פרסומי PMW
הסהר האדום הפלסטיני אירח טקס של פת"ח בו חלקו כבוד למחבלת שרצחה 37 בני אדם
Share |
       
הסהר האדום הפלסטיני אירח טקס של פת"ח
בו חלקו כבוד למחבלת שרצחה 37 בני אדם ובהם 12 ילדים 
  • בטקס כונתה דלאל מוגרבי, מחבלת שהובילה את הפיגוע הקטלני ביותר בתולדות ישראל, "כלת פלסטין"
  • בכירה ברש"פ, מושלת רמאללה ואל-בירה לילא ר'נאם, "הביעה גאווה גדולה בשהידה דלאל... ואמרה כי התואר "האחיות של דלאל" הוא כבוד לכל הנשים הפלסטיניות
  • יועצו של מחמוד עבאס, סולטאן אבו אל-עינין, אמר כי התוקפים "רצו שהפעולה תאחד האחים והחברים מכל מדינות ערב, וביקשו להעביר את המסר כי פלסטין היא סוגייתם של כל הערבים"
 
[עמוד הפייסבוק הרשמי של מחוז רמאללה ואל-בירה, 12/3/2016]
[עמוד הפייסבוק של יועצו של יו"ר הרש"פ עבאס לארגונים וחבר הוועדה המרכזית של פת"ח סולטאן אבו אל-עינין, 13/03/2016]

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

דיווח זה פורסם לראשונה באנגלית ב- 13/03/2016
 
מדי שנה הרש"פ ופת"ח חוגגות את יום השנה לפיגוע הקטלני ביותר בתולדות ישראל, וחולקות כבוד למחבלת דלאל מוגרבי שעמדה בראשו. השנה, חגיגה שכזו התקיימה במשכן הסהר האדום הפלסטיני, הכפוף לארגון הצלב האדום הבינלאומי.
 
בפיגוע בשנת 1978, נהרגו 37 אזרחים, בהם אזרח אמריקני. 12 מהקרבנות היו ילדים. הם נרצחו על ידי חוליית מחבלים ובראשה דלאל מוגרבי, שהפליגה בסירה מלבנון לישראל ולאחר מכן חטפה אוטובוס בכביש החוף. במהלך העימות עם צה"ל, הרגו המחבלים 36 מנוסעי האוטובוס ופצעו מעל 70 נוספים. הקורבן האמריקני, הצלמת גייל רובין, נרצחה טרם החטיפה.
 
ההזמנה לאירוע של פת"ח במשכן הסהר האדום פורסמה בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, והודגש בה כי מדובר בטקס לכבודה של דלאל מוגרבי, "כלת פלסטין":

"הזמנה כללית
חזרה לשורשים
תנועת פת"ח מתכבדת להזמינכם
לטקס החזרה לשורשים לציון יום השנה ה-38
למות השהידים של הלוחמת דלאל מוגרבי
"כלת פלסטין" וחבריה
מבצעי פעולת הפדאא' 'כמאל עדואן'
ביום שבת ה- 12 במרץ 2016 בשעה 12:30
במשכן הסהר האדום הפלסטיני - מרכז הד"ר פתחי ערפאת לכנסים
תהילה וחיי נצח לשהידים ברי הלבב שלנו
וחרות לאסירנו הגיבורים"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 09/03/2016]
 
באירוע עצמו, שיבחה בכירה ברש"פ, מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה לילא ר'נאם, את המחבלת מוגרבי וביקשה מאללה "לרחם על השהידים":

"כבוד מושלת המחוז ד"ר לילא ר'נאם... הדגישה כי דמן של השהידות שלנו זורם בעורקיו של כל פלסטיני, וכן כי האישה הייתה ותישאר סמל חלוצי ושותפה של הגבר למאבק ולקבלת ההחלטות. כמו כן, היא ביקשה מאללה לרחם על השהידים והשהידות, שלחה ברכות גאווה לאסירים ולאסירות, והדגישה כי כל פלסטינית שמשתייכת לאדמתה ולעקרונות הבסיס שלה נחשבת לאחות של דלאל."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של מחוז רמאללה ואל-בירה, 12/03/2016]
 
חבר הוועד המרכזי של פת"ח, סולטן אבו אל-עינין, פרסם פוסט בעמוד הפייסבוק שלו בו נכתב כי ר'נאם "הביעה גאווה גדולה בשהידה דלאל ובחבריה לדרך, ואמרה כי התואר 'האחיות של דלאל' הוא כבוד לכל הנשים הפלסטיניות." [עמוד הפייסבוק של סולטאן אבו אל-עינין, 13/03/2016]. העיתון הרשמי של הרש"פ הוסיף כי "ר'נאם הדגישה שדלאל התעקשה לשאת רובה לצד חבריה הגברים ולהתייצב לצדם בשדה הקרב." [העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2016]
 
בתמונות מן האירוע נראית ר'נאם לצד ילדים קטנים. כמה מן הילדים נשאו כרזה עם תמונה של המחבלת דלאל מוגרבי ומפה של "פלסטין", הכוללת את שטחי הרש"פ וישראל, ולצדן הכיתוב: "יום השנה ה-38 למות השהידים של כלת פלסטין דלאל מוגרבי וחבריה." סמל פת"ח מופיע אף הוא על הכרזה.
 
באירוע השתתפו מספר בכירים ברש"פ ובפת"ח, בהם יועצו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס לענייני ארגונים בלתי ממשלתיים סולטאן אבו אל-עינין, מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה לילא ר'נאם, חברי הוועד המרכזי של פת"ח עבאס זאכי וג'מל מוחייסן, חבר הוועד הפועל של אש"ף ומזכ"ל החזית לשחרור פלסטין ואסל אבו יוסוף, וכן אחותה של המחבלת מוגרבי, רשידה מוגרבי.
 
עמוד הפייסבוק של יועצו של יו"ר הרש"פ עבאס לארגונים וחבר הוועדה המרכזית של פת"ח סולטאן אבו אל-עינין, 13/03/2016
יועצו של עבאס וחבר הוועד המרכזי של פת"ח, סולטאן אבו אל-עינין, אמר בנאומו כי "דלאל וחברי ומתכנן הפעולה, השהיד אבו-ג'יהאד, רצו שהפעולה תאחד את האחים והחברים מכל ארצות ערב, וביקשו להעביר את המסר כי פלסטין היא סוגייתם של כל הערבים." [העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2016]
 
זו איננה הפעם הראשונה שמכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מדווח על מעורבותו של הסהר האדום הפלסטיני בהאדרת טרור. בעבר, ארגון הצלב האדום הבינלאומי (ICRC) הסביר כי אינו מכתיב לסהר האדום הפלסטיני כיצד להשתמש בכסף שהוא מקבל מהארגון. כשהסהר האדום הפלסטיני, יחד עם ארגון הצלב האדום העולמי, האדירו מחבלים באמצעות שתילת 150 עצים, שעל כל אחד מהם הופיע שמו של "אסיר ותיק," האחרון הגן על זכותו של הסהר האדום הפלסטיני לעשות זאת, בטענה כי זכותו של כל ענף "להגדיר 
לעצמו סדר עדיפויות ופעילויות משלו, ולהקצות לכך כספים בהתאם."
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים על האירוע שאירח הצלב האדום הפלסטיני לכבוד המחבלת דלאל מוגרבי ולציון יום השנה לפיגוע כביש החוף:

התמונה והכיתוב פורסמו בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח

טקסט בפוסט:
"הזמנה כללית"
טקסט ההזמנה:
"הזמנה כללית
חזרה לשורשים
תנועת פת"ח מתכבדת להזמינכם
לטקס החזרה לשורשים לציון יום השנה ה-38
למות השהידים של הלוחמת דלאל מוגרבי
"כלת פלסטין" וחבריה
מבצעי פעולת הפדאא' "כמאל עדואן"
ביום שבת ה- 12 במרץ 2016 בשעה 12:30
במשכן הסהר האדום הפלסטיני - מרכז הד"ר פתחי ערפאת לכנסים
תהילה וחיי נצח לשהידים ברי הלבב שלנו
וחרות לאסירנו הגיבורים"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 09/03/2016]
 
כותרת: "רמאללה: פת"ח מציינת את יום השנה ה-38 למותם של דלאל מוגרבי וחבריה לדרך כשהידים"
"תנועת פת"ח ציינה באודיטוריום של הסהר האדום באלבירה את יום השנה ה-38 למותם של דלאל מוגרבי וחבריה לדרך כשהידים, בנוכחות מושלת מחוז רמאללה, לילא רנאם, וכמה מחברי הוועד הפועל של אש"ף והוועד המרכזי של פת"ח.
רנאם הדגישה כי דלאל התעקשה לשאת רובה לצד חבריה הגברים, ולהתייצב לצדם בשדה הקרב...
חבר הוועד המרכזי של פת"ח, סולטאן אבו אל-עינין, הדגיש כי דלאל, חבריה ומתכנן הפעולה, השהיד אבו ג'יהאד, רצו שהפעולה תאחד את האחים והחברים מכל מדינות ערב, וביקשו להעביר את המסר שפלסטין היא סוגייתם של כל הערבים.
הוא הוסיף: "אם האויב הישראלי רוצה שלום, הוא יגלה שאנו נעשה את השלום הזה; אך הוא אינו רוצה שנחיה על אדמתנו, אלא שנהיה זרים במולדת הזו". הוא הוסיף כי נמאס לעמנו לרדוף אחרי שלום מזויף.
אבו אל-עינין אמר: "על ישראל וממשלתה הקיצונית להפסיק להסית ולשפוך דם פלסטיני כדי שילדינו וצעירינו יחדלו להגיב". הוא הטיל על ישראל את האחריות המלאה להסלמה בשטחים הפלסטיניים, כתוצאה ממעשי המתנחלים הטרוריסטים... והדגיש כי ישראל היא זו שמאלצת את ילדינו לבצע פעולות דקירה נגד חיילים ומתנחלים...
חבר הוועד הפועל של אש"ף, ואסל אבו יוסף אמר: "עמנו לא ישלול אף אחת מאופציות המאבק וההתנגדות, עד למימוש הפרויקט הלאומי שלנו". הוא ציין כי ממשלת ישראל הנוכחית היא הקיצונית ביותר, וכי היא לא תיתן לנו דבר מלבד המשך גניבת האדמות."
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/03/2016]
 
טקסט כמעט זהה הופיע בעמוד הפייסבוק הרשמי של יועצו של עבאס וחבר הוועד המרכזי של פת"ח סולטאן אבו אל-עינין, עם התוספת הבאה:
 
" [מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה לילה] ר'אם הביעה גאווה גדולה בשהידה דלאל ובחבריה לדרך, ואמרה כי התואר "האחיות של דלאל" הוא כבוד לכל הנשים הפלסטיניות."
[עמוד הפייסבוק של סולטאן אבו אל-עינין, 13/03/2016]
 
התמונות והטקסט פורסמו בעמוד הפייסבוק של מחוז רמאללה ואל-בירה ב12/03/2016 -
 
"כבוד מושלת המחוז ד"ר לילא ר'נאם... הדגישה כי דמן של השהידות שלנו זורם בעורקיו של כל פלסטיני, וכן כי האישה הייתה ותישאר סמל חלוצי ושותפה של הגבר למאבק ולקבלת ההחלטות. כמו כן, היא ביקשה מאללה לרחם על השהידים והשהידות, שלחה ברכות גאווה לאסירים ולאסירות, והדגישה כי כל פלסטינית שמשתייכת לאדמתה ולעקרונות הבסיס שלה נחשבת לאחות של דלאל."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של מחוז רמאללה ואל-בירה, 12/03/2016]

התמונה בחלק העליון של הכתבה: מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה לילא ר'נאם נואמת באירוע. מאחוריה תלוי שלט עם פרטי האירוע, סמלה של תנועת פת"ח והטקסט הבא: "ברוכים הבאים לטקס 'החזרה לשורשים' לציון יום השנה ל[מותה של] השהידה דלאל מוגרבי, כלת פלסטין, וחבריה. יום שבת, 12/03/2016 - משכן הסהר האדום הפלסטיני."
 
דלאל מוגרבי הובילה את בשנת 1978 את פיגוע הטרור הרצחני ביותר בתולדות מדינת ישראל - "פיגוע כביש החוף". היא ומחבלים נוספים חטפו אוטובוס ורצחו 37 אזרחים, בהם 12 ילדים, ופצעו יותר מ-70 נוספים. "פעולת כמאל עדואן" היא השם הפלסטיני לפיגוע זה.
 
אבו ג'יהאד (ח'ליל אל-וזיר) היה ממייסדי פת"ח, שימש כסגנו של יאסר ערפאת וראש הזרוע הצבאית של אש"ף, ותכנן פיגועי טרור רבים של פת"ח. בין פיגועים אלו, שהביאו למותם של מעל 125 ישראלים, נכלל בין היתר גם הפיגוע בכביש החוף.