English

 


PMW בתקשורת
מאמר באתר "מידה" מצטט את ממצאי "מבט לתקשורת פלסטינית" על תשלומי משכורות למחבלים
Share |


רצח ארי פולד: הרש”פ תעביר 10 מיליון שקל למחבל ומשפחתו

המחבל שביצע את הפיגוע בגוש עציון יהפוך למיליונר בשנים הקרובות. עבאס מהלל את המחבלים: “לעולם לא נפסיק לממן אותם, סוללים את הדרך לעצמאות פלסטין”

עשרה מיליון שקלים. זהו הסכום שתעביר הרשות הפלסטינית לחליל ג’בארין, המחבל שרצח את ארי פולד ז”ל, ולבני משפחתו בחמישים השנים הקרובות, כך עולה מספר התקציב של הרשות. המחבל ג’בארין בן ה-16, שנותר חי בתום הפיגוע וצפוי לקבל מאסר עולם, יקבל קרוב ל-5.5 מיליון שקלים ביובל הקרוב, אותו צפוי להעביר בין כתלי הכלא אלא אם ישוחרר קודם לכן בעסקה או כתוצאה מקיצור עונש.

בתוך כ-14 שנים בכלא, כשהוא יהיה בן 30 בלבד, יהפוך המחבל למיליונר בזכות כספי הרשות הפלסטינית. משפחתו של המחבל תזכה למימון ישיר של כ-4.3 מיליון שקלים באותה תקופה. בנוסף ייהנו המחבל ומשפחתו מהטבות מפליגות נוספות דוגמת ביטוח בריאות ושיניים בחינם, סיוע בבחינות הבגרויות וקורסים באוניברסיטה הפתוחה של אל-קודס.

כפי שדיווחנו בעבר ב’מידה’ הרשות מתגמלת את המחבלים הכלואים בבתי הסוהר הישראלים על פי ‘סולם דם’ – כך שהמשכורת גדלה ככל שהמחבלים ביצעו פשע חמור יותר וכפועל יוצא שוהים זמן רב יותר בבתי הסוהר. במילים אחרות אבו מאזן מייצר משוואה לפיה רצח יהודים מעניק רווחה כלכלית למחבל ולמשפחתו – ובכך מעניק תמריץ כלכלי מובהק לבצע פיגועי טרור נגד ישראלים.

לפי ניתוח המתבסס על מכון ‘מבט לתקשורת פלסטינית’, בשלוש שנותיו הראשונות בכלא יקבל ג’בארין מהרשות 1,400 שקלים לחודש – סכום שיעלה בהמשך ל-2,000 וכעבור 10 שנים יעמוד על 6,000 שקלים מדי חודש.

בתום 30 שנים בבית הסוהר יעלה הרוצח של פולד למדרגת השכר הגבוהה ביותר ולחשבון הבנק שלו תיכנס משכורת של 144 אלף שקלים מדי שנה. נוסף לכל אלו ייהנה המחבל מקצבה חודשית של 400 שקלים לרכישת מוצרים בקנטינה של הכלא ול-800 שקלים בשנה לצרכי “ביגוד”, זאת על אף שהוא שיהיה לבוש מדי אסיר.

משפחת ג’בארין תיהנה גם היא מקצבה שמנה מטעם הרשות הפלסטינית. בהתאם לנוהל של הרשות זכתה המשפחה למקדמה מיד לאחר שהתרחש הפיגוע, ובחמש שנותיו הראשונות של ג’אברין בכלא תקבל המשפחה כ-1,300 שקלים בחודש – סכום שיקפוץ בחמש השנים העוקבות כמעט פי ארבעה. בתום פחות מ-15 שנים תגרוף משפחת המחבל את המיליון הראשון שלה. הרשות מעבירה למשפחות מחבלים הכלואים 30 שנים ומעלה כ-110 אלף שקלים מדי שנה.

המחבל נפגש עם עורך דין של הרשות
ארי פולד, תושב אפרת ואב לארבעה, נדקר ביום ראשון בגבו על ידי ג’בארין ליד קניון גוש עציון בצומת הגוש. פולד הספיק להסתער לעבר המחבל, לירות בו ולפצוע אותו לפני שג’בארין המשיך במסע הרצח שלו נגד ישראלים נוספים. שניות ספורות לאחר שירה במחבל התמוטט פולד. הוא פונה לבית החולים שערי צדק אך שם נאלצו לקבוע את מותו.

ברשות הפלסטינית לא רק שנמנעו מלגנות את הרצח של פולד אלא התייחסו למחבל ג’בארין כקורבן האירוע. בדיווח של ‘אל-חיאת אל-ג’דידה’, הביטאון הרשמי של הרשות, הטילו ספק בכך שג’בארין דקר את פולד למוות. למרות שהאירוע תועד במספר זוויות צילום תואר הפיגוע כ”גרסה של הכיבוש הישראלי”.

בביטאון הרשות לא ציינו את העובדה שישראל העניקה לג’בארין טיפול רפואי מיטבי, ואף האשימו כי לאחר שנורה על ידי פולד המחבל “נותר מדמם על הקרקע למשך 20 דקות”. בדיווח הוסיפו כי ג’בארין זכה ל”יחס בלתי-אנושי” מצד לוחמי צה”ל והשוטרים. המחבל, שמאושפז בבית החולים הדסה עין-כרם, זכה להיפגש עם עורך דין שסופק לו בחינם על ידי הרשות.

1.2 מיליארד למימון טרור
בשנת 2018 העבירה הרשות 1.237 מיליארד שקלים למחבלים-אסירים ולמשפחות מחבלים כלואים או כאלו שנהרגו במהלך ביצוע פיגוע. מדובר בסכום המהווה 44% מכלל סיוע החוץ שהרשות צפויה לקבל השנה וכמעט 70% מתקציב הבריאות של הרשות. בסך הכל התשלומים למחבלים ולמשפחותיהם מהווה 7.5% מכלל תקציב הרשות...

ההנחה כי תשלומי הרשות הפלסטינית למחבלים מעודדים טרור זוכה גם להוכחה בשטח. ‘מבט לתקשורת פלסטינית’ פרסם תמליל חקירה של מחבל שנעצר אחרי ניסיון כושל לרצוח ישראלים בפיגוע דריסה בבית חגי ב-2014. בחקירתו, הודה המחבל ח’אלד רג’וב כי המניע שלו לפיגוע היה ש”משפחתי תקבל כסף” מהרשות הפלסטינית “ותחיה ברווחה”. לדברי המחבל, “הכי טוב להרוג חיילים; כך גם יש להם נשק, והם יירו בי ויהרגו אותי. אבל אם לא יתאפשר לי להרוג חיילים, אני אנסה מתנחלים… העיקר שאמות ושיהרגו אותי, כדי שילדיי יקבלו קצבה ויחיו מרוצים.”

[...]

“חור בחקיקה”
אבו מאזן ובכירי הרשות הבהירו כי אין בכוונתם “להיכנע ללחצים” להפסיק את המימון למחבלים. לאחרונה כינה אבו מאזן את המחבלים ומשפחותיהם “כוכבים בשמיים” ואלו ש”סוללים את הדרך לפלסטין העצמאית עבור הדורות הבאים”. יו”ר הרשות הבהיר כי המחבלים ומשפחותיהם ניצבים ב”עדיפות עליונה” מבחינת הרשות וכי “גם אם תישאר לנו אגורה שחוקה אחת, ניתן אותה לאסירים ולמשפחות השהידים – ורק אחר כך ליתר האנשים”.

בישראל הצטרפו למגמה שמוביל טראמפ עם אישור החוק לקיזוז סכום המשכורות שמשלם אבו מאזן למחבלים מהסיוע שמעבירה הממשלה לרשות. עם זאת הכספים לא יחולטו, אלא רק יוקפאו.
במכון המחקר מבט לתקשורת פלסטינית’, שהיה מעורבים בניסוח הצעת החוק, טוענים כי מיליוני השקלים שהרשות תעביר למחבל שרצח את פולד צריכים להיות מתורגמים למדיניות נחושה יותר מצד ישראל.

“אנחנו מרוצים שישראל תקפיא כעת סכום השווה למה שהרשות מעבירה למחבלים, אבל אני לא מרוצה שהכסף מוקפא ולא מועבר למשפחות נפגעי טרור כפי שהיה בהצעה הראשונה שעברה פה אחד בוועדת החוץ והביטחון”, אמר לאחרונה ל’מידה’ איתמר מרכוס, מנהל ‘מבט לתקשורת פלסטינית’. מרכוס הביע חשש כי הכסף “המוקפא” יועבר בעתיד בכל זאת לידי הרשות: “כל עוד הכסף לא חולט מבחינתי יש חור בחקיקה”.

לחצו כאן לקריאת הכתבה באתר "מידה"


הדוח הקודם הדוח הבאלארכיון PMW בתקשורת
Created by swat