English

 


פרסומי PMW
תגובות פלסטיניות מעורבות על השריפות בישראל
Share |
   
תגובות פלסטיניות מעורבות על השריפות בישראל

 

איתמר מרכוס

 

בשבוע שעבר השתוללו ברחבי הארץ מאות שריפות שהתגברו עוד בגלל הרוחות החזקות ותנאי מזג אוויר היבשים. כתוצאה מהשריפות נהרסו 560 בתי מגורים ונשרפו 30 אלף דונם של שטחי גנים לאומיים. בסך הכול נשרפו 130,000 דונם של יערות וחורש טבעי. מדינות רבות שלחו לישראל סיוע, וגם הרשות הפלסטינית שלחה 8 מכוניות כיבוי ו-40 כבאים לסיוע בכיבוי השריפות.

משטרת ישראל דיווחה כי חלק מהשריפות נגרמו מהצתה, ונעצרו 23 חשודים, ביניהם ערבים ישראלים ופלסטינים משטחי הרש"פ.

 

התגובות ממקורות רשמיים פלסטינים היו מגוונות, והן כללו:

 1. תמיכה בהחלטה לסייע בכיבוי השריפות כמחווה הומניטארית (ראש מנגנון ההגנה האזרחית של הרש"פ)
 2. האשמת ישראל בגזענות מכיוון שהיא דיווחה כי שריפות רבות הוצתו על ידי ערבים (משרד החוץ של הרש"פ, עיתון הרש"פ)
   
 3. התכחשות לקיומה של ישראל: "מה שנשרף הוא עצינו וארצנו הפלסטינית ההיסטורית" (פת"ח)
 4. הקשיים של ישראל בהתמודדות עם השריפות הם סימן של חולשה, וכי "נחשפת ערוותה של מדינת המוות הישראלית" (מאמר דעה בעיתון הרש"פ)
   
 5. ישראלים יהגרו עכשיו - לאחר שחזו בחולשתה של ישראל בכיבוי שריפות, ו"משום שהיהודי הישראלי אינו דבק באדמה" (מאמר דעה בעיתון הרש"פ)
 6. טענות כי ישראלים הציתו חלק מהשריפות - "כמה מהשרפות שפרצו... הוצתו במתכוון על ידי אנשים בקבוצות קיצוניות של מתנחלים, במטרה להשלים את השתלטותם על האזורים הללו." (משרד החוץ של הרש"פ)
 7. אללה העניש את ישראל (פת"ח בלבנון)
   
 8. הכרה בכך שישראל הביעה תודה והערכה על הסיוע מהצד הפלסטיני באופן גלוי ונרחב (עיתון הרש"פ)
   
 9. ביקורת על כך שישראל כביכול לא הביעה תודה והערכה לסיוע הפלסטיני באופן פומבי וגלוי (משרד החוץ של הרש"פ)

 

1.    תמיכה בהחלטה לסייע בכיבוי השריפות כמחווה הומניטרית (ראש מנגנון ההגנה האזרחית של הרש"פ)

 

"מזכ"ל ההגנה האזרחית הפלסטינית, יוסוף נסאר, צופה שהצוותים שמדינת פלסטין שלחה לסייע בכיבוי השרפות בישראל ישובו היום (שבת) [26/11/2016].

נסאר אמר ל[עיתון הרש"פ] אל-חיאת אל-ג'דידה: 'הסיוע הפלסטיני הוא מעשה מוסרי, והוא ניתן בהתאם לחוק ההגנה האזרחית העולמי, לפיו כל מדינה בעולם המתמודדת עם אסון טבע יכולה לבקש סיוע ממדינות האזור ומשכנותיה." הוא הדגיש כי צוותי ההגנה האזרחית נענו בחיוב, וכי יש להם הכישורים והיכולת להגיש סיוע פעיל.'"

[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 26/11/2016]

 

2.    האשמת ישראל בגזענות מכיוון שהיא דיווחה כי שריפות רבות הוצתו על ידי ערבים (משרד החוץ של הרש"פ, עיתון הרש"פ)

 

"משרד החוץ [של הרש"פ] אמר: 'ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו וראשי הקואליציה שלו ניצלו את גל השריפות הנוכחי בישראל כדי לפתוח במתקפת הצהרות ועמדות נגועות בגזענות ומלאות שנאה נגד הפלסטינים והערבים, תוך האשמתם כי הם עומדים מאחוריו.'

משרד החוץ הבהיר אתמול בהודעה: 'האשמות אלה הופנו עוד לפני שנפתחו חקירות כלשהן. זאת במסגרת מדיניות ישראלית שיטתית מסיתה וגזענית, שאליה פונים הימין והימין הקיצוני בניסיון לטפול את אשמת ה'חבלה והטרור' על הפלסטינים, להסיט את תשומת הלב מבעיות פנימיות שאיתן מתמודדים נתניהו והקואליציה שלו, ולהגביר את הקיצוניות בחברה הישראלית.'"

[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 28/11/2016[

 

כותרת: "פינוי עשרות אלפים מהעיר חיפה כתוצאה מהשריפות, ובכירים ישראלים מציתים את אש הגזענות"

"ההסתה הישראלית הגיעה לדרגה כזו שאתר ידיעות אחרונות בחר ב'אינתיפאדת השריפות' ככותרת ראשית במשך שעות ארוכות, ולאחר מכן החליף אותה בכותרת לא פחות נמהרת - 'השב"כ חוקר: טרור השריפות.' ההסתה לא הייתה רק באתר של ידיעות, אלא כללה את רוב אמצעי התקשורת הישראלים. מה שבולט בהצהרות ובהדלפות לאמצעי התקשורת הישראלים הוא הדיבור לא רק על מבצעים, אלא על מי שכונו 'מסיתים' להצתות." [הכוונה לחשודים שנעצרו בחשד הסתה ברשתות החברתיות לביצוע הצתות.]

[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 25/11/2016[

 

3.    התכחשות לקיומה של ישראל: "מה שנשרף הוא עצינו וארצנו הפלסטינית ההיסטורית" (פת"ח)

 

כותרת: "פת"ח: מה שנשרף הוא עצינו וארצנו הפלסטינית ההיסטורית"

"תנועת פת"ח הדגישה בהודעה שפרסמה היום את זהותם הפלסטינית של כל העצים והאבנים הפלסטיניים שנשרפים כעת, שהינם חלק מפלסטין ההיסטורית שלנו. ההודעה הזהירה את הממשלה הישראלית שלא לנצל את האירוע באופן שמשרת אותה על ידי האשמת גורמים פלסטינים בעמידה מאחורי השריפות. מוניר אל-ג'אר'וב, ראש ועדת ההסברה של תנועת פת"ח, אמר כי על ממשלת נתניהו להבין היטב את קדושת שייכותו של הפלסטיני לארצו ולעציו.

ההודעה הזהירה מפני... התגובות הבלתי אחראיות ברשתות החברתיות הנושאות משמעויות ותכנים כאילו הפלסטינים רוקדים על הלהבות המתפשטות בישראל. ההודעה קראה לכולם לגלות אחריות היסטורית, ולא להשתמש בשפה ובמונחים הרחוקים מהמורשת ההיסטורית ומהזכות הפלסטינית על האדמה המתמודדת עם שריפות בַּפְּנים (כלומר, בתוך שטחי ישראל)."

 [PNN, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 24/11/2016]

 

4.    הקשיים של ישראל בהתמודדות עם השריפות הם סימן של חולשה, וכי "נחשפת ערוותה של מדינת המוות הישראלית" (מאמר דעה בעיתון הרש"פ)

 

מתוך מאמר מאת עמר חלמי אל-עול, בעל טור קבוע בעיתון הרש"פ

 

כותרת: "שברירותו של העורף [הישראלי]"

"השריפות שמתפשטות בחלקה הגדול של פלסטין ההיסטורית - שעליו קמה מדינת הקולוניאליזם הישראלית - חשפו את הקריסה במעמדה של מדינת ספרטה (כלומר, ישראל).

אין זו הפעם הראשונה שבה נחשפת ערוותה של מדינת המוות הישראלית. השריפות חשפו את שברירותו של העורף [הישראלי] ואת חוסר האונים של המדינה החמושה מכף רגל ועד ראש, עם ארסנל צבאי העולה על יכולותיה הדמוגרפיות. לפני כמה שנים (כלומר, 2010), כאשר פרצו השריפות בהר הכרמל בחיפה, התברר כי מנגנון ההגנה האזרחית [של ישראל] כשל ואינו מסוגל לבצע את המינימום הנדרש ממנו והמוטל עליו. וכעת, זה שלושה ימים ישראל עדה לשורה ארוכה של שרפות - 220 במספר - לאורכה ולרוחבה של הארץ, שהתרכזו בחיפה ובתל אביב (כך במקור, מוקדי השריפות היו בחיפה ובאזור ירושלים)... הוכרז מצב חירום...

בניסיון מצד הממשלה הישראלית להרגיע את הזעם בציבור הישראלי, טענו ראש הממשלה נתניהו, השב"כ והשר לביטחון פנים כי מאחורי כמה מהשריפות יש 'רקע לאומני מכוון.' כל המתיימרים [להיות ילידי הארץ] שכחו כי בני העם הערבי הפלסטיני בכל רחבי הארץ רואים את פלסטין ההיסטורית כארצם ואת הריה, עמקיה, מישוריה וחופיה - כשלהם. כמו כן, הם מהווים חלק מהתושבים המתגוררים לאורכה ולרוחבה של הארץ, והחלק הזה, המושרש באדמת האבות, סובל גם הוא משרפות - ולא רק היהודים הישראלים...  לפיכך לא ייתכן שהם יחשבו בצורה כזאת...

כל משקיף פוליטי או ביטחוני שינתח [את המצב] באובייקטיבית יבחין בקלות שישראל היא מדינה שברירית וחלשה ביותר, שהעורף שלה סובל מליקוי מבני ועמוק, שאינו עולה בקנה אחד בשום אופן עם המערך הצבאי הספרטני שלה."

 [העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 26/11/2016]

 

5.    ישראלים יהגרו עכשיו - לאחר שחזו בחולשתה של ישראל בכיבוי שריפות, ו"משום שהיהודי הישראלי אינו דבק באדמה" (מאמר דעה בעיתון הרש"פ)

 

מתוך מאמר מאת עמר חלמי אלע'ול, בעל טור קבוע בעיתון הרש"פ

 

"נחשפה חולשתו של העורף [הישראלי], שנראה שהוא אינו כשיר להתמודדות פשוטה כזו עם הלהבות, שלא לומר עם נפילת מספר רב של טילים...

כמה ישראלים יפנו לאופציה של הגירה הפוכה, כתוצאה מתחושת היעדר ביטחון אישי - לא רק כתוצאה מפעולות מלחמתיות, אלא גם בשל היעדר בטוחות ישראליות פנימיות. זאת במיוחד משום שהיהודי הישראלי אינו דבק באדמה, ואינו מעוניין בשיוך אלא לאינטרסים האישיים שלו."

 [העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/11/2016]

 

6.    טענות כי ישראלים הציתו חלק מהשריפות - "כמה מהשרפות שפרצו... הוצתו במתכוון על ידי אנשים בקבוצות קיצוניות של מתנחלים, במטרה להשלים את השתלטותם על האזורים הללו." (משרד החוץ של הרש"פ)

 

"הוא [משרד החוץ של הרש"פ] ציין כי השריפות בגדה [המערבית] פרצו במקומות שמלכתחילה מסומנים כמטרה על ידי הכיבוש ומפעל ההתנחלויות, ונתונים כל הזמן להתקפות חוזרות ונשנות מצד המתנחלים - דבר המעיד על כוונות של ישראל לשים את ידה על המקומות הללו, ומסייע לקשר בין השריפות בגדה המערבית לבין ההתקפות היומיומיות מצד המתנחלים וצבא הכיבוש.

המשרד הוסיף: 'כמו כן הדבר מחזק את ההנחה שכמה מהשרפות שפרצו בגדה הוצתו במתכוון על ידי אנשים בקבוצות קיצוניות של מתנחלים, במטרה להשלים את השתלטותם על האזורים הללו.'"

 [העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 28/11/2016]

 

7.    אללה העניש את ישראל (פת"ח לבנון)


פת"ח בלבנון אמר כי השריפות הם עונש אלוהי על ישראל בגלל שהיא "אסרה על קריאת המואזין":

 

טקסט בתמונה: "אסרו על קריאת המואזין

'אל תחשוב כי אללה אינו מודע למעשיהם של בני העוולה' [קוראן סורה 14: 42, תרגום רובין]

ישראל עולה כעת בלהבות"

[פלסטיננא, אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח בלבנון, 24/11/2016]

 

8.    הכרה בכך שישראל הביעה תודה והערכה על הסיוע מהצד הפלסטיני באופן גלוי ונרחב (עיתון הרש"פ)


כותרת: "נתניהו מטלפן לנשיא [הרש"פ] ומודה לו על השתתפות צוותי ההגנה האזרחית [של הרש"פ] בכיבוי השריפות. ישראלים: אנו משוחחים בעברית מעורבת בערבית, ונלחמים [באש] בשפה משותפת"


 

"הנשיא מחמוד עבאס קיבל אתמול בערב שיחת טלפון מראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו, שבה הוא הודה לו על השתתפותם של צוותי ההגנה האזרחית הפלסטינית בכיבוי השריפות שפרצו בכמה אזורים בתוך הקו הירוק...

[מנגנון] ההגנה האזרחית הפלסטיני התקבל בברכה בַּפּנים (כלומר, מונח פלסטיני המציין את ישראל) לאחר שהתנדב לסייע בכיבוי האש, והתפרסמו כ-40 תמונות של הכבאים הפלסטינים, כשהם נאבקים באש לצד כבאים ישראלים.

ישראלים כתבו ברשתות החברתיות כי הם מעריכים את המעשה האנושי שעשו הפלסטינים, ואמרו שהם גברים אמיצים...

מתאם פעולות הממשלה הישראלית [בשטחים, אלוף, יואב מרדכי], שיבח את צוותי הכיבוי הפלסטיניים. ישראלים אחרים הביעו את הכרת תודתם לגברים הללו אשר מסכנים את חייהם...

ראשי מועצות מיישובים ערבים ואזרחים ערבים רבים הושיטו יד לעזור לתושבים היהודים באזורים שנפגעו מהאש, ובראשם חיפה, שכן עשרות אלפי תושבים פונו מבתיהם בעקבות התפשטות השריפות בשכונות רבות בעיר...

הצלם והמפיק אורן רוזנפלד... הצטרף אל הצוותים בניסיון לתעד את שיתוף הפעולה בין הפלסטינים לישראלים, שנועד להציל את העיר מהאש. הוא מצלם סרט תיעודי בנושא.

הוא אמר כי כרגע לא משנה הסיבה לפרוץ השריפות, בין אם הדבר מכוון או לא. הוא ציין כי הדבר החשוב ביותר הוא להיאבק בשריפה ולפעול לכיבויה, בשיתוף פעולה בין כבאים ישראלים ופלסטינים. 'כרגע אנו עובדים לצד הפלסטינים, יש כאן ארבע כבאיות פלסטיניות', והוסיף: 'אנו משוחחים בעברית מעורבת בערבית, ונאבקים באש באמצעות שפה משותפת. לכן, בשעה זו לא מעניינת אותנו הסיבה לפרוץ [השריפה], ואנו מנסים לכבותה יד ביד!'

משרד החוץ הישראלי אמר בחשבון הטוויטר הרשמי 'ישראל בערבית': 'שכנך הוא קרובך. תודה רבה למצרים על שליחת שני מסוקים, לירדן על הכבאיות לכיבוי השריפות ולרשות הפלסטינית על שמונה כבאיות.'

משרד החוץ הישראלי שיתף ציוץ נוסף של דובר המשטרה, מיקי רוזנפלד, שבו הוא פרסם תמונות מהמאמצים לכיבוי השריפות, ואמר: 'הכבאים הפלסטינים עובדים יחד עם הכבאים הישראלים בעיר חיפה כדי לסייע בכיבוי השריפות.'"

[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/11/2016]

 

9.    ביקורת על כך שישראל כביכול לא הביעה תודה והערכה לסיוע הפלסטיני באופן גלוי ופומבי (משרד החוץ של הרש"פ)

 

"משרד החוץ הפלסטיני [של הרש"פ] אמר כי למרות העוול ההיסטורי שחווה העם הפלסטיני, אמצעיו הצנועים, סבלו הרב מהכיבוש הישראלי ומעשיו המתועבים, והצורך התמידי שלו במי שיעמוד לצדו, יסייע ויושיט לו יד - עמנו לא היסס לתרום למאמצים לכיבוי השריפות בישראל... ההודעה הוסיפה: 'כמה בכירים ישראלים בחרו להגיב בדרך שפלה ובלתי הולמת להשתתפות הפלסטינית, בניסיון למחוק את התפקיד ההומניטארי שמילאה מדינת פלסטין בפני העולם.'

בהודעה צוין כי משרד החוץ הישראלי פרסם בעמודיו ברשתות החברתיות הודעה, בה הוא הודה למדינות שהשתתפו במאמצי כיבוי השריפות. אולם, הוא לא הודה למדינת פלסטין ולא שם את דגלה לצד דגלי המדינות המשתתפות והמדינות שהציעו סיוע, והסתפק רק בהתייחסות בתחתית הדף ובאופן שולי ל'סיוע מצד הרש"פ.'... בסיום ההודעה נאמר: 'מספיקה לנו ההערכה של העולם כולו, ומספיק לנו לחיות בשלווה עם עצמנו. אולם הקהילה הבינלאומית צריכה להיות תקיפה יותר בהתמודדותה עם האופורטוניזם הישראלי, הקופץ על האדמה הפלסטינית ומאיים להגביר את ההתנחלות הבלתי חוקית בתגובה לאסון טבע.'"

[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 28/11/2016]


הפוסט בעמוד הפייסבוק של משרד החוץ של ישראל, שהרש"פ התלוננה עליו, הוא כרזת תודה למדינות ששלחו סיוע מוטס לכיבוי השריפה, ובתחתית הכרזה יש הוספת משפט: "סיוע קרקע התקבל גם מהרשות הפלסטינית." 

 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat