פרסומי PMW
מחמוד עבאס עומד לבקר באיראן , הרש"פ ואיראן מהדקות את היחסים הבילטראליים
Share |
 

מחמוד עבאס עומד לבקר באיראן
הרש"פ ואיראן מהדקות את היחסים הבילטראליים

איתמר מרכוס 
 
ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס יבקר בקרוב בטהראן על מנת לחזק את היחסים הבילטראליים בין הרש"פ לאיראן. בכיר פת"ח עבאס זכי, שנוסע לאיראן על מנת לארגן את ביקורו של עבאס, אמר כי חיזוק הקשרים הוא "צעד בלתי נמנע, אם ברצוננו להתמודד עם הכיבוש בישראלי." בעבר הייתה איראן ספקית מרכזית של נשק ששימש לטרור נגד ישראל, ואף עמדה מאחורי משלוח 50 טונות של כלי נשק לרש"פ על סיפונה של האנייה קארין A, עליה השתלטה ישראל בשנת 2002.
 
מוקדם יותר החודש עבאס שלח בכיר מן הרשות לטהרן, על מנת להעביר מכתב אישי לנשיא האיראני חסן רוחאני לגבי ה"מתקפות הישראליות נגד 'עמנו ומקומותיו הקדושים.'" חבר הוועד הפועל של אש"ף אחמד מג'דלאני נשלח "לשקם את יחסיה [של הרש"פ] עם איראן... והוסכם על קביעת צעדים בפועל לסיום הכיבוש, בנוסף להשתתפות פלסטינית בפתרון המשבר הסורי. זאת, לאור העובדה שיוזמתו של הנשיא עבאס והיוזמה האיראנית להפסקת המלחמה המתרחשת שם מצטלבות אחת עם השנייה."

בפגישה ראשונה זו הוחלט לקבוע תאריך לביקורו של עבאס באיראן, וכן נקבע כי בכיר פת"ח עבאס זכי יגיע לאיראן בראש משלחת מטעם פת"ח בכדי לתאם את פרטי הביקור.

להלן הכתבות על ביקורו של עבאס באיראן וקשרי הרש"פ עם איראן בהרחבה:

בכירים פלסטינים אמרו אתמול כי הרש"פ ותנועת פת"ח פועלות לפיתוח הקשרים עם איראן, לאחר שהושג הסכם עם המעצמות בנוגע לתכנית הגרעין שלה בחודש שעבר.
בכיר באש"ף אמר ל-AFP כי "ישנה הסכמה עקרונית מצד איראן לקבל את פני הנשיא מחמוד עבאס", מבלי שנקבע מועד לביקור. באותו עניין, בכירים מפת"ח אמרו כי משלחת רמת דרג מטעם התנועה תבקר באיראן "בקרוב", על מנת לארגן את ביקורו של הנשיא עבאס.
חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח, עבאס זכי, אמר לתחנת רדיו מקומית כי הוא "יעמוד בראש משלחת לאיראן", במסגרת המאמצים להידוק הקשרים איתה, ובמטרה לארגן את ביקורו של הנשיא עבאס. הוא אמר כי "פיתוח קשרינו עם איראן הוא צעד בלתי נמנע, אם ברצוננו להתמודד עם הכיבוש הישראלי".
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 16/08/2015]
 
"חבר הוועד הפועל של אש"ף, אחמד מג'דלאני, מסר היום, יום ראשון, מכתב מהנשיא מחמוד עבאס לעמיתו האיראני חסן רוחאני.
דבר זה אירע במהלך פגישה שערך מג'דלאני עם שר החוץ האיראני מחמד ג'ואד ט'ריף.
מג'דלאני אמר כי המכתב נוגע למצב הנוכחי ולמתקפות הישראליות נגד "עמנו ומקומותיו הקדושים, וכן ליחסים הבילטראליים בין מדינת פלסטין לרפובליקה האיראנית."
[וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 10/08/2015]
 
"הרשות מיהרה לשקם את יחסיה עם איראן והנשיא מיהר לשלוח שליח לטהראן, והוסכם על קביעת צעדים בפועל לסיום הכיבוש, בנוסף להשתתפות פלסטינית בפתרון המשבר הסורי. זאת, לאור העובדה שיוזמתו של הנשיא עבאס והיוזמה האיראנית להפסקת המלחמה המתרחשת שם מצטלבות אחת עם השנייה.
מג'דלאני ושר החוץ האיראני, שנפגשו בטהראן ביום ראשון, הסכימו על פיתוח היחסים המשותפים. כמו כן, שליחו של הנשיא חשף כי יחולו התפתחויות ניכרות ביחסים הבילטראליים במהלך התקופה הקרובה, באמצעות הקמתה של ועדה משותפת בדרגים גבוהים לדיון בנושא המדיני ובחילופי מסחר, תרבות וסטודנטים.
כמו כן, מג'דלאני דן עם השר האיראני בתוצאות ההסכם הגרעיני עם ארה"ב, במיוחד לאור העובדה שהוא יפתח את הדרך בפני עריכתה של ועידה בינלאומית לניקוי האזור מהנשק הגרעיני הישראלי, שכן לישראל אין יותר את התירוץ כי ישנה איראן גרעינית המאיימת על קיומה."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 09/08/2015]