English

 


פרסומי PMW
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מציג לממשלת נורבגיה את הדו"ח "הונאת מיליארד הדולר של הרש"פ"
Share |

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מציג
לממשלת נורבגיה את הדו"ח
"הונאת מיליארד הדולר של הרש"פ"

משרד החוץ של נורבגיה מאשר את ממצאי
"מבט לתקשורת פלסטינית" –
הרש"פ מוסיפה לשלם משכורות למחבלים
וממשיכה לקבל סיוע חוץ
ל
חברי פרלמנט נורבגים דורשים להפסיק את הסיוע לרש"פ
 
מנהל מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" איתמר מרכוס נסע לנורבגיה והציג את הדו"ח של המכון "הונאת מיליארד הדולר של הרש"פ" בפני בכירים במשרד החוץ של נורבגיה וחברי פרלמנט. הדו"ח חושף כי הרשות הפלסטינית ממשיכה לשלם משכורות למחבלים אסירים, וזאת בניגוד לטענתה של הרש"פ בפני המדינות התורמות כי הפסיקה לממן את המשכורות האלו כבר ב-2014. הדו"ח עורר דיון בין שלוש מפלגות נורבגיות – כולן חברות בקואליציה – האם להמשיך ולממן את הרש"פ. הדו"ח גם גרם לוויכוח בפרלמנט עם שר החוץ הנורבגי. (הדברים יוצגו בהמשך)

איתמר מרכוס נפגש עם העיתונאי החוקר של הערוץ הנורבגי NRK TV, תורמוד סטרנד, אשר ביקש משר החוץ ומחברי פרלמנט נורבגים להגיב על הממצאים של דו"ח "מבט לתקשורת פלסטינית". יש לציין כי מזכיר המדינה של משרד החוץ הנורבגי אישר מיד את הטענה העיקרית של המכון, כי הרש"פ ממשיכה לממן משכורות למחבלים אסירים, באמצעות העברות כספים לאש"ף.

מנהל "מבט לתקשורת פלסטינית" איתמר מרכוס: "מצאנו – לא רק שברשותנו הצהרות מפי הנהגת הרש"פ על כך שהיא משלמת, אלא מצאנו למעשה את העברות הכספים מן הרש"פ לאש"ף, התואמות לסכום המדויק שהם [אש”ף] נזקקו לו כדי לשלם את המשכורות למחבלים."

כתב NRK תורמוד סטרנד: "באופן מפתיע, משרד החוץ [הנורבגי] מאשר את טענתו של מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית.'"

מזכיר המדינה טורה האטרם, חבר המפלגה השמרנית: "ב-2014 נודע לנו כי הרש"פ העבירה תשלומים לאש"ף, והוא מימן את התוכנית לתמיכה באסירים. זה היה בלתי קביל עבורנו, בדיוק כאילו הכסף היה מועבר ישירות מהרש"פ."

חברי פרלמנט משני מפלגות קואליציה מיד דרשו שנורבגיה תפסיק לממן את הרש"פ:
חבר מפלגת הקידמה הנורבגית לענייני סיוע חוץ, יורונד ה. ריטמן: "אני שומע לראשונה על כך שהפלסטינים עשו זאת באופן זה. צריכות להיות לכך השלכות במובן של הפסקת הסיוע הכספי כך ש[נורבגיה] לא רק תצא במחאה, אלא תראה נכונות לפעול."

האנס אולב סיברסן, ממלא מקום המנהיג הפרלמנטרי, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית: "אם נכון הדבר, אני מאמין שחייבות להיות לכך השלכות. זה יהיה דבר חתרני עבורנו אם כסף שניתן כדי לבנות את החברה הפלסטינית, משמש למעשה לתשלום משכורות לאסירים שביצעו מעשים קיצוניים מאוד במקרים רבים."
כמה ימים אחרי שזה נחשף, חברי הפרלמנט העלו את נושא המשכורות ברש"פ בדיון בפרלמנט עם שר החוץ הנורבגי. שר החוץ ברוג ברנדה אישר שוב את ממצאי "מבט לתקשורת פלסטינית" כי הרש"פ עדיין משלמת משכורות למחבלים, אבל אמר כי נורבגיה לא תפסיק את המימון לרש"פ מכיוון שהרש"פ אינה משתמשת בכסף נורבגי לשלם למחבלים. הוא הוסיף כי הוא עומד להיפגש עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס בשבוע הקרוב וציין: "אני מבטיח... שאעלה שוב את העניין ואגדיל את הלחצים על הפלסטינים" – להפסיק את התכנית של משכורות למחבלים.

להלן קטעים נבחרים ארוכים יותר משני השידורים בטלוויזיה הנורבגית על הדיווח של "מט לתקשורת פלסטינית" על משכורות למחבלים, וקטע נבחר מהדיון בפרלמנט הנורבגי:
הפרלמנט הנורבגי, 27/04/2016:
חבר הפרלמנט האנס אולב סיברסן (הנוצרים הדמוקרטים):
"שאלתי מופנית לשר החוץ.
בחדר זה, דנו בעבר בכך שהרש"פ מתגמלת [באמצעות משכורות] את אלו שמבצעים מעשי טרור נגד ישראל. מה נעשה בצד הפלסטיני? הם רק הסירו שלט עם הכיתוב 'המשרד [לענייני אסירים]' והציבו שלט אחר עם הכיתוב: 'הרשות לענייני אסירים' – אך זה אותו הכסף שהולך בדיוק לאותם אנשים (כלומר, מחבלים)... שאלתי היא: אילו השלכות שר החוץ סבור שיש לכך על הסיוע הנורבגי לרשות הפלסטינית?"

שר החוץ הנורבגי ברנדה (מפלגת השמרנים):
"תודה לחבר הפרלמנט סיברסן שהעלה שאלה חשובה... למעשה ישנם פלסטינים רבים הכלואים בישראל ללא סיבה, שם אפשר לפקפק ברצינות בהגינות התהליך. הכספים שחבר הכנסת סיברסן התייחס אליהם הולכים גם לקבוצות אלו. אבל עבור נורבגיה, בלתי מתקבל על הדעת שכספי סיוע נורבגים ילכו למשפחות של אלו שביצעו מעשים פליליים נגד ישראלים, דהיינו פלסטינים הכלואים בישראל. אני מבטיח לך שאעלה שוב את העניין ואגדיל את הלחצים על הפלסטינים, כיוון שעניין זה אינו משרת את הרשות הפלסטינית."

חבר הפרלמנט האנס אולב סיברסן (הנוצרים הדמוקרטים):
"בטוח לומר כי העניין אינו משרת אותם, כי מה שקורה הוא שהם פועלים נגד המטרה האמתית של כספי הסיוע הנורבגי... באיזו דרך שר החוץ יעקוב אחרי העניין?"

שר החוץ הנורבגי ברנדה (מפלגת השמרנים):
"...בשבוע הבא, קבעתי פגישה עם הנשיא עבאס, ואני מבטיח לחבר הפרלמנט סיברסן כי לא רק שאדרוש לחזור על ההבטחה שכספי הסיוע הנורבגי אינם משמשים לכך – והם אכן לא משמשים לכך – אלא גם אנצל את ההזדמנות לומר לנשיא עבאס, כי לאור כל האתגרים שהפלסטינים מתמודדים עמם עתה, לא רק בגלל חוסר האפשרות לפיתוח בגדה המערבית, זהו האינטרס שלהם לבטל את התוכנית הזו למען הלגיטימיות של הרש"פ עצמה."

חברת הפרלמנט אסטריד ארהוס בירקנס (הנוצרים הדמוקרטים):
"עצוב מאוד לשמוע על התגמולים הכספיים הללו למחבלים בכלא, מחבלים מורשעים המקבלים משכורות הגבוהות מאלו של בכירים בממשלה. הם זוכים להאדרה – בתחרויות ספורט, בכינוסי צעירים – ופת"ח משתמשת הן בחשבון הפייסבוק והן בחשבון הטוויטר שלה [לטובת] הנושא הזה. [הערת "מבט לתקשורת פלסטינית": לחברת הפרלמנט בירקנס נודע על כך בהרצאה של המכון לחברי פרלמנט]. אז אני תוהה: האם שר החוץ סבור שדברים אלה עולים בקנה אחד עם מטרות הסיוע הנורבגי לפלסטין, שהן קידום אמון הדדי ו[יצירת] בסיס לתהליך שלום עם ישראל?"

שר החוץ הנורבגי ברנדה (מפלגת השמרנים):
"נורבגיה נמצאת ביחסים טובים הן עם ישראל והן עם הפלסטינים. כאשר אני משתתף בפגישה עם הרשויות הישראליות, ישנן שאלות רבות שצריך לדון בהן... אין תירוץ לבנות תכנית שבה כסף ניתן לאסירים פלסטינים בכלא הישראלי, אשר ביניהם גם אלו שביצעו עבירות פליליות. הפלסטינים צריכים להפסיק זאת עכשיו – ביקשנו את זה. אבל הדבר המכריע ביותר הוא שכספי הסיוע הנורבגי אינם הולכים לשם. אתם חושבים אולי כי [נורבגיה] צריכה להפסיק לתת סיוע לפלסטין והפלסטינים בכללותם, בגלל קיומה של תכנית זאת, ולהבטיח שהכסף הנורבגי לא יממן זאת. אם נתחיל [לחשוב] בצורה כזו, אני חושב שנמצא שבכמה וכמה מדינות המקבלות סיוע ישנן תכניות שונות שעמן אנחנו לא מסכימים."
[https://www.stortinget.no/no/Saker-og-publikasjoner/Publikasjoner/Referater/Stortinget/2015-2016/160427/]

להלן תמליל ארוך יותר של הכתבה בתכנית NRK על "מבט לתקשורת פלסטינית" ותגובות חברי הפרלמנט לדיווח, הקוראים להפסיק את המימון לרש"פ:

מהדורת חדשות 7 בערב בערוץ הנורבגי NRK: "הרשות הפלסטינית, המקבלת סיוע מנורבגיה, ממשיכה לשלם משכורות למחבלים פלסטינים היושבים בכלא. נורבגיה ועוד מדינות תורמות מחו נגד עניין זה לפני מספר שנים, אך המנהג ממשיך, הכסף עובר לאסירים במסלול עקיף."

כתב NRK תורמוד סטרנד: "מלכי [רוט] זכתה לחיות רק עד גיל 15 מכיוון שמחבל מתאבד פלסטיני פוצץ את עצמו בפיצריה בירושלים ב-2001. 15 אזרחים נרצחו. מי שאחראי להרכבת מטען החבלה, עבדאללה ברגותי, יושב בכלא הישראלי. פלסטין חולקת כבוד למאות אסירים פלסטינים, ביניהם מחבלים רבים, באמצעות משכורת חודשית. מדי חודש מקבל עבדאללה ברגותי בערך עשרת אלפים קרונות נורבגיות מפלסטין. ככל שהפיגוע חמור יותר, המשכורת גדולה יותר. ערוץ NRK דיווח על [דו"ח PMW אודות] תוכנית זו של הרש"פ ב-2013, וכי הכסף שולם על ידי הרש"פ. נורבגיה מעניקה 200 מיליון קרונות לפלסטין מדי שנה, ודרשה, יחד עם עוד תורמות, כי התוכנית הזו תופסק. ב-2014, הנשיא של פלסטין, מחמוד עבאס, נכנע ללחצים, ואמר כי התוכנית תופסק. כעת אמור אש"ף להיות הגוף שמשלם כסף לאסירים, בסיוע של תורמים ערבים. הוא [איתמר מרכוס] מנהל את "מבט לתקשורת פלסטינית," ארגון ישראלי ימני שעוקב אחר התקשורת הפלסטינית. הארגון טוען בדו"ח שפרסם, כי אש"ף הוא כיסוי שנועד להשביע את רצונן של נורבגיה ומדינות תורמות אחרות וכי הרש"פ ממשיכה לשלם כסף למחבלים האסירים."

מנהל "מבט לתקשורת פלסטינית" איתמר מרכוס: "מצאנו – לא רק שברשותנו הצהרות מפי הנהגת הרש"פ על כך שהיא משלמת, אלא מצאנו למעשה את העברות הכספים מן הרש"פ לאש"ף, התואמות לסכום המדויק שהם [אש”ף] נזקקו לו כדי לשלם את המשכורות למחבלים."

כתב NRK תורמוד סטרנד: "באופן מפתיע, משרד החוץ [הנורבגי] מאשר את טענתו של מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית.'"

מזכיר המדינה טורה האטרם, חבר המפלגה השמרנית: "ב-2014 נודע לנו כי הרש"פ העבירה תשלומים לאש"ף, והוא מימן את התוכנית לתמיכה באסירים. זה היה בלתי קביל עבורנו, בדיוק כאילו הכסף היה מועבר ישירות מהרש"פ."

כתב NRK תורמוד סטרנד: "משרד החוץ מוכן רק למחות על כך. זה לא רלבנטי להפסיק את הסיוע הנורבגי לפלסטין. אחת ממפלגות הממשלה (מפלגת הקידמה) חולקת על כך."

דובר מפלגת הקידמה הנורבגית לענייני סיוע חוץ, יורונד ה. ריטמן: "אני שומע לראשונה על כך שהפלסטינים עשו זאת באופן זה. צריכות להיות לכך השלכות במובן של הפסקת הסיוע הכספי כך ש[נורבגיה] לא רק תצא במחאה, אלא תראה נכונות לפעול."

מהדורת חדשות 7 בערב בערוץ הנורבגי NRK: "ערוץ NRK העביר לשגרירות הפלסטינית בנורבגיה את הדו"ח [של "מבט לתקשורת פלסטינית”] וביקש את תגובתה. השגריר [של הרש״פ] השיב כי הוא איננו מעוניין להגיב כעת."


מהדורת חדשות 11 בלילה בערוץ הנורבגי NRK: "המפלגה הנוצרית הדמוקרטית הופתעה מאוד מכך שמשרד החוץ [הנורבגי] כבר ידע על כך שהרש"פ המשיכה בתכנית שבמסגרתה אסירים שהורשעו בביצוע עבירות טרור מקבלים משכורות מפלסטין. יש לשקול מחדש את הסיוע הנורבגי לפלסטינים אם דבר זה לא ייפסק, מוסרת המפלגה הנוצרית הדמוקרטית..."

כתב NRK תורמוד סטרנד: "ערוץ NRK דיווח על [דו"ח "מבט לתקשורת פלסטינית”] על תכנית זו [של הרש”פ] ב-2013, ועל העברת הכספים על ידי הרש"פ. לאחר מכן, נורבגיה דרשה כי התכנית תופסק... אך הערב, משרד החוץ [הנורבגי] מאשר כי זו עדיין הרש"פ שממשיכה להעביר את התשלומים..."

האנס אולב סיברסן, ממלא מקום המנהיג הפרלמנטרי, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית: "זהו מידע מפתיע מאוד עבורי, כי משרד החוץ הנורבגי היה מודע לכך לחלוטין ואפילו איפשר למנהג הזה להמשיך..."

כתב NRK תורמוד סטרנד: "מפלגת הקידמה מעוניינת להפסיק את הסיוע. הנוצרים דמוקרטים מסכימים בנושא זה."

האנס אולב סיברסן, ממלא מקום המנהיג הפרלמנטרי, המפלגה הנוצרית-דמוקרטית: "אם נכון הדבר, אני מאמין שחייבות להיות לכך השלכות. זה יהיה דבר חתרני עבורנו אם כסף שניתן כדי לבנות את החברה הפלסטינית, משמש למעשה לתשלום משכורות לאסירים שביצעו מעשים קיצוניים מאוד במקרים רבים."

מזכיר המדינה (נורבגיה) טורה האטרם, חבר המפלגה השמרנית: "כספי סיוע נורבגים לא עברו לתוכנית [המשכורות] הזו. קיבלנו הבטחות בכתב לכך מן הרש"פ."
[ערוץ NRK TV (נורבגיה),  24/04/2016]

עבדאללה ברגותי - מרצֶה 67 מאסרי עולם על הכנת מטענים עבור פיגועים בהם נרצחו 67 בני אדם: מסעדת סבארו בירושלים
 (9/8/2001, 15 נרצחים), מועדון שפילד בראשון לציון (7/5/2002, 15 נרצחים), קפה מומנט בירושלים (9/3/2002, 11 נרצחים), הפיגוע המשולש במדרחוב בן יהודה בירושלים (1/12/2001, 11 נרצחים), האוניברסיטה העברית בירושלים (31/7/2002, 9 נרצחים), והפיגוע בקו 4 בתל אביב (19/9/2002, 6 נרצחים).
מאחר שריצה עונש מאסר של 13 שנים (2003-2016), ברגותי זכאי למשכורת של 6,000 ש"ח לחודש לפי חוקי הרש"פ.
הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat