פרסומי PMW
האם הרש"פ משדרגת את יחסיה עם איראן?
Share |
האם הרש"פ משדרגת את יחסיה עם איראן?

חבר הוועד המרכזי של פת"ח עבאס זכי ביקר באיראן
כדי לחגוג את יום השנה להמהפכה האיסלאמית

זכי: "על איראן להתפנות למשימתה העיקרית, שהיא פלסטין...
זהו האינטרס של הפלסטינים שאיראן תהיה מדינה חזקה"

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
ך
עבאס זכי משתתף בחגיגות יום השנה ה-37  למהפכה האיראנית בשגרירות איראן ברבת עמון
[מתוך עמוד הפייסבוק של עבאס זכי]
 
 
בחודש שעבר עשתה הרש"פ מחוות המצביעות על רצון לשפר ולשדרג את היחסים עם איראן.
  • יושב ראש הרש"פ מחמוד עבאס שלח מברק ברכה לנשיא הרפובליקה האסלאמית של איראן, חסן רוחאני, לרגל יום השנה ה-37 למהפכה האסלאמית בשנת 1979. [אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/02/2016]
  • חבר הוועד המרכזי של פת"ח עבאס זכי ביקר באיראן כדי להשתתף בחגיגות. בזמן שהיה שם, זקי אמר בראיון בערוץ טלוויזיה לבנוני: " איראן מטפלת בסוגיה הפלסטינית כמו סוגיה [איראנית] פנימית... על איראן להתפנות למשימתה העיקרית, שהיא פלסטין... זהו האינטרס של הפלסטינים שאיראן תהיה מדינה חזקה" [אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/02/2016]
  • בדרך לאיראן, חבר הוועד המרכזי של פת"ח עבאס זכי השתתף בחגיגות יום השנה למהפכה האיראנית בשגרירות איראן ברבת עמון. [עמוד הפייסבוק של חבר הוועד המרכזי של פת"ח עבאס זכי, 10/02/2016, תמונה למעלה]
בשנה שעברה, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח על העניין של מחמוד עבאס בחיזוק היחסים הבילטראליים בין הרש"פ לאיראן. עבאס אמר כי "הקשר שלנו איתה [איראן] לא היה טוב," אבל הרש"פ מעוניינת לשקם את היחסים.

להלן קטעים יותר ארוכים מהדו"חות על יחסי הרש"פ עם איראן:

כותרת: "הנשיא [עבאס] מברך את עמיתו האיראני לרגל החג הלאומי"
"הנשיא [של הרש"פ] מחמוד עבאס ברך את נשיא הרפובליקה האסלאמית של איראן, חסן רוחאני, לרגל ציון החג הלאומי [= יום השנה למהפכה האסלאמית, שחל ב-11 בפברואר] בארצו.
הנשיא אמר במברקו: 'לעונג הוא לנו לשלוח לך, ודרכך לממשלת איראן ולעם האיראני, בשם מדינת פלסטין, בשם העם הפלסטיני ובשמי, את הברכות הכנות ביותר לרגל החג הלאומי שלכם. אנו מאחלים לך, לעמך ולארצך יציבות ושגשוג תמידיים'".
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 14/02/2016]

כותרת: "עבאס זכי: הפלסטיני הוא כבאי המלחמות באזור"
"חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח עבאס זכי... אמר אתמול בראיון ל'אלמיאדין': 'אנו היום בטהראן על מנת לברך אותם על המהפכה [האסלאמית]. ליום השנה הזה יש משמעות עבורנו הפלסטינים, שכן המהפכה השפיעה על החיים באיראן ובאזור בכללותו, ויצרה שינויים שעדיין קיימים בתודעה ובפוליטיקה. איראן מטפלת בסוגיה הפלסטינית כמו סוגיה פנימית, וסוגיה זו חיה בנפשם של האיראנים וזוכה למעמד חשוב בקרבם. לכן, יש לעדכן אותם לגביה, בפרט משום שאיראן היא שחקן מרכזי במזרח התיכון.' זכי הביע תקווה כי מי שיציבו מכשול בין האיראנים לסוגיה הפלסטינית לא יהיו גורמים ערביים, ואמר: 'אנו הכבאי במקרה של סכסוך פה או שם. אנו ערש הנביאים, ואסור לעשות אבחנה בין סוני, שיעי, נוצרי או מוסלמי, ורק נוטרי טינה פונים לסחורה פגומה זו. עלינו כפלסטינים למנוע [שפיכות] דמים, ועל איראן להתפנות למשימתה העיקרית, שהיא פלסטין'... כמו כן, הוא אמר כי זהו האינטרס של הפלסטינים שאיראן תהיה מדינה חזקה, ואנו דורשים משותפינו להיות עמה ביחסי שכנות טובה."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 13/02/2016]

עמוד הפייסבוק של חבר הוועד המרכזי של פת"ח עבאס זכי, 10/02/2016
"[חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח והנציב הכללי של היחסים עם מדינות ערב וסין] האח עבאס זכי משתתף בחגיגות יום השנה ה-37 למהפכה האיראנית בשגרירות איראן ברבת עמון"
 
בשנה שעברה, עבאס אמר כי "הקשר לא היה טוב,' אך הרש"פ מעוניינת לשקם את היחסים:

"בנוגע לביקור באיראן, אמר הנשיא עבאס: 'יהיה ביקור בטהראן, אך מועדו טרם נקבע, ולא סוכם עם הצד האיראני על תאריך רשמי לביקור הזה'.
 
הוא הוסיף כי 'איראן היא מדינה שכנה ואחות. הקשר שלנו איתה היה לא טוב, אך יש לנו שגרירות בטהראן, כך שהם מכירים בנו'. הוא ציין כי אחד מחברי הוועד הפועל הציע לערך ביקור באיראן, וכי טהראן ברכה על הביקור הזה ודיברה על היחסים הבילטרליים ועל רצונם ביחסים תקינים בין שתי המדינות, במיוחד לאחר השגת הסכם הגרעין בין איראן למדינות העולם."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/08/2015]
 
מוקדם יותר אותו החודש, עבאס זכי הודיע שהוא נוסע לאיראן על מנת לארגן את ביקורו של יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס:
 
"חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח, עבאס זכי, אמר לתחנת רדיו מקומית כי הוא 'יעמוד בראש משלחת לאיראן', במסגרת המאמצים להידוק הקשרים איתה, ובמטרה לארגן את ביקורו של הנשיא עבאס. הוא אמר כי 'פיתוח קשרינו עם איראן הוא צעד בלתי נמנע, אם ברצוננו להתמודד עם הכיבוש הישראלי.'"
 
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 16/08/2015]