English

 


פרסומי PMW
484 אסירים מחבלים לומדים לתואר אוניברסטאי, בניגוד לחוק
Share |
   
מחבל אסיר שהשתתף ברצח שר התיירות רחבעם זאבי
קיבל תואר ראשון אוניברסיטאי
  • 484 מחבלים אסירים לומדים לתואר ראשון באוניברסיטת אל-קודס הפתוחה בשותפות עם משרד החינוך של הרשות הפלסטינית
  • אסירים עם תארים אקדמיים מפקחים, בוחנים אסירים אחרים, ונותנים להם ציונים; עורכי דין מכניסים חומרי לימוד ומוציאים ציונים לרישום באוניברסיטה
  • שכר הלימוד משולם על ידי הרשות לענייני אסירים של אש"ף, אשר ממומן על ידי הקרן הלאומית הפלסטינית שהוכרזה לאחרונה כארגון טרור ע"י ישראל
  • לפי החוק הישראלי תכניות אקדמיות אסורות לאסירים בטחוניים, כי הן בגדר פרס לטרור
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
המחבל האסיר מג'די אל-רימאוי, מי שהשתתף בתכנון ובביצוע של רצח שר התיירות רחבעם זאבי בשנת 2001, קיבל לאחרונה תואר ראשון אוניברסיטאי בהיותו אסיר בכלא.
 
"אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה והרשות לענייני אסירים ומשוחררים [של אש"ף] חגגו אתמול [13/03/17] את סיום לימודים של האסירים מג'די חוסין יוסוף אל-רימאוי..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2017]

בעקבות פסיקת בית המשפט העליון לאשר את החלטת ממשלת ישראל לאסור על לימודים אקדמיים למחבלים אסירים, החלה אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה הפלסטינית להציע לימודים לאסירים במרס 2016. [אל-קודס, 01/03/2016]
 
התוכנית מבוססת על "מזכר הבנות עם הרשות לענייני אסירים [של אש"ף] ומשרד החינוך וההשכלה הגבוהה [של הרש"פ]." [דבר אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, דצמבר 2016]
 
לאסירים באופן כללי, ולאסירים ביטחוניים בפרט, מותר לקיים רק פעילויות המותרות להם על פי החוק וכללי שב"ס. בהתאם לכך, מאז 2011 אסור לאסירים ביטחוניים להשתתף בלימודי תואר.
 
יתר על כן, חשוב לציין כי התוכנית לאסירים של אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה ממומנת ע"י הרשות לענייני אסירים של אש"ף, אשר ממומנת על ידי הקרן הלאומית הפלסטינית (PNF). הקרן הלאומית הפלסטינית הוכרזה כארגון טרור על ידי ישראל ב-16/03/2017.
 
על פי פסיקת נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור מ-2015, נימוק נוסף שלא להתיר את הלימודים האלה הוא:
 
"איני רואה מקום להתערב בקביעת שירות בתי הסוהר, לפיה הוא אינו חייב לאפשר לאסירים לרכוש השכלה אקדמית, על אף חשיבותה, אם מתברר כי המימון לכך מגיע מארגוני טרור (השוו: חוק איסור מימון טרור, התשס"ה-2005; בג"ץ 3233/07 שרים נ' מפקד כוחות צה"ל בגדה המערבית (18.3.2008). העברות כספים מארגוני טרור לאסירים - הן כתגמול על העבירות שביצעו, הן כתמריץ להמשך פעילות אידיאולוגית כנגד המדינה - עלול לסכן את ביטחון המדינה."
[דנג"צ (דיון נוסף בג"צ) 13/204, פסיקה 22, עמ' 19]
 
מאמר בביטאון אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה מתאר איך התוכנית עוקפת את שירות בתי הסוהר (שב"ס):
  • הרשות לענייני אסירים של אש"ף משלמת את שכר הלימוד.
  • עורכי דין מכניסים חומרי לימוד.
  • האוניברסיטה ממנה מחבלים אסירים בעלי תואר שני או דוקטורט לפקח על המחבלים סטודנטים, לבחון אותם, ולתת ציונים.
  • עורכי דין מוציאים את הציונים לרישום באוניברסיטה.
מנכ"ל תוכנית הלימודים ברשות לענייני אסירים של אש"ף מוחמד אל-בטה הסביר את הצלחת התוכנית:
 
"זו אינה תלויה בגחמותיו של שב"ס ובצעדיו, אלא מבוצעת בקשר ישיר עם הוועדות האקדמיות המפקחות בתוך בתי הסוהר באמצעות עורך דין מטעם מועדון האסיר (כלומר, ארגון שממומן ע"י הרש"פ)."
 
"הוא הבהיר כי הכנסת חומרי קורסי הלימוד והוצאת הציונים [לרישום באוניברסיטה] מתבצעים בסיוע של עורכי הדין. הוא הוסיף בעניין זה: 'תכנית זו מתבצעת הרחק מהשב"ס, שאין לו כל קשר אליה, שכן הכנסת הספרים מתבצעת על ידי עורכי הדין, וכך גם מתבצעת העברת הציונים.' אל-בטה ציין כי הרשות לענייני אסירים היא המממנת של תכנית זו באמצעות תשלום שכר הלימוד."
[דבר אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, דצמבר 2016]
 
תוכנית הלימודים של אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה הוכנסה לבתי סוהר שבהם עורכי הדין יכולים להכניס חומרי לימוד, ובמקומות שבהם ישנם אסירים עם תארים אקדמיים שיכולים להרכיב "ועדת פיקוח אקדמית" לפקח על הלימודים:
 
"בין התנאים החשובים האלו [להקמת התוכנית] נכללים היכולת להכניס את חומרי קורסי הלימוד לתוך הכלא והימצאותם של חמישה אסירים לפחות בעלי תואר שני או שלישי שישמשו כוועדת הפיקוח של התכנית בתוך הכלא. ועדה זו היא זו שתהיה אחראית מול האוניברסיטה, הרשות לענייני אסירים [של אש"ף] ומשרד החינוך וההשכלה הגבוהה [של הרש"פ] על כל ההליכים, הפעולות והפיקוח על הליך הלימודים, על כל מרכיביו, כולל בחינות, העברת הציונים לאוניברסיטה וחתימה על רשימות הציונים."
[דבר אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, דצמבר 2016]
 
נשיא אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה פרופסור יונס עמר אמר כי אסירים בשלושה בתי כלא משתתפים כרגע בתוכנית, ובהם 484 אסירים-סטודנטים הלומדים בשלושה חוגים עיקריים: שפה ערבית, חינוך אסלאמי ועבודה סוציאלית. האוניברסיטה מקווה להוסיף בית סוהר רביעי ולהגיע ל-600 סטודנטים בסך הכל.
 
בטקס לכבוד קבלת התואר האקדמי של המחבל אל-רימאוי, ראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, עיסא קראקע, אמר כי בתי הכלא של ישראל הפכו ל-"אוניברסיטאות" אשר משתתפות במאמץ "להעצים את בנינו האסירים":
 
"שברנו את מאסרי העולם ואת זמן המאסר, שכן זוהי איננה רק תעודה אקדמית, אלא תעודת תקווה ועתיד. זה חלק מהפילוסופיה שלנו ומאמצינו להעצים את בנינו האסירים... באמצעות הלימודים הפכו בתי הסוהר לאוניברסיטאות, שבהם יש יצירה, מדע, לימודים והרצאות."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/03/2017]
 
מעניין לציין כי למרות שהתוכנית התחילה רק במרס 2016, אחרי שנה אחת בלבד השיג המחבל אל-רימאווי תואר ראשון מאוניברסיטת אל-קודס הפתוחה.
 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" עדכן את שב"ס כי מאות אסירים פלסטינים ממשיכים ללמוד לקראת תארים אקדמיים למרות האיסור.
 
כמו כן המכון דיווח על מחבלים אסירים נוספים שהשיגו תארים אקדמיים בזמן מאסרם.
 
לחצו כאן לקריאת הדו"ח של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" על המשכורות שהרש"פ מעניקה לאסירים מחבלים.
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים על התוכנית האוניברסיטאית למחבלים:
 
כותרת: "אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה חוגגת את סיום לימודיהם של שני אסירים"
"אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה והרשות לענייני אסירים ומשוחררים [של אש"ף] חגגו אתמול [13/03/2017] את סיום לימודים של האסירים מג'די חוסין יוסף אל-רימאוי (כלומר, מחבל, השתתף ברצח של שר התיירות רחבעם זאבי) ועבד אל-כרים א-דאים פיאד 'ח'צ'ר' (מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר באילו עבירות הוא הורשע - העורך), שהם מבין הסטודנטים הראשונים שסיימו את לימודיהם בתכנית של האוניברסיטה שנועדה לספק השכלה לאסירים.
הטקס נערך במשכן נשיאות האוניברסיטה ברמאללה, בנוכחות משפחות האסירים וראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים עיסא קראקע...
קראקע אמר: 'היום שברנו את מאסרי העולם ואת זמן המאסר, שכן זוהי איננה רק תעודה אקדמית, אלא תעודת תקווה ועתיד. זהו חלק מהפילוסופיה שלנו ומאמצנו להעצים את בנינו האסירים, בפרט על רקע הניסיונות המתמשכים של ממשלת נתניהו למלא את חייהם בבורות ובשעמום.'
הוא המשיך: 'באמצעות הלימודים הפכו בתי הסוהר לאוניברסיטאות, שבהם יש יצירה, מדע, לימודים והרצאות.' [...] האסיר אל-רימאוי מרצה מאסר עולם, ואילו האסיר פיאד מרצה 18 שנות מאסר. שניהם נמצאים בבתי הסוהר של הכיבוש מאז שנת 2002."
 [אל-חיאת אל-ג'דידה,14/03/2017]
 
מג'די אל-רימאוי - מחבל אסיר המרצה גזר דין של מאסר עולם ועוד 80 שנים על חלקו בתכנון וביצוע רצח שר התיירות רחבעם זאבי ב-2001. 
 
כותרת: "אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה פורצת את הגדרות ומספקת השכלה לאסירים הנמצאים מאחורי הסורגים"
"אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה פתחה לאחרונה תכנית ללימוד האסירים בתוך בתי הסוהר, ומספר האסירים שהצטרפו אליה הגיע ל-484 אסירים תוך שלושה חודשים. כמו כן, הצפי הוא שמספר זה יעלה ל-600 אסירים בסוף השנה הנוכחית [2017], עם הצטרפותו של בית כלא נוסף לתכנית...
האסיר מסלמה ת'אבת (כלומר מחבל, השתתף ברציחתם של 2) ראש ועדת תכנית הלימודים של אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה בתוך כלא רמון, אמר: 'תכנית לימוד האסירים של אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה יצרה התעוררות לימודית בתוך הכלא והוכיחה לאסירים הפלסטינים שהם, כמו שאר בני העם הפלסטיניים, יכולים להפוך את הטרגדיה שלהם למציאות מלאת תקווה והצלחה.'
נשיא אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, פרופסור יונס עמר, אמר ל'דבר האוניברסיטה [אל-קודס הפתוחה]' (כלמור, עיתון האוניברסיטה) כי אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה לא היססה לחתום על מזכר ההבנות עם הרשות לענייני אסירים [של אש"ף] ומשרד החינוך וההשכלה הגבוהה [של הרש"פ], במסגרתו יצרה האוניברסיטה תכנית לימודים מיוחדת לאסירים בבתי הסוהר לפי תנאים אקדמאיים המבטיחים את שקיפות הליך הלימודים ותוצאותיו.
[יונס] עמר אמר: 'בהתאם למזכר זה, שנחתם בשנת 2014, יצרה האוניברסיטה שלוש תכניות לימודים בבתי הסוהר קציעות, רמון וגלבוע, בהן לומדים 484 סטודנטים בשלושה חוגים עיקריים: השפה הערבית, חינוך אסלאמי ועבודה סוציאלית.' [...]
יצוין כי כ-260 סטודנטים לומדים כעת במסגרת התכנית בכלא קציעות, 163 בכלא רמון ו-61 בכלא גלבוע. זאת, בעוד שהאוניברסיטה בוחנת כעת תיק שהוגש מטעם כלא אשל, ובמקרה שיוסכם עליו, יגיע מספר הסטודנטים בסוף השנה הנוכחית לכ-600...
מוחמד אל-בטה, מנכ"ל תכנית הלימודים ברשות לענייני אסירים [שך אש"ף] ... ציין כי תכנית זו, שמבצעת הרשות בשותפות עם אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, אינה תלויה בגחמותיו של השב"ס ובצעדיו, אלא מבוצעת בקשר ישיר עם הוועדות האקדמיות המפקחות בתוך בתי הסוהר באמצעות עורך דין מטעם מועדון האסיר (כלומר, ארגון הממומן ע"י הרש"פ). הוא הדגיש כי התכנית זוכה לאמון רב מצד הרשות ומתאפיינת בדיוק ובשקיפות. כמו כן, הוא הדגיש כי הוועדות המפקחות בתוך בתי הסוהר, הרשות לענייני אסירים ואוניברסיטת אל-קודס הפתוחה שוקדים על הספקת כל האמצעים להצלחת התכנית, שכן מדובר בתכנית יוצאת דופן שמלטשת את הידע של האסיר ותרבותו ומכשירה אותו לחיים המקצועיים.
באשר לתפקידה של הרשות לענייני אסירים [של אש"ף] בתכנית, אמר אלבטה: 'התפקיד שלנו הוא מרכזי, שכן אנו מהווים חוליית קישור בין האוניברסיטה לאסירים, משום שהערובה המרכזית להצלחת תכנית זו היא התיאום עם הוועדות המפקחות.' הוא הבהיר כי הכנסת חומרי קורסי הלימוד והוצאת הציונים [לרישום באוניברסיטה] מתבצעות בסיוע של עורכי הדין. הוא הוסיף בעניין זה: 'תכנית זו מתבצעת הרחק מהשב"ס, שאין לו כל קשר אליה, שכן הכנסת הספרים מתבצעת על ידי עורכי הדין, וכך גם מתבצעת העברת הציונים.'
אלבטה ציין כי הרשות לענייני אסירים היא המממנת של תכנית זו באמצעות תשלום שכר הלימוד. כמו כן, הוא הודה להנהלת אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה על כך שהיא מעניקה הנחות מיוחדות לאסירים. בכל הנוגע לתכניות העתידיות לפיתוח התכנית, אמר אלבטה: 'אנו מקווים שהתנאים בכל בתי הכלא יאפשרו זו, על מנת שנוכל לפתוח בהם תכניות דומות.' [...] פרופסור מוחמד שאהין, הדיקן לענייני סטודנטים, ... ציין כי קיימים תנאים ליישומה של תכנית זו התלויים באופיו של הכלא שבו ניתן לבצע את התכנית, ובפרט בכל מה שנוגע לאופי המעצר.
בין התנאים החשובים האלו נכללים היכולת להכניס את חומרי קורסי הלימוד לתוך הכלא והימצאותם של חמישה אסירים לפחות בעלי תואר שני או שלישי שישמשו כוועדת הפיקוח של התכנית בתוך הכלא. ועדה זו היא זו שתהיה אחראית מול האוניברסיטה, הרשות לענייני אסירים [של אש"ף] ומשרד החינוך וההשכלה הגבוהה [של הרש"פ] על כל ההליכים, הפעולות והפיקוח על הליך הלימודים, על כל מרכיביו, כולל בחינות, העברת הציונים לאוניברסיטה וחתימה על רשימות הציונים...
באשר למכשולים העומדים בפני התכנית, אמר פרופסור שאהין: 'משום שתכנית זו מבוצעת בתוך בתי הסוהר, יש הרבה מכשולים, וכולם נוגעים להנהלות בתי הכלא והעובדה שהן אינן משתפות פעולה עם התכנית, בניגוד לתכנית של האוניברסיטה העברית הפתוחה, עמה הן משתפות פעולה במלוא הקלוּת.'
הוא המשיך: 'תכנית זו מבוצעת באמצעות קשר ישיר בין האוניברסיטה לבין הרשות לענייני אסירים וועדות הפיקוח האקדמיות בבתי הסוהר, ואין לנו שום קשר להנהלות בתי הכלא. אילו התכנית בוצעה עם הקלות רבות יותר מצד הנהלות בתי הכלא, זה היה מחזק אותה.'...
כמו כן, הוא ציין כי העברת האסירים [מכלא אחד למשנהו] מהווה בעיה קשה, במיוחד כאשר אסיר עובר מכלא שבו קיימת תכנית כזו לכזה שאין בו. במקרה זה, הלימודים מוקפאים עד שיתאפשר לו לעבור לכלא שמספק את התכנית הזו."
 [דבר אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה (עיתון האוניברסיטה), דצמבר 2016]
 
מסלמה ת'אבת - מחבל פלסטיני שהשתתף בחטיפה וברצח של אתגר זיתוני ומוטי דיין בטול כרם ב-23/01/2001, וכן בפעולות טרור נוספות. הוא מרצה עונש של 25 שנות מאסר.
 
"מנהל יחידת החינוך ברשות לענייני אסירים ומשוחררים, סיאף אבו סיף, הכריז אתמול [29/02/2016] על תחילת ההרשמה לאוניברסיטת אל-קודס הפתוחה לאסירים בכלא גלבוע, שתתקיים בין 1 ל-31 במרס 2016. אבו סיף דרש מקרובי האסירים שנמצאים בכלא גלבוע להתחיל את ההרשמה של בניהם, שתתבצע במסגרת התנאים הבאים: לאסיר עצור [כלומר, שטרם קיבל גזר דינו] אסור להירשם לתכנית זו; האסיר צריך להיות בעל תעודת בגרות המוכרת על ידי משרד החינוך וההשכלה הגבוהה ברמאללה עם ממוצע של 85 ומעלה; מותר לאסיר שמשך גזר דינו עולה על 3 שנים להירשם לתכנית, חוץ מסטודנטים של אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה שיכולים להצטרף ללא שום קשר למשך גזר דינם... ההתמחויות שניתן להירשם אליהם הן רק עבודה סוציאלית, שפה ערבית, חינוך אסלאמי ומדעי החברה."
[אל-קודס, 01/03/2016]

 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat