פרסומי PMW
שני שלישים מן הפלסטינים בעד פיגועי דקירה
Share |
שני שלישים מן הפלסטינים בעד פיגועי דקירה
 
סקר מראה כי התמיכה ועידוד האלימות מצד הרש"פ 
נוחלים הצלחה בקרב הפלסטינים
 
נאן ז'אק זילברדיק
 
לאחר כמעט שלושה חודשים של התפרעויות, אלימות ופיגועים רצחניים נגד ישראלים, שני שלישים (67%) מן הפלסטינים תומכים בפיגועי דקירה נגד ישראלים, ושיעור כמעט זהה מהם תומך ב"אינתיפאדה חמושה."
 
למרות שרוב הפלסטינים תומכים ב"שימוש בסכינים," כמעט מחצית (47%) מן הפלסטינים מאמינים בעלילה של הרש"פ שישראל מפברקת את פיגועי הדקירה וכי "רוב אלה שנורו לא דקרו או ניסו לדקור ישראלים." לעומת זאת, 51% מאמינים כי "הרוב... אכן דקרו או ניסו לדקור ישראלים."
 
העמדות הללו נחשפו בסקר שביצע המרכז הפלסטיני למדיניות ולמחקרי סקרים (PSR) בגדה המערבית וברצועת עזה בין ה-10 ל-12 בדצמבר (ראה קישור בהמשך). לסיכום תוצאות הסקר, המרכז ציין כי "מה שמכונה 'דור אוסלו' - צעירים בגילאים שבין 18 ל-22 הם התומכים הגדולים ביותר של האינתיפאדה החמושה ופיגועי הדקירה, והם הכי מתנגדים לפיתרון שתי המדינות."
 
הסקר מאמת את ממצאי "מבט לתקשורת פלסטינית" - שהרש"פ אינה מחנכת ילדים לשלום אלא מבססת אצלם את הפחד והשנאה. ממצאי הסקר מוכיחים כי האדרת הטרור, עידוד האלימות והפצת עלילות נגד ישראל הצליחו לחדור לתודעה של הפלסטינים.
 
הסקר מצא כי כמעט שני שלישים מהפלסטינים (60%) תומכים ב"אינתיפאדה חמושה" וכי מעל שליש (37%) מהפלסטינים מאמינים ש"העימותים הנוכחיים" עתידים להתפתח לאינתיפאדה כזו. שני שלישים (66%) מאמינים כי "אינתיפאדה חמושה חדשה" "תשרת אינטרסים פלסטיניים לאומיים באופן שמו"מ לא יכול."
 
היבטים נוספים של הסקר משקפים גם הם כי הפלסטינים מאמינים לעלילות שהרש"פ מפיצה, במיוחד לטענה השקרית כי "ישראל מתכוונת להרוס את מסגד אל-אקצא" - הטיעון בו משתמשת הרש"פ כדי ללבות את גל האלימות הנוכחי, כמו גם גלים קודמים של פיגועים:
 
"הרוב המוחלט [של הפלסטינים] מאמין כי מסגד אל-אקצא נמצא בסכנה חמורה: 51% מאמינים כי בכוונתה של ישראל להרוס את מסגד אל אקצא ואת כיפת הסלע, ולהחליפם בבית מקדש יהודי. 17% מאמינים כי בכוונתה לחלק את השטח שעליו ממוקמים שני המסגדים, כך שליהודים יהיה בית כנסת לצד המקומות המוסלמים הקדושים; ו-9% מאמינים כי ישראל מתכוונת לשנות את הסטטוס קוו השורר בשטח מאז 1967, על ידי מתן רשות ליהודים להתפלל שם. רק 11% מאמינים כי ישראל מעוניינת לשמר את הסטטוס קוו ללא שינוי."
 
לחץ כאן לצפייה בסקר המלא (באנגלית) של המכון הפלסטיני למדיניות וסקרים (PSR)