פרסומי PMW
המסר של הרש"פ ליום האישה הבינלאומי: מחבלת רוצחת היא מודל לחיקוי עבור נשים פלסטיניות
Share |
 
המסר של הרש"פ ליום האישה הבינלאומי:
מחבלת רוצחת היא מודל לחיקוי
עבור נשים פלסטיניות
 
  • הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ הציגה את דלאל מוגרבי, מחבלת שהובילה מסע רצח של 37 ישראלים, כגיבורה שיש להנציחה
  • רוצחות של 46 ישראלים נחשבות למודל לחיקוי עבור פת"ח בלבנון - דלאל מוגרבי, מובילת הפיגוע בכביש החוף, והמחבלותהמתאבדות ופאא' אידריס, איאת אלאח'רס וענדליב טקאטקה

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
ביום האישה הבינלאומי, מגישת תכנית בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ עודדה את הנשים הפלסטיניות "לזכור" את המחבלת דלאל מוגרבי שהנהיגה את הפיגוע הרצחני ביותר בתולדות ישראל - הידוע כפיגוע כביש החוף - ובו היא ומחבלים נוספים הרגו 37 אזרחים ישראלים, בהם 12 ילדים.
 
מכון מבט לתקשורת פלסטינית הראה בעבר כי דלאל מוגרבי מוצגת על ידי הרש"פ ומנהיגי פת"ח כאחת מהגיבורים העיקריים של חברה הפלסטינית.
 
מגישת התכנית של הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ שאלה את עליאא' זמזם, ראש ההתאחדות הכללית של הנשים הפלסטיניות בצור שבלבנון, איזו משמעות יש ליום האישה הבינלאומי בעיני האישה הפלסטינית, והיא ענתה כי נשים פלסטיניות "נאבקות" כמו הגברים, ו לאחר מכן הזכירה את המחבלת "האחות דלאל מוגרבי" כ"מקור לגאווה" עבור הנשים הפלסטיניות:
 
"אנו מצדיעים לאחות דלאל מוגרבי ( שהובילה מסע רצח של 37 ישראלים)... דלאל מוגרבי היא אחת מהאחיות הלוחמות, וייתכן כי היא זו שסללה את הדרך בפני האחיות כדי שימשיכו [בדרכה]. היא הייתה מקור לגאווה עבור האישה הפלסטינית."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 07/03/16]
 
כמו כן, מגישת התכנית של הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ הדגישה את "חשיבותה" של המחבלת:
"כן, ביום זה איננו יכולים שלא להיזכר בדלאל מוגרבי, רחמי אללה עליה."
 
 
מחבלות מוצגות לעיתים קרובות על ידי הרש"פ ומנהיגי פת"ח כסמלים ומודלים לחיקוי עבור החברה הפלסטינית. לאחרונה, כתב העת אל-קודס של פת"ח בלבנון הדגיש תפקידן המרכזי של הנשים ה ב"מאבק" הפלסטיני, והזכיר לחיוב את המחבלות דלאל מוגרבי, פאטמה ברנאוי, שהניחה מטען באולם קולנוע, והמחבלות המתאבדות ופאא' אידריס, שרצחה ישראלי אחד ופצעה יותר מ-100, איאת אל-אח'רס, שרצחה 2 ישראלים ופצעה 28, וענדליב טקאטקה, שרצחה 6 ישראלים ופצעה יותר מ-80:
 
"האישה הפלסטינית לוקחת חלק בכל תחומי המאבק. היא חברה לנשק לפני שהיא אם הפדאא'ים ואחות האסירים... מה שהמהפכה הפלסטינית הצליחה להשריש בתודעה הפלסטינית הוא שהאישה יכולה לשאת רובה ולבצע פעולות (פיגועים) נגד הכיבוש, ומי אינו זוכר את האסירה הראשונה פאטמה ברנאוי או את השהידות דלאל מוגרבי, ופאא' אדריס, איאת אלאח'רס, ענדליב טקאטקה וזולתן?"
[פלסטינונא, אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח בלבנון, 16/01/2016]
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים הנ"ל בהם האדירו את המחבלת דלאל מוגרבי ואחרות:
 
מגישת תכנית בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ:"האחות עליאא', האישה הפלסטינית במחנות הפליטים בלבנון הייתה שותפתו של הגבר במאבק. מה משמעות היום הזה [יום האישה הבינלאומי] עבורה?"
ראש ההתאחדות הכללית של הנשים הפלסטיניות בצור, עליאא' זמזם: "האישה היא אכן שותפה של הגבר והולכת בדרכו. היא מקיימת שליחות, וכפי שהוא נאבק, גם אנו נאבקות... אנו מצדיעים לאחות דלאל מוגרבי (שהובילה מסע רצח של 37 ישראלים )... דלאל מוגרבי היא אחת מהאחיות הלוחמות, וייתכן כי היא זו שסללה את הדרך בפני האחיות כדי שילכו [בדרכה] . היא הייתה מקור לגאווה עבור האישה הפלסטינית."
מגישת התכנית:"כן, ביום הזה איננו יכולים שלא להיזכר בדלאל מוגרבי, רחמי אללה עליה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 07/03/16]
 
דלאל מוגרבי - הובילה את פיגוע הטרור הרצחני ביותר בתולדות ישראל - 'פיגוע כביש החוף' בשנת 1978, במסגרתו היא ומחבלים נוספים חטפו אוטובוס ורצחו 37 אזרחים, בהם 12 ילדים, ופצעו יותר מ-70.
 
כותרת: "מאבקה של האישה הפלסטינית: יותר מחצי מהחברה"
פורסם בכתב העת "אל-קדס" של פת"ח בלבנון
 
"האישה הפלסטינית לוקחת חלק בכל תחומי המאבק. היא חברה לנשק לפני שהיא אם הפדאא'ים ואחות האסירים. אנו רואים אותה בכל המועצות הפלסטיניות וההפגנות העממיות. היא הצליחה להעניק מסגרת לנוכחותה במאבק על ידי הקמת ארגוני נשים ואגודות חברתיות, ולשם כך הוקם הצוות לענייני נשים, שהוא קואליציה של מספר מסגרות של נשים פלסטיניות המשתייכות למפלגות ולפלגים הפלסטיניים החברים באש"ף. כתב העת "אל-קדס" נפגש עם חברי הצוות בבעת ביקורם בלבנון, על מנת לדעת יותר על מצבה של האישה הפלסטינית במולדת...
לפני פרוץ המהפכה הפלסטינית הייתה האישה הפלסטינית פעילה בכל תחומי החיים, וסיפורים מלפני הנכבה מהווים עדות לכך. במהלך המתקפה של הכנופיות הציוניות נגד הערים והכפריים הפלסטיניים, שימשה האישה הפלסטינית כרופאה וכמסייעת לכל לוחמי הג'האד. אולם, מה שהמהפכה הפלסטינית הצליחה להשריש בתודעה הפלסטינית הוא שהאישה יכולת לשאת רובה ולבצע פעולות נגד הכיבוש, ומי אינו זוכר את האסירה הראשונה פאטמה אלברנאוי או את השהידות דלאל אלמע'רבי, ופאא' אדריס, איאת אלאח'רס, ענדליב טקאטקה וזולתן?"
[פלסטינונא, אתר נציבות ההסברה והתרבות של פת"ח בלבנון, 16/01/2016]
 
פאטמה ברנאוי - הניחה מטען חבלה בקולנוע ציון בירושלים בשנת 1967. הפיגוע סוכל. היא שוחררה ב-1977 לאחר שריצתה 10 שנים מתוך העונש. בשנת 2015 יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס העניק לאלברנאוי את כוכב הכבוד הצבאי.
 
דלאל מוגרבי - הובילה את פיגוע הטרור הרצחני ביותר בתולדות ישראל - 'פיגוע כביש החוף' בשנת 1978, במסגרתו היא ומחבלים נוספים חטפו אוטובוס ורצחו 37 אזרחים, בהם 12 ילדים, ופצעו יותר מ-70.
 
ופאא' אדריס - המחבלת המתאבדת הראשונה. הייתה חברת תנועת פת"ח. היא פוצצה עצמה ברחוב יפו במרכז ירושלים ב-27 בינואר 2002, ורצחה אדם אחד ופצעה מעל ל-100 נוספים. בתור מתנדבת בסהר האדום הפלסטיני, היא עקפה את סידורי הביטחון והצליחה להיכנס לירושלים באמבולנס פלסטיני.איאת אלאח'רס - מחבלת מפת"ח שפוצצה עצמה בסופרמרקט בקריית יובל ב-29 במרץ 2002. בפיגוע נרצחו שני בני אדם ו-28 נוספים נפצעו. היא המחבלת המתאבדת הפלסטינית הצעירה ביותר - בת 17 במותה.
 
ענדליב טקאטקה - מחבלת מתאבדת מפת"ח, שפוצצה עצמה ב-12 באפריל 2002 בכניסה לשוק מחנה יהודה בירושלים. בפיגוע נרצחו שישה בני אדם ומעל ל-80 נוספים נפצעו.