English

 


פרסומי PMW
פת"ח: נשים מחבלות הן דמויות מופת
Share |
         

בכירה בפת"ח מציינת 4 מחבלות בולטות

בתור דמויות מופת של נשים:

    

דלאל מוגרבי - הובילה את הפיגוע הקטלני ביותר בתולדות ישראל שבו נרצחו 37 בני אדם

איאת אל-אח'רס - המחבלת המתאבדת הצעירה ביותר, רצחה 2 בני אדם

וופאא' אדריס - המחבלת המתאבדת הראשונה, רצחה אדם אחד
פאטמה ברנאוי - האסירה הביטחונית הראשונה של פת"ח
חברת הוועד המרכזי של פת"ח:
"דלאל מוגרבי הייתה מפקדת ודמות לחיקוי... יש הרבה מבקשות שהאדה מתוך הנשים של פת"ח. האישה נשאה נשק, התנגדה לכיבוש ופוצצה [מטענים]."

 

איתמר מרכוס

 

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-17/01/2016

 

הפיגוע הראשון שפת"ח ביצעה נגד ישראל, ניסיון לחבל במוביל המים הארצי (01/01/1965), נחשב בפת"ח לאירוע המציין את תחילת הפעילות הגלויה של התנועה והוא מכונה "הפריצה" של תנועת פת"ח (בערבית אִנְטִלאקה). בתאריך זה פת"ח עורכת את חגיגות יום השנה שלה, והשנה חברת הוועד המרכזי של פת"ח, אמאל חמד, הוקירה כבוד לארבע מחבלות, בהן שלוש רוצחות, וציינה אותן כדמויות בולטות לחיקוי עבור בני תנועת פת"ח.

 

כל אחת מארבע המחבלות שחמאד בחרה להוקיר להן כבוד, הייתה יוצאת דופן בדרך כלשהי. דלאל מוגרבי הובילה את פיגוע הטרור הרצחני ביותר בתולדות ישראל, כשהיא ומחבלים אחרים מפת"ח חטפו אוטובוס ב-1978 בפיגוע שבו נרצחו 37 אזרחים, מהם 12 ילדים. איאת אל-אח'רס, בת 17, הייתה המחבלת המתאבדת הצעירה ביותר. היא רצחה 2 אנשים בפיגוע ב-2002. ופאא' אדריס הייתה האישה המחבלת המתאבדת הראשונה. היא רצחה איש אחד ופצעה מעל 100 בפיגוע בשנת 2002. פאטמה ברנאווי הטמינה פצצה באולם קולנוע בירושלים ב-1967 בכוונה לרצוח אזרחים, אך הפצצה לא התפוצצה. ברנאווי נעצרה והייתה למחבלת הראשונה שישבה בכלא ישראלי.

 

אמאל חמד, חברת הוועד המרכזי של פת"ח: "דלאל מוגרבי הנהיגה חוליית לוחמים מכובדים ואצילים. היא עברה יחד איתם את הגבולות ואת החוף והגיעה למרכז תל אביב. היא עלתה על אוטובוס ועשתה שפטים באויב והפילה בו עשרות חללים. היא היתה מפקדת ודמות לחיקוי... יש הרבה מבקשות-שהאדה מתוך הנשים של פת"ח. האישה הייתה נוכחת מן הרגע הראשון. היא נטלה חלק בשדה המאבק הלאומי, נשאה נשק, התנגדה לכיבוש ופוצצה [מטענים]. פאטמה ברנאוי פוצצה אולם קולנוע בירושלים. דלאל פוצצה אוטובוס והרגה קצינים, לא אזרחים - לא ילדים, לא נשים ולא זקנים. היא הרגה קצינים מצבא הכיבוש הישראלי. (כך במקור; בפיגוע נרצחו 37 אזרחים, ביניהם 12 ילדים). מבין הלוחמות שלנו ישנן דמויות לחיקוי כמו וופאא׳ אדריס (מחבלת מתאבדת, רצחה אדם אחד) ואיאת אל-אח'רס (מחבלת מתאבדת, רצחה 2 אנשים.("

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 1/1/2016]

 

לחץ לצפייה 

   

הגיבורות של אמאל חמד הן גם גיבורות של הרש"פ ופת"ח. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הראה פעמים רבות כיצד פת"ח והרש"פ מוקירות את הנשים המחבלות, ומציגות אותן כדוגמאות מופלאות של שחרור האישה הפלסטינית. המחבלת דלאל מוגרבי באופן מיוחדהפכה לדמות לחיקוי עבור החברה הפלסטינית.ישנם בתי ספר הקרואים על שמה, בכירים ברש"פ ובפת"ח משבחים אותה, וצעירים פלסטינים אימצו אותה בתור אידיאל, הביעו שאיפהלהיות כמוה והעריצו אותה.

 

פת"ח פרסמה בחשבון הטוויטר שלה תמונה של דלאל מוגרבי עם רובה, והאדירה את המחבלת בתור "שהידה" ו"כלה של יפו." [חשבון הטוויטר של פת"ח, 28/12/2015].

 

כמו כן, פת"ח ברצועת עזה הוקירה את הנשים ה"שהידות" ואת כלל הנשים הפלסטיניות שנתפסות כממלאות תפקיד בולט ופעיל ב"מאבק" נגד ישראל:

 

"[חבר הוועד המרכזי של פת"ח בעזה, זכרייא] אל-אר'א שיבח את תפקידה של האישה הפלסטינית ואת נתינתה המתמשכת לאורך תולדות המהפכה הפלסטינית, שבאמצעותה היא הוכיחה את יכולתה להיאבק ולהעניק והקריבה שהידות, אסירות ופצועות על מזבח החרות, העצמאות, סיום הכיבוש והקמת מדינה עצמית שבירתה ירושלים."

[ופא (סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית), 23/12/2015]

 

בכיר פת"ח אל-אר'א הדגיש גם את תפקידה של האישה הפלסטינית בגל הטרור הנוכחי וציין כי היא "עומדת בראש כל שורות העימות מול הכיבוש." הוא אמר כי העובדה שהדבר "הוביל למות מספר שהידות" מוכיחה כי "האישה הפלסטינית מהווה דוגמה נוספת להקרבה, דבקות, ונתינה עבור המולדת."

 

בנוסף לדרכים רבות בהן פת"ח ציינה את יום השנה ה-51 ל"פריצתה" של התנועה, פת"ח פרסמה גם ציוץ בחשבון הטוויטר שלה לכבוד תרזה הלסה, מחבלת ערביה-ישראלית בת 17 שהצטרפה לארגון הטרור "ספטמבר השחור" והשתתפה בחטיפת מטוס סבנה מווינה לתל אביב במאי 1972. פת"ח טענה בציוץ כי הלסה הייתה זו שירתה בראש הממשלה בנימין נתניהו ו"פצעה אותו בכתף" [חשבון הטוויטר של פת"ח, 30/12/2015]. במציאות נתניהו היה חייל שהשתתף בפעולת חילוץ בני הערובה מהמטוס, ונפצע בשוגג מירי כוחות הביטחון הישראליים במהלך הפעולה. הלסה נתפסה ונידונה למאסר עולם של 220 שנים, אך היא שוחררה ב-1983 בעסקת חילופי אסירים.

 

להלן קטעים ארוכים יותר מהדברים שהובאו לעיל:

אמאל חמד, חברת הועד המרכזי של פת"ח: "דלאל מוגרבי הנהיגה חוליית לוחמים מכובדים ואצילים. היא עברה יחד איתם את כל הגבולות ואת החוף, והגיעה למרכז תל אביב. היא עלתה על אוטובוס ועשתה שפטים באויב והפילה בו עשרות חללים. היא היתה מפקדת ודמות לחיקוי... יש הרבה מבקשות-שהאדה מתוך הנשים של פת"ח. האישה הייתה נוכחת מן הרגע הראשון. היא נטלה חלק בשדה המאבק הלאומי, נשאה נשק, התנגדה לכיבוש ופוצצה [מטענים]. פאטמה ברנאווי פוצצה אולם קולנוע בירושלים (כך במקור, הפיגוע סוכל וברנאוי ריצתה עונש מאסר בכלא הישראלי). דלאל פוצצה אוטובוס והרגה קצינים, לא אזרחים - לא ילדים, לא נשים ולא זקנים. היא הרגה קצינים מצבא הכיבוש הישראלי. (כך במקור; בפיגוע נרצחו 37 אזרחים, ביניהם 12 ילדים) מבין הלוחמות שלנו ישנן דמויות לחיקוי כמו ופאא׳ אדריס (מחבלת מתאבדת, רצחה אדם אחד) ואיאת אל-אח'רס (מחבלת מתאבדת, רצחה 2 אנשים)."

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 01/01/2016]

 

דלאל מוגרבי הובילה את פיגוע הטרור הרצחני ביותר בתולדות מדינת ישראל - "טבח כביש החוף" בשנת 1978, כשהיא ומחבלים נוספים חטפו אוטובוס ורצחו 37 אזרחים, מתוכם 12 ילדים, ופצעו יותר מ-70. הפלסטינים נוהגים לקרוא לפיגוע הזה "פעולת כמאל עדואן."

 

פאטמה ברנאווי - הניחה מטען חבלה בקולנוע ציון בירושלים ב-1967, אך המטען לא התפוצץ. ברנאוי נידונה למאסר עולם אך שוחררה ב-1977 לאחר שריצתה 10 שנים מן העונש.

 

איאת אל-אח'רס - המחבלת המתאבדת הפלסטינית הצעירה ביותר (בת 17). השתייכה לתנועת פת"ח. היא רצחה שני ישראלים ופצעה 28 בפיגוע התאבדות שביצעה סמוך לסופרמרקט בירושלים בתאריך 29/3/2002. ישראל העבירה את גופת המחבלת לרש"פ ב- 2/2/2014.

 

וופאא' אדריס - המחבלת המתאבדת הראשונה. השתייכה לתנועת פת"ח. בפיגוע שביצעה במרכז ירושלים ב-27/1/2002 היא רצחה אדם אחד ופצעה מעל ל-100 אנשים. בתור מתנדבת בסהר האדום הפלסטיני, היא עקפה את סידורי האבטחה והצליחה להיכנס לירושלים באמבולנס פלסטיני.

 

"חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח והנציב הכללי של הגיוס והארגון במחוזות הדרום, זכריא אל-אר'א... אמר בנאום שנשא במהלך פגישתו היום, יום רביעי, עם משלחת של מזכירות התאחדות הנשים הפלסטיניות הכללית בעזה, בנוכחות חברי ועדת הפעילות הלאומית, כי ימים ספורים מפרידים בינינו לבין יום השנה ה-51 לפרוץ המהפכה הפלסטינית ולתחילת הפעילות ["אנטלאקה"] של תנועת פת"ח. תנועה זו שהפכה את האישה הפלסטינית לסמל עולמי של מאבק ונתינה וכן למוקד מחקר... אל-אר'א שיבח את תפקידה של האישה הפלסטינית ואת נתינתה הבלתי פוסקת לאורך תולדות המהפכה הפלסטינית, שבאמצעותה היא הוכיחה את יכולתה להיאבק ולהעניק, והקריבה שהידות, אסירות ופצועות על מזבח החרות, העצמאות, סיום הכיבוש והקמתה של מדינה עצמית שבירתה ירושלים... כמו כן, הוא ציין כי האישה הפלסטינית אינה נעדרת מההשתתפות בהתקוממות העממית המתמשכת בגדה ובירושלים, ועומדת בראש שורות העימות עם הכיבוש, מה שהביא למות מספר שהידות (כלומר, הרוגות למען אללה). כך, נותנת האישה הפלסטינית דוגמה נוספת למסירות, הקרבה עצמית ["פידאא'"] ונתינה למען המולדת בעימות נגד הכיבוש הישראלי ותוקפנותו כלפי המקומות הקדושים."

[ופא (סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית), 23/12/2015]

 

טקסט ותמונה מתוך הטוויטר הרשמי של פת"ח, 30/12/2015:
כיתוב הפוסט:
"מיהי תרזה הלסה
#פריצת_תנועת_פת"ח_51
כיתוב בתמונה: 
תרזה הלסה, צעירה מפת"ח ירדנית נוצרייה מהעיר כרכּ, שחטפה מטוס שעליו 140 יהודים ודרשה לשחרר אסירים ירדניים ופלסטיניים בשנת 1972.היא הייתה בת 17 ונתפסה, ושוחררה בשנת 1983 בעסקת חילופי [שבויים]. היא זו שירתה בנתניהו ופצעה אותו בכתף.
#פריצתה_של_תנועת_פת"ח51

[חשבון הטוויטר של פת"ח, 30/12/2015]

 

אנטלאקה - "הפריצה" של פת"ח. מונח זה מתייחס למועד שבו ביצעה פת"ח את פיגוע הטרור הראשון נגד ישראל בשנת 1965, כאשר ניסתה לפגוע במוביל המים הארצי.

 

תרזה הלסה - מחבלת בת 17, ערביה אזרחית ישראל מעכו שהצטרפה לארגון הטרור "ספטמבר השחור" של פת"ח, והשתתפה בחטיפת מטוס חברת סבנה בטיסה 571 מווינה לתל אביב ב-08/05/1972. בחוליית חוטפי המטוס היו ארבעה פלסטינים, שני גברים ושתי נשים. עם נחיתת המטוס בישראל דרשו החוטפים שחרור 315 מחבלים פלסטינים שישבו בבתי כלא בישראל. מדינת ישראל ערכה מבצע חילוץ שבוצע על ידי חיילי סיירת מטכ"ל בפיקוד אהוד ברק ובהשתתפות בנימין נתניהו. בפעולת החילוץ נהרגו שנים מהמחבלים החוטפים, עלי טהא אבו סנינה ועבד אל-עזיז אטרש, וכן נהרגה מרי הולצברג אנדרסון, נוסעת המטוס בת 22, כנראה עקב זיהויה השגוי כמחבלת. בפעולה נתפסו שתי המחבלות החוטפות, רימא טאנוס ותרזה הלסה. השתיים נשפטו לאחר מכן ונידונו למאסר עולם של 220 שנות מאסר. הלסה שוחררה מהכלא בנובמבר 1983 בעסקת חילופי שבויים.

 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat