פרסומי PMW
חמאס מתנצלת על פרסום קריקטורה בה נראה יהודי אונס אישה המייצגת את הגדה המערבית
Share |
חמאס פרסמה קריקטורה בחשבון הטוויטר שלה 
המציגה יהודי שאונס אישה (הגדה המערבית), 
ונאלצה להתנצל על כך שהאישה לא התנגדה
 
בקריקטורה חדשה של אותו קריקטוריסט - 
יהודי נדקר למוות על ידי אישה 
מתנועת חמאס ב"גדה המערבית" 
 
איתמר מרכוס

 
חמאס פרסמה בחשבון הטוויטר שלה קריקטורה המציגה יהודי בעל אף ארוך כשהוא אונס אישה הלבושה בצהוב, צבעה של תנועת פת"ח, המייצגת את הגדה המערבית. בה בעת, היהודי יורה בשני ילדיה. שוטר העומד על יד השלט "רשות הגדה [המערבית]" מעשן באותו זמן סיגר להנאתו ומתעלם מן האונס ומן הרצח. מעברה השני של גדר הגבול, בסמוך לשלט "עזה," יש אדם שדורך על קסדה שנוטף ממנה דם של חייל ישראלי, הוא קורא לאישה:
 
איש מ"עזה": "הגדה, קומי והגני על כבודך ועל ילדיך!" 
אישה בצהוב ("הגדה המערבית"): "הייתי רוצה, אבל אין לי אישור."
[חשבון הטוויטר של אל-רסאלה (סוכנות הידיעות של חמאס), 31/07/2015]
 
הקריקטורה עוררה סערה ברש"פ וגרמה לתחושות כעס ברחוב הפלסטיני. חמאס נאלצה להסיר את הקריקטורה מחשבון הטוויטר שלה ולהתנצל, והקריקטוריסט, בהאא' יאסין, הסיר את הקריקטורה מחשבון הפייסבוק שלו והחליף אותה בגרסה חדשה המהווה המשך, למעשה, של הראשונה.
 
אישה שניה, שהמילים "הגדה המערבית" כתובות על שמלתה בירוק, צבעה של תנועת חמאס, דוקרת את היהודי במרכז מגן הדוד המצויר על בגדו, ונוזפת באישה הראשונה, שנקראת כעת "הרשות [הפלסטינית]."


         אישה 2 לאישה 1: "אני אשיג את מה שמגיע לילדיי ואת מה שמגיע לך, רשות הקלון!" 
הקריקטוריסט הוסיף לצד התמונה את הטקסט הבא: "זאת הגדה המערבית שאני מכיר." 
הכיתוב החדש על עמדת השוטר: "עמדת תיאום בטחוני."
[עמוד הפייסבוק של הקריקטוריסט בהאא' יאסין, 01/08/2015]
 
הכיתוב על עמדת השוטר מצביע על התיאום הביטחוני בין צה"ל והרשות הפלסטינית. בקריקטורה השנייה, הצייר מבחין בין תושבי הגדה המערבית, בהם הוא תומך כיוון שהם נאבקים ביהודים והורגים בהם, לבין הרשות הפלסטינית, שהוא ממשיך לבוז לה.
 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא נתקל בשום גינוי לקריקטורה השנייה, שבה היהודי נדקר בגבו ומת, ולא של הייצוגים האנטישמיים של האנס היהודי בעל האף הארוך, ושל היהודי כרוצח ילדים בקריקטורה הראשונה. הגינוי התמקד בהצגתה של הגדה המערבית ככנועה לישראל. 
 
בניסיון להדגיש כי לא מתחה ביקורת על אוכלוסיית הגדה המערבית, אלא רק על הרשות הפלסטינית, תנועת חמאס פרסמה שתי קריקטורות נוספות בחשבון הטוויטר שלה, שבהן מובע כבוד לגדה המערבית בזכות האלימות שהיא נוקטת נגד ישראל. הקריקטורה הראשונה מראה יד שעליה סרט ירוק (צבעה של חמאס) עם הכיתוב - "הגדה המערבית," האוחזת ביד עם סרט ירוק שעליו נכתב "עזה," המשגרת טילים לעבר ישראל.

הטקסט: "תיאום ההתנגדות"
[חשבון הטוויטר של אל-רסאלה (סוכנות הידיעות של חמאס), 31/07/2015]
 
בקריקטורה הראשונה נראית אישה הבועטת ביהודי בעל מראה דוחה בין רגליו, לצד הטקסט: "האינתיפאדה של הגדה המערבית."


בצד ימין של הציור יש ייצוג (ככל הנראה) של ישראל ויחסיה עם משטרי מדינות ערב ("המשטרים הכבושים?"), שעליהם נמתחת ביקורת רבה בתקשורת הרש"פ בגלל התעלמותם מן הפלסטינים. (התמונה מטושטשת והאותיות אינן ברורות לגמרי).
 
להלן כמה תגובות לקריקטורה שבה יהודי אונס את ה"גדה המערבית": 
"מוסד התקשורת 'אל-רסאלה' פרסם היום (יום שבת) בבוקר הודעת הבהרה בנוגע לקריקטורה שהובאה בחשבון הטוויטר שלה. [סוכנות הידיעות של חמאס] אל-רסאלה הדגישה כי הקריקטורה והיוצר שלה אינם קשורים למוסד, וכי פורסמה התנצלות באופן מיידי באותו חשבון טוויטר." 
[אתר האינטרנט של אל-רסאלה (סוכנות הידיעות של חמאס), 01/08/2015] 

גם הקריקטוריסט עצמו התנצל על פרסום הקריקטורה
"בהאא' יאסין, הקריקטוריסט שעורר ויכוח לאורך הימים האחרונים, הביע התנצלות על מעשהו... הרשת החברתית עדיין סוערת מתגובות שביקרו את הקריקטורה, אשר גרמו למשרד הפנים בעזה - שמנוהל על ידי תנועת חמאס - להודיע כי בכוונתו "לנקוט הליך משפטי נגד מצייר הקריקטורה הזו, שפוגעת בעמנו, בתרבותו, בהתנגדותו ובמאבקו." 
[עיתון אל-קודס אל-ערבי (לונדון), 04/08/2015]
 
כותרת: "קריקטוריסט שפגע בגדה מעורר את זעמם של תושבי עזה" 
"איגוד העיתונאים הפלסטינים הביע אתמול תדהמה מהקריקטורה שצייר הקריקטוריסט בהאא' יאסין וגינה אותה. [הקריקטורה התפרסמה] בעמוד הטוויטר של עיתון אל-רסאלה, ופגעה באופן חמור ביותר בקדושתו של עמנו, באחדותו ובסמליו." 
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/08/2015]