד מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" העלילה הזו מופצת מזה שנים על ידי הרש"פ, לעתים באופן מוגבר ולעתים לצד קריאות מצד הרש"פ להגביר את "ההתנגדות העממית." התנגדות עממית על פי הרש"פ כוללת מהומות, זריקת אבנים וסוגים אחרים של אלימות נגד אזרחים ישראלים.

הקריקטורה שלמעלה פורסמה על ידי פת"ח, והיא מציגה יהודי הזומם להרוס את מסגד אל-אקצא ומתריעה מפני מלחמת דת. על בגדו של היהודי מופיעה המילה "חפירות." הרש"פ מתנגדת באופן קבוע לחפירות באזור הר הבית ועיר דוד, בגלל הממצאים הארכיאולוגים הרבים באזור זה השייכים להיסטוריה היהודית ומפריכים את טענות הרש"פ כי היהודים לא חיו מעולם בירושלים, ושלא היה שם מקדש יהודי. הרש"פ לפיכך טוענת כי החפירות האלה מיועדות לגרום להתמוטטות של מסגד אל-אקצא.

שתי הקריקטורות האחרות, האחת פורסמה על ידי פת"ח והאחרת על ידי עיתון הרש"פ, מציגות גם הן את ישראל כמי שהורסת את מסגד אל-אקצא. בקריקטורה אחת חייל ישראלי "עורף את ראשו" של מבנה כיפת הסלע בירושלים. בקריקטורה השנייה ראש הממשלה נתניהו עוקר את יסודות מסגד אל-אקצא באמצעות דחפור:      
 
   
 [אתר נציבות וההסברה והתרבות של פת"ח, 16/07/2015]  
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 29/07/2015 ו-18/10/2014;
ערוץ עודה (פת"ח), 29/7/2015]
 
בחודש שעבר, בתקופה שהובילה למהומות האחרונות של פלסטינים במסגד אל-אקצא, הרש"פ הגבירה את תדירות הפצת העלילה הזו. השר לענייני דת ברש"פ, השיח' יוסף אדעיס, שמונה לתפקידו על ידי היו"ר מחמוד עבאס, אמר כי ישראל מבצעת "תכנית זדונית להריסת מסגד אל-אקצא והקמת המקדש המדומה": 
 
 
 
השר לענייני דת, יוסף אדעיס: "הממסד הישראלי מתעקש לבצע תוכנית זדונית להריסת מסגד אל-אקצא והקמת המקדש המדומה. וזאת באמצעות קביעת עובדות בשטח למוסלמים, כדי שיקבלו את המצב כבלתי נמנע. בכל חודש ישנן פלישות. בחודש שעבר היו יותר מ-184 פלישות למקומות פולחן ובייחוד למסגד אל-אקצא המבורך (כלומר, להר הבית), שכן הממסד הישראלי מאפשר לעדרי המתנחלים להיכנס למסגד אל-אקצא המבורך באופן יומיומי, ובכך הוא מתגרה ברגשות המוסלמים, תחת הגנתה של משטרת הכיבוש הישראלי."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 8/7/2015]

לחץ לצפייה בסרטון

הרש"פ מסיתה את הפלסטינים נגד סובלנות דתית כאשר היא מגדירה כל נוכחות של יהודים בהר הבית בתור "פלישה." יהודים הרוצים לעלות בהר הבית מתוארים כ"מטנפים" את האתר האסלאמי "הטהור."

הסמכות הדתית הגבוהה ביותר ברש"פ, המופתי שיח' מוחמד חוסיין, הציג את ביקורי היהודים בהר הבית כ-"טינוּף" וכ-"המשך המתקפה על מסגד אל-אקצא," והתריע מפני "מלחמת דת הממשמשת ובאה." המופתי עודד את הפלסטינים להגן על מסגד אל-אקצא ו"להכשיל את הקריאות הישראליות ההולכות ומחריפות לפלוש לאל-אקצא ולקיים טקסים תלמודיים (כלומר, תפילות יהודיות) ברחבותיו הטהורות":
 
"[המופתי] הבהיר כי המשך המתקפה על מסגד אל-אקצא, טינופו ועידוד הקיצונים לבקר בו מתריעים על מלחמת דת הממשמשת ובאה... המופתי קרא למתפללים... להשקיע את מרב המאמצים לבקר [במסגד] ולחזק את נוכחותם בו, על מנת להגן עליו ולשמור עליו מפני המתקפות וההפרות המתמשכות והמתגברות נגדו
 כמו כן, הוא הדגיש כי בני עמנו יאחזו בעקשנות במסגד שלהם, לא משנה מה המחיר והקורבנות שהדבר ידרוש, עד ליום שבו יירש אללה את הארץ וכל אשר בה. המופתי קרא לאומה הערבית ולאומה האסלאמית לבצע את חובתם ולהגן על מסגד אלאקצא וירושלים ולסייע להם בכל הדרכים והאמצעים שברשותם, על מנת לשמור על טוהרה של העיר הקדושה ולמנוע את ניסיונות הטינוף, הזיוף והייהוד שמתבצעים במלוא המרץ."
[ופא (סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית), 13/07/15;
אל-איאם, 14/07/2015]

הפתרון של הרש"פ לעליית יהודים להר הבית הוא הגברת האלימות שם, ובסופו של דבר חיסול הנוכחות היהודית במתחם. זה המסר המופיע בקריקטורה הבאה, ששודרה בטלוויזיית הרש"פ ופורסמה בעמוד הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי של הרש"פ:[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 17/07/2015;
עמוד הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי הפלסטיני, 8/11/2014] 

לחץ לצפייה בדוגמאות נוספות לקידום שעושה הרש"פ לעלילה שישראל מנסה
להרוס את מסגד אל-אקצא

לחץ לצפייה בדוגמאות נוספות להגדרת הסכסוך עם ישראל על ידי הרש"פ כמלחמת דת.

להלן קטע ארוך יותר מהמאמר המביא את דברי המופתי של הרש"פ שנזכר למעלה:

כותרת: "המופתי הכללי קורא להגביר את הביקורים באל-אקצא" 
"המופתי הכללי של ירושלים והשטחים הפלסטיניים והדרשן של מסגד אל-אקצא, השייח' מוחמד חסין, קרא להגביר את הביקורים במסגד אל-אקצא, על מנת להכשיל את הקריאות הישראליות ההולכות ומחריפות לפלוש לאל-אקצא ולקיים טקסים תלמודיים (כלומר, תפילות יהודיות) ברחבותיו הטהורות. דברים אלו באו בעקבות קריאה של ארגוני בית המקדש הקיצוניים לתומכיהם לארגן הפגנה יהודיות מול שער הרחמים ביום שלישי הקרוב [14/07/2015], ה-27 ברמדאן, על מנת לדרוש את סגירתו של מסגד אל-אקצא בפני המוסלמים באופן כולל ביום השנה של מה שמכונה 'חורבן בית המקדש' [כלומר, תשעה באב].
המופתי החשיב את הקריאה הזו כהסלמה מסוכנת, והבהיר כי המשך המתקפה על מסגד אל-אקצא, טינוּפוֹ ועידוד הקיצונים לבקר בו מתריעים על מלחמת דת הממשמשת ובאה. 
כמו כן, הוא ציין כי הקריאות ותכניות ההסתה התוקפניות לטינוף מסגד אל-אקצא ורחבותיו ולפגיעה בו התגברו במהלך חודש רמדאן. המופתי קרא למתפללים תושבי ירושלים ושטחי 1948 ולכל מי שיכול להגיע למסגד אל-אקצא מרחבי המולדת להשקיע את מרב המאמצים לבקר בו ולחזק את נוכחותם בו, על מנת להגן עליו ולשמור עליו מפני המתקפות וההפרות המתמשכות והמתגברות נגדו.
כמו כן, הוא הדגיש כי בני עמנו יאחזו בעקשנות במסגד שלהם, לא משנה מה המחיר והקורבנות שהדבר ידרוש, עד ליום שבו יירש אללה את הארץ וכל אשר בה.
המופתי קרא לאומה הערבית ולאומה האסלאמית לבצע את חובתם ולהגן על מסגד אל-אקצא וירושלים ולסייע להם בכל הדרכים והאמצעים שברשותם, על מנת לשמור על טוהרה של העיר הקדושה ולמנוע את ניסיונות הטינוף, הזיוף והייהוד המתבצעים במלוא המרץ."
[ופא (סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית), 13/07/15;
אל-איאם, 14/07/2015]

הערה: ההגדרה "ארגוני בית המקדש" מתייחסת לתנועות יהודיות דתיות כולל "הקרן למורשת הר הבית", "הליבה-המיזם לחופש יהודי בהר הבית" , ו"סטודנטים למען הר הבית". קבוצות אלו פועלות להגביר את המודעות לחשיבות של הר הבית ביהדות, ומעודדות עלייה להר.

 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat