פרסומי PMW
פיגועי התאבדות הם "נסיעות מוות קולקטיביות בחינם לציונים," ברשתות החברתיות הפלסטיניות
Share |

המדיה החברתית הפלסטינית:

פיגועי התאבדות הם

"נסיעות מוות קולקטיביות בחינם לציונים"

ח

בונה הפצצות יחיא עיאש "הביך את האויב" הישראלי

פלסטינים חוגגים את יום השנה למותו של "מהנדס" פיגועי ההתאבדות

 

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

 

דיווח זה פורסם לראשונה באנגלית ב- 12/02/2016

 

בינואר חל יום השנה למותו של מרכיב מטעני החבלה מטעם חמאס - יחיא עיאש, "המהנדס" - האדם שהשתמש לראשונה בשיטות הרג המוני נגד ישראלים, בפיגועי התאבדות באוטובוסים, קניונים ובבתי קפה. לאחר שיצר מטענים שגרמו למותם של עשרות ישראלים ופצעו מאות, הוא נהרג על ידי ישראל ב-5/1/1996 באמצעות מטען שהושתל במכשיר הנייד שלו אשר התפוצץ בידו. כמו כל המחבלים הפלסטינים שהצליחו לרצוח ישראלים, עיאש נחשב בעיני הפלסטינים כגיבור, ולפני כמה שנים הרש"פ קראה על שמו רחוב בג'נין וכיכר ציבורית ברמאללה, כפי שתועד על ידי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" בדיווחו על הפיכת מחבלים לדמויות לחיקוי.

 

מעמדו המבוסס כדמות לחיקוי קיבל ביטוי בחודש שעבר ברשתות החברתיות הפלסטיניות, בהן זכה המחבל לשבח מפי פלסטינים, כפי שדיווח על ידי סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית "דוניה אל-ווטן".

אחד הפוסטים הלל את המחבל בצורה הבאה:

 

"הראשון שארגן נסיעות מוות קולקטיביות בחינם לציונים"

[סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית "דוניה אל-ווטן", 5/01/2016]

 

פוסט אחר שאל בצורה רטורית:

"מי לא מכיר את מפקד [גדודי] אלקאסם [של חמאס]?

מי לא מכיר את מגדל המוקשים?

מי לא מכיר את המהנדס יחיא עיאש?

#עיאש_עתיד_לבוא."

 

פוסט נוסף איחל ברכות למחבל ב"גן עדן" ושיבח את העובדה שהמחבל "הביך" את  ישראל באמצעות הפיגועים שלו: 

"הוא הביך את האויב במעשיו, והיה הגורם הראשון ששרטט את סימני דרך השחרור וההגעה לירושלים. שנשמתו תנוח בגן העדן, ושתלמידיו יחזיקו מעמד וינצחו"

 

ככל הנראה, הומצא האשטאג חדש לכבוד המחבל שהשתייך לחמאס: "#עיאש_עתיד_לבוא," כפי שדיווחה "דוניה אל-ווטן," אשר כינתה את עיאש "אחד המנהיגים הצבאיים הפלסטיניים הבולטים בשנים האחרונות." סוכנות הידיעות תיארה איך פורסמו ברשתות החברתיות "פוסטים המדברים על יחיא עיאש והפעולות ההרואיות שביצע," והסבירה בפירוט על ה"תרומות" של המחבל לטובת ה"סוגיה הפלסטינית" כמרכיב מטעני חבלה:

 

"המהנדס יחיא עיאש הניח את היסודות לפגיעה בעומק של הכיבוש, באמצעות מציאת פתרונות מדעיים וכימיים להפקת חומרי נפץ מחומרים בסיסיים הנמצאים בשוק. שמו נקשר למכוניות התופת שהכו בתל אביב ובפיצוצי האוטובוסים שאירעו בה ושהובילו למותם של עשרות."

 

להלן קטע נבחר ארוך יותר מהמאמר שתיאר את השבח לו זכה המחבל יחיא עיאש במדיה החברתית הפלסטינית:

 

כותרת: "#עיאש_בא - האשטאג פלסטיני לציון יום השנה למות השהידים של המהנדס יחיא עיאש"

 

"לפני יותר משני עשורים, נפרדה רצועת עזה מאחד המנהיגים הצבאיים הפלסטיניים הבולטים בשנים האחרונות, המהנדס יחיא עיאש, אחד ממפקדי גדודי אלקסאם, הזרוע הצבאית של תנועת חמאס, לאחר פעולת התנקשות משוכללת שביצע מנגנון המודיעין הישראלי 'השב"כ'.

 

פעילים פלסטינים ברשתות החברתיות פייסבוק וטוויטר פרסמו פוסטים המדברים על יחיא עיאש והפעולות ההרואיות שביצע נגד חיילי הכיבוש הישראלי ומתנחליו הקיצוניים, שביצעו פשעים נגד העם הפלסטיני.

מעשי הגבורה, האומץ ופעולות פיצוץ האוטובוסים היו המאפיין הבולט של פוסטים אלו, אותם פרסמו פעילים ברשתות החברתיות לצד ההאשטאגים #יחיא_עיאש ו#עיאש_עתיד_לבוא, שהיו נפוצים ביותר בקרב המצייצים וכותבי הפוסטים.

 

הצלם והפעיל ברשת החברתית עבד אלחכים אבו ריאש כתב בעמוד הפייסבוק שלו: '05/01/2016 - ההיסטוריה תזכור כי המנהדס השהיד #יחיא_עיאש הוא הראשון שארגן נסיעות מוות קולקטיביות בחינם לציונים #עיאש_ההתחלה #עיאש_עתיד_לבוא.'

 

הכותבת למא ח'אטר מהגדה המערבית כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: 'האמונה שלי כי #עיאש_עתיד_לבוא איננה אופטימיות מופרזת, משום שסביבת העימות היא היחידה שמביאה לשינויים יוצאי דופן, בניגוד לסביבת הקיפאון והנסיגה. על כן, הציונים והמשת"פים שלהם פועלים לכיתורה של אינתיפאדה זו ולחיסולה, שכן הם חוששים מפני התוצאות העתידיות של התפתחותה.'

 

הפעילה אסראא' אלערעיר אמרה כי יחיא עיאש היה גורם משמעותי בהיסטוריה של ההתנגדות והסכסוך עם הכיבוש הישראלי, באמצעות שורה של פעולות נגד הכיבוש שבוצעו על ידו ותחת פיקוחו.

 

אלערעיר שיתפה ציוץ בעמוד [הפייסבוק] שלה, בו אמרה: 'הוא הביך את האויב במעשיו, והיה הגורם [מילולית: מספר] הראשון ששרטט את סימני דרך השחרור וההגעה לירושלים. שנשמתו תנוח בגן העדן, ושתלמידיו יחזיקו מעמד וינצחו #עיאש_עתיד_לבוא.'

 

הפעיל אדהם אבו סלמיה כתב בעמודו: 'יום השנה למות השהידים של המהנדס נראה השנה שונה, שכן הוא חל במקביל למהפכה של בניו של אלעיאש וחבריו לדרך, יחד עם צעירי הגדה שאומרים לציונים ב#דיזנגוף בקול הקליעים #עיאש_עתיד_לבוא בעזרת אללה.'

 

המהנדס יחיא עיאש הניח את היסודות לפגיעה בעומק של הכיבוש, באמצעות מציאת פתרונות מדעיים וכימיים להפקת חומרי נפץ מחומרים בסיסיים הנמצאים בשוק. שמו נקשר למכוניות התופת שהכו בתל אביב ובפיצוצי האוטובוסים שאירעו בה ושהובילו למותם של עשרות.

 

נהא טא כתבה בעמודה הפייסבוק שלה: 'מי לא מכיר את מפקד אלקאסם. מי לא מכיר את מגדל המוקשים. מי לא מכיר את המהנדס יחיא עיאש #עיאש_עתיד_לבוא.'"

 [דניא אל-וטן, 05/01/2016]

 

יחיא עיאש - ממקימי הזרוע הצבאית של חמאס, בכיר גדודי עז א-דין אלקסאם בגדה המערבית, ומהנדס הפצצות הראשון של חמאס הנחשב לממציא שיטת פיגועי ההתאבדות הפלסטיניים, הידוע בכינויו "המהנדס". עיאש הכין את מטעני הנפץ ששימשו בפיגועי טרור רבים, ביניהם הפיגוע בצומת מחולה (2 הרוגים ו-9 פצועים, 16/4/1993), פיגוע באוטובוס בעפולה (8 הרוגים, 55 פצועים, 6/4/1994), פיגוע בתחנה המרכזית בחדרה (6 הרוגים, 30 פצועים 13/4/1994), פיגוע באוטובוס קו 5 בתל אביב, (22 הרוגים, 47 פצועים, 19/10/1994), פיגוע באוטובוס ברמת-גן (6 הרוגים, 33 פצועים, 24/7/1995), פיגוע באוטובוס ברמת אשכול בירושלים (5 הרוגים, מעל 100 פצועים, 21/8/1995) והפיגוע בצומת בית ליד (22 הרוגים, 66 פצועים, 22/1/1995). עיאש חוסל על ידי כוחות הביטחון הישראלים ב- 5/1/1996.