English

 


פרסומי PMW
בכיר פת"ח: "פרצופו האמיתי" של דונלד טראמפ "ציוני וגזעני"
Share |
     
בכיר פת''ח: 
"פרצופו האמיתי" של דונלד טראמפ "ציוני וגזעני"
  
 

מאמר דעה בעיתון הרש''פ:
טראמפ הוא "אדם בעייתי ביותר...
אקסצנטרי, תוקפני, גזעני, ופזיז בתגובותיו משום שהוא
מהיר חמה ואינו דיפלומטי"
 
שגריר הרש''פ באו''ם:
אם טראמפ יעביר את השגרירות לירושלים, 
זו תהיה "התקפה"
 
בכיר אש''ף:
"מה ששמענו לפני הבחירות
הוא לא מה שנשמע לאחר הבחירות"
 
נאן ז'אק זילברדיק
 
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-15/11/2016

לאחר בחירת דונלד טראמפ לנשיא הבא של ארה''ב, הגיבו מנהיגים פלסטינים לבחירת העם האמריקאי והשמיעו את דעותיהם ואת ציפיותיהם מטראמפ.
 
ג'יבריל רג'וב, סגן מזכיר הועד המרכזי של פת''ח, דיבר על אופיו "האמיתי" של טראמפ, והגדיר אותו כ-"ציוני וגזעני":
 

"בקשר ל[נשיא ארה"ב הנבחר, דונלד] טראמפ, אני חושב שאפילו לפני שהוא זכה, הוא חשף את פרצופו האמיתי, ציוני וגזעני, שתומך ומאמץ את המדיניות הימנית והגזענית הישראלית. לדעתי, גם זה שהיה לפניו [ברק אובאמה] איננו טוב ממנו, למרות שהוא ניסה להציג את עצמו בהתחלה בצורה שונה."
 [ערוץ אל-מיאדין (לבנון), 11/11/2016]
 
 
נציג הרש"פ באו''ם "הזהיר" את טראמפ שלא יממש את הבטחת הבחירות שלו בעניין העברת שגרירות ארה''ב לירושלים, והחשיב את הדבר ל"התקפה" ו"גילוי תוקפנות":
 
"השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנצור, אמר כי אם הנשיא הנבחר [של ארה''ב] דונלד טראמפ יחליט ליישם את הבטחתו להעביר את השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים, הפלסטינים 'ימררו את חייה' של ארה"ב במוסדות האו"ם... 'אם הם יתקיפו אותנו באמצעות העברת השגרירות לירושלים, זה יהווה הפרה של החלטת מועצת הביטחון [של האו''ם] והחלטה 181 של העצרת הכללית [של האו"ם] (כלומר, תוכנית החלוקה) שנוסחה על ידי ארה"ב. צעד כזה משמעו גילוי תוקפנות כלפינו...'"
[אמד, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 13/11/2016, הדגשות העורך]
 
באותו הקשר, מזכ"ל הועד הפועל של אש''ף, סאא'ב עריקאת, הביע ביטחון כי "מה ששמענו לפני הבחירות הוא לא מה שנשמע לאחר הבחירות":
 
"השגרירות האמריקאית לא תועבר לירושלים בשום מצב, משום שזה יהרוס את האינטרסים של אמריקה במזרח התיכון ובעולם האסלאמי ובמדינות רבות בעולם. אני סבור שעמדת ארה"ב כלפי ההתנחלויות לא השתנתה מאז 1968, מאז שהיא אמרה שהן לא לגיטימיות ולא חוקיות, ושהן מכשול בפני השלום. ארה"ב מסרבת לסיפוח ירושלים ורואה אותו כבלתי לגיטימי. לפיכך אני סבור כי מה ששמענו לפני הבחירות הוא לא מה שנשמע לאחר הבחירות."
[תחנת הרדיו הרשמית של הרש''פ קול פלסטין, 09/11/2016]
 
העיתון הרשמי של הרש''פ פרסם קריקטורה על העמדה של טראמפ בנושא ההגירה לארה"ב. הקריקטורה מציגה את טראמפ אומר: "לא למהגרים",  ואינדיאני אמריקאי בתגובה מרים את טראמפ בצווארונו ואומר: "אז יאללה, החוצה." [עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/11/2016]
 
בטורו הקבוע בעיתון הרשמי של הרש"פ, כתב עומר אל-ר'ול בהרחבה על דונלד טראמפ ועל התוצאות הצפויות של בחירתו. על טראמפ עצמו הוא אמר כי הוא "אדם בעייתי ביותר," ושהבחירה בו משקפת "מגמה גזענית" חמורה:
 
"הנשיא ה-45 של ארה"ב [דונלד טראמפ] הוא אדם בעייתי ביותר. אקסצנטרי, תוקפני, גזעני ופזיז בתגובותיו משום שהוא מהיר חמה ואינו דיפלומטי ביחסו לאנשים, קבוצות ומדינות... בחירתו שיקפה את עומק המגמה הגזענית בתוך ארה"ב."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 12/11/2016]
 
אותו בעל טור בעיתון זלזל גם בטראמפ וגם במועמדת הילרי קלינטון, ואחר כי אף אחד משניהם איננו "דוגמה שהולמת את מעמדה של ארה"ב", וסיכם כי מבין השניים, "טראמפ היה הגרוע." אל-ר'ול מנה מספר תכונות שליליות של טראמפ, אך הוא סיכם בכל זאת כי טראמפ "אמיץ והרפתקני מאין כמותו":
 
"אף על פי שאף אחד משני המועמדים [לנשיאות ארה''ב] אינו מהווה דוגמא שהולמת את מעמדה של ארה"ב, [הנשיא הנבחר של ארה''ב דונלד] טראמפ היה הגרוע משני המועמדים. זאת מפני שהוא הכריז בריש גלי ובפגישותיו עם תומכים במדינות השונות בארה"ב על עמדות סוררות, כגון:
 א.      הוא גזען, והוא יקים חומת הפרדה בגבול ארה"ב-מקסיקו על מנת למנוע הגעת מהגרים ממקסיקו ומארצות אמריקה הלטינית. כמו כן, הוא הדגיש את שנאתו למוסלמים, לאפריקנים ולצבעוניים באופן כללי.
ב.      מיזוגניה והטרדה מינית של נשים. עשר נשים הודו בכך והגישו תלונה נגדו.
ג.       הוא הכריז כי יגרש מהגרים שאין להם אישורי שהייה רשמיים.
ד.      הוא הודיע כי ביום הראשון לשלטונו הוא יבטל את ההחלטות שקיבל הנשיא [ברק] אובאמה, ובפרט ביטוח הבריאות למגזרים נרחבים של אמריקאים.
ה.     הוא הבטיח לישראלים, בגסות ובהטיית פנים בוטה לטובת ישראל, כי יעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, הבירה הנצחית של מדינת פלסטין. כמו כן, הוא הדגיש כי ייתן תמיכה מלאה למדינת הטיהור האתני הישראלית...
 
עם זאת, חייבים להודות באובייקטיביות שטראמפ היה אמיץ והרפתקני מאין כמותו."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 10/11/2016]
 
אל-ר'ול גם ציין כי טראמפ "נוטה בבירור לכיוון של תמיכה חסרת תקדים בישראל," ואמר כי דבר זה "עלול לטמון בחובו תגובות חסרות תקדים בזירה הפלסטינית." אל-ר'ול המליץ לפלסטינים להזדרז ליצור מערכת יחסים עם טראמפ:
 
"אישיותו של הנשיא החדש אינה מבוססת על קווים מנחים ועקרונות מוגדרים, והכל אצלו יכול להשתנות, מלבד התמיכה בישראל הסוררת ופורעת החוק...
הדבר צריך לגרום לנו לגבש תרחישים שונים להתמודדות עם ההתפתחויות הדרמטיות כתוצאה מבחירתו של הנשיא טראמפ, מפני שהמדיניות הנוכחית לא תהיה אותה מדיניות אחרי שהוא יעלה על כס השלטון בבית הלבן... לכן חייבים לפתוח בדיאלוג ישיר איתו עכשיו, עוד לפני שייכנס בפועל לתפקיד ב-20 בינואר 2017."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/11/2016]
 
מזכ"ל חזית השחרור הפלסטינית וחבר הועד הפועל של אש"ף, ד"ר ואסל אבו יוסוף, אינו צופה כי בחירתו של טראמפ תוביל לשינוי מבחינת הפלסטינים: "ניצחונו של טראמפ אינו מוסיף דבר חדש לשותפות זו בין ארה''ב לישראל." הוא אמר כי "ההטיה של הממשל האמריקאי לטובת מדינת הכיבוש הישראלי היא קבועה ואינה קשורה לניצחון של [הנשיא הנבחר דונלד] טראמפ," וכי היו "הטיה גסה לטובת הכיבוש וכיסוי על פשעיו מצד המפלגות האמריקאיות ולאורך שנים." [דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 10/11/2016]
 
חבר הועד המרכזי של פת''ח, מוחמד אשתייה, היה יותר אופטימי כאשר הוא הסביר את ה"הערצה" ההדדית בין טראמפ ובין נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כדבר ש"יכול ליצור הבנה בין שני מרכזי הכוח הבינלאומיים" ובסופו של דבר "להשפיע בצורה חיובית על פלסטין":
 
"הוא [טראמפ] מגלה מידה רבה של הערצה ל[נשיא רוסיה ולדימיר] פוטין... גם פוטין מעריץ את טראמפ. יש ביניהם מערכת יחסים, וזה יכול ליצור הבנה בין שני מרכזי הכוח הבינלאומיים, רוסיה וארה"ב. אם תהיה הבנה כזו, יתכן שתיערך מעין ועידת יאלטה (ועידה שנערכה לאחר מלחמת העולם השנייה בין ארה''ב, אנגליה ורוסיה, על ארגון מחדש של אירופה - העורך) חדשה באזור, וזה ישפיע על המצב בסוריה ובעיראק ובלוב, ואנו מקווים שאם יהיו הבנות בינלאומיות בנושא, הדבר ישפיע בצורה חיובית על פלסטין."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, 09/11/2016]
 
יו''ר הרש''פ עבאס הביע ציפייה דומה להשפעה מצד רוסיה על טראמפ:
 
"נשיא [הרש''פ] מחמוד עבאס... הביע את אמונו בכך שיהיה לרוסיה תפקיד פעיל ותומך בכל תהליך מדיני באזורנו... הוא אמר: 'אנו עקבנו אחר תהליך הבחירות במשך יותר משנה. מה שמעניין אותנו הוא מה שיגיד טראמפ לאחר שיגיע לבית הלבן. מה שאנו דורשים ממנו הוא שארה"ב תקבל את פיתרון שתי המדינות החיות זו לצד זו בביטחון וביציבות ותפעל למען יישומו.'"
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 12/11/2016]
 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח על תגובות פלסטיניות ראשונות לניצחונו של טראמפ בבחירות.
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהאמירות הנזכרות לעיל וכן אמירות אחרות של מנהיגים פלסטיניים:
 
כותרת: "נשיא [הרש''פ]: ההכרה שלנו בישראל לא יכולה להיות בחינם, ועליה ליישם את ההסכמים שנחתמו"
"נשיא [הרש''פ] מחמוד עבאס הדגיש כי 'ההכרה שלנו במדינת ישראל לא יכולה להיות בחינם, שכן במקביל צריכה להיות הכרה ישראלית במדינת פלסטין.' במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת רוסיה דימיטרי מדבדב ביריחו אתמול [11/11/2016], הביע הנשיא [עבאס] את אמונו בכך שיהיה לרוסיה תפקיד פעיל ותומך בכל תהליך מדיני באזורנו...
הנשיא אמר כי זכייתו של [הנשיא הנבחר של ארה''ב דונלד] טראמפ בנשיאות היא 'עניין אמריקני.' כמו כן, הוא אמר: 'אנו עקבנו אחר תהליך הבחירות במשך יותר משנה. מה שמעניין אותנו הוא מה שיגיד טראמפ לאחר שיגיע לבית הלבן. מה שאנו דורשים ממנו הוא שארה"ב תקבל את פתרון שתי המדינות החיות זו לצד זו בביטחון וביציבות ותפעל למען יישומו.'"
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 12/11/2016]
 
התוכנית "אירועי היום" בתחנת הרדיו הרשמית של הרש''פ, קול פלסטין
 
מזכ''ל הועד הפועל של אש''ף וחבר הועד המרכזי של פת''ח, סאאב עריקאת:"אנחנו נעשה כל מאמץ אפשרי מול הממשל האמריקאי הבא ומול האיחוד האירופי, ובפרט צרפת, כדי לכנס ועידת שלום בינלאומית (כלומר, יוזמת השלום הצרפתית) שתתחיל בתהליך שלום אמין ומשמעותי שיוביל לייבוש ביצת הכיבוש הישראלי, שהפכה להיות בית גידול של הרוע של האזור הזה בכלל...
השגרירות האמריקאית לא תועבר לירושלים בשום מצב, משום שזה יהרוס את האינטרסים של אמריקה במזרח התיכון ובעולם האסלאמי ובמדינות רבות בעולם. אני סבור שעמדת ארה"ב כלפי ההתנחלויות לא השתנתה מאז 1968, מאז שהיא אמרה שהן לא לגיטימיות ולא חוקיות, ושהן מכשול בפני השלום. ארה"ב מסרבת לסיפוח ירושלים ורואה אותו כבלתי לגיטימי. לפיכך אני סבור כי מה ששמענו לפני הבחירות הוא לא מה שנשמע לאחר הבחירות."
 [תחנת הרדיו הרשמית של הרש''פ קול פלסטין, 09/11/2016]
 
יוזמת השלום הצרפתית - יוזמת שלום שהוצעה על ידי ממשלת פרנסואה הולנד בשנת 2015, שנועדה לחדש את שיחות השלום בין ישראל והפלסטינים. ועידת פסגה בת יום אחד נערכה בפריז ב-08/06/2016, בהשתתפות שרי החוץ של ארה''ב, מדינות האיחוד האירופי, וכמה מדינות ערב, למטרת קידום תהליך השלום הישראלי-פלסטיני. בסוף הוועידה פרסמו המשתתפים הודעה משותפת התומכת בפתרון שתי מדינות שיוסכם במו''מ, ומציעה לערוך כנס בינלאומי עד סוף שנת 2016. ישראלים ופלסטינים לא השתתפו בוועידה הראשונה הזו, שמטרתה הייתה להקים מסגרת למו''מ מחודש בין שני הצדדים.
 
כותרת: "שגריר פלסטין באו"ם הזהיר את טראמפ מהעברת השגרירות האמריקאית לירושלים: נחשיב זאת ל-'תוקפנות'"
"השגריר הפלסטיני באו"ם, ריאד מנצור, אמר כי אם הנשיא הנבחר [של ארה''ב] דונלד טראמפ יחליט ליישם את הבטחתו להעביר את השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים, הפלסטינים 'ימררו את חייה' של ארה"ב במוסדות האו"ם.
הוא הוסיף במהלך השתתפותו בכנס במכון מחקר בוושינגטון: 'אם הם יתקיפו אותנו באמצעות העברת השגרירות לירושלים, זה יהווה הפרה של החלטת מועצת הביטחון [של האו''ם] והחלטת העצרת הכללית [מספר] 181 (כלומר, תוכנית החלוקה), שנוסחה על ידי ארה"ב.
צעד כזה משמעו גילוי תוקפנות כלפינו, ואם יעשו זאת, אף אחד לא יוכל להאשים אותנו אם נפעיל את כל כלי הנשק שברשותנו באו"ם על מנת להגן על עצמנו, ויש לנו נשק רב באו"ם.'
מנצור אמר: 'התגובה הפלסטינית להעברת השגרירות לירושלים לא תהיה באמצעות העברת החלטת במועצת הביטחון, משום שארה"ב יכולה להטיל וטו, אך אנו יכולים למרר את חייהם כל יום על ידי כך שנאלץ אותם להטיל וטו על בקשת הצטרפותנו כמדינה בעלת חברות קבועה באו"ם.'
מנצור הציג שורה של צעדי תגובה שאליהם הפלסטינים יכולים לפנות, כמו כינוס ישיבות חירום של מועצת הביטחון או מה שהוא כינה 'פתיחה מחדש של תיבת הפנדורה' בנוגע לפסיקת בית הדין הבינלאומי לצדק [של האו''ם] בעניין גדר ההפרדה או ההתנחלויות.
מנצור אמר: 'אם הממשל האמריקאי רוצה להפר את החוק הבינלאומי, הוא יעשה מעשה בלתי חוקי. אני מקווה שהם לא יעשו זאת.'"
[אמד, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 13/11/2016]
 
מאמר דעה מאת עומר חלמי אל-ר'ול בטורו הקבוע בעיתון הרש''פ
 
כותרת: "בחירתו של [דונלד] טראמפ היא תוצאה משבר"
"הנשיא ה-45 של ארה"ב [דונלד טראמפ] הוא אדם בעייתי ביותר. אקסצנטרי, תוקפני, גזעני ופזיז בתגובותיו משום שהוא מהיר חמה ואינו דיפלומטי ביחסו לאנשים, קבוצות ומדינות. במהלך קמפיין הבחירות שלו הוא השמיע הצהרות בלתי הולמות וחסרות תבונה דיפלומטית כלפי מדינות המפרץ הערבי, איראן, מקסיקו ומדינות אחרות... וכך הכניס את עצמו, עוד טרם כניסתו לבית הלבן, לחילוקי דעות עם מדינות אלו ואחרות, כולל אירופה, שהביעה את חוסר שביעות רצונה מניצחונו, עד כדי כך שבכירים אירופאים קראו לבנות כוח ביטחוני משותף ולא להמר ולהסתמך על ארה"ב...
בחירתו שיקפה את עומק המגמה הגזענית בתוך ארה"ב. דבר זה יתרום להחרפת גלי השנאה נגד השחורים ואלו שאינם לבנים בכללותם, ובהם ערבים, סינים, אינדיאנים [אמריקאים ילידים], מקסיקנים והיספאנים. כמו כן, הדבר יעלה מחדש את סוגיית הגזענות באופן חריף בתוך ארה"ב ובמישור העולמי...
המשבר הכלכלי הכללי והקטסטרופאלי שחווה ארצו של הדוד סם מאז ספטמבר 2008 טרם הסתיים. הוא עודנו קיים, אפילו אם ברמה נמוכה יותר יחסית. בחירתו של טראמפ היא תוצאה שלו (כלומר, של המשבר הכלכלי) ושל פשיטת הרגל של הערכים האמריקאיים ומעמדה של ארה"ב כמנהיגתו היחידה של העולם. כעת, יש לה מתחרים, ולא רק מתחרה אחד...
העתיד הנראה לעין צופה השלכות חמורות בעניין גורלו של הנשיא [הנבחר] דונלד טראמפ. יהיו אשר יהיו התוצאות, הנשיא החדש הוא סמל של משבר עמוק, וכניסתו לתפקיד תצית משברים רבים, והימים הקרובים יביאו עמם את התשובות."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 12/11/2016]
 
"אף על פי שאף אחד משני המועמדים [לנשיאות ארה''ב] אינו מהווה דוגמא שהולמת את מעמדה של ארה"ב, טראמפ היה הגרוע משני המועמדים. זאת מפני שהוא הכריז בריש גלי ובפגישותיו עם תומכים במדינות השונות בארה"ב על עמדות סוררות, כגון
 
א.      הוא גזען, והוא יקים חומת הפרדה בגבול ארה"ב-מקסיקו על מנת למנוע הגעת מהגרים ממקסיקו ומארצות אמריקה הלטינית. כמו כן, הוא הדגיש את שנאתו למוסלמים, לאפריקנים ולצבעוניים באופן כללי.
ב.      המיזוגניה שלו והטרדה מינית של נשים. עשר נשים הודו בכך והגישו תלונה נגדו.
ג.       הוא הכריז כי יגרש מהגרים שאין להם אישורי שהייה רשמיים.
ד.      הוא הודיע כי ביום הראשון לשלטונו הוא יבטל את ההחלטות שקיבל הנשיא [ברק] אובמה, ובפרט ביטוח הבריאות למגזרים נרחבים של אמריקאים.
ה.     הוא הבטיח לישראלים, בגסות ובהטיית פנים בוטה לטובת ישראל, כי יעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים, הבירה הנצחית של מדינת פלסטין. כמו כן, הוא הדגיש כי ייתן תמיכה מלאה למדינת הטיהור האתני הישראלית.
 
עם זאת, חייבים להודות באובייקטיביות שטראמפ היה אמיץ והרפתקני מאין כמותו, עד כדי כך שהוא הודיע כי ימשיך במסע הבחירות שלו לבדו אם המפלגה [הרפובליקאית] תחליט להסיר ממנו את חסותה. הדבר הוכיח את עקשנותו ואת יכולתו להתמודד עם אתגרים. כמו כן, יש לו אמצעים כספיים משלו...
אף על פי שטראמפ השמיע כמה וכמה הצהרות סוררות, ילדותיות וגזעניות, ההחלטות הללו היו חלק מהקמפיין. יהיו אשר יהיו משמעויותיהן, הרקע שלהן וההשפעה שלהן על ניצחונו, הן ישתנו לאחר שייכנס לבית הלבן ולא יעמדו בעינן. הדבר נראה ברור מבחינה עקרונית בנאום הניצחון אתמול [09/11/2016], שבו הוא הקפיד לפנות לעם האמריקני על כל מגזריו. הוא הדגיש כי הוא יהיה [נשיא] של כל העם ולא רק של מחנהו ושל תומכיו. המשקיפים מקווים שנשיא ארה"ב החדש יהיה כן במגמתו המוצהרת לאחר הניצחון, שהוא ינהג בהתאם לגודל האירועים וההתפתחויות בעולם, ובפרט הבעיה הפלסטינית, ושהוא יפעל לפתרונה עלי פי מקורות הסמכות וההחלטות של המוסדות הבינלאומיים, על בסיס פתרון שתי המדינות בגבולות הארבעה ביוני 1967. זאת באופן העולה בקנה אחד עם האינטרסים של כל העמים והכוחות באזור, ובראשם האינטרסים האמריקניים, אשר לא יהיו מבודדים מהתגובות הנזעמות במקרה שבו ימשיכו לשחות בביצה הישראלית הקיצונית והעויינת את השלום."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 10/11/2016]
 
כותרת: "מג'דלאני: אנו מכבדים את רצונם של העמים בבחירת נשיאיהם"
"מזכ"ל חזית המאבק העממי הפלסטיני וחבר הוועד הפועל של אש"ף, אחמד מג'דלאני, אמר: 'אנו מכבדים את רצונם של העמים בבחירת נשיאיהם. אין לנו שום בעיה עם נשיא כלשהו בעולם, בתמורה לכיבוד רצונו של עמנו [לממש את] זכותו להגדרה עצמית, להקמת מדינתו העצמאית ולסיום הכיבוש על אדמתו.'
מג'דלאני הוסיף, בתגובה על ניצחונו של דונלד טראמפ בבחירות לנשיאות ארה"ב: 'על הממשל האמריקני הבא להתייחס ברצינות לסוגיה הפלסטינית ולמימוש פתרון שתי המדינות, שהממשלים הרפובליקאים הקודמים היו מחויבים לו. אל לו להציב מכשולים בפני היוזמות הבינלאומיות להשגת הסדר באזור, ועליו לחדול לנטות לטובת מדינת הכיבוש.'
הוא ציין כי השגת ביטחון, שלום ויציבות באזור המזרח התיכון עוברת דרך פתרון הבעיה הפלסטינית, באמצעות שלום צודק וכולל, סיום הכיבוש על פי החלטות המוסדות הבינלאומיים והקמת המדינה הפלסטינית שבירתה ירושלים המזרחית.
מג'דלאני קרא לנשיא טראמפ, כעת שהוא בעמדה של אחריות ישירה וראשונה במעלה, כי הבטחותיו במהלך קמפיין הבחירות להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים יישארו בגדר סתם הבטחות בחירות, ולא מדיניות של ממשלו ביחס למזרח התיכון."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 10/11/2016]
 
התוכנית "נושא היום" בטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, מארחת את חבר הועד המרכזי של פת''ח מוחמד אשתייה
 
חבר הועד המרכזי של פת''ח מוחמד אשתייה: "מבחינה מדינית אתה צריך לעבוד מול כל נשיא, הילרי [קלינטון] או [דונלד] טראמפ, זו בחירת העם האמריקאי ואנו נפעל בהתאם...
הוא [טראמפ] מגלה מידה רבה של הערצה ל[נשיא רוסיה ולדימיר] פוטין, ואנו מבינים... שהיה איזה משחק [ביניהם]. גם פוטין מעריץ את טראמפ. יש ביניהם מערכת יחסים, וזה יכול ליצור הבנה בין שני מרכזי הכוח הבינלאומיים, רוסיה וארה"ב. אם תהיה הבנה כזו, יתכן שתיערך מעין ועידת יאלטה (ועידה שנערכה לאחר מלחמת העולם השנייה בין ארה''ב, אנגליה ורוסיה, על ארגון מחדש של אירופה - העורך) חדשה באזור, וזה ישפיע על המצב בסוריה ובעיראק ובלוב, ואנו מקווים שאם יהיו הבנות בינלאומיות בנושא, הדבר ישפיע בצורה חיובית על פלסטין."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש''פ, "נושא היום," 09/11/2016]
 
 
קטע מתוך מאמר דעה של עומר אל-ר'ול בטורו הקבוע בעיתון הרשמי של הרש''פ
בעל הטור מציין את שביעות הרצון בימין בישראל מניצחונו של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, ומוסיף:
 
כותרת: "ישראל וטראמפ"
"עם זאת יש מגמה בישראל שאינה אופטימית ואינה תולה תקוות במדיניות הנשיא [הנבחר של ארה''ב דונלד] טראמפ... מחשש שהאיש יתהפך נגד ישראל. אך הדבר אינו מבטל את המגמה הכללית של טראמפ וסגנו [מייק] פנס, אשר נוטה בבירור לכיוון תמיכה חסרת תקדים בישראל, מה שעלול לטמון בחובו תגובות חסרות תקדים בזירה הפלסטינית.
זאת משום שכפי הנראה, אישיותו של הנשיא החדש אינה מבוססת על קווים מנחים ועקרונות מוגדרים, והכל אצלו יכול להשתנות, מלבד התמיכה בישראל הסוררת ופורעת החוק.
הדבר צריך לגרום לנו לגבש תרחישים שונים להתמודדות עם ההתפתחויות הדרמטיות כתוצאה מבחירתו של הנשיא טראמפ, מפני שהמדיניות הנוכחית לא תהיה אותה מדיניות אחרי שהוא יעלה על כס השלטון בבית הלבן... לכן חייבים לפתוח בדיאלוג ישיר איתו עכשיו, עוד לפני שייכנס בפועל לתפקיד ב-20 בינואר 2017. כמו כן, יש עכשיו את החלטות האו"ם שאפשר עכשיו. (כלומר, לפעול להעברת החלטות אנטי-ישראליות באו''ם לפני שטראמפ ייכנס לתפקידו)."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/11/2016]
 
כותרת: "אבו יוסוף: ניצחון טראמפ לא יוסיף דבר חדש לשותפות בין ארה"ב לישראל"
"ד"ר ואסל אבו יוסוף, מזכ"ל חזית השחרור הפלסטינית וחבר הוועד הפועל של אש"ף, אמר כי ההטיה של הממשל האמריקאי לטובת מדינת הכיבוש הישראלי היא קבועה ואינה קשורה לניצחון של [הנשיא הנבחר דונלד] טראמפ או [מועמדת המפלגה הדמוקרטית, הילרי] קלינטון.
אבו יוסוף הדגיש בראיון לעיתונות כי 'המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקנית מחזיקות במדיניות קבועה בנוגע לסוגיה הפלסטינית.'
כמו כן, הוא הדגיש כי כשמדברים על הסוגיה הפלסטינית במסדרונות האמריקנים, מדברים על הטיה גסה לטובת הכיבוש וכיסוי על פשעיו מצד המפלגות האמריקאיות, לאורך שנות הממשלים הדמוקרטיים והרפובליקנים.
הוא אמר כי כישלון התקדמות המו"מ בין הצד הפלסטיני לישראלי נובע מהחסות האמריקנית לשיחות אלו, המתאפיינת מזה שנים בשותפות אמריקנית עם קווי המדיניות של הכיבוש.
הוא ציין כי ניצחונו של מועמד המפלגה הרפובליקנית דולנד טראמפ אינו מוסיף דבר חדש לשותפות זו.
בנוסף, הוא ציין כי הממשל האמריקאי ימשיך בסיוע המדיני, הכלכלי והצבאי לכיבוש, ותקופת כהונתו של טראמפ לא תהיה רעה יותר מזו של [נשיא ארה''ב ברק] אובאמה.
אבו יוסוף הוסיף כי הבטחותיו הקודמות של טראמפ להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים הכבושה כבר הובטחו בעבר על ידי מועמדים אמריקנים [לנשיאות], שלא הצליחו לבצען. הוא הבהיר כי כל המועמדים לנשיאות ארה"ב מתמקדים בחיזוק הקשר עם הכיבוש ומנסים לזכות בקול היהודי בארה"ב באמצעות הבטחות שונות."
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 10/11/2016]
 
כותרת: "ח'אלד: הצהרותיו של סגן הנשיא האמריקאי הנבחר נדושות ומתגרות"
"חבר הוועד הפועל של אש"ף [מארגון 'החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין'], תייסיר ח'אלד, תיאר את ההצהרות שהשמיע מייק פנס, סגן הנשיא האמריקאי הנבחר דונלד טראמפ, בנוגע ליחסים בין ארצו לישראל כנדושות, וככאלה שאינן ראויה למעצמה כארה"ב.
בהצהרות  של סגנו של טראמפ נאמר כי הוא והנשיא שלו טראמפ 'מבינים כי ישראל אינה שנואה על ידי אויביה בגלל שגיאותיה, אלא דווקא בגלל מה שהיא עושה נכון, שכן היא מגנה על עצמה באמצעות צבא של אזרחים המגנים על אומתם בקרבות באופן מוסרי ואנושי. מאבקה של ישראל הוא מאבקה של ארצות הברית, והיא עומדת לצד ישראל ותומכת בעניינה הצודק. גורלה של ישראל הוא גם גורלה של ארה"ב, והתמיכה בישראל והעמידה לצדה מהוות כבוד גדול, וירושלים הכבושה היא מולדתו הנצחית של העם היהודי,' לדבריו. (הציטוט הזה הוא למעשה פרפראזה על חלקים מדבריו של פנס, וחלק מהפרפראזה,  כמו התיאור של ירושלים "הכבושה," אינו חלק מהדברים של פנס. לקריאת הדברים המלאים של מייק פנס ראו להלן - העורך)
ח'אלד הוסיף כי אם ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו או שאר מנהיגי הקואליציה הימנית שלו בישראל היו צריכים להעריך את היחסים בין ארה"ב לישראל... הם היו אולי זהירים יותר בתיאור היחסים האלו. זאת, כדי לא לפגוע ברגשות האזרחים האמריקאים וברגשות דעת הקהל האמריקאי, שחלק מהחוגים שלה סבורים כי בגלל המעשים הנפשעים וההפרות היומיות של זכויות האזרח הפלסטיני תחת הכיבוש ומדיניות ההתנחלות והתוקפנות שלה, ישראל כעת מהווה עול על ארה"ב, אשר נבדלת ממדינות העולם בהטייתה העיוורת לטובת מדינת ישראל, ומתייחסת אליה כמדינה יוצאת דופן שנמצאת מעל החוק.
ח'אלד קרא להנהגה הפלסטינית לא לשתוק ולהגיש מחאה רשמית על הצהרות ועמדות מסוג זה על מנת שהחנופה הנדושה והנתעבת למדינת ישראל ולמנהיגיה, שידיהם מגואלות בדמם של בני העם הפלסטיני, לא תהפוך למדיניות שיבצעו הבכירים בממשל האמריקאי. זאת, על חשבון הזכויות והאינטרסים של העם הפלסטיני ועל חשבון סבלו היומיומי מפשעי הכיבוש וקווי מדיניותו המבוססים על תוקפנות, התנחלות קולוניאליסטית, הפרות של זכויות אדם, ייהוד, טרנספר(כלומר, של פלסטינים מישראל), טיהור אתני וגזענות.
כמו כן, הוא דרש ממדינות ערב לעמוד לצד העם הפלסטיני ולהביע סולידריות כלפיו נוכח עמדות אלו, שמבטאות התעלמות חסרת תקדים מהחוק הבינלאומי ועקרונות הצדק האנושי, והטיה גסה לטובת מדיניות התוקפנות, חוקי הג'ונגל, הגזענות והאפטרהייד בצורותיהם הנפשעות ביותר, לדברי ח'אלד."
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 13/11/2016]
 
להלן דבריו של סגן הנשיא הנבחר של ארה''ב מייק פנס לישראל בנאום ששודר בכינוס של חברי המפלגה הרפובליקאית בישראל ב-26/10/2016:
"שלום, רפובליקנים של ישראל. אני המושל [של מדינת אינדיאנה, מייק] פנס. זה כבוד גדול עבור דונלד טראמפ ועבורי לעמוד יחד אתכם הלילה בתמיכה בישראל, ואני מרגיש כי קטונתי לשאת דברים אליכם בעת ההיסטורית הזו, שבה אתם במקום המיוחד והקדוש ירושלים, הבית הנצחי של העם היהודי. לאורך המסע הזה הרבה אנשים שאלו אותי מדוע המועמדים שלנו עומדים כל כך חזק לצד ישראל. דונלד טראמפ ואני עומדים לצדה של ישראל כי הקרב של ישראל הוא הקרב שלנו, העניין של ישראל היא העניין שלנו. אנחנו עומדים לצדה של ישראל בגלל אותן סיבות שאנשים טובים בכל מקום עומדים לצדה של ישראל. אנחנו עומדים לצדה של ישראל כי עניינה צודק, כי ערכיה הם ערכינו וכי גורלה הוא גורלנו. ישראל איננה רק בעלת הברית הכי חזקה שלנו באזור. כפי שאמרתי הרבה שנים, ישראל היא בעלת הברית הכי יקרה שלנו בעולם. כעת ישראל חיה תחת הצל מבשר הרעות של אויב מאיים החותר למחוק אותה מעל פני האדמה. אך דונלד טראמפ ואני מבינים כי ישראל אינה שנואה על אויביה בגלל שגיאותיה, אלא בגלל מה שהיא עושה נכון. כמו ארצות הברית, ישראל שנואה על טרוריסטים ועל מדינות התומכות בהם. היא שנואה על יותר מדי אנשים פרוגרסיביים, מפני שהיא מצליחה ואנשיה חופשיים. יש עוד דבר אחד שדונלד טראמפ ואני מבינים, ואף פעם לא נחשוש להגיד. כמו ארצות הברית, ישראל מגנה על עצמה באמצעות צבא של חיילים אזרחיים, אשר נלחמים את הקרבות של אומתם בהגינות, באנושיות, ובאיפוק. כאשר ישראל מראה לעולם איך הופכים מחסור לשפע, חולי לבריאות, עוני לעושר; וכאשר ישראל סופגת את הקללות, ההשמצות והשקרים של העולם, והופכת אותם לברכות - השאלה האמתית היא איך אדם טוב יכול שלא לעמוד לצד ישראל. מי ייתן ותצא תורה מירושלים, הבירה הנצחית והבלתי מחולקת של העם היהודי ושל המדינה היהודית, ישראל שדונלד טראמפ ואני גאים לעמוד לצדה. העם האמריקאי גאה לעמוד לצד ישראל. ואם לדונלד טראמפ ולי תהיה הזכות לשרת את האומה הגדולה הזאת, על העולם לדעת זאת: כי אמריקה עומדת לצד ישראל. ביחד נתפלל כולנו כי האל ימשיך לברך את ישראל ואת כל אזרחיה - יהודים, מוסלמים ונוצרים - בחיים, תקווה, ושלום. שהאל יברך את כולכם. שהאל יברך את ישראל, ושימשיך לברך את ארצות הברית."
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat