English

 


פרסומי PMW
האם הרש"פ מתכננת לרמות שוב את ארה"ב והמדינות התורמות?
Share |
 
האם הרש"פ מתכננת שוב לרמות את ארה"ב
והמדינות התורמות?
  • מקורות פלסטינים אומרים כי מחמוד עבאס ימשיך לשלם למשפחות ה"שהידים" ולמחבלים האסירים, כדי לרצות את הפלסטינים, אך יסתיר זאת כסיוע הומניטרי וסוציאלי למשפחות נזקקות, כדי לרצות את המדינות התורמות
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-20/06/2017
 
הרשות הפלסטינית מתכננת שוב להסתיר את התשלומים למחבלים האסירים ולמשפחות ה"שהידים," המוערכים בכ-300 מיליון דולר, בכך שהיא תמשיך לתגמל מחבלים אך תחת שם אחר, כך לפי מקורות פלסטינים.
 
הרש"פ עשתה דבר דומה ב-2014, כאשר היא סגרה את המשרד לענייני אסירים ומשוחררים בממשלת הרש"פ, אשר שילם עד אז את משכורות המחבלים, אך תשלומי המשכורות לא הופסקו והם הועברו באמצעות הרשות לענייני אסירים באש"ף. לאחר שמכון מבט לתקשורת פלסטינית חשף את התרמית הזו בדו"ח "הונאת מיליארד הדולר של הרשות הפלסטינית" שחשף את העברות הכספים מהרש"פ לאש"ף, ארה"ב ומדינות אירופה הרבו לגנות את הרש"פ בגלל החוק שלה המורה על תשלומי משכורות לאסירים מחבלים.
 
כעת, תחת לחץ מוגבר מצד ארה"ב ומדינות תורמות אחרות על הרשות הפלסטינית שתפסיק לתגמל מחבלים וטרור, הרש"פ מחפשת דרך חדשה שבה תוכל גם להיענות לדרישות הבינלאומיות, וגם להמשיך בתשלומי המשכורות למחבלים, על פי מקורות פלסטיניים.
 
חסן עספור, שר לעבר ברש"פ לשעבר ומקורב למוחמד דחלאן, יריב פוליטי של מחמוד עבאס, הסביר זאת כדלקמן:
 
"עבאס, למרות התנגדותו הראשונית [לדרישת ארה"ב להפסיק תשלומי משכורות האסירים], החל לבחון אפשרויות מעשיות להיענות לדרישה האמריקנית באופן שלא יביא להתפוצצות שעלולה להביא להפלתו ולהפלתה של תכניתם המשותפת [של עבאס וארה"ב]. בין האפשרויות האלה, שנבחנות בסודיות מיוחדת, נכללת האפשרות להעביר את משכורות האסירים והשהידים לגוף 'ביטוח סוציאלי' על מנת שייראה כאילו מדובר בסיוע הומניטרי וסוציאלי למשפחות נזקקות, ולא במשכורות חודשיות למשפחות לוחמות."
[קול פת"ח, אתר חדשות פלסטיני עצמאי, 03/06/2017]
 
האתר אל-ריסאלה.נט של חמאס ציטט מקורות "מהימנים," שעל פיהם הרש"פ מתכננת להעביר למשרד הפנים את תשלומי משכורות המחבלים. מאידך, ראש הרשות לענייני אסירים של אש"ף "הכחיש כי הוא יודע" על תוכנית כזו:
 
"ראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים [של אש"ף] עיסא קראקע הכחיש כי הוא יודע על כוונתו של הנשיא [של הרש"פ] מחמוד עבאס לסגור את הרשות, ולמזג אותה עם אחד הסניפים או המשרדים הראשיים של משרד הפנים."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 18/06/2017]
 
העיתון הפלסטיני אל-איאם ציטט את רויטרס בנושא:
 
"'היו שיחות על ביצוע התשלומים בדרך אחרת אך לא על הפסקתם,' אמר אחד הבכירים שביקש לשמור על עילום שם, כי לא קיבל אישור להתייחס לשיחות המנוהלות עם האמריקאים.
'אפשר אולי לסווג אותם בצורה אחרת', הוא אמר, והציע שאפשר להסיר את התואר 'שהיד', אך הוא הוסיף: 'הם [התשלומים] לא יופסקו.'"
[רויטרס, 14/06/2017; אל-איאם, 15/06/2017]
 
במקביל, יו"ר מועדון האסיר, הממומן על ידי הרש"פ, הכחיש כי יהיו שינויים כלשהם:
 
"הוא הדגיש שיש קונצנזוס פלסטיני המתנגד לכל התניה הנוגעת ל'קבוצה אצילה ולוחמת זו'.
[יו"ר מועדון האסיר, קדורה] פארס אמר כי הרשות לענייני אסירים [באש"ף] היא האחראית לנושא האסירים, ולא הגיעו אליה שום הוראות חדשות בנוגע לפגיעה במשכורות האסירים ומשפחות השהידים. הוא הוסיף: 'לא נודע לנו שהתקבלה כל החלטה מסוג זה.'"
[אל-איאם, 15/06/2017]
 
מחמוד עבאס מתמודד עם דילמה קשה. עבאס עצמו הוא זה שכמנהיג הרש"פ בשנת 2011 העלה את המשכורות למחבלים האסירים באופן משמעותי, ובכירי הרש"פ חזרו ואמרו רבות כי תגמול האסירים הוא מרכיב יסודי במדיניות הרש"פ. עבאס גם סירב לגנות את הטרור הפלסטיני, והרש"פ שהוא עומד בראשה מאדירה ומוקירה מחבלים בעקביות. מצד שני, עבאס רוצה להיראות בעיני הקהילה הבינלאומית כאיש מתון המקדם את שלום, ודבר זה הנו בלתי אפשרי כל עוד הוא ממשיך לתמוך בטרור באמצעות הוקרה ותגמול גלוי לטרור ולמחבלים.
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים שנזכרו לעיל:
 
כותרת: "קראקע: לא דווח לנו על ביטול הרשות לענייני אסירים [של אש"ף]"
"ראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים, עיסא קראקע, הכחיש כי הוא יודע על כוונתו של נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס לסגור את הרשות, ולמזג אותה עם אחד הסניפים או המשרדים הראשיים של משרד הפנים [של הרש"פ].
קראקע אמר לסוכנות [הידיעות] מען: 'לא דווח לנו על כוונת הנשיא מחמוד עבאס וההנהגה להקפיא את פעילות הרשות לענייני אסירים ומשוחררים.'
אתר 'אל-ריסאלה' [של חמאס] ציין כי על פי מקורות פלסטינים, שאותם הוא תיאר כ'מהימנים,' יש לנשיא יש כוונה רשמית לבטל את הרשות לענייני אסירים ומשוחררים [באש"ף] ולמזג אותה עם אחד הסניפים או המשרדים הראשיים של משרד הפנים [של הרש"פ] בגדה המערבית הכבושה."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 18/06/2017]
 
כותרת: "בכירים פלסטינים הדגישו את המשך תשלום קצבאות השהידים והאסירים: אין תכניות להפסקתן"
(הערה: הכתבה מתחילה בתרגום לערבית מתוך כתבה מרויטרס מתאריך 14/06/2017 ­­­- העורך)
"בכירים פלסטיניים אומרים שאין תכניות להפסיק את התשלומים למשפחות של פלסטינים שנהרגו או נפצעו בעת ביצוע פיגועים נגד ישראלים, ובכך סותרים את הצהרותיו של מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון.
טילרסון אמר בדיון בסנאט ביום ג' (13/06/2017) שהוא קיבל הבטחות מנשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס לפיהן הרשות הפלסטינית תפסיק את הנוהג של תשלום משכורות למשפחות מחבלים מתאבדים ולתוקפים אחרים, שמכונים על ידי פלסטינים 'שהידים'.
העניין של הפיצוי (כלומר, התשלומים למחבלים האסירים - העורך) הפך למחלוקת במאמצים להחיאת שיחות שלום ישראליות-פלסטיניות, ובכירים ישראליים מציינים אותו כסיבה לכך שהם לא רואים את עבאס כ-'שותף לשלום.'
'הם שינו את המדיניות שלהם,' אמר טילרסון, בהתייחסות לפלסטינים. 'לפחות הודיעו לי כי שינו את המדיניות והם מתכוונים להפסיק את התשלומים.'
אך בכירים פלסטיניים אמרו כי לא ידוע להם על שינוי כלשהו וכי לא סביר שמדיניות שהיוותה אבן יסוד של תמיכה חברתית במשך עשרות שנים, תשתנה.
''היו שיחות על ביצוע התשלומים בדרך אחרת אך לא על הפסקתם,' אמר אחד הבכירים שביקש לשמור על עילום שם, כי לא קיבל אישור להתייחס לשיחות המנוהלות עם האמריקאים.
'אפשר אולי לסווג אותם בצורה אחרת', הוא אמר, והציע כי אפשר להסיר את התואר 'שהיד', אך הוא הוסיף: 'הם [התשלומים] לא יופסקו .'
(המשך הכתבה אינו מ-'רויטרס' - העורך)
...קדורה פארס, יו"ר מועדון האסיר (הממומן על ידי הרש"פ - העורך) הכחיש בראיון לאתר 'ערב 48' כי תהיה פגיעה כלשהי בקצבאות משפחות האסירים והשהידים. הוא הדגיש שיש קונצנזוס פלסטיני המתנגד לכל התניה הנוגעת ל'קבוצה אצילה ולוחמת זו'.
פארס אמר כי הרשות לענייני אסירים [באש"ף] היא האחראית לנושא האסירים, ולא הגיעו אליה שום הוראות חדשות בנוגע לפגיעה במשכורות האסירים ומשפחות השהידים. הוא הוסיף: 'לא נודע לנו שהתקבלה שום החלטה מסוג זה.'"
 [אל-איאם, 15/06/2017]
 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat