English

 


פרסומי PMW
פת"ח: תשלום משכורות למחבלים מעודד שלום
Share |
                 
 
פת"ח: תשלום משכורות למחבלים מעודד שלום
 
פת"ח: "אם לא נעשה זאת, מה יהיה גורלם? הם עלולים לפנות לדאעש... [אנו] אומרים למדינות התורמות [שכספי סיוע מהן מועברים למחבלים] כי תרומותיהן מסייעות לרש"פ להביא שלום למזרח התיכון"
 o
• "יש ירידה [של 70%] בתמיכה ובמימון מצד כל [התורמים]... אומרים להם: למה אתם מעניקים סיוע למי [לרש"פ] שמשלמים לאסירים ולמשפחות השהידים?"
ו
איתמר מרכוס
  
לקראת פגישת נשיא ארה"ב דונלד טראמפ עם יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס ב-03/05/2017, רבים ציפו כי טראמפ יתנה את המשך הסיוע אמריקאי לרש"פ בעצירת תשלומי משכורות למחבלים ולבני משפחותיהם.
 
מנהיגי הרש"פ, שניתן לראות בבירור כי הם מודאגים מכך, פרסמו החודש הודעות רבות שמגינות על מדיניות תגמול הטרור שלהם. תוך עיקום מוזר של ההיגיון, פת"ח טוענת עכשיו כי המדינות התורמות לרש"פ צריכות לשמוח על כך שכספי הסיוע שלהן מופנים לתשלומי משכורות למחבלים, מכיוון שהדבר מעודד ומקדם את השלום. באיזה אופן? בכך שזה מונע ממחבלים פלסטינים "לפנות לדאעש או כל גורם קיצוני אחר... [אנו] אומרים למדינות התורמות [שכספי סיוע מהן מועברים למחבלים] כי תרומותיהן מסייעות לרש"פ להביא שלום למזרח התיכון."

בהודעה שפורסמה לאחרונה, בכיר פת"ח רווחי פתוח התלונן כי הרש"פ איבדה הכנסה משמעותית מכספי סיוע ממדינות תורמות, בעקבות הכעס שהתעורר בעולם על תשלומי המשכורות למחבלים ברש"פ. מכון "
מבט לתקשורת פלסטינית" חשף את העניין לראשונה ב-2011, והגילוי הזה גרם לקריאות רבות במדינות תורמות להגביל את הסיוע הניתן לרש"פ. הדו"ח המיוחד של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" באפריל 2016 - "הונאת מיליארד הדולר של הרשות הפלסטינית
", גרם לכעס בינלאומי גדול יותר על הרש"פ, ולאחרונה הפסידה הרש"פ מאות מיליונים מכספי סיוע זר:
[חבר הוועד המרכזי של פת"ח ונציב היחסים הבינלאומיים, רווחי פתוח:] "יש ירידה בתמיכה ובמימון מצד כל [המדינות]... לחצים שמופעלים על מקבלי ההחלטות במדינות אלו מצד תומכי ישראל ושדולות בעלות שמות שונים. הם אומרים להם למשל: למה אתם מעניקים סיוע למי שמשלמים לאסירים ולמשפחות השהידים?"
[רווחי פתוח, חבר הוועד המרכזי של פת"ח ונציב פת"ח ליחסים בינלאומיים; 
פלסטיננא, אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח בלבנון, 05/04/2017]
 
שר האוצר של הרש"פ הודיע כי מאז שנת 2011 (המועד בו "מבט לתקשורת פלסטינית" חשף לראשונה את דבר תשלום המשכורות למחבלים ברש"פ) הסיוע ירד ב-70%:
 
"שר האוצר של הרש''פ שוכרי בשארה הודיע כי הסיוע הזר לאוצר הרש"פ הצטמצם בכ-70% בחמש השנים האחרונות."
[עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 08/12/2016] 
 
כעת, חבר הוועד המרכזי של פת"ח ונציב היחסים הבינלאומיים של תנועת פת"ח, רווחי פתוח פרסם כתב הגנה ארוך ומפורט של מדיניות הרש"פ לגבי משכורות למחבלים, עם טענות המבוססות על שקרים.

שקר #1: המחבלים שמקבלים משכורות הם אזרחים תמימים שנעצרו בעת שהם היו "שוכנים לבטח בבתיהם"

רווחי פתוח: "רוב האסירים שישראל עוצרת נלקחים בעודם שוכנים לבטח בבתיהם, כלומר, הם לא ביצעו שום פעילות צבאית או פעולה 'פידאית' (כלומר, הקרבה עצמית - פיגוע)."

זה כמובן שקר מוחלט מצד בכיר פת"ח. הרוב המכריע של האסירים הביטחוניים שמקבלים משכורות חודשיות מהרש"פ נעצרו, נשפטו, והורשעו על מעורבות ישירה בפעילות טרור או תכנון פעולות טרור. למשל, עבדאללה ברגותי, שהרכיב מטעני נפץ עבור מחבלים מתאבדים שרצחו 67 ישראלים, יושב בבית כלא בישראל וקיבל כבר מאות אלפי דולרים בתשלומי משכורת.

שקר #2: ה"שהידים" שבני משפחותיהם מקבלים קצבאות חודשיות מהרש"פ היו אזרחים

רווחי פתוח: "הרש"פ לא יכולה להתנער מהאזרח הפלסטיני. המלחמות שניהלה ישראל נגד רצועת עזה ב-2008, 2012 ו-2014 הותירו קורבנות רבים מקרב משפחות האזרחים, והם לא היו לוחמים או אנשי צבא. הם שכנו לבטח בבתיהם כאשר נפלו קורבן לפשעיה של ישראל, והותירו אחריהם משפחות. האם מותר לנו להתנער ממשפחות אלה?"

גם זה שקר מצד בכיר פת"ח, עם גרעין קטן של אמת. אמנם הרש"פ משלמת קצבאות למספר קטן יחסית של משפחות אזרחים פלסטינים שנהרגו בעת שישראל לחמה נגד מחבלים פלסטינים; אך הרוב המכריע של 35,000 משפחות ה"שהידים" שמקבלים קצבאות מהרש"פ הם בני משפחות מחבלים, וביניהם רוצחים ומחבלים שביצעו פיגועי התאבדות.

מעבר לכך, בני משפחות האזרחים הפלסטינים שנהרגו במהלך מבצע צוק איתן ב-2014 עדיין לא קיבלו תשלומים מהרש"פ. על פי מקורות פלסטינים, הרש"פ עוד לא שילמה כספים למשפחות "השהידים" של המלחמה ברצועת עזה ב-2014, על אף מחאותיהם. הרש"פ הודיעה כי היא תתחיל בהעברת התשלומים האלה במועד לא ברור בעתיד.

"נושא משפחות השהידים של מלחמת [עזה] 2014 נמצא בסולם העדיפויות של הוועד המרכזי [של פת"ח] בישיבתו הקרובה... 1,943 משפחות שהידים מצפות לסיום סבלם באמצעות תשלום קצבאות השהידים."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 01/03/2017]
 
שקר # 3: העברת כספי תרומות למחבלים מעודדת שלום

כפי שצוין לעיל, הטיעון העיקרי של פת"ח היה כי על ידי תשלום המשכורות למחבלים, המדינות התורמות מקדמות שלום מאחר שהן מונעות ממחבלים פלסטיניים להפוך למחבלי דאעש:

רווחי פתוח: "אם לא נעשה זאת [נשלם משכורות לאסירים], מה יהיה גורלם? הם עלולים לפנות לדאעש או לכל גורם קיצוני אחר... על כן, אנו דוחים את דבריהם של אלו שמבקשים שנפעל אחרת, ואומרים למדינות התורמות כי תרומותיהן מסייעות לרש"פ להביא שלום למזרח התיכון, ואם תתנערו מתפקיד זה, עליכם לשאת בהשלכות הדבר."

הטענה כי המחבלים-האסירים מקבלים כ-150 מיליון דולר בסה"כ במשכורות כדי שיישארו מתונים, היא מגוחכת. המחבלים האסירים מקבלים את הכספים האלה כ"הערכה" על המעשים שעשו, כפי שנאמר פעמים רבות ע"י מנהיגי הרש"פ. הנה דוגמה אחת:
 
 
השר הפלסטיני לענייני אסירים של הרש"פ, עיסא קראקע: "האירופאים רוצים שהכסף שלהם שמגיע אלינו יישאר נקי - שלא ילך למשפחות המחבלים, לדבריהם. עליהם לזנוח את החשיבה הכיבושית הזאת. [האסירים] הללו הם גיבורים, פידא'ים ולוחמים שלחמו כדי שאנו נחיה בכבוד... הגיבורים הללו שאתם מוחאים להם כפיים חייבים לחיות בכבוד, כדי שאנו נהיה זקופי ראש. אנו מעריכים את אנשי המהפכה וגאים בהם."
[הערוץ הישיר של הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 4/11/2013] 
לחץ לצפייה
 

השקרים האחרונים של הרש"פ שנועדו להגן על הנוהג שלה לתגמל את הטרור הם לעג בפני הגופים התורמים הבינלאומיים. הגיעה העת לחייב את הרש"פ לתת דין וחשבון על מעשיה.

להלן קטעים ארוכים מדברי ההגנה של חבר הוועד המרכזי של פת"ח ונציב פת"ח ליחסים בינלאומיים, רווחי פתוח, בנושא המשכורות למחבלים ולבני משפחותיהם:

"[חבר הוועד המרכזי של פת"ח ונציב היחסים הבינלאומיים, רווחי פתוח:] יש ירידה בתמיכה ובמימון מצד כל [המדינות], אפילו במישור הערבי, ונסיגה זו נובעת ממספר גורמים. הראשון הוא הקיפאון בתהליך השלום עקב הצעדים הישראלים, ובפרט הרחבת ההתנחלויות. זאת, בנוסף ללחצים שמופעלים על מקבלי ההחלטות במדינות אלו מצד תומכי ישראל ושדולות [ישראליות] בעלות שמות שונים. הם אומרים להם למשל: למה אתם מעניקים סיוע למי שמשלמים לאסירים ולמשפחות השהידים? כלומר אש"ף והרש"פ, למרות שמדובר בדבר טבעי, שכן הרש"פ לא יכולה להתנער מהאזרח הפלסטיני. המלחמות שניהלה ישראל נגד רצועת עזה ב-2008, 2012 ו-2014 הותירו קורבנות רבים מקרב משפחות האזרחים, והם לא היו לוחמים או אנשי צבא. הם שכנו לבטח בבתיהם כאשר נפלו קורבן לפשעיה של ישראל, והותירו אחריהם משפחות. האם מותר לנו להתנער ממשפחות אלה? הקהיליה הבינלאומית ערכה כנס בשארם א-שיח' לבנייתה מחדש של רצועת עזה, שהוחרבה על ידי ישראל. בדיוק כפי שמשקמים בית שנהרס, כך צריך גם לשלם למשפחת השהיד שנהרג בחוסר צדק על ידי חיל האוויר הישראלי. כמו כן, רוב האסירים שישראל עוצרת נלקחים בעודם שוכנים לבטח בבתיהם, כלומר, הם לא ביצעו שום פעילות צבאית או פעילות פידא'ית ((כלומר, הקרבה עצמית - פיגוע). מספר הפלסטינים בבתי המעצר הישראליים עולה על 7,000, ואנו מעניקים סיוע חומרי למשפחותיהם, משום שזוהי חובתנו, ואם לא נעשה זאת, מה יהיה גורלם? הם עלולים לפנות לדאעש או לכל גורם קיצוני אחר. דבר זה מדגיש את חשיבות ההכלה שאנו מבצעים, לא רק במסגרת הרש"פ, אלא גם במסגרת פת"ח ואש"ף מאז הקמתם. על כן, אנו דוחים את דבריהם של אלו שמבקשים שנפעל אחרת, ואומרים למדינות התורמות כי תרומותיהן מסייעות לרש"פ להביא שלום למזרח התיכון, ואם תתנערו מתפקיד זה, עליכם לשאת בהשלכות הדבר."
[פלסטיננא, אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח בלבנון, 05/04/2017]
 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat