English

 


פרסומי PMW
הרשות הפלסטינית יזמה את העימותים בהר הבית
Share |
הרשות הפלסטינית יזמה את העימותים בהר הבית

מוריס הירש, עו"ד, ואיתמר מרכוס
 
בחוברת הדרכה על הר הבית לתיירים, שהתפרסמה בשנת 1925 מטעם המועצה האסלאמית העליונה בארץ ישראל המנדטורית, נאמר כי "הזיהוי של המקום עם מקדש שלמה אינו מוטל בספק." אותה מועצה אסלאמית עליונה שבה ואישרה את כל המסורות היהודיות והנוצריות בעניין קיומו של בית המקדש היהודי שנבנה על ידי שלמה המלך בירושלים, במדריך חדש יותר שפרסמה ב-1950, בזמן שירושלים המזרחית והר הבית היו בשליטת ממלכת ירדן. על אף האישורים האלה מצד הסמכות האסלאמית העליונה בארץ, הרשות הפלסטינית מנסה באופן מתמשך לשכתב את ההיסטוריה, ולשלול את האופי היהודי של הר הבית. בהתאם לכך, הרש"פ מתייחסת לביקורי יהודים בהר הבית בתור "פלישות," וקוראת לפלסטינים ולקהילה הבינלאומית להגן על המקום ולמנוע את "ייהודו." הרש"פ מכנה באופן שקרי את כל שטח הר הבית כ"מסגד אל-אקצא" על אף שהמסגד עצמו ממוקם בשטח קטן יחסית בפינה הדרומית-מערבית של ההר.

ביום ראשון שעבר (11/08/2019) צוין יום ט' באב. על פי המסורת, ביום זה נחרבו בית המקדש הראשון ובית המקדש השני. באותו יום חל גם היום הראשון של החג המוסלמי "עיד אל-אדחא" (חג הקורבן).
 

בעוד יש מי שמאשימים את ירדן בעימות שנוצר ביום ראשון בהר הבית, הרי שאוסף התבטאויות ופרסומים של בכירים ברש"פ מראה כי מי שיזמה את העימות והאלימות היא בעיקר הרש"פ.

 

במאמץ למנוע את מימוש זכותם של היהודים לעלות להר הבית ביום זה, הרש"פ נקטה מספר צעדים, ביניהם שינוי זמני התפילה של המוסלמים בהר הבית, ומתן הנחיה לנעול את שערי המסגדים בירושלים ובסביבתה, על מנת "לגייס" מספר גדול ככל האפשר של מוסלמים כדי "להגן" על הר הבית מפני ה"פלישות" של היהודים. 


למרות שלפי לוח הזמנים של חמש התפילות היומיות האסלאמיות, ב-11/08/2019 נקבעה התפילה הראשונה ("השחר") נקבעה לשעה 04:29, והתפילה השנייה ("הבוקר") נקבעה לשעה 05:56 בבוקר, והתפילה השלישית ("תפילת הצהריים") נקבעה לשעה 12:44 - המופתי הראשי של ירושלים והשטחים הפלסטינים, הממונה מטעם הרש"פ, החליט לאחר את תפילת הבוקר משעה 5:56 לשעה 07:30 ביום החג. מטרת שינוי המועד הייתה להבטיח כי מספר גדול ככל האפשר של מוסלמים יהיו נוכחים בהר הבית בשעה שיהודים יתחילו לעלות להר.
יש לציין כי תפילות הבוקר של המוסלמים ביום שני, אחרי העימותים ולאחר שכבר נאסר על יהודים לעלות להר הבית, הוחזרו לזמנים המקוריים שלהם.
 
בשידורים מהר הבית, הטלוויזיה הפלסטינית הראתה כיצד הטקטיקה הזו הצליחה, וכאשר הגיעה השעה לעליית היהודים להר הבית, קבוצות גדולות של מוסלמים התאספו ליד שער המוגרבים שמעל הכותל, על מנת למנוע כניסת יהודים משם. כשהגיע הזמן, בשעה 09:10, המופתי קרא למוסלמים להתאסף לתפילה ספונטנית בכניסה לשער.
 
 
כתבת הטלוויזיה של הרש"פ: "צופים, ננסה כרגע להגיע למופתי של ירושלים, השיח' מוחמד חוסין, כבוד השייח', תוכל להסביר לנו..."
[קול ברקע:] "אנחנו רוצים להתפלל."
כתבת: "עורכים כעת תפילה, כבוד המופתי עורך כרגע תפילה מול שער המוגרבים [בכניסה להר הבית]. כפי שהוא אמר לנו כרגע שהתפילה מול שער המוגרבים כצעד מחאתי."
]מרואיין בשטח: פאדי עליאן המוצג כאחד משומרי מסגד אל-אקצא[
כתבת: "איך אתה מסביר את קיום התפילה עכשיו, את תפילת הצהריים עכשיו? האם זו סצנה מחאתית בתגובה על כוונת הכיבוש ועדרי המתנחלים לפרוץ [למסגד אל-אקצא]?"
פאדי עליאן: "כמובן, המוסלמים נוקטים בדרכים שונות למניעת הפריצות למסגד אל-אקצא המבורך. כמובן, [מדובר ב] קיום תפילת שעות הבוקר המאוחרות ולא [תפילות] הצהריים. מראות מוזרים קורים במסגד אל-אקצא, דחיית תפילת החג בשעה [התפילה נדחתה משעה 6:30 ל-7:30 בבוקר], וקיום תפילת שעות הבוקר המאוחרות."
כתבת: "כלומר, התפילות מתקיימות שלא במועדן, בכדי להגן על אל-אקצא?"
עליאן: "בדיוק. התפילות מתקיימות שלא במועדן בכדי להגן ולקבע שהמקום הזה הוא לחלוטין של המוסלמים".    
]הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ,  11/08/2019[

בהכנה לקראת האירועים האלה, חזר המופתי על הטענה כי "מסגד אל-אקצא הוא זכות בלעדית של המוסלמים... לשלטונות הכיבוש ולאף אחד אחר אין כל זכות להתערב בענייניו..." [העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 07/08/2019]
 
יועצו של מחמוד עבאס לעניינים דתיים, והשופט השרעי העליון, מחמוד אל-הבאש, פרסם הסבר דומה לדחיית השעה של תפילות הבוקר. אל-הבאש קרא בעמוד הפייסבוק שלו לפלסטינים למלא את חובת ה"ריבאט" - מושג אסלאמי שמשמעו הגנה על שטח שנחשב אסלאמי, בכל הדרכים החל מפיגועי טרור ועד למחאה פסיבית - והוסיף אמירה שנראית כקריאה ישירה לאלימות: "אל-אקצא הוא הג'יהאד שלנו."


הטקסט בפוסט: "דחיית תפילת החג במסגד אל-אקצא והגשת הקורבנות של מקיימי הריבאט בירושלים ליום השני של החג, על מנת שהאנשים יתפנו לקיים את הריבאט ב[מסגד] אל-אקצא כדי להתנגד לתכנית הישראלית לפלוש ביום הראשון של החג לאל-אקצא. המסגד שלנו הוא הריבאט שלנו, ואל-אקצא הוא הג'האד שלנו.
[עמוד הפייסבוק של מחמוד אל-הבאש, השופט השרעי העליון,
ויועצו ראש הרש"פ לענייני דת ויחסים אסלאמיים, 09/08/2019]

מתוך מטרה להבטיח שהפלסטינים יבואו בהמוניהם להר הבית, ושלא ילכו בחג למסגדים הקרובים שבשכונות מגוריהם, המופתי הפלסטיני הורה לסגור את כל המסגדים של ירושלים ביום הראשון של חג הקורבן המוסלמי.
 

מגישה תכניות בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "אתמול [09/08/2019] פורסמה הודעה מטעמו של ראש המועצה האסלאמית העליונה, הד"ר השיח' עכרמה צברי, ומטעם בית פסיקת ההלכה הפלסטיני, המיוצג על ידי השיח' מוחמד חוסיין, וכן מטעם מועצת ההקדשים, בראשות עבד אל-עט'ים סלהב, על ההכרח לסגור את כל מסגדי העיר ירושלים ביום ראשון [11/08/2019], כדי לגייס מספר גדול ככל האפשר של אנשים לתפילה ברחבות מסגד אל-אקצא המבורך."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 'פלסטין הבוקר הזה', 09/08/2019]

לאחר שבכירי הרש"פ יזמו בהצלחה את האירועים האלימים בהר הבית, בניסיון למנוע מיהודים לבקר במקום הקדוש ביותר ליהדות, על מנת לציין את חורבן בית המקדש הראשון והשני, ניסה מחמוד אל-הבאש גם להשתמש באלימות כדי להבעיר את הרגישויות של כלל המוסלמים.

"השופט השרעי העליון של פלסטין ויועץ הנשיא לעניינים דתיים ויחסים אסלאמיים, מחמוד אל-הבאש, קרא למוסלמים בכל העולם להגן על מסגד אל-אקצא המבורך מפני המזימות של הכיבוש הישראלי ופגיעותיו הברבריות, שהעולם ראה היום פרק נוסף של הגזענות שלו, בפלישתו למסגד ובתקיפת המתפללים שבו.
אל-הבאש ביקש, בהודעה לעיתונות היום [11/08/2019], מהמוסלמים בכל מדינות העולם לעלות לרגל לאל-אקצא ולקיים בו את הריבאט ביחד עם אחיהם הפלסטינים כדי להשתתף עמם בקרב ההגנה על קדושת 'הקיבלה' [מקום כיוון התפילה באסלאם] הראשונה, והמסגד השלישי בקדושתו [אחרי מסגד מכה ומדינה] מפני המתקפה הנפשעת שמבצעת מדינת הכיבוש והקולוניאליסטים הטרוריסטים, אשר מטמאים את המתחם הקדוש הירושלמי הנעלה מהבוקר, בפגיעה בוטה ברגשות המוסלמים ביום חג הקורבן המבורך..."
 [וופא (סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ), 11/08/2019]

באופן אירוני, בזמן שהרש"פ היא זו שניסתה למנוע מיהודים לממש את זכותם לביקור בהר הבית, מחמוד אל-הבאש כינה את הביקורים האלה "גזענות" ו"פלישה".  

מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה ברש"פ, הד"ר לילא ר'נאם, תמכה גם היא בפעילים ה"מוראביטים" וגינתה את השתיקה של העולם נוכח "תקיפות הכיבוש את המתפללים במסגד אל-אקצא."
 
טקסט הפוסט: אלבירה - 11/8/2019 - מושלת מחוז רמאללה ואלבירה ד"ר לילא ר'נאם, יחד עם המועצה הביטחונית של המחוז, הניחה בבוקר יום החג [עיד אל-אדחא] זרי פרחים על קברי השהידים בעיר אלבירה...
המושלת ר'נאם... בירכה את בני ירושלים והמוראביטים במסגד אל-אקצא, והזהירה מפני המשך פריצות המתנחלים וצבא הכיבוש אל המסגד. היא ציינה כי עמנו ימשיך להגן על מקומותיו הקדושים, האסלאמיים והנוצרים, ולא ייתן שיעשו מהם הפקר.
היא גינתה את שתיקת העולם נוכח תקיפות הכיבוש את המתפללים במסגד אל-אקצא בבוקר חג הקורבן המבורך... ודרשה מהעולם לפעול מהר ולעצור את התקיפות ואת הייהוד המתרחשים בירושלים."
[בתמונה: מושלת מחוז רמאללה ואלבירה, וחברי המועצה הבטחונית, בקברי ה"שהידים" באל-בירה.]
[עמוד הפייסבוק של מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה, ד"ר לילא ר'נאם, 11/08/2019]

בשבוע שעבר, מתוך ציפייה לאירועי האלימות, שר החוץ של הרש"פ כבר הכין את נראטיב הרש"פ והאשים את החלטות נשיא ארה"ב טראמפ בעניין ירושלים, ואת שתיקת הקהילה הבינלאומית, ב"ייהוד" לכאורה של מסגד אל-אקצא.
 
"משרד [החוץ של הרש"פ] הדגיש כי החלטותיו של טראמפ בעניין ירושלים ושתיקתה של הקהילה הבינלאומית... פותחים את תאבונם של הקיצונים בישראל להוציא לפועל עוד תכניות ייהוד נגד מסגד אל-אקצא המבורך ולנסות לכפות עליו ריבונות ישראלית, אם לא להרוס אותו ולבנות את מה שמכונה 'בית המקדש' במקומו."
[העיתון הרשמי של הרש"פ, 06/08/2019]
 
רק לפני מספר חודשים, נפגש יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס עם משלחת סטודנטים מאוניברסיטת הרווארד, והבטיח כי תחת שלטון הרש"פ כל המקומות הקדושים יהיו פתוחים לכל הדתות, ואיש לא ימנע מאף אדם את האפשרות לקיים את הפולחן הדתי שלו במקומות אלה.
לנוכח מאמצי הרש"פ למנוע מיהודים לעלות להר הבית דווקא בט' באב ולהתאבל על חורבן בית המקדש, נראה שאין לייחס כל משקל לדברי עבאס.


הידיעה הקודמת הידיעה הבאהלארכיון פרסומי PMW
Created by swat