English

 


פרסומי PMW
בעקבות חשיפת "מבט לתקשורת פלסטינית", נורבגיה דורשת שמרכז נוער פלסטיני על שם דלאל מוגרבי יחזיר את כספי המימון
Share |
   
בעקבות חשיפת "מבט לתקשורת פלסטינית",
נורבגיה דורשת שמרכז נוער פלסטיני 
על שם דלאל מוגרבי, מחבלת שבטבח כביש החוף רצחה 37 אזרחים, בהם 12 ילדים -  
יחזיר את כספי המימון
 
שעות אחדות לאחר שמכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח ביום ששי (ראה למטה) כי מרכז נוער פלסטיני שנבנה בסיוע מנורבגיה והאו"ם, נקרא על שם המחבלת הרוצחת דלאל מוגרבי, שר החוץ הנורבגי גינה את הצעד הפלסטיני ודרש את החזרת כספי הסיוע הנורבגי. כמו כן, האו"ם הודיע על ניתוק קשריו עם המרכז הפלסטיני.
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
להלן תרגום הודעת הגינוי של משרד החוץ הנורבגי נגד המרכז הפלסטיני על שם דלאל מוגרבי, וכן תגובות גורמי האו"ם על הצעד הפלסטיני:
              
הודעת משרד החוץ של נורבגיה: 
"האדרת פיגועים אינה מקובלת
תאריך: 26/05/2017
מרכז נשים פלסטיני בכפר בורקה בגדה המערבית לאחרונה נקרא על שם דלאל מוגרבי. דלאל מוגרבי השתתפה בפיגוע טרור בישראל ב-1978 בו נרצחו 37 אזרחים, כולל ילדים רבים. המרכז קיבל מימון מנורבגיה דרך הנציבות הפלסטינית לבחירות, וארגון נשים של האו"ם על מנת לעודד השתתפות נשים בבחירות.
'האדרת פיגועים היא בלתי מקובלת לחלוטין, ואני מגנה את ההחלטה הזו במילים הכי חזקות שאפשר. נורבגיה לא תרשה לעצמה להיות קשורה למוסדות הנקראים בצורה כזו על שמות מחבלים. לא נקבל את השימוש בסיוע מימון נורבגי למטרות כאלו,' אמר שר החוץ הנורבגי בורג' ברנד.
רק לאחר שנורבגיה הפסיקה לתת מימון עבור המרכז, נודע כי הוא ייקרא על שם טרוריסטית פלסטינית. זה קרה עם פתיחתו של המרכז בשבוע שעבר. משרד החוץ הגיב מיד כשנודע לו על העניין היום.
ביקשנו כי סמל משרד הנציגות הנורבגי ברש"פ יוסר מהבניין מיד, ושהמימון המיועד למרכז יוחזר. לא ניכנס לשום הסכם חדש עם הנציבות הפלסטינית לבחירות או עם ארגון נשים של האו"ם באזורים הפלסטינים, עד שיהיו נהלים משביעי רצון שיבטיחו כי דבר מסוג זה לא יקרה שוב,' אמר מר ברנד."
[אתר משרד החוץ הנורבגי, 26/05/2017]
 
עוזר מזכ"ל האו"ם והמתאם לעניינים הומניטריים ופיתוח לשטחים הפלסטינים, רוברט פייפר: "תמיכת האו"ם במרכז זה הסתיימה בשנה שעברה. חנוכת המרכז נערכה לפני מספר שבועות, זמן רב לאחר שהקשר שלו עם האו"ם הסתיים. השם שנבחר על ידי המרכז הקהילתי הוא שגוי ובלתי מקובל. סמל ארגון הנשים של האו"ם לא יהיה קשור עם המרכז הזה ויוסר מיד."
[רוברט פייפר בטוויטר, 26/05/2017]
 
ארגון הנשים של האו"ם: "ארגון הנשים של האו"ם תמך בשיפוץ מבנה של מרכז קהילתי בבורקה בשנה שעברה, אך לא היה לו כל חלק במתן השם או בפעילות אחרת הקשורה למרכז מאז סיום הפרויקט בסוף 2016.
השימוש בסמל ארגון הנשים של האו"ם באירוע החנוכה [של המרכז] שהיה לאחרונה נעשה ללא כל אישור מהאו"ם. ארגון הנשים של האו"ם מבקש מהמרכז הקהילתי, באופן מידי, להסיר את סמל ארגון הנשים של האו"ם מכל חומר לפרסום, ולא להשתמש בסמלו בשום אירוע או פעילות." 
[אתר ארגון הנשים של האו"ם, 26/05/2017]
 
