English

 


פרסומי PMW
עבאס אינו מגנה רצח אזרחים ישראלים; במקום זאת מביע "התנגדות לכל פעולה הפוגעת באזרחים"
Share |
   
הפיגוע במרכז שרונה: 
עבאס אינו מגנה רצח אזרחים ישראלים;
 במקום זאת הוא מביע
"התנגדות לכל פעולה הפוגעת באזרחים"
צ
פת"ח: ישראל האחראית ל"פעולת הירי"
(פיגוע שבו נרצחו 4 אזרחים)

איתמר מרכוס

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-09/06/2016

מאז תחילת גל הטרור באוקטובר 2015, הרשות הפלסטינית ותנועת פת"ח האדירו והוקירו את המחבלים שביצעו פיגועים רצחניים. בחלק מהמקרים הרש"פ השתהתה ולא האדירה מיד את המחבלים בגלל חשש מגינויים בינלאומיים.

נכון לזמן כתיבת הדברים, המחבלים הפלסטינים שרצחו ארבעה אזרחים ישראלים במרכז שרונה בתל אביב לא זכו להוקרה מצד הרש"פ. עם זאת, הרש"פ ופת"ח הבהירו את עמדתם באמצעות השפה הזהירה שבה בחרו לדווח על הפיגוע.

אין לשכוח כי האופן הברור ביותר שבו הרש"פ מביעה תמיכה ואישור לטרור הוא בתשלומי המשכורות למחבלים הכלואים בישראל. משכורת כזו תשולם על פי חוקי הרש"פ לשני המחבלים שעשו את פיגוע הרצח בתל אביב, ונעצרו אחר כך על ידי משטרת ישראל.

מאחר שהתקפת הטרור הזו גונתה באופן מידי על ידי ממשלות ומנהיגים בעולם, ביניהם מזכ"ל האום באן קי-מון, גם מחמוד עבאס פרסם לאחר הפיגוע הרצחני הצהרה, לא של גינוי ישיר לפיגוע אלא של "התנגדות לכל פעולה הפוגעת באזרחים מכל צד שהוא, יהיו אשר יהיו ההצדקות." [סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא, 9/6/2016]. ההצהרה של עבאס אינה מזכירה באופן ישיר את הפיגוע.

עבאס גם האשים את ישראל באופן משתמע, כשם שעשתה באופן מפורש פת"ח יום אחר כך (ראה בהמשך) כאשר הוסיף: "השגת השלום מצריכה מכולם להפסיק לבצע כל פעולות שעלולות להגביר את המתיחות ואת הפנייה לאלימות." מדבריו של עבאס משתמע כי כמה מן ה"פעולות" אילצו את האנשים האלה "לפנות לאלימות."

עם זאת, כאשר עבאס רוצה להעביר מסר חד משמעי וברור של גינוי פיגוע טרור, הוא יודע לעשות זאת. יומיים קודם לכך היה בירדן פיגוע שבו נרצחו 5 אנשי מודיעין במחנה פליטים הפלסטיני. בעקבות זאת מחמוד עבאס אמר דברים ברורים וחדים: "הנשיא גינה את אירוע הטרור אשר מחלל את קדושת החודש הקדוש של רמדאן." [עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 7/6/2016]

דבריו של עבאס ברורים:

* רצח הירדנים הוא "טרור"
* רצח הישראלים הוא "פעולה הפוגעת באזרחים."
* בתגובה לרצח הירדנים - "הנשיא גינה את הטרור"
* בתגובה לרצח הישראלים - עבאס מביע "התנגדות לכל פעולה הפוגעת באזרחים מכל צד שהוא."

להלן שתי ההצהרות המלאות של עבאס בתגובה לפיגוע הטרור בירדן ובישראל:

 
דברי עבאס בעקבות רצח הירדנים
דברי עבאס בעקבות רצח הישראלים
כותרת: "הנשיא ניחם את מלך ירדן על הקורבנות ופלסטין גינתה את מתקפת הטרור במחנה הפליטים אל-בקעה"

"הנשיא מחמוד עבאס התקשר אמש למלך ירדן עבדאללה השני, וניחם אותו על קורבנות התקפת הטרור שהתרחשה אתמול בבוקר במחנה הפליטים הפלסטיני אל-בקעה בירדן וגבתה את חייהם של חמישה מאנשי המודיעין הכללי הירדני.
הנשיא גינה את אירוע טרור זה שחילל את קדושת חודש רמדאן המבורך ואת קדושת הביטחון הירדני. הוא הדגיש את הזדהותנו הרבה עם העם הירדני, ממשלתו ומלכו, נוכח כל פעולות הטרור וכן את עמידתם של עמנו והנהגתו לצד ירדן, ואיחל כי הממלכה תמשיך ללכת במסלול הביטחון, היציבות והשגשוג."

[אל-חיאת אל-ג'דידה, 07/06/2016]
כותרת: "הנשיאות דוחה את האלימות נגד אזרחים, יהא אשר יהא מקורו"

"הנשיאות [של הרש"פ] אמרה כי 'היא חזרה שוב ושוב על התנגדותה לכל פעולה הפוגעת באזרחים מכל צד שהוא, יהיו אשר יהיו ההצדקות [לכך].'
הנשיאות הוסיפה בהודעה מטעמה: 'השגת השלום ההוגן ויצירת אווירה חיובית יתרמו לביטול ולהפחתת הסיבות למתיחות ולאלימות באזור.'
[נשיאות הרש"פ] סיימה את הודעתה באמירה: 'השגת השלום מצריכה מכולם להפסיק לבצע כל פעולות שעלולות להגביר את המתיחות ואת הפנייה לאלימות.'"

[ופא (סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית), 09/06/2916]


יתרה מכך, דיווחים רשמיים של פת"ח על רצח 4 האזרחים הישראלים בפיגוע במרכז שרונה בתל אביב (8/6/2016) האשימו את ישראל, באומרם כי הירי באזרחים חפים מפשע במסעדה היה "תגובה טבעית" להתנהגות של ישראל:

"ישראל קוצרת את התוצאות של אימוץ הבחירה באלימות נגד עמנו הפלסטיני"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 9/06/2016]

בפוסט אחר בעמוד הפייסבוק של פת"ח מאותו היום:

"תנועת פת"ח אמרה בהודעה מטעם נציבות הגיוס והארגון כי פעולת תל אביב שאירעה אמש [כלומר, הפיגוע במרכז שרונה שבו נרצחו 4 אזרחים] היא תגובה פרטית וספונטנית טבעית לבחירתה של ישראל ב[דרך] הכוח... מוניר אלג'אר'וב, ראש ועדת ההסברה בנציבות הגיוס והארגון של תנועת פת"ח, אמר כי 'ישראל צריכה להבין היטב את השלכות מעשיה...'"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 9/06/2016]
 
הדיווחים באמצעי התקשורת של פת"ח והרש"פ בימים שלאחר הפיגוע במרכז שרונה לא כינו את התקיפה הרצחנית כפיגוע טרור. המונחים שהשתמשו בהם היו:
  • "פעולת ירי" [עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח; סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ופא; ועיתון הרש"פ הרשמי אל-חיאת אל-ג'דידה, 8/06/2016]
  • "פעולת תל-אביב" [עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 9/06/2016]
הרוצחים עצמם לא כונו מחבלים אלא כונו "צעירים." [סוכנות הידיעת הפלסטינית הרשמית והטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 09/06/2016]

הטלוויזיה הפלסטינית הציגה את ההתקפה הרצחנית נגד אזרחים בתל אביב רק כסיפור הרקע לסיפור החדשות המרכזי של "פלישת" כוחות צה"ל לשטחי העיירה יטא, דרומית לחברון, שהיא המקום שממנו יצאו המחבלים:

מגישת החדשות בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "כוחות הכיבוש פלשו לעיירה יטא מדרום לחברון והחלו להרוס ולערוך חיפוש במספר בתי תושבים, לאחר שטענו כי שני צעירים מהישוב ביצעו את פעולת תל אביב. כוחות הכיבוש סגרו את הכניסות לישוב והכריזו עליו כאזור צבאי סגור".
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 09/06/2016]
 
סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ הציגה את החקירה שישראל ערכה בעקבות הרצח בעיירה יטא, שממנה יצאו המחבלים, בתור "הגברת צעדי הדיכוי" של ישראל באזור:

"כוחות הכיבוש הישראלי הגבירו הלילה [8/06/2016] את צעדי הדיכוי באזור העיירה יטא מדרום לחברון. מתאם הוועדה העממית [ברש"פ] להתנגדות לגדר ולהתנחלות בכפר יטא אמר לופא כי כוחות הכיבוש סגרו את הכניסות לעיירה, והגבירו את נוכחותם סביב העיירה... לאחר שהגיעו ידיעות על פעולת ירי בתל אביב על ידי שני צעירים מהעיירה... 'צוין שישראל אמרה כי מבצעי פעולת הירי אמש בבית עסק בתל אביב, שגרם להריגת 4 ישראלים, הם 2 צעירים מהעיירה יטא, ואחד מהם נפצע באורח קשה.'"
[ופא (סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית), 09/06/2016]
 
הפיגוע הרצחני נעשה במסעדה במתחם מסחרי קרוב לקריה בתל אביב. בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח נכתב כי הוא נעשה ליד "משרד המלחמה הישראלי:"

"התפתחויות אחרונות בתל אביב: 3 הרוגים וכ-6 פצועים בפעולת ירי ליד משרד המלחמה הישראלי [הערת עורך - כלומר משרד הבטחון / הקריה)."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 8/06/2016]
 
להלן קטעים נבחרים ארוכים יותר מהדיווחים בכלי התקשורת הרשמים של פת"ח והרש"פ שסיקרו את הפיגוע במתחם שרונה בתל אביב (8/06/2016):

פוסט בעמוד הפייסבוק הרשמי של הרש"פ ב-8/06/2016:

"התפתחויות אחרונות בתל אביב:
3 הרוגים וכ-6 פצועים בפעולת ירי ליד משרד המלחמה הישראלי [כלומר, הקריה בתל אביב]"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 08/06/2016]

פוסט בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח ב-9/06/2016:

"ישראל קוצרת את התוצאות של אימוץ הבחירה באלימות נגד עמנו הפלסטיני."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 09/06/2016]
 
פוסט בעמוד הפייסבוק הרשמי של הרש"פ ב-9/06/2016:

"כותרת: [מוניר] אלג'אר'וב: ישראל קוצרת את תוצאות האלימות נגד עמנו הפלסטיני"
תנועת פת"ח אמרה בהודעה מטעם נציבות הגיוס והארגון כי פעולת תל אביב שאירעה אמש היא תגובה פרטית וספונטנית טבעית לבחירתה של ישראל ב[דרך] הכוח...
מוניר אלג'אר'וב, ראש ועדת ההסברה בנציבות הגיוס והארגון של תנועת פת"ח, אמר: ישראל צריכה להבין היטב את השלכות מעשיה, [שהם] המשך קידום אופציית האלימות ומדיניות הרס הבתים וגירוש תושבי ירושלים, והפריצות המתמשכות אל רחבות מסגד אל-אקצא מצד עדרי המתנחלים... ורצח פלסטינים בדם קר במחסומים שלהם הפרוסים בשטחים הכבושים בשנת 1967.
הוא הוסיף בעניין פעולת תל אביב, שהיא באה אחרי שכל הקולות הישראליים השתיקו את [מילולית: גברו על] כל הקריאות לשלום, ואי מימוש אף חזון המבטיח את זכויות העם הפלסטיני. הוא הדגיש את הפנייה של הכיבוש הישראלי באופן ברור אל ברירת הכוח הצבאי המוגזם, אשר אינו מבחין בין זקן, אישה וילד פלסטיני..
אלג'אר'וב הדגיש כי הסירוב של ישראל לציית לכל האמנות הבינלאומיות וההסכמים המחייבים אותה להפסיק את ההתנחלות הפושה באדמותינו הפלסטיניות, וסירובה האחרון המוצהר ליוזמה הצרפתית, חיזק את החזון שלה המוביל אותה למטרות ההתרחבות שלה ולהגשמת הפרויקטים הגזעניים שלה, כנגד כל העקרונות של הכרה בזכויות העם הפלסטיני...
[הוא אמר כי] ישראל צריכה לסיים את הכיבוש של אדמותינו ולסגת מהן, ולהאמין בשלום אמיתי רחוק מאלימות והשפלה יומיומית.
#פעולת_רמדאן
#פלסטין"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח, 09/06/2016]

כותרת: "3 ישראלים נהרגו ו-8 נפצעו בפעולת ירי בתל אביב"
"המשטרה הישראלית אמרה הלילה כי 3 ישראלים נהרגו ו-8 נפצעו עקב פעולת ירי ליד מרכז 'שרונה' במרכז תל אביב. המקורות מסרו... כי היורים נתפסו והם מהעיירה יטא ליד חברון."
[ופא (סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ), 8/6/2016]

כותרת: "הכיבוש מגביר נוכחות באזור יטא"
"כוחות הכיבוש הישראלי הגבירו הלילה את צעדי הדיכוי באזור העיירה יטא מדרום לחברון.
מתאם הוועדה העממית להתנגדות לגדר ולהתנחלות ביטא אמר לופא כי כוחות הכיבוש סגרו את הכניסות לעיירה, והגבירו את נוכחותם סביב העיירה... לאחר שהגיעו ידיעות על פעולת ירי בתל אביב על ידי שני צעירים מהעיירה. ...
'צוין שישראל אמרה כי מבצעי פעולת הירי אמש בבית עסק בתל אביב, שגרם להריגת 4 ישראלים, הם 2 צעירים מהעיירה יטא, ואחד מהם נפצע באורח קשה.'"
[ופא (סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ), 09/06/2016]

כותרת: "ארבעה הרוגים וחמישה פצועים קשה בירי ליד משרד הצבא בתל אביב"
"ארבעה ישראלים נהרגו וחמישה נוספים נפצעו קשה בפעולת ירי אתמול בלילה ליד מתחם בתי קפה ומסעדות מול משרד הצבא הישראלי בתל אביב."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 09/06/2016]
 
מוחמד אחמד מוסא מח'אמרה וח'אלד מוחמד מוסא מח'אמרה - שני מחבלים פלסטינים בני 21, בני דודים, שביצעו פיגוע ירי במרכז שרונה בתל אביב ב-8/06/2016, שבו נרצחו 4 אזרחים ישראלים ונפצעו 16. המחבלים ישבו במסעדת 'מקס ברנר' והזמינו קינוחים, ואז קמו ופתחו בירי על היושבים במסעדה. בסיום האירוע מוחמד וח'אלד מח'אמרה נעצרו על ידי המשטרה. אחד משני המחבלים שנורה ונפצע הובא לטיפול בבית חולים ישראלי. 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat