פרסומי PMW
"מבט לתקשורת פלסטינית" קורא להדיח את ג'יבריל רג'וב, ראש הועד האולימפי הפלסטיני בגלל היותו תומך בטרור
Share |
                 
"מבט לתקשורת פלסטינית"
קורא לועד האולימפי הבינלאומי: 

ך 
הדיחו את ג'יבריל רג'וב,
ראש הועד האולימפי הפלסטיני
בגלל היותו תומך בטרור ומסית לרצח
 
מכון המחקר "מבט לתקשורת פלסטינית" קורא לועד האולימפי הבינלאומי (IOC) להרחיק את ג'יבריל רג'וב, יו"ר הועד האולימפי הפלסטיני, מכל אירוע ופעילות הקשורים לועד האולימפי, ולדרוש את הדחתו מכל עמדה ותפקיד שהוא ממלא בארגונים האולימפיים.

המכון מפרסם היום דו"ח מפורט המתעד כי ג'יבריל רג'וב תומך בטרור באופן עקבי ואף הסית לרצח. הדו"ח כולל תיעוד של התמיכה של רג'וב במהלך גל הטרור האחרון (2016-2015); השימוש שהוא עושה בתוארו כיו"ר הועד האולימפי הפלסטיני בזמן שהוא מאדיר את הטרור; ושל האיסורים שהוא מטיל על פלסטינים להשתתף בפעילויות ספורט משותפות המיועדות לקידום שלום.

בהיותו תומך גלוי בטרור הפלסטיני, רג'וב מייצג את ההיפך הגמור מהערכים האולימפיים. בזמן שבו העולם נאבק נגד הטרור, מתן אפשרות לרג'וב לכהן בתפקידים אולימפיים ולהשתתף בפעילויות ואירועים של הוועד האולימפי, ימיט חרפה על הועד האולימפי הבינלאומי ועל הקהיליה האולימפית כולה.

 
להלן ההקדמה והסיכום של דו"ח מכון "מבט לתקשורת פלסטינית": 

27/07/2016
 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" - דיווח מיוחד
 
תיק ג'יבריל רג'וב
 
ג'יבריל רג'וב, יו''ר הועד האולימפי הפלסטיני
 • מעודד