פרסומי PMW
יו"ר הרש"פ עבאס: כל ישראל היא "כיבוש"
Share |
יו"ר הרש"פ עבאס: כל ישראל היא "כיבוש" 
  • "אנו תחת כיבוש במשך 67 או 68 שנים" – כלומר, מאז הקמתה של מדינת ישראל ב-1948
  • מגזין לילדים במימון הרש"פ: כל ישראל היא "פלסטין." מפות שונות מוחקות את ישראל. סמלים של ילדוּת פלסטינית כוללים מפה של "פלסטין", הכוללת את שטחי הרש"פ וישראל ומכוסה בדגל הפלסטיני, לצד קלע ואבן
  • כוחות הביטחון הלאומיים הפלסטינים: העיר עכו נמצאת ב"פלסטין"
משמר הנשיאות הפלסטיני: כל ישראל היא פלסטין. תמונה של עבאס עם מפה שמוחקת את ישראל


 

איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-6/04/2016

מחמוד עבאס, יו"ר הרשות הפלסטינית, מדבר באופן שונה לקהלים שונים. כשהוא מדבר אל הציבור הפלסטיני, הוא מגדיר את ישראל כולה כ"כיבוש." בראיון לטלוויזיה הפלסטינית הרשמית, עבאס טען שהפלסטינים נתונים תחת כיבוש מאז הקמתה של מדינת ישראל ב-1948: 

"אנו תחת כיבוש במשך 67 או 68 שנים (כלומר, מאז הקמתה של מדינת ישראל ב-1948). אחרים היו שוקעים בייאוש ותסכול, אך אנו נחושים להגיע למטרתנו, משום שהעם שלנו [עומד] מאחורינו."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש״פ, 11/3/2016]

לחץ לצפייה

לעומת זאת, כשהוא פונה לקהלים זרים, עבאס אומר דברים שמשתמע מהם כי עבאס כיהוא מקבל את זכות קיומה של ישראל, ומצהיר כי הוא תומך בפתרון שתי המדינות בהן יחיו הישראלים והפלסטינים בשלום זה לצד זה.

עבאס אמר בפגישה עם משלחת של יהודים:

"אנו חותרים לשלום באמצעות הקמתה של מדינה פלסטינית, שתחיה בשלום וביציבות לצד ישראל."
"אנו חווים ימים קשים, ולמרות כל מה שמתרחש, אנו עודנו מושיטים אליכם את ידינו, כדי לכונן שלום ולשים קץ לאיבה ול[שפיכות] הדמים בינינו. על כן, אנו משתדלים לקיים דיאלוג עם כל מגזרי החברה הישראלית."
[העיתון הרשמי של הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 29/03/2016]

לאחרונה הוא חזר על דברים אלו בפני קהל דרוזי:

"עלינו להזדרז בבניית השלום כאן ולמצוא את הפתרון האידיאלי, שהוא פשוט – הפלסטינים והישראלים יחיו בשתי מדינות שיחיו זו לצד זו בשלום וביציבות, מפני שאנו רוצים שילדינו ונכדינו יחיו חיים רגילים, טובים ומשגשגים."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 03/04/2016]
 
למרות זאת, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח פעמים רבות כי עבאס משדר לפלסטינים מסר הפוך. הוא משתמש בכל אמצעי התקשורת תחת שליטתו להדגיש את המסר כי ישראל היא "פלסטין."

מגזין לנוער שממומן ע"י הרש"פ, זייזפונה, בחר לשים את האיור הבא בעמוד השער שלו. באיור נראה ילד צעיר שלובש סווטשרט ירוק שעליו כתובה בלבן המילה "פלסטיני". מסביבו של הילד מרחפים בלונים ו סמלים המייצגים ילדות פלסטינית, ובהם: מפת "פלסטין" הכוללת את שטחי הרש"פ ושטחי ישראל ומכוסה בדגל הפלסטיני; קלע ואבן, ומפתח המסמל את "שיבתם של הפליטים הפלסטינים." [זייזפונה, אפריל 2016] בגיליונות המגזין מאפריל ומרץ, הופיעה גרסה אחרת של מפת הרש"פ, ועליה אותיות המרכיבות את המילה "פלסטין." [זייזפונה, מרץ ואפריל 2016]

 


המשמר הנשיאותי של עבאס פרסם את תמונתו בפייסבוק כשמאחוריו מצוירים קווי המתאר של מפת "פלסטין" הכוללת את שטחי הרש"פ וישראל. כמו כן מתנופף מאחוריו הדגל הפלסטיני.

טקסט הפוסט: "בוקר טוב, המולדת הצועדת למעלה בתפארתה,
הו ארץ שאנו אוהבים את החול שלה, את מרגלות ההרים שלה, את חופיה ואת מישוריה."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של המשמר הנשיאותי ברש"פ, 03/04/2016]
 


כוחות הביטחון הלאומי של הרש"פ הציגו את העיר עכו כחלק מ"פלסטין:"

כיתוב בתמונה:
"גרגר מאדמתך, הו בית
עדיף על פני כל העולם
בוקר טוב
עכו – פלסטין"
[עמוד הפייסבוק של כוחות הביטחון הלאומי ברש"פ, 31/03/2016]


פרסום תמונות מכל רחבי ישראל
תחת השם "פלסטין" הינו נוהג מוכר אצל כוחות הביטחון הלאומי של הרש"פ.

חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עזאם אל-אחמד, לאחרונה הגדיר גם הוא את ה"כיבוש הישראלי" ככיבוש שנמשך מאז הקמתה של מדינת ישראל - "יותר מ-60 שנה":

"אנו כפלסטינים מתנגדים לכיבוש הישראלי, שהוא אחד ממקורות הטרור העיקריים, מזה יותר מ-60 שנה"
[מען, סוכנות הידיעות הפלסטיני העצמאית, 21/03/2016]
 
הערה: זייזפונה הוא מגזין לילדים ולנוער של אש"ף שממומן באופן חלקי על ידי הרש"פ. המגזין, שכולל חומרים שנכתבו הן על ידי צוות המגזין הן על ידי ילדים, מייצג את הערכים של אנשי החינוך הכותבים בו וגם משמש כחלון למחשבותיהם של הילדים הפלסטינים השולחים לו חומרים. באתר האינטרנט של אגודת "זייזפונה" נכתב כי הוועדה המייעצת של המגזין מורכבת מגורמים ברש"פ ומאנשי חינוך, ביניהם סגן שר החינוך ברש"פ, ג'יהאד זכארנה, ועבד אל-חכים אבו ג'אמוס, ראש מחלקת ההסברה במשרד החינוך של הרש"פ. בחודש מאי 2011, סגן יו"ר אגודת זייזפונה, עבד אל-כרים זיאדה, הסביר בטלוויזיה הפלסטינית כי הרש"פ מעניקה "תשלום של 10 אלפים שקלים מדי חודש לכיסוי [הוצאות] המגזין." [הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 09/05/2011, ו-13/05/2011]

רוב התכנים בזייזפונה הם חינוכיים וחיוביים. המגזין מקדם ערכי משפחה ומעודד ילדים לקריאה ולהשתתף בבניית חברה מודרנית ודמוקרטית. עם זאת, מסרים חיוביים אלו מכוונים לחברה הפלסטינית. כשמדובר בישראל וביהודים, זייזפונה משנה את הטון ומציג תכנים המאדירים את הג'יהאד נגד ישראל ומשבחים את השהאדה (מוות למען אללה) ואת השהידים עצמם.

הספר של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" "
רמייה" (באנגלית: Deception) כולל פרק על זייזפונה. בעקבות חשיפת המכון של האדרת היטלר בגיליון המגזין של פברואר 2011, אונסק"ו הפסיקה לממן את המגזין. צפו בהצהרתה של אונסק"ו ובדיווח מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" על הגיליון מדצמבר 2011.

להלן קטעים ארוכים יותר של אמירות שהוזכרו לעיל:

יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס:
"תוך כדי שאנו בונים את האדם ואת בריאותו, אנו בונים את הכלכלה, החקלאות, התעשייה ואת החוקים. כל זה קיים, השבח לאללה, ונע קדימה באופן טבעי. יש מכשולים רבים, אני לא מכחיש שעומדים מולנו מכשולים וקשיים לאין שיעור, אך אין דבר העומד בפני הרצון. אנו תחת כיבוש במשך 67 או 68 שנים (כלומר, מאז הקמת מדינת ישראל ב-1948). אחרים היו שוקעים בייאוש ותסכול, אך אנו נחושים להגיע למטרתנו, משום שהעם שלנו [עומד] מאחורינו."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש״פ, 11/3/2016]

כותרת: "הנשיא [עבאס]: הזמן חולף במהירות, ועלינו לכונן שלום ולשים קץ הכיבוש"
"הנשיא מחמוד עבאס הזהיר את ישראל כי הזמן חולף במהירות, ולכן אין מנוס מכינון שלום. הוא אמר: 'אנו חותרים לשלום באמצעות הקמת המדינה הפלסטינית, שתחיה בשלום וביציבות לצד ישראל'. במהלך קבלת פנים שערך אתמול [28/03/2016] בערב במשכן הנשיאות למשלחת מטעם קואליציית היהודים המזרחים בראשות יו"ר הפדרציה העולמית של יהדות מרוקו, סם בן שטרית, הנשיא הוסיף: 'אנו חווים ימים קשים, ולמרות כל מה שמתרחש, אנו עודנו מושיטים אליכם את ידינו, כדי לכונן שלום ולשים קץ לאיבה ול[שפיכות] הדמים בינינו. עלכן, אנו משתדלים לקיים דיאלוג עם כל מגזרי החברה הישראלית'. כמו כן, הוא ציין כי הוא מקפיד להיפגש עם הקהילות היהודיות בכל ערי העולם על מנת לדון בבסיס משותף לכינון שלום, שאין עוד אפשרות מלבדו, וכי אף אחד מאתנו אינו יכול לבטל את קיומו של האחר, יהיה מה שיהיה... הנשיא הדגיש: 'השלום הוא המתנה שלנו לדורות הבאים, ואם יושג שלום, יוזמות השלום קובעת ש-57 מדינות ערביות ואסלאמיות ינרמלו מיד את יחסיהן עם ישראל. זוהי הזדמנות לחברה הישראלית לחיות ביציבות עם שכניה, ללא חומות ולא בבידוד'. עוד אמר: 'פתרון צודק לבעיה הפלסטינית יבטיח את קיצן של כל צורות הטרור, וישלול מהקיצונים שמשתמשים בסוגיה הפלסטינית את התירוץ להפיץ טרור והרג. איננו רוצים שדאע"ש, [ג'בהת] אל-נצרה, אל-קאעדה ואחרים יגיעו לכאן, ולכן עלינו לכונן שלום ולשים קץ לכיבוש.'"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 29/03/2016]

כותרת: "המועצה הלאומית דרשה לקבוע הגדרה לטרור ולסיבותיו"
"עזאם אל-אחמד, [חבר הוועד המרכזי של פת"ח ו]ראש המשלחת של המועצה הלאומית הפלסטינית [המועצה המחוקקת של אש"ף] לפגישות האיחוד הבין-פרלמנטרי שמתקיימות היום [02/03/2016] בלוסקה, בירת זמביה, דרש לקבוע הגדרה ברורה למושג הטרור ולהגדיר את סיבותיו, על מנת שנוכל לקבוע מהם האמצעים להתמודד מולו ולהכחיד את כל סיבותיו...
אל-אחמד הדגיש כי אנו כפלסטינים מתנגדים לכיבוש הישראלי, שהוא אחד ממקורות הטרור העיקריים, מזה יותר מ-60 שנה, ורואים כיצד חלק מהכוחות הבינלאומיים עודם מחזיקים בסטנדרטים כפולים בכל הנוגע לסוגיות העולמיות. אל-אחמד דרש מהעולם להחיל את החוק הבינלאומי על הכיבוש הישראלי, שהוא אחד ממקורות הטרור במזה"ת, ותהה מדוע חלק מהכוחות הבינלאומיים מתעקשים להמשיך ולספק לארצות ערב רבות סיבות לאנרכיה ולהרס ולתמוך במלחמות האזרחים המתחוללות בתוכן."
[מען, סוכנות הידיעות הפלסטיני העצמאית, 21/03/2016]