English

 


פרסומי PMW
מחבל שתקף באכזריות שתי מטיילות בדקירות סכין מכונה "אסיר גיבור" בטלוויזיה של הרש"פ
Share |
   
מחבל שתקף באכזריות שתי מטיילות בדקירות סכין
מכונה "אסיר גיבור" בטלוויזיה של הרש"פ
  • הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ הוקירה את המחבל שתקף באכזריות את קיי וילסון ורצח את קריסטין לוקן, בראיון עם אם הרוצח על המאכלים האהובים עליו ברמדאן ועל ילדיו הזקוקים לו מחוץ לכלא. טלוויזיית הרש"פ התעלמה מהתקיפה האכזרית והרצח שהוא עשה
  
  • קיי וילסון (האישה ששרדה את תקיפת המחבלים) תיארה את ההתקפה: "הוא דוקר אותי בגב כל כך חזק שאני נופלת על הקרקע... הוא נועץ בי שוב ושוב נועץ בי את הסכין הגדולה שלו. הוא עושה זאת בעוצמה כזו שאני שומעת את עצמותיי נשברות, וכשהוא מוציא את הלהב המשונן אני שומעת את בשרי נקרע."
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
  
לפני כשבועיים הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ בחרה להוקיר בשידור את המחבל הפלסטיני כיפאח גנימאת. ב-18/12/2010, גנימאת וחברו איאד פטאפטה תקפו בסכינים שתי מטיילות ביער ליד בית שמש - קריסטין לוקן, תיירת אמריקאית נוצרית, וקיי וילסון, אזרחית בריטית ישראלית. במהלך התקיפה לוקן נדקרה באכזריות למוות, ווילסון נפצעה באורח אנוש והמחבלים חשבו שהיא מתה. לאחר אחרי שהמחבלים ברחו ממקום הפיגוע, וילסון הצליחה לקום, לצעוד ולקרוא לעזרה. וילסון תיארה את התקיפה, את אכזריות המחבלים ואת כוח הרצון שלה לשרוד:

"הוא דוקר אותי בגב כל כך חזק שאני נופלת על הקרקע...
הוא נועץ בי שוב ושוב את הסכין הגדולה שלו.
הוא עושה זאת בעוצמה כזו שאני שומעת את עצמותי נשברות,
וכשהוא מוציא את הלהב המשונן אני שומעת את בשרי נקרע."
(ראה למטה קטע ארוך יותר וקישור לסרטון)
 
המחבלים כיפאח גנימאת ואיאד פטאפטה נעצרו חודש לאחר הפיגוע והודו בפשע. גנימאת נידון לשני מאסרי עולם ועוד 60 שנות מאסר, ופטאפטה נידון למאסר עולם ועוד 20 שנות מאסר.

בשל הרצח שביצעו, גנימאת ופטאפטה מוצגים כגיבורים פלסטינים ברשות הפלסטינית. על פי החוק של הרש"פ, הם זכאים לקבל משכורת חודשית מאז מעצרם בשנת 2011. כעת (בזמן כתיבת הדברים), כשהם נכנסים לשנה הששית שלהם בכלא, הם אמורים לקבל 4,000 ש"ח בחודש. מאז מעצרם ב-2011, כל אחד מהם קיבל במצטבר כ-115,000 ש"ח מרש"פ.

בשידור בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ לפני שבועיים, כינה מגיש התוכנית את גנימאת "האסיר הגיבור." אמו של המחבל הוזמנה לתוכנית ורואיינה בה, אך בתוכנית ובראיון לא נאמרה מילה על פשעו של גנימאת, והאם לא נשאלה איך זה להיות אמו של רוצח. לעומת זאת הטלוויזיה הפלסטינית ביקשה לדעת אילו מאכלים לחודש רמדאן אהובים על המחבל. כמו כן, טלוויזיית הרש"פ שימשה כבמה לדבריה של אמו של הרוצח שהתלוננה על כך שלא ביקרה את בנה "בשלושה או ארבעה החודשים האחרונים," על ילדיו הזקוקים לו מחוץ לכלא ועל געגועיה אליו. האם ייחלה כי "אללה ישחרר אותו מכלא":

מנחה הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "נמצאת אתנו אמו של האסיר הגיבור כיפאח גנימאת שנידון למאסר עולם ונעצר לפני 10 שנים (כך במקור)."

אם המחבל כיפאח גנימאת:
"מי ייתן ואללה ישחרר אותו מן הכלא, יחד עם כל האסירים - את בני כפאח ואת כל האסירים, שהם ילדינו ואחינו... לא ביקרתי את כיפאח כבר שלושה או ארבעה חודשים. הם [ישראל] לא נותנים לנו אישורים... אתה יודע שברמדאן [אמא] משתוקקת לכך שבנה יהיה איתה מחוץ [לכלא].

מנחה הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ:
"מה היו המאכלים שהוא אהב ברמדאן? איך הוא אהב לבלות בלילה?"

אם המחבל כיפאח גנימאת:
"הוא היה טוב לב ורגוע. לא היו לו בעיות עם אף אחד... בשר בטחינה (סיניה), בשר צלוי, עוף עם אורז (מקלובה)... אתה יודע שרק האב יכול לחנך את ילדיו כראוי. לילד אין יראת כבוד כלפי אמו... אל תתייאש מרחמי אללה. רחמיו של אללה קרובים לבוא, אינשאללה בני, אתה תהיה בינינו."
[תוכנית הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ "ענקי הסבלנות", 23/06/2016]
 

הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ התעלמה לגמרי מן העובדה שגנימאת תקף באכזריות שתי נשים כשהן מטיילות ביער, דקר למוות את כריסטין לוקן ופצע באורח קשה את קיי וילסון.

הניגוד בין התיאור של אם המחבל כיפאח גנימאת את המאכלים האהובים עליו בחודש רמדאן, "בשר בטחינה (סיניה) ועוף באורז (מקלובה)" והתיאור קיי וילסון את התקיפה האכזרית, הכאב והסבל שגנימאת ושותפו לפשע גרמו לה ולחברתה - הוא ניגוד בולט ומחריד:

קטע מתורגם מדברים שאמרה קיי וילסון ב- TEDx talk:

"עמדנו שם במשך חצי שעה, בפיות חסומים, כבולות, יחפות, מוחזקות כבנות ערובה על ידי שני גברים פלסטיניים המחזיקים סכינים ארוכות בגרוננו. חצי שעה של אימה, הלם, בלבול, השתהות המובילה לריגוש ואשליה כי אנו נשוחרר או נחולץ. חצי שעה של אי ודאות מתישה, חצי שעה של פחד צרוף...

לבסוף אחד הגברים דוחף אותי על ברכיי והודף את ראשי קדימה אל הקרקע. מזווית העין אני רואה אור. זו השמש המנצנצת בסכין שלו, ואני מכינה את עצמי לכך שיערפו את ראשי. זה לא קרה.

היער מנגן את נעימת היקום שלו. הם צועקים 'אללה אכבר.' חברתי הנוצרית כריסטין צועקת: "ישוע, עזור לי!" ואני שומעת את עצמי ביבבה מעוררת רחמים, חסרת אונים: 'שמע ישראל.' הוא דוקר אותי בגב כל כך חזק שאני נופלת על הקרקע ואני שוכבת כעת על הצד, והוא נשען על ירכי ונועץ בי שוב ושוב את הסכין הגדולה שלו. הוא עושה זאת בעוצמה כזו שאני שומעת את עצמותי נשברות, וכשהוא מוציא את הלהב המשונן אני שומעת את בשרי נקרע. ובמצב הזה של הלם גמור, אני מתחננת לשמיים שייתנו לי עוד הזדמנות אחת, שיתנו לי לחיות. הסיכוי היחיד שלי הוא לעשות את עצמי מתה. ואני יודעת כי אנשים מתים בעיניים פתוחות, אז התמקדתי במראה שלפניי, וספגתי את המכות האלה. הדבר היחיד שראיתי היה במרחק שני מטר: אישה תמימה [כריסטין לוקן] הנאבקת בגבורה עם התוקף שלה, לשווא. צפיתי בה נשחטת מול עיניי.

הם עוזבים. אוזני נלחצה אל הקרקע ואני חשה בתנודות של האדמה המתגברות למהלומות של צעדים: הם חוזרים. אחד מהם הופך אותי ואני כעת מסתכלת על השמיים הכחולים והשמש השוקעת, המוסתרים לפתע על ידי צללית של יד של איש האוחזת בסכין. אני רואה אותו נועץ את זה [סכין] בחזי - ואני איני זזה או מתכווצת או ממצמצת. זה פספס את לבי ב-4 מילימטרים. הם בטוחים שאני מתה ועוזבים. בנקודה זו, איני יודעת אם אני מתה או חיה, בגן עדן או בגיהינום."
[שיחה ב- TEDx talk של קיי וילסון באוניברסיטת בן גוריון, 13/05/2015,
המקור: "צעד אחר צעד: המדריך לאידיוט כיצד לשרוד תקיפת במצ'טה"]
 
לחץ לצפייה בסיפורה החשוב של קיי וילסון ב-TEDx talk , שבו היא מתארת את ההתקפה, את כוח הרצון המדהים שלה לשרוד, ואת נחישותה להמשיך בחיים לאחר האימה.
ניתן ליצור קשר עם קיי וילסון ב- [email protected]

ההוקרה שהטלוויזיה הרשמית של הרש"פ עשתה למחבל שרצח את כריסטין לוקן ותקף את קיי וילסון אינה מקרה חריג. מכון "
מבט לתקשורת פלסטינית" מתעד את מדיניות הרש"פ ופת"ח של האדרת מחבלים שרצחו ופגעו בישראלים.

 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat