פרסומי PMW
קריקטורה בעיתון הרש"פ מעודדת נשים פלסטיניות להפוך למיידות אבנים
Share |

קריקטורה בעיתון הרש"פ מעודדת נשים פלסטיניות
לצאת וליידות אבנים
 
 
פת"ח מעודדת יידוי אבנים:
"למען דמם של השהידים שלנו, שהשקה את אדמת המולדת היקרה... למען ירושלים ומסגד אל-אקצא"

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-28/10/2015
 
הקריקטורה למעלה שפורסמה בעיתון הרשמי של הרש"פ נראית אישה המסובבת קלע ליידוי אבנים בצורת האות "נון" בערבית המשמשת בהטיית פעלים בערבית בריבוי במין נקבה ("נון הנשים"). הקריקטורה מציגה אישה פלסטינית שמשתתפת באופן פעיל ביידוי אבנים, ומעודדת זאת. [אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/10/2015]
 
תמונות שפורסמו לאחרונה בעיתונים פלסטינים המחישו את השתתפותן של נשים בגל האלימות הנוכחי. העיתון הרשמי של הרש"פ פרסם צילום של אישה רעולת-פנים המסובבת קלע ליידוי אבנים, עם הטקסט: "אלבירה: [נערה] מיידָה עליהם [אבנים] באמצעות קלע." [אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/10/2015].
 
 

עיתון פלסטיני נוסף פרסם תמונה בעמוד השער של העיתון בה נראית נערה  האוחזת בקלע ומתכוננת להשתמש בו. הכיתוב מתחת לתמונה: "תמונה מהעימותים בבית לחם." [אל-איאם, 14/10/2015]
 

 
העיתון אל-איאם פרסם תמונה נוספת, גם היא בעמוד השער, של מיידי אבנים וביניהם אישה צעירה (השלישית מימין). הכיתוב מתחת לתמונה: "צעירים מיידים אבנים על כוחות הכיבוש ליד ההתנחלות בית אל שמצפון לעיר אל-בירה". [אל-איאם, 09/10/215]
 
  

בהקשר דומה, תנועת פת"ח פרסמה לפני שבוע בעמוד הפייסבוק שלה תמונה המאדירה את יידוי האבנים. בתמונה נראה רעול פנים אוחז אבן בידו. הטקסט שמעל התמונה מהלל את ה"שהידים" וקורא להשתתף בתהלוכה "למען דמם של השהידים שלנו, שהשקה את אדמת המולדת היקרה": 
"למען דמם של השהידים שלנו, שהשקה את אדמת המולדת היקרה מצפונה ועד דרומה. למען ירושלים ואל-אקצא. למען אסירנו האמיצים. למען מולדתנו היקרה פלסטין, סניף רמאללה ואל-בירה של תנועת פת"ח והכוחות הלאומיים והאסלאמיים קוראים לכם להשתתף בצעדה שתצא היום, יום שלישי, בשעה 12."

בטקסט נוסף כתוב:
 "#הזעם_של_ירושלים, הזעם ימשיך"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח, 27/10/2015]

כפי שמתעד מכון "מבט לתקשורת פלסטינית", הן הרשות הפלסטינית הן תנועת פת"ח, שתיהן בראשות מחמוד עבאס, מעודדות יידוי אבנים ושימוש בסכינים לתקיפות.

להלן קטע ארוך יותר מהפוסט של תנועת פת"ח בפייסבוק המעודד יידוי אבנים:

התמונה והטקסט פורסמו בעמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח
טקסט הפוסט: "למען דמם של השהידים שלנו, שהשקה את אדמת המולדת היקרה מצפונה ועד דרומה. למען ירושלים ואל-אקצא. למען אסירנו האמיצים. למען מולדתנו היקרה פלסטין, סניף רמאללה ואל-בירה של תנועת פת"ח והכוחות הלאומיים והאסלאמיים קוראים לכם להשתתף בצעדה שתצא היום, יום שלישי, בשעה 12 בצהריים מול [חברת] התרופות [אל-קודס] באל-באלוע לכיוון מלון City Inn / "מחסום בית אל," בכניסה הצפונית לעיר אל-בירה."

בתמונה נראה רעול פנים אוחז באבן.
הכיתוב על התמונה: "#הזעם_של_ירושלים, הזעם יימשך!"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח, 27/10/2015]