English

 


פרסומי PMW
חסר תקדים: פיפ"א מאמצת את תלונת "מבט לתקשורת פלסטינית" נגד בכיר הרש"פ רג`וב
Share |
 
חסר תקדים: פיפ"א מאמצת את תלונת
"מבט לתקשורת פלסטינית" נגד בכיר הרש"פ רג'וב 
 
ועדת האתיקה של פיפ"א הודיעה לראש התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב שנפתחה חקירה נגדו על בסיס ראיות שהוגשו על ידי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" 

 
הודעת פיפ"א במכתב לרג'וב:
"ועדת האתיקה של פיפ"א פתחה בהליכי חקירה לאחר שהתברר, על בסיס מסמך וראיות תומכות שהוגשו על ידי ארגון "מבט לתקשורת פלסטינית"... כי קיים לכאורה יסוד ראייתי לכך שביצעת הפרות של הקוד האתי של פיפ"א."
 
פיפ"א מאמצת את טענות PMW במכתב לרג'וב:
"עידוד והאדרת טרור... הסתה לשנאה ולאלימות... הצהרות שיש בהן אפליה/הכפשה, ואיסור על שימוש בכדורגל כגשר לבניית שלום... שימוש בכדורגל על מנת לקדם אג'נדה פוליטית"

פיפ"א דורשת מרג'וב תשובה על כל האשמה, במכתב לרג'וב:
"במידה שאתה חולק על חלק מהטענות והתלונות [של PMW] שהוזכרו לעיל, הנך נדרש להגיש בזאת...
1.    הצהרה המזהה כל נקודה בכתב הטענת שאתה חולק עליה
2.    הסבר למה אתה חולק על כל אחד מנקודות אלה
3.    תיאור של כל עובדה, טענה, הבהרה, הפרכה או כל דבר אחרי הרלוונטי לעניין או לנקודה שאתה מבקש לערער עליה; וכן
4.    כל מסמך, הקלטה או נתון שנמצא בבעלותך, במשמורתך או בשליטתך, אשר תומך בעמדתך."
אם רג'וב יורשע בסוף ההליך, יוטלו על יו קנסות כבדים וכן איסור על השתתפות בכל פעילות כדורגל של פיפ"א

 
מוריס הירש, עו"ד ואיתמר מרכוס
 
בעקבות הגשת תלונה מפורטת על ידי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית", התאחדות הכדורגל הבינלאומית - פיפ"א - פתחה בחקירה נגד ג'יבריל רג'וב, ראש התאחדות הכדורגל הפלסטינית.

התלונה שהוגשה על ידי "מבט לתקשורת פלסטינית" כללה ראיות לכך שרג'וב הפר את תקנות פיפ"א באופן סדרתי, כאשר הוא עסק בעידוד ובהאדרת טרור; הסית לשנאה ולאלימות; קידם ערכי גזענות; ואסר על קיום משחק כדורגל שנועד לבניית גשר לשלום.

ככלל, פיפ"א אינה מפרסמת פרטים על חקירות שהיא מבצעת, אך לאחרונה התפרסם העתק ממכתב שנשלח לרג'וב ממחלקת החקירות של פיפ"א. במכתב שבו רג'וב נדרש להגיב על התלונה של "מבט לתקשורת פלסטינית", כתב ראש מחלקת חקירות בפיפ"א:

"אנו מציינים בפניך כי ראש מחלקת חקירות בוועדת האתיקה של פיפ"א פתח בהליכי חקירה לאחר שהתברר, על בסיס מסמך וראיות תומכות שהוגשו על ידי ארגון "מבט לתקשורת פלסטינית" תחת השם "לבעוט את הטרור החוצה מהכדורגל"... כי קיים לכאורה יסוד ראייתי לכך שביצעת הפרות של הקוד האתי של פיפ"א, במסגרת תפקידך כנשיא התאחדות הכדורגל הפלסטינית (PFA), בנוגע לעניינים הבאים:

1)    עידוד והאדרת הטרור
        ...
2)    הסתה לשנאה ולאלימות
       ...
3)    הצהרות שיש בהן אפליה/הכפשה, ואיסור על שימוש בכדורגל כגשר לבניית שלום
        ...
א. הצהרות האוסרות על מגעים עם ספורטאים ישראלים, ועל שימוש בספורט למטרות של בניית שלום
     ...
ב. הצהרות הכוללות לשון מכפישה ומפלה.
    ...
 
4)    שימוש בכדורגל על מנת לקדם אג'נדה פוליטית
[המקור: מכתב מוועדת האתיקה של פיפ"א, 08/01/2019]

המכתב שמיידע את רג'וב על פתיחת החקירה, שנשלח בתחילת שנה זו, ציין בפני רג'וב את חובתו "לסייע ולשתף פעולה באופן מלא, בכנות ובאמונה, עם ועדת האתיקה", ודרש ממנו להגיב עד ה-18/01/2019.
אם פיפ"א תמצא כי רג'וב אשם בהפרת הכללים כפי שהוא הואשם, הוא צפוי להיענש בקנסות גדולים שיוטלו עליו, וגם באיסור על השתתפות בכל פעילות כדורגל לתקופה של עד חמש שנים.

יש לציין כי באוגוסט 2018 הוטלו על רג'וב
סנקציות מטעם ועדת המשמעת של פיפ"א, והוא הורחק ל-12 חודשים מכל תחרות כדורגל, ונקנס ב-20,000 פרנקים שוויצרים, על הפרת סעיף 53 (הסתה לשנאה ולאלימות) בתקנון המשמעת של פיפ"א.

בתגובה להחלטת פיפ"א לקנוס ולהשעות אותו,
רג'וב השתלח ואמר כי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" - "נלחם בכל החזיתות"; וגם כינה את מנהל המכון "גובלס של המאה ה-21."

אחרי הגשת התלונה המקורית, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" פנה
לעשרות ארגונים אחרים ולאישים אשר מצדם הגישו את אותה תלונה, כולל עשרות משפחות של קורבנות טרור. "מבט לתקשורת פלסטינית" גם ערך מעקב אחר מצב התלונה בדיווח מיוחד המציג איך פיפ"א בדרך כלל פועלת במהירות ובכוח כדי להגיב ולהעניש על פעולות של אפליה וגזענות בכל רחבי עולם הכדורגל, ודורש ממנה להפעיל את אותם קריטריונים בנוגע להפרות הכללים של רג'וב, שמכון "מבט לתקשורת פלסטינית" תיעד.

עד עכשיו רג'וב לא פרסם את תגובתו למחלקת החקירות של פיפ"א. יש לציין כי חלק ניכר מהראיות ש"מבט לתקשורת פלסטינית" הציג נגד רג'וב הן ראיות וידאו, כולל סרטונים מוקלטים שבהם רג'וב נראה כשהוא מעודד ומאדיר את הטרור, מסית לשנאה, מדבר בשפה מכפישה, וגם אוסר על מגעים עם ספורטאים ישראלים, ועל השימוש בספורט למטרות בניית גשר לשלום. לאור כל זאת, יהיה בלתי סביר מצד פיפ"א אם היא תקבל הכחשותיו של רג'וב, כאשר שיח השנאה ועידוד הטרור שלו מתועד בסרטוני וידאו מוקלטים מערוצי הטלוויזיה של הרש"פ, שבהם רג'וב מופיע בדמותו ובקולו.

לאור העובדה שרג'וב הדליף כעת את המכתב מפיפ"א, בתזמון עם מתקפה שהוא עורך על מכון "מבט לתקשורת פלסטינית", ניתן להעריך כי ההליכים הנערכים נגדו עומדים להסתיים, ככל הנראה עם החלטה נוספת של פיפ"א נגד רג'וב.

להלן נוסח המכתב של פיפ"א לג'יבריל רג'וב, או להורדה כמסמך
PDF.
 
 


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat