פרסומי PMW
בל"ד, הרשימה המשותפת וח"כ גטאס כינו את המחבלים הרוצחים "שהידים"
Share |
     
בל"ד, הרשימה המשותפת וח"כ גטאס 
כינו את המחבלים הרוצחים "שהידים"
 
איתמר מרכוס
 
חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה טען שלשום בהצהרות שהתפרסמו ביום שישי באתר החדשות Times of Israel כי חברי הכנסת מבל"ד לא כינו את המחבלים הרוצחים "שהידים." לניסיון ההכחשה הזה יש חשיבות רבה, שכן הכינוי "שהידים" כולל בתוכו שבח ברמה גבוהה למחבלים.

מנהל מכון "
מבט לתקשורת פלסטינית," איתמר מרכוס, הסביר שלשום בדיון בוועדת הכנסת את משמעות המושג "שהיד," והציג בהרחבה את דברי השר לענייני דת ברש"פ שאמר בן היתר כי "השהיד זוכה לחסד אצל אללה שאף אחד לא זוכה בו זולתו" (דברי השר הפלסטיני מופיעים בהמשך באריכות).

מרכוס הציג בפני הוועדה תיעוד המפריך את טענתו של זחאלקה, ומוכיח כי לא רק בל"ד וחבר הכנסת מטעמה באסל גטאס כינו את המחבלים הרוצחים "שהידים," אלא גם הרשימה המשותפת, אשר פרסמה בעמוד הפייסבוק שלה פוסט בו כונו הרוצחים "שהידים" שלוש פעמים.

יש לציין כי עצם כינוי מחבלים רוצחים בתואר "שהידים" ממלא לכאורה את אחת הדרישות לקיומה של עברה פלילית. המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רן נזרי, התייחס בדיון ללשון החוק, ואמר כי צריכות להתקיים שתי דרישות על מנת שמעשיו של אדם ייחשבו לעברה פלילית של הסתה:

1. צריכים להיות קריאה לעשיית מעשה אלימות או טרור, או דברי שבח או אהדה למעשה אלימות או טרור.
2. צריכה להיות אפשרות ממשית שהדברים יביאו לעשיית מעשה אלימות או טרור.
 
להלן המקרים האחרונים שבהם חברי הכנסת כינו את המחבלים הרוצחים בתואר הכבוד "שהידים":

הודעה שהתפרסמה בעמוד הפייסבוק של הרשימה המשותפת ב-06/02/2016:

"הרשימה המשותפת גינתה את מסע ההסתה הגזעני והפרוע נגד צירי מפלגת בל"ד, בעקבות טיפולם הלאומי וההומניטארי בנושא גופות השהידים שמוחזקות בידי ממשלת ישראל.
הרשימה המשותפת אמרה כי מסע ההסתה הפשיסטי נגד צירי בל"ד ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי ובאסל גטאס, אינו [רק] תגובה פזיזה אפופת רגשות ויצרים לאומניים וגזעניים, אלא [גם] ניסיון עלוב מצד ממשלת הכיבוש להסתיר את פשע החזקתה בגופות.
הרשימה המשותפת דרשה מארגוני זכויות האדם ומהארגונים ההומניטאריים ללחוץ על ישראל להשיב את הגופות המוחזקות [בישראל] למשפחות, כדי שהן יוכלו לקבור אותן כמתחייב מכבוד האדם. היא הדגישה כי יש לטפל ברצינות בנושא זה במישור הבינלאומי, על מנת לאלץ את ממשלת הכיבוש לנהוג על פי אמות המידה ההומניטאריות והמוסריות. כמו כן, היא ציינה כי חשוב להגביר את המאמצים הרשמיים והבלתי-ממשלתיים לשחרור גופות השהידים.
הרשימה המשותפת ציינה כי בכל הקשור לגופות השהידים, ישראל מפרה את החוק הבינלאומי ואת המוסכמות, האמנות והנורמות של זכויות האדם, שמדגישות את הצורך לכבד את המתים ולהתחשב בטקסי הדת שלהם במהלך הקבורה, וזאת על פי אמנת ז'נבה הרביעית."
 
הצהרה של חבר הכנסת גטאס, שהתפרסמה בעמוד הפייסבוק של בל"ד ב-06/02/2016:

"אני אומר לכל המהססים, או הנבוכים, או החרדים, או הרועדים בדממה, או לכל אלו שהחלו להיאחז בפחד כך שלשונותיהם התבלבלו והם החלו להפנות ביקורת משתמעת כדוגמת 'עדיף להיות חכם מאשר צודק', או ביקורת ישירה [כדוגמת] 'מה לנו ולהחזרת הגופות' ו'הפגישה עם משפחות השהידים הייתה טעות': ביום שבו נימנע מלהיפגש עם משפחות השהידים כדי לסייע להן להשיב את גופות בניהן מתוך פחד ממסעות ההסתה הגזעניים הישראליים, ניפסל מבחינה פוליטית, מוסרית ואנושית, ונאבד את זכותנו לייצג אנשים ולהנהיגם. אנו בבל"ד מיטיבים לחבר בין זכויות האזרח שלנו, שלמענן אנו פועלים השכם והערב, לבין זכויותינו הלאומיות, בתור קבוצה ילידית. לא נוותר כהוא זה על כבודנו, על השתייכותנו [הלאומית] ועל זהותנו בשביל פרורים שכמה אנשים שמשלים את עצמם חולמים להשיג."
 
עמוד הפייסבוק של בל"ד פרסם ב-02/02/2016 סרטון בו נראה אבי מחבל שרצח שלושה ישראלים בארמון הנציב בירושלים, וכינה את הרוצח "שהיד":

טקסט הפוסט בעמוד הפייסבוק של בל"ד: "אביו של השהיד בהאא' עליאן מדבר על פגישת משפחות השהידים מירושלים שגופותיהם מוחזקות [בישראל] עם חברי הכנסת מטעם בל"ד."דבריו של אבי המחבל בהאא' עליאן בסרטון:
 "נפגשנו היום עם חברי הכנסת מטעם בל"ד: גברת חנין זועבי, ג'מאל זחאלקה ובאסל גטאס. הפגישה הייתה חמה ופרודוקטיבית. האחים הפלסטינים חברי הכנסת הקשיבו לסבלם ולכאבם של בני משפחות השהידים שגופותיהם מוחזקות [בישראל]. לבם היה פתוח, והם הקשיבו לכל מילה שאמרו בני משפחות השהידים. הם הדגישו כי הם יעשו כל מאמץ להחזרת הגופות באמצעות הפעלת לחץ על הממשלה בכנסת וקיום מגעים עם הגורמים הביטחוניים והמדיניים בממשלת ישראל. סוכם להמשיך להיפגש ולעקוב אחר העניין בעתיד הקרוב."
 
איתמר מרכוס הסביר בדיון ועדת הכנסת את חומרת השימוש במושג "שהיד": "המילה שהיד היא השבח הגדול ביותר שניתן לומר על אדם, על המעשה שלו... מה שחשוב לדיון הזה הוא שאי אפשר לעשות מעשה רע ולהיקרא שהיד."

להלן דברי השר לענייני דת ברש"פ על מעמדו הנעלה של שהיד, אשר הוצגו בכנסת:השר הפלסטיני לענייני דת לשעבר: "השהידים הם הנכבדים ביותר באסלאם"
מחמוד אל הבאש, לשעבר השר הפלסטיני לענייני דת:
"אחרי הנבואה והצדיקות, אין דרגה נעלה אצל אללה יותר משהאדה (מוות למען אללה). 'ואל תחשוב כי הנהרגים בשם אללה מתים המה. לא, כי חיים הם, ואצל אללה פרנסתם' (קוראן 169:3, מבוסס על תרגום רובין). אללה אוסר עלינו לחשוב שהם [השהידים] מתים, או להגיד שהם מתים... הם הלכו אל מותם בחיוך... השהיד זוכה לחסד אצל אללה, שאף אחד לא זוכה בו זולתו... אף בן אדם, כולל הצדיקים, לא מייחל לחזור לעולם הזה אחרי המוות, מלבד השהידים. מדוע? כי הם רואים את הכבוד שאללה מכין עבורם. אחד מהם אף ייחל לחזור לעולם הזה כדי להיהרג פעם נוספת. כדי למות כשהיד פעם נוספת... חדית' (מסורת אסלאמית המיוחסת למוחמד): 'חטאי השהיד נמחלים מרגע שניגרת טיפת דמו הראשונה... השהיד מעיד לטובת 70 מבני משפחתו, ומציל את כולם מהגיהנום. השהיד נמצא ביחד עם הנביאים והצדיקים."'
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 08/11/2013]