להלן הדיווח של מכון PMW אשר הוביל לגינוי של נורבגיה את המרכז הפלסטיני, ולהודעת גורמי האו"ם כי הם מתנערים מקשריהם עם המרכז הזה:
הרש"פ, נורבגיה וארגון האו"ם - 
תמכו בהקמת מרכז נוער על שם המחבלת הרוצחת 
דלאל מוגרבי, שהובילה את "פיגוע כביש החוף"
 שבו נרצחו 37 אזרחים, בהם 12 ילדים

 
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 15/05/2017] 

השלט על המבנה כולל את הסמלים של:
- המשרד לשלטון מקומי של הרש"פ (למעלה, צד ימין)
- ארגון הנשים של האו"ם (למטה, צד ימין)
- הנציגות הנורבגית ברש"פ (למטה, צד שמאל)

הטקסט על השלט: 
"מרכז השהידה דלאל מוגרבי
מרכז תרבותי וחברתי ומרכז נוער
בשותפות עם מועצת הכפר ברקה והצוות לענייני נשים"
 
מטרת המרכז:
"המרכז יתמקד במיוחד בתולדות המאבק של השהידה דלאל מוגרבי והצגתה בפני קבוצות הנוער"
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
בגילוי נוסף של הערצת מחבלים רוצחים, ובהתאם למדיניות הרש"פ של הצגתם כדמויות מופת בפני צעירים פלסטינים, העמותה הפלסטינית "הצוות לענייני נשים טכניים" קראה למרכז נוער לבנות על שמה של המחבלת המחבלת הרוצחת שהובילה את הפיגוע הרצחני ביותר בתולדות מדינת ישראל.

"מרכז דלאל מוגרבי" הוא יוזמה משותפת של העמותה, הרש"פ, האו"ם, וממשלת נורבגיה. בשלט שעל הבניין מוצגים באופן בולט את הסמלים של:

- המשרד לשלטון מקומי של הרש"פ (למעלה, צד ימין)
- ארגון הנשים של האו"ם (למטה, צד ימין)
- משרד הנציגות הנורבגית ברש"פ (למטה, צד שמאל)

המרכז, אשר נחנך ב-15/05/2017 נקרא על שם המחבלת שב-1978 הובילה חוליית מחבלים שחטפה אוטובוס ורצחה 37 ישראלים, כולל 12 ילדים:
 
 
 
לא רק שהמרכז לנוער נקרא על שמה של המחבלת הרוצחת, אלא מטרת המרכז היא גם לחנך נוער על הפיגוע הקטלני שלה. בטקס פתיחת המרכז שנמצא בכפר בורקה במחוז שכם, הסבירה חברת מועצת הכפר את פעילות המרכז:

"רים חג'ה, חברת מועצת הכפר, ציינה כי המרכז יתמקד במיוחד בתולדות המאבק של השהידה דלאל מוגרבי והצגתה בפני קבוצות הנוער, וכי הוא מהווה פתיחה להשקת פעילויות העשרה בנוגע לתולדות המאבק הפלסטיני."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 15/05/2017]
 
משרד הנציגות הנורבגית ברש"פ מתאר את פעילויותיו התרבותיות עם הפלסטינים באתר שלו:

"משרד הנציגות הנורבגית ברש"פ, יחד עם מוסדות תרבותיים נורבגיים, הוא השותף המרכזי במגזר התרבות בפלסטין. תוכנית התרבות של הנציגות [הנורבגית] בפלסטין כוללת תמיכה בזכויות תרבותיות והגדלת היכולת של מגזר התרבות, על ידי ארגונים אזרחיים אשר יכולים למלא תפקיד של סוכני לשינוי, בשיתוף פעולה עם משרד התרבות."
[אתר משרד הנציגות הנורבגית בפלסטין, כפי שהופיע ב-25/05/2017]
 
נראה כי נורבגיה מצפה מהעמותה הפלסטינית "צוות לענייני נשים טכניים" "למלא תפקיד של סוכן שינוי" - אך יש לתהות מהו התפקיד ומהו השינוי המדובר, כאשר מרכז החדש לנערות מלמד כי מחבלת רוצחת מהווה מודל לחיקוי לנשים.

ארגון הנשים של האו"ם רשום באתר של "צוות לענייני נשים טכניים" כ"שותף." ארגון העוקב אחרי פעילות של עמותות, NGO Monitor, מדווח כי ארגון הנשים של האו"ם הוא תורם של הצוות לענייני נשים טכניים.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" תיעד כי הרש"פ הפכה את דלאל מוגרבי למודל לחיקוי עבור פלסטינים. בין היתר, הרש"פ קראה 3 בתי ספר על שמה, עבאס חנך מרכז מחשבים שנקרא על שמה, והרש"פ ארגנה אירוע לכבוד יום השנה להולדתה של המחבלת מוגרבי.

הדיווחים והמחקרים של "מבט לתקשורת פלסטינית" הובילו לדיונים בממשלת נורבגיה בנושא המימון הנורבגי לרש"פ ועל מדיניות הרש"פ של תשלום משכורות למחבלים.
 
להלן קטע ארוך יותר מהידיעה שדיווחה על פתיחת המרכז על שם המחבלת הרוצחת דלאל מוגרבי:

כותרת: הצוות לענייני נשים [טכניים] חנך מרכז לנשים בבורקה"
"הצוות לענייני נשים [טכניים] חנך היום, יום שני [15/05/2017], את מרכז השהידה דלאל מוגרבי בכפר בורקה שבמחוז שכם.
שיפוץ המרכז זה והפיכתו למקום פעילויות של הכפר נעשו במסגרת יוזמה של הצוות לענייני נשים [טכניים], בשותפות עם חברות מועצת הכפר. מבנה זה ישמש לפעילויות חברתיות ולפעילויות נשים ונוער.
מנכ"לית הצוות לענייני נשים סרידא עבד חסין, חברת מועצת הכפר רים חג'ה וחבר מועצת הכפר [מנתצר] צאלח נשאו דברים, בהם בירכו את המשתתפים והמשתתפות מקרב תושבי הכפר והדגישו כי יש לקבוע תכנית ברורה לפעילויות התרבותיות במרכז...
רים חג'ה, חברת מועצת הכפר, ציינה כי המרכז יתמקד במיוחד בתולדות המאבק של השהידה דלאל מוגרבי והצגתה בפני קבוצות הנוער, וכי הוא מהווה התחלה להשקת פעילויות העשרה בנוגע לתולדות המאבק הפלסטיני.
חנוכת המרכז ביום השנה ה-69 לנכבה מסמלת את ההתעקשות להמשיך בדרך המאבק ולהוקיר את הלוחמות והלוחמים הפלסטינים."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 15/05/2017]
 
בתמונה נראות נערות בפתח מרכז דלאל מוגרבי, מתחת לשלט שבו הסמלים של המשרד לשלטון מקומי של הרש"פ (למעלה, צד ימין), ארגון הנשים של האו"ם - (למטה, צד ימין), משרד הנציגות הנורבגית ברש"פ ושל הנציבות הפלסטינית המרכזית לבחירות.
 
טקסט בשלט: "מרכז השהידה דלאל מוגרבי
מרכז תרבותי וחברתי ומרכז נוער
בשותפות עם מועצת הכפר בורקה והצוות לענייני נשים"

דלאל מוגרבי - הובילה את פיגוע הטרור הקטלני ביותר בתולדות ישראל בשנת 1978 ("טבח כביש החוף"), שבו שהיא ומחבלים נוספים חטפו אוטובוס ורצחו 37 אזרחים, מתוכם 12 ילדים.
 
הצוות לענייני נשים טכניים - עמותה פלסטינית המחויבת לתמיכה בזכויות נשים פלסטיניות. העמותה מצהירה כי רבים מחבריה הם חברים באש"ף, אך ככל הנראה העמותה עצמה אינה חברה באש"ף. באתר העמותה כתוב כי "[ארגון] הצוות לענייני נשים כולל קואליציה של שבעה מסגרות לנשים, המיוצגות באש"ף ובמספר מרכזי נשים ובפעילים."
 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat