English

 


פרסומי PMW
עבאס עודד את הפלסטינים להמשיך במהומות בירושלים
Share |
       
 עבאס עודד את הפלסטינים 
להמשיך במהומות בירושלים:
ל 
"אנו איתכם בכל מה שעשיתם 
ועודכם עושים... אתם מסבים לנו גאווה"

 
פת"ח: "אנחנו נענים לקריאתך, הו ירושלים 
אנחנו נענים לקריאתך, הו מסגד אל-אקצא"
 
• עבאס והנהגת הרש"פ תמכו בהמשך המהומות: "תמכנו בכם במה שעשיתם ובמה שאתם עושים, אנו איתכם בכל מה שעשיתם ועודכם עושים"

• עבאס משבח את הפלסטינים על כך שהם: "דואגים לאל-אקצא שלכם, לאדמתכם, לכבודכם, לעמכם, לדתכם, ולמקומותיכם הקדושים"

• אביו של המחבל שרצח 3 בני משפחה בפיגוע דקירה: "בני הוא אדם מכובד ומחונך, לא אדם שעושה פעולות... זה קרה בגלל הכיבוש ומה שגרם למסגד אל-אקצא"


נאן ז'אק זילברדיק
 
על אף העובדה שישראל החליטה ב-24/07/2017 להסיר את שערי המגנומטר מהכניסות להר הבית, הדבר לא הספיק בשביל יו"ר הרשות הפלסטינית עבאס, אשר עודד את הפלסטינים להמשיך במהומות בירושלים. תנועת פת"ח של עבאס נהגה באופן דומה כאשר היא פרסמה את התמונה שלמעלה, שבה נראה אגרוף מונף על רקע להבות אש, עם הכיתוב:

"אנו נענים לקריאתך, הו ירושלים
אנו נענים לקריאתך, הו מסגד אל-אקצא"
[עמוד הפייסבוק של סניף בית לחם של תנועת פת"ח, 25/07/2017]
 
בפגישה עם הנהגת הרש"פ בערב 25/07/2017, לאחר שישראל הסירה את המגנומטרים, עבאס אמר כי "לא יהיו שינויים כלשהם" בהתנהגות הפלסטינית אלא אם כן ישראל תחזיר את "המצב בירושלים... להיות כפי שהיה לפני ה-14 ביולי, [2017]." הוא שיבח את הפלסטינים המתפרעים בירושלים על כך שהם "דואגים" למסגד אל-אקצא ול-"כבוד" הפלסטיני:

"כל הצעדים הישראלים החדשים בשטח מאז אותו תאריך ועד היום צריכים להיפסק, ואז המצב בירושלים יחזור לשגרה. אחר כך נמשיך בעבודתנו בכל הקשור לקשרים בינינו לבינם...
מאז שישראל ניסתה לשנות את המצב, תושבי ירושלים [הפלסטיניים] קמו כאיש אחד (כלומר, פתחו במהומות אלימות). סירבתם לכל הצעדים [הישראליים], ואנו תמכנו בכם במה שעשיתם ובמה שאתם עושים. אנו איתכם בכל מה שעשיתם ועודכם עושים, שכן אתם מסבים לנו גאווה, ואתם דואגים למסגד אל-אקצא שלכם, לאדמתכם, לכבודכם, לעמכם, לדתכם, ולמקומותיכם הקדושים. זוהי התגובה לכל מי שרוצה לפגוע במקומותינו הקדושים. ירושלים שלנו. היא בירתנו והיא [תחת] ריבונותנו, ולכן מה שאתם [הפלסטינים] עושים הוא נכון."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 26/07/2017]
 
כפי שמכון מבט לתקשורת פלסטינית דיווח, מנהיגי הרש"פ ופת"ח התעלמו מהעובדה כי מה שגרם להתקנת אמצעי הביטחון החדשים הוא פיגוע ב-14 ביולי בו מחבלים ירו מרחבת הר הבית ורצחו 2 שוטרי משמר הגבול. במקום זה, הם האשימו את ישראל ב"הסלמה" וב-"פגיעה במקום הקדוש."
 
עבאס ומנהיגים נוספים של הרש"פ ופת"ח מציגים את המהומות כ-"הגנה" מוצדקת, בחזרה על עלילת הרש"פ הישנה לפיה ישראל זוממת להרוס את מסגד אל-אקצא על מנת לבנות את "המקדש המדומה." תנועת פת"ח של עבאס גם הדגישה את המסר של סכנה והצורך כביכול שפלסטינים ייחלצו להציל את המסגד הנתון במצוקה, כאשר העלתה את התמונה לעיל של אגרוף מונף המסובב בלהבות, והאמירה: "אנחנו נענים לקריאתך, הו ירושלים, אנחנו נענים לקריאתך, הו מסגד אל-אקצא."

מהומות אלימות בירושלים אינן הדבר היחיד שהתרחש מאז 14/07/2017. ב-21/07/2017, מחבל פלסטיני דקר ורצח 3 ישראלים בזמן שהיו בסעודת שבת ביישוב חלמיש קרוב לרמאללה. "מבט לתקשורת פלסטינית" הראה כי חוסר הגינוי של מנהיגי הרש"פ לפיגוע הרצחני הזה
מהווה אישור שקט.

למרות שעבאס התייחס ספציפית ל-"תושבי ירושלים" ושיבח אותם על השבועיים האחרונים של "תגובה" לישראל, הריגתם של שלושה ישראלים גם התפרשה כתגובה לפעולותיה של ישראל במסגד אל-אקצא. בין אלו שפירשו את הדברים ככה היה אב המחבל, שאמר שבנו הוא אדם "מכובד" ו-"מתון" שבדרך כלל לא היה מתכנן פיגוע, אך הוא הרג "בגלל הכיבוש ומה שגרם למסגד אל-אקצא ":


אב המחבל הרוצח עומר אל-עבד: "הסיבה לפעולה היא הכיבוש (כלומר, פיגוע, 3 נרצחו), כי בני הוא אדם מכובד ומחונך, לא אדם שעושה פעולות. הוא אדם רגוע מאוד, ובני הכפר מעידים על אופיו. הוא אדם מאוד מתון ולא מדבר על דברים כאלה. אלא זה קרה בגלל הכיבוש ומה שגרם למסגד אל-אקצא."
[חדשות הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 22/07/2017]
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהאמירות המוזכרות לעיל:
 
תמונה (לעיל) וטקסט שהועלו לעמוד הפייסבוק של סניף בית לחם של תנועת פת"ח:

טקסט בפוסט: "אנחנו נענים לקריאתך, הו מסגד אל-אקצא"

התמונה מראה אגרוף מונף המסובב בלהבות. על האגרוף מופיע הלוגו של פת"ח הכולל רימון, רובים מוצלבים, ומפת הרש"פ של "פלסטין" המציגה את כל ישראל כ-"פלסטין" ביחד עם אזורי הרש"פ.
 
טקסט לעיל: "תנועת פת"ח סניף בית לחם"
טקסט למטה: "אנחנו נענים לקריאתך, הו ירושלים
אנחנו נענים לקריאתך, הו מסגד אל-אקצא"
[עמוד הפייסבוק של סניף בית לחם של תנועת פת"ח, 25/07/2017]
 
כותרת: "נשיא [הרש"פ] בישיבת הנהגת [הרש"פ]: כל עוד המצב בירושלים לא יחזור להיות כפי שהיה לפני ה-14 ביולי [2017], לא יהיו שינויים כלשהם; לתושבי ירושלים: אנו איתכם בכל מה שעשיתם ועודכם עושים, שכן אתם מסבים לנו גאווה ואתם דואגים למסגד אל-אקצא שלכם, לאדמתכם, לכבודכם, לעמכם, לדתכם ולמקומותיכם הקדושים"
"נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס אמר בפתיחת ישיבת ההנהגה אתמול בערב [25/07/2017] כי כל עוד המצב בירושלים לא יחזור להיות כפי שהיה לפני ה-14 ביולי [2017], לא יהיו שינויים כלשהם (מתייחס לאמצעי הביטחון של הר הבית בעקבות פיגוע שם, שהוסרו לאחר מכן; ראה הערה למטה -עורך).
הנשיא הוסיף: 'כל הצעדים הישראלים החדשים בשטח מאז אותו תאריך ועד היום צריכים להיפסק, ואז המצב בירושלים יחזור לשגרה. אחר כך נמשיך בעבודתנו בכל הקשור לקשרים בינינו לבינם.'
הנשיא אמר: 'מאז שישראל ניסתה לשנות את המצב, תושבי ירושלים [הפלסטיניים] קמו כאיש אחד (הם פתחו במהומות אלימות -עורך). סירבתם לכל הצעדים [הישראליים], ואנו תמכנו בכם במה שעשיתם ובמה שאתם עושים. אנו איתכם בכל מה שעשיתם ועודכם עושים, שכן אתם מסבים לנו גאווה, ואתם דואגים למסגד אל-אקצא שלכם, לאדמתכם, לכבודכם, לעמכם, לדתכם, ולמקומותיכם הקדושים. זוהי התגובה לכל מי שרוצה לפגוע במקומותינו הקדושים. ירושלים שלנו. היא בירתנו והיא [תחת] ריבונותנו, ולכן מה שאתם [הפלסטינים] עושים הוא נכון.'
הנשיא עבאס ציין כי הישיבה אמורה הייתה להתקיים היום (יום ד') [26/07/2017], ואמר: 'הקדמנו אותה מפני שהיו התפתחויות (מתייחס להחלטת ישראל להסיר אמצעי הביטחון מהר הבית ב-24/07/2017 -עורך). אנו חייבים לבחון אותן כדי לומר את דברנו ולומר לאן אנו הולכים.'
הוא הוסיף: 'מה שהחלטנו הוא להקפיא את התיאום הביטחוני [עם ישראל] - וזה קורה - ולהגן על המקומות הקדושים - ו[גם] זה קורה. אנו רוצים לבחון מה קרה מאז אותו יום ועד היום כדי לראות מה נעשה.'"
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 26/07/2017]
 
ציונו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס של המצב בירושלים מאז 14/07/2017 מתייחס לאמצעי הביטחון הישראליים בהר הבית בעקבות פיגוע שם באותו יום, בו 2 ישראלים נרצחו - ראו הערה למטה. ב-24/07/2017, ישראל התחילה להסיר את המגנומטרים ומצמות האבטחה מהאתר, אך הרש"פ המשיכה לדרוש שכל האמצעים כוללים בדיקה בכניסות יוסרו.

מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין, מוחמד אחמד מופדל ג'בארין, ומוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין - מחבלים ערביים ישראליים בגילאים 29, 19, ו-19, שירו מהר הבית לעבר שוטרים ישראלים, ורצחו 2 שוטרי משמר הגבול דרוזים ישראלים - רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי - ב-14/07/2017. שניים מהמחבלים נורו ונהרגו על ידי שוטרים נוספים בזמן הפיגוע, והשלישי נורה ונהרג בזמן שניסה להימלט.

 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat