פרסומי PMW
פת"ח מאדירה רב-מחבלים שתכנן פיגועי טרור שנרצחו בהם 125 אנשים
Share |
 
פת"ח מאדירה רב-מחבלים
שתכנן פיגועי טרור שנרצחו בהם 125 אנשים

 

בכיר פת"ח על רב-המחבלים שתכנן את רציחתם של 125 אנשים:
"אללה כאילו ברא אותו רק כדי להתעמת עם האויב הזה"
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק 


בהמשך למדיניות הרש"פ ופת"ח של האדרת מחבלים ורוצחים, חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עבאס זכי, תיאר בחודש שעבר את רב המחבלים אבו ג'יהאד (ח'ליל אל-וזיר), בתור מי ש"אללה כאילו ברא אותו רק כדי להתעמת עם האויב הזה" - ישראל. זכי דיבר בערוץ "עודה" המנוהל על ידי פת"ח, ושם הוא האדיר את אבו ג'יהאד, שהיה מתכננם של פיגועי טרור רבים'
שבהם נרצחו לפחות 125 ישראלים. זכי תיאר פיגועי טרור אלה במילים "הפעולות הגדולות, הבולטות."  זכי גם שיבח את אבו ג'יהאד על כך ש"היה לו כישרון לשכנע צעירים למות כשהידים." גם דבר זה תואם את מדיניות פת"ח והרש"פ. לאחרונה פת"ח ותנועת הנוער של פת"ח חזרו שוב על המסר כי המוות במערכה למען אללה (שהאדה) הוא דבר נעלה.

חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עבאס זכי: "[אבו ג'יהאד] היווה איום ממשי על ישראל, החל מפעולת סבוי (11 הרוגים בפיגוע מלון סבוי בתל אביב - העורך), וכלה בפעולת דלאל מוגרבי (37 הרוגים בפיגוע כביש החוף - העורך). אני מדבר על הפעולות הגדולות, הבולטות, לא על הפעולות הקטנות: [פעולת] דלאל מוגרבי, [פעולת] דימונה (3 הרוגים בפיגוע אוטובוס האמהות - העורך) וניסיון לכבוש את משרד הביטחון [הישראלי]. לכן האיש הזה, שאללה כאילו ברא אותו רק כדי להתעמת עם האויב הזה,  הקדיש את זמנו לפעילות רצינית. כמו כן, היה לו כישרון לשכנע צעירים למות כשהידים ולהיות מוכנים תמיד להקרבה, לנתינה ולסובלנות... כולם צריכים לדעת שהאזור צריך כעת חלוצים [שילכו] בדרכו של האח אבו ג'יהאד."
[ערוץ עודה (בהנהלת פת"ח), 19/4/2015]
 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" תיעד כי עבאס זכי תמך באלימות, כאשר הוא טען שהפלסטינים רשאים לעשות שימוש "בכל אמצעי המאבק" נגד ישראל, תוך שהוא מצטט מהחלטה 3236 של האו"ם:

עבאס זכי, חבר הועדה המרכזית של פת"ח: "יש לנו החלטה [החלטת האו"ם] 3236, שאומרת שלפלסטיני יש זכות להשתמש בכל אמצעי המאבק, כולל מאבק מזוין. זו החלטה בינלאומית.
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 01/01/2013]
 
בכירי הרש"פ הצדיקו פעמים רבות את האלימות הפלסטינית תוך שהם מסתמכים על החלטה 3236 של האו"ם, אשר "מכירה בזכות של העם הפלסטיני להשיג את זכויותיו בכל האמצעים." הרש"פ מפרשת את הביטוי "בכל האמצעים" ככולל שימוש באלימות נגד אזרחים. אך היא בחרה להתעלם מהמשך נוסח החלטת האו"ם, שמבהירה כי השימוש "בכל האמצעים" חייב להיות "בהתאם למטרות ולעקרונות של מגילת האומות המאוחדות." מגילת האו"ם אוסרת על פגיעה באזרחים גם במלחמה. פרק א', סעיף 1, של מגילת האו"ם אומר כי "סכסוכים בינלאומיים" ייפתרו "בדרכי שלום."
 
עבאס זכי חזר על עמדה זו בינואר 2015, כאשר אמר כי "זוהי זכותו של העם הפלסטיני להשתמש בכל סוגי ההתנגדות, כולל המאבק המזוין," כך דיווח עיתון הרש"פ [אל-חיאת אל-ג'דידה, 05/01/2015]
 
להלן קטע ארוך יותר מתוך הדיווח על דברי זכי בינואר 2015, ותיאור הפיגועים שתוכננו על ידי אבו ג'יהאד, ושעבאס זכי האדירם:
 
כותרת: "יריחו - ציון יום השנה החמישים לפרוץ המהפכה הפלסטינית"
"המוני מחוז יריחו והבקעה ציינו את יום השנה החמישים לפרוץ המהפכה הפלסטינית בחגיגה המונית שהתקיימה אתמול [04/01/2015] במשכן מושלות מחוז יריחו והבקעה...
עבאס זכי, חבר הוועד המרכזי של פת"ח, ... הדגיש כי זוהי זכותו של העם הפלסטיני להשתמש בכל סוגי ההתנגדות, כולל המאבק המזוין. [הוא הוסיף כי] בשלב קשה ורגיש זה הצלחנו באמצעות התנגדותו העממית והדיפלומטיה שלנו לבודד את ישראל, שכן היא הפכה כעת לעול על ידידיה."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 05/01/2015, עמ' 6, עומר]
 
אבו ג'יהאד (ח'ליל אל-וזיר) - היה ממייסדי פת"ח, שימש כסגנו של יאסר ערפאת. עמד בראש הזרוע הצבאית של אש"ף ותכנן פיגועי טרור רבים שבוצעו על ידי אנשי פת"ח. בפיגועים האלה, שנרצחו בהם 125 ישראלים, נכלל פיגוע הטרור הרצחני ביותר בתולדות מדינת ישראל - חטיפת "אוטובוס הדמים" ב-1978 שבמהלכה נרצחו 37 ישראלים, מתוכם 12 ילדים.
 
הפיגוע במלון סבוי - במרץ 1975 הפליגו 8 מחבלים בסירה מלבנון לחוף תל-אביב. הם השתלטו על מלון סבוי ולקחו כבני ערובה אורחים מהמלון. בבוקר שלמחרת תקפו הכוחות הישראליים והרגו שבעה מהמחבלים. במהלך ההתקפה נהרגו 3 חיילי צה"ל ו-8 מבני הערובה נרצחו בידי המחבלים.
 
פיגוע "אוטובוס האימהות" - ב-07/03/1988, השתלטו שלושה אנשי פת"ח על אוטובוס שהוביל עובדים לקמ"ג בדימונה ורצחו שלושה מנוסעי האוטובוס: מרים בן יאיר, רינה שרצקי וויקטור רם. מתקפת טרור זו נקראה אחר כך 'פיגוע אוטובוס האימהות' מאחר שרוב נוסעי האוטובוס היו אימהות עובדות. כל המחבלים באירוע נהרגו על ידי כוח ימ''מ שהסתער על האוטובוס.
 
"טבח כביש החוף" - במרץ 1978, חוליית מחבלים של פת"ח שהגיעה מלבנון חטפה אוטובוס בכביש החוף. בזמן שהתנגשו עם כוחות צה"ל, המחבלים פתחו באש וזרקו רימונים ורצחו רבים מנוסעי האוטובוס  -37 אזרחים, מתוכם 12 ילדים,  נרצחו בפיגוע, ומעל 70 איש נפצעו. פיגוע זה ידוע בשם "טבח כביש החוף."