פרסומי PMW
מניעי המחבל המרצח – בהשראת ההסתה של הרש"פ
Share |
מניעי המחבל המרצח – בהשראת ההסתה של הרש"פ

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-04/10/2015

המחבל הפלסטיני שדקר למוות שני אנשים בירושלים ביום שבת (3/10/2015), פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו, שבו הסביר את מניעיו לרצוח. הדברים של מוהנד חלבי מהדהדים דברי הסתה לשנאה ועידוד לטרור מפי מנהיגי הרש"פ. דברים אלה מוכיחים את הקשר הישיר בין פיגועי הרצח לבין ההסתה מצד מנהיגי הרש"פ.

המחבל הפלסטיני מוהנד חלבי כתב יום לפני הפיגוע שביצע:
"לפי מה שאני רואה, האינתיפאדה השלישית כבר יצאה לדרך.
מה שקורה לאל-אקצא הוא מה שקורה למקומות הקדושים שלנו ולמקום שאליו נסע נביאנו במסע הליל [=ירושלים]. מה שקורה לנשות אל-אקצא הוא מה שקורה לאימהותינו ולאחיותינו. אינני חושב שאנו עם שיסכים להשפלה. העם יתקומם."
[עמוד הפייסבוק של מוהנד חלבי, 2/10/2015]
 
הקריאות לפלסטינים לפעול באלימות כדי "לשמור" ו"להגן" על המקומות הקדושים לאסלאם יצאו מצדו של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס. עבאס עצמו בירך "כל טיפת דם שנשפכה למען ירושלים," והציג אלימות לשם "הגנה" על המקומות הקדושים מפני "רגליהם המטונפות" של היהודים, כציווי דתי:

"אנו מברכים אתכם, אנו מברכים את המוראביטאת והמוראבטין (אלה המקיימים את הריבאט, מאבק/מלחמה דתית להגנה על שטח הנחשב אסלאמי), אנו מברכים כל טיפת דם שנשפכה למען ירושלים, שכן זהו דם נקי וטהור, דם שנשפך למען האל, ברצון אללה. כל שהיד יגיע לגן עדן וכל פצוע יזכה בגמול מן האל... [מסגד] אל-אקצא שלנו, כנסיית הקבר שלנו, ואין להם זכות לטמא אותם ברגליהם המטונפות. לא נאפשר להם, ונעשה את כל שביכולתנו כדי להגן על ירושלים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 16/09/2015]
 

המחבל שביצע את הרצח בשבת התייחס גם למאבק של הנשים הפלסטיניות - "נשות אל-אקצא" - התוקפות ישראלים שמבקרים בהר הבית. הדברים שהמחבל מוהנד חלבי פרסם יום לפני שיצא לבצע פיגוע, מהדהדים את דבריהם של בכירים ברש"פ ששיבחו את מעשיהן של נשים אלה. אחד מהם הוא יועצו של עבאס לענייני ירושלים, אחמד אל-רווידי, שכתב:

"אני גאה בגברים ובנשים המקיימים את הריבאט (מאבק/מלחמה דתית להגנה על שטח הנחשב אסלאמי) - אחיותינו אשר בדם, מעצרים, תקיפות ומכות, הצליחו להוציא אותם [הישראלים] בגופם, בעמידתם האיתנה ובריבאט שלהם. כל הכבוד וההערכה להם."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 26/07/2015]

בין המניעים שהמחבל המרצח עצמו הזכיר נמצאת "ההשפלה" של העם הפלסטיני. יועצו של עבאס, אל-רווידי, התייחס אף הוא לאלה שנלחמים נגד ישראל לשם קימום הכבוד האסלאמי:

"הרשו לי לומר, הם לא מגנים רק על מסגד אל-אקצא, הם הגנו על כבודה של האומה האסלאמית, משום שאתה מדבר על ירושלים."
 
ראה גם הדיווחים האחרונים של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" המתעדים את ההסתה המתמשכת לשנאה ולאלימות מצד בכירי הרש"פ.