פרסומי PMW
שירים המעודדים טרור ואלימות הופכים ללהיטים פלסטינים
Share |
           
שירים המעודדים טרור ואלימות
הופכים ללהיטים פלסטינים
 
שיר פופולרי ברמאללה:
"אני יוצא לעברך, אויבי,
אנו יורדים מכל בית
עם גרזני קצבים וסכינים"


ג
 במשך חודשים, ערוץ טלוויזיה בהנהלת פת"ח משדר שיר 
 שמעודד את הפלסטינים לצאת ולתקוף ישראלים: 
 "מהפכה של עם שבידו אבן...
אללה איתנו, הוא גדול וחזק יותר מבני ציון"איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

דיווח זה פורסם באנגלית ב-08/11/2015
 
שירים המעודדים את הפלסטינים להשתמש ב"גרזני קצבים וסכינים" נגד ישראלים, לצאת למהומות ולזרוק אבנים, נשמעים ברחובות רמאללה והם פופולריים בקרב הצעירים:

"בעל דוכן למכירת דיסקים ברחוב ארסאל ברמאללה אמר כי דיסקים של שירים לאומיים מהווים כעת 90% מכלל המכירות, משום שהרגש הלאומי השורר גורם לאנשים לקנות אותם... מדוכן אחר, מול מרכז התרבות של אל-בירה, בוקע קול השיר 'אני יוצא לעברך, אויבי, מכל בית, שכונה ורחוב'..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/11/2015]

השיר "אני יוצא לעברך, אויבי, מכל בית, שכונה ורחוב" פורסם בנובמבר הקודם
על ידי תנועת פת"ח של עבאס בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה, ימים ספורים בלבד לאחר שמחבלים רצחו 5 ישראלים בבית כנסת בירושלים בדקירות סכינים ובירי. כפי שעיתון הרש"פ דיווח, השיר הזה פופולרי מאוד כעת, לצד "שירים לאומיים" אחרים. מילות השיר כוללות את הקריאה הבאה לטבוח ב"אויב":
 
"אני יוצא לעברך, אויבי,
אנו יורדים מכל בית עם גרזני קצבים וסכינים,
עם רימוני יד הכרזנו על מלחמה עממית.
אני נשבע, שאתה לא תינצל, אויבי,
מידיהם של המהפכה והעם
איך תימלט מפני טבעת האש,
כשההמונים חוסמים את הדרך?"
[פייסבוק, "פת"ח - העמוד המרכזי," 22/11/2014]

לחץ לצפייה

כמו כן, ערוץ טלוויזיה בהנהלת פת"ח משדר לאורך מספר חודשים שיר מתקופת שתי האינתיפאדות הראשונות, המפורסם בכך שהוא מניע פלסטינים לצאת ולהשתתף בפעילות אלימה נגד ישראל. השיר מביע אמונה כי אללה "גדול וחזק יותר מבני ציון," ומעודד להקריב את החיים למען "ארצי... דמי האדום ישקה את הירוק":

"איפה המיליונים?
איפה העם הערבי?
איפה הזעם הערבי?
איפה הדם הערבי?
איפה הכבוד הערבי? ...
בחזה שלי יש מחסנית של מקלע,
איפה אתם, אחיי?
המהפכה [דורשת] גברים, היא אינה נקנית בכסף.
מהפכה של עם שבידו אבן, וקורא תיגר על הצִיִים
[עם] שהקריב מגדול ועד קטן,
מתוך חובה ולא כמעשה חסד...
אללה איתנו, הוא גדול וחזק יותר מבני ציון,
גם אם יתלה, יהרוג ויקבור [אותי], ארצי לא תבוזה
דמי האדום ישקה את הירוק בטעם לימון.
אש המהפכה תתחזק ותבער, אנו המנצחים."
[ערוץ עודה בהנהלת פת״ח, מאז אוגוסט 2015]

לחץ לצפייה

גם ברצועת עזה ילדים אוהבים "שירי אינתיפאדה," כפי שמדווח עיתון הרש"פ הרשמי:

"ילדי עזה נחושים בדעתם להשתתף עם בני עמם הצעירים בהתקוממות ההמונית כדי לעזור בדרכם למסגד אל-אקצא ולירושלים הכבושה. חלקם מדקלמים שירים מהפכניים, חלקם מדקלמים קטעי פרידה מהשהידים, ואחרים קוראים קריאות מהפכניות, המזכירות לשומעיהן את אינתיפאדת אל-אקצא, לפני 15 שנה.
קבוצת ילדים... בגילאים 11-7 משתעשעים בשפת המהפכה, כשקריאותיהם מושכות את מבטי העוברים ושבים וגורמות להם לעצור ולהקשיב לקול האינתיפאדה הבוקע מפיותיהם, בביטויים כגון 'הו שהיד, הקסמת את נפשי', ו-'הו שהיד, היה רגוע, אנו נמשיך במאבק.'"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 01/11/2015]

העיתון ראיין ילדה בת 11 מרצועת עזה. הילדה אמרה שהיא אוהבת את שירי האינתיפאדה, ושהיא רוצה "להילחם ביהודים הכובשים":

"הילדה מרים חמאד בת ה-11 יצאה לאינתיפאדה עם קבוצות הילדים באמצעות קריאות ושירים מהפכניים, המעידים על אהבתם למולדת ועל רצונם העז להגן עליה בכל דרך.
הילדה מרים אמרה: 'אני אוהבת את השירים, אני אוהבת לשיר אותם. גם אחים שלי שרים אותם בבית, ותמיד אנחנו רואים את אבא ואמא פותחים את הטלוויזיה כשיש השירים האלה. אנחנו גם רואים שהידים שהרגו היהודים. אני תמיד שומעת את השיר 'על הגבולות', ומייחלת להילחם ביהודים הכובשים כשאגדל.'"
 
בסרטון הווידאו של השיר "על הגבולות" שהילדה הזכירה בדבריה, נראים לוחמי חמאס רעולי פנים אוחזים בכלי נשק שונים ומתאמנים אימונים צבאיים, וכן שיגורי רקטות לעבר ישראל. השיר מבוצע על ידי  ילד המולבש במדים צבאיים עם סמלים של גדודי עז א-דין אל-קסאם. השיר מדבר בין היתר על חטיפת חיילים ישראליים במטרה "להעלות את המורל" ולהביא לשחרור אסירים פלסטינים (ראה מילות השיר למטה). 

להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים בעיתון הרש"פ על השירים הפופולריים בקרב בצעירים הפלסטינים:

כותרת: "השירים הלאומיים - קול שאגה בלב הרחוב הפלסטיני"
"בתקופות של שקט יחסי בשטחים הפלסטיניים, השירים הלאומיים פחות נפוצים. אך בזמן ההתקוממויות והאינתיפאדות, הבאות בזו אחר זו, הם מתבלטים עד מהרה מהרגעים הראשונים.
שירים לשהידים, לפצועים, לאסירים ולמגורשים, שירים לאבני הבית ההרוס, שירים לערים שאנו מתגעגעים אליהן, שירים לכפרים שתושביהם אולצו לנטוש ולחוף הים, שירים לגורן ולמקומות הגלות, שירים לעצי האורן והאלון, לכלנית ולמרווה.
בדוכן מאחורי הקיר של הבנק הערבי במרכז העיר רמאללה, שתי צעירות הופכות דיסקים של שירים לאומיים, משוחחות עם בעל הדוכן על השירים החדשים, ו[שואלות] האם יש שירים העוסקים בירושלים ובעזה. באותו זמן, צעיר מסתובב ברכבו סביב כיכר אל-מנארה, ומשמיע את שירו של קאסם אל-נג'אר 'אתה יודע מה זאת אינתיפאדה?'
(הערת העורך: מדובר בשיר מאוד 'קרבי'. סרטון הוידאו של השיר מציג פלסטינים במהלך מהומות והתנגשויות עם חיילי צה"ל, זריקת אבנים ובקבוקי תבערה ושריפת צמיגים. הסרטון גם מציג תמונות של הרוגים "שהידים" העטופים בדגל הפלסטיני. הסרטון גדול בסמלים של פת"ח. השיר, הדומה לנאום, מעודד את הפלסטינים לצאת לאינתיפאדה ולעימותים, ולבטל את התיאום הביטחוני עם "בני ציון," "למחוץ בוגדים ומודיעים," להחרים את ישראל וכו'. המילים האחרונות בשיר הן "אנו נמות ופלסטין תחייה.")
במרחק 20 מטר, מחנות ברחוב ארסאל, בוקע קולו של אבו-ערב: 'הוי ציפור, קחי אותי למולדת, צבעי את עיניי באדמת פלסטין, מסרי דרישת שלום לעכו ולגליל העליון, לביר זית, לחיפה, לטירה ולעין ר'זאל.'
(הערה: "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח על
השיר הזה המציג ערים ויישובים בישראל כאילו הם חלק מאדמת "פלסטין." השיר שודר פעמים רבות בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ ובערוץ הישיר הרשמי של הרש"פ החל מ-2012. השיר נצפה לאחרונה ב-03/11/2012)
מחמד אל-ע'וג', צעיר מיריחו, אמר כי הוא קנה שני דיסקים של שירים לאומיים - הראשון כולל 15 שירים לאומיים ישנים וחדשים, והשני של להקת אל-עאשקין.
(הערה: "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח על שירים של להקת "אלעאשקין." אחד מהם מעודד לאלימות ולהחרבת ישראל: "לחץ על ההדק... אנו נפדה את ירושלים, שכם ואת הארץ." בשנת 2010 יושב ראש הרש"פ עבאס הכריז על הלהקה הזו כ"להקה לאומית.")
הוא ציין כי ההתקוממות האחרונה השפיעה על נפשם של 80% מצעירי פלסטין, ולכן הם עברו לשירים לאומיים במקום שירי בידור.
עלאא' א-דין נוופל מרמאללה אמר: 'אני שומר כמה שירים לאומיים בטלפון הנייד שלי ומאזין להם ללא הרף. לפני כמה ימים קיבלתי דיסק של שירים מהאינתיפאדה הראשונה... לאחר שחיפשתי אותו במשך זמן רב...
חמזה צאפי ממחנה הפליטים אל-אמערי, בעל דוכן למכירת דיסקים ברחוב ארסאל ברמאללה, אמר כי דיסקים של שירים לאומיים  מהווים כעת 90% מכלל המכירות, משום שהרגש הלאומי ששורר גורם לאנשים לקנות אותם...
מדוכן אחר מול מרכז התרבות של אל-בירה בוקע קול השיר 'אני יוצא לעברך, אויבי, מכל בית, שכונה ורחוב'."
(הערה: "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי תנועת פת"ח של עבאס
פרסמה שיר זה בעמוד הפייסבוק שלה. השיר כולל את המלים: "אני יוצא לעברך, אויבי / אנו יורדים מכל בית עם גרזני קצבים וסכינים / עם רימוני יד הכרזנו על מלחמה עממית...")
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 02/11/2015]

כותרת: "ילדי עזה משתתפים בהתקוממות ההמוניות באמצעות שירים וקריאות מהפכניות"
"ילדי עזה נחושים בדעתם להשתתף יחד עם בני עמם הצעירים בהתקוממות ההמונית כדי לעזור בדרכם למסגד אל-אקצא ולירושלים הכבושה. חלקם מדקלמים שירים מהפכניים, חלקם מדקלמים קטעי פרידה מהשהידים, ואחרים קוראים קריאות מהפכניות, המזכירות לשומעיהן את אינתיפאדת אל-אקצא, לפני 15 שנה.
קבוצת ילדים משכונת אל-זיתון בעזה בגילאים 7-11 משתעשעים בשפת המהפכה, כשקריאותיהם מושכות את מבטי העוברים ושבים וגורמות להם לעצור ולהקשיב לקול האינתיפאדה הבוקע מפיותיהם, בביטויים כגון 'הו שהיד, הקסמת את נפשי', ו-'הוי שהיד, היה רגוע, אנו נמשיך במאבק.' הדבר הזכיר [לאנשים] את זמן האינתיפאדה השנייה, [שפרצה] כדי להגן על אל-אקצא ועל האתרים הפלסטיניים הקדושים, שהכיבוש חילל באותה עת.
הילד מוחמד יחיא, אחד המריעים למהפכה, אמר: 'אנחנו רוצים שהיהודים ייצאו מפלסטין, ועלינו להתייצב לצד הצעירים שהולכים להילחם בגבול. אנחנו רואים אותם כל יום בטלוויזיה, ואנחנו רואים כיצד היהודים הורגים אנשים. אנחנו רוצים להילחם כמוהם, אבל לא יכולים'...
ההתקוממות העממית, שניצוצהּ ניצת בעיר ירושלים הכבושה, התרחבה לכל הגדה בתמיכת  המוני בני עמנו בעזה. היא לא הייתה מקרית, אלא תולדה טבעית של שורת [אירועים] מדיניים מצטברים ושל צעדי ההסלמה הישראליים, אשר הובילו את העם הפלסטיני לשלב שבו הוא כבר אינו יכול לשאת אותם ולעבור עליהם בשתיקה. כתוצאה מכך, פעולות הדקירה שמבצעים גיבורי הגדה וירושלים הכבושה החלו להטיל אימה על עדרי המתנחלים ולגרום להם להישאר בבתיהם, ובהזיותיהם. חיילי צבא הכיבוש החלו להרוג את כל מי שעובר על פניהם - מבוגרים וצעירים, נערים ונערות - מתוך מחשבה שאלה ידקרו אותם.
הילדה מרים חמאד בת ה-11 יצאה לאינתיפאדה עם קבוצות הילדים באמצעות קריאות ושירים מהפכניים, המעידים על אהבתם למולדת ועל רצונם העז להגן עליה בכל דרך שהיא.
הילדה מרים אמרה: 'אני אוהבת את השירים, אני אוהבת לשיר אותם. גם אחים שלי שרים אותם בבית, ותמיד אנחנו רואים את אבא ואמא פותחים את הטלוויזיה כשיש השירים האלה. אנחנו גם רואים שהידים שהרגו היהודים. אני תמיד שומעת את השיר 'על הגבולות', ומייחלת להילחם ביהודים הכובשים כשאגדל"...
(הערת עורך: בקליפ של השיר "על הגבולות" נראים לוחמי חמאס רעולי פנים אוחזים בכלי נשק שונים ומתאמנים אימונים צבאיים, וכן שיגורי רקטות על ישראל. השיר מבוצע בפיו של ילד המולבש במדים צבאיים עם סמלים של גדודי עז א-דין אל-קסאם (חמאס) והוא משבח שני מחבלים של חמאס. השיר גם מדבר על שביית חיילים ישראלים במטרה "להעלות את המורל" ולהביא לשחרור אסירים פלסטינים.)
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 01/11/2015]

סרטון הוידאו של השיר "על הגבולות" פורסם ביוטיוב ב-10/10/2014:
"אנשי [עז א-דין] אל-קסאם יצאו אל הגבולות
כדי לקחת בשבי חיילים
ולהעלות את המורל

יוצאים, יוצאים, אנשי [עז א-דין] אל-קסאם מנצחים
בעזרת אללה, מחר אסירינו יוצאים מתאי הכלא [בעסקת חילופי שבויים - העורך]
מתחת האדמה ומעליה -
אש ניצתת בשדות הקרב,
הצדיעו לאריות הכבוד, השואגים זקופי קומה
בקרב 'המוץ האכול' (מבוסס על סורה 105 בקוראן - השם שניתן למבצע 'צוק איתן' על ידי חמאס)
נישאר [מקור של] כבוד וכמופת
בשם [אחמד] אל-ג'עברי ו[עבד אלעזיז] רנתיסי, הכה מכת מחץ!"
[יוטיוב, 10/10/2014]

אחמד אל-ג'עברי - חבר הלשכה המדינית של חמאס, שהיה מ-2002 מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אלקסאם. ישראל רואה בו אחראי לכל תקיפות הטרור שבוצעו נגדה מרצועת עזה בין 2002 ועד למותו ב-2012, הכוללות פיגועי התאבדות רבים, שבהם נרצחו מאות ישראלים, חיילים ואזרחים. הוא היה מעורב בחטיפת החייל גלעד שליט (25/06/2006) ובמשא ומתן שנוהל לשחרורו של שליט (אוקטובר 2011). אל-ג'עברי מילא תפקיד מוביל בהשתלטות חמאס על רצועת עזה ביוני 2007. הוא נהרג במתקפה של חיל האוויר של צה"ל ב-14/11/2012.

עבד אל-עזיז רנתיסי - אחד ממייסדי ארגון הטרור חמאס. 

ערוץ טלוויזיה בהנהלת פת"ח משדר בחודשים האחרונים שיר מתקופת שתי האינתיפאדות הראשונות, המפורסם בכך שהוא מניע פלסטינים לצאת באינתיפאדה נגד ישראל:  

"איפה המיליונים? איפה העם הערבי?
איפה הזעם הערבי? איפה הדם הערבי?
 איפה הכבוד הערבי?
איפה המיליונים? איפה?
אנשים שוכבים בנחת במיטותיהם,
בעוד שמיליונים סובלים
בחזה שלי יש מחסנית של מקלע,
איפה אתם, אחיי?
המהפכה [דורשת] גברים, היא אינה נקנית בכסף.
מהפכה של עם שבידו אבן, וקורא תיגר על הצִיִים
[עם] שהקריב מגדול ועד קטן,
מתוך חובה ולא כמעשה חסד...
אללה איתנו, הוא גדול וחזק יותר מבני ציון,
גם אם יתלה, יהרוג ויקבור [אותי], ארצי לא תבוזה
דמי האדום ישקה את הירוק בטעם לימון.
אש המהפכה תתחזק ותבער, אנו המנצחים."
[ערוץ עודה בהנהלת פת״ח, מאז אוגוסט 2015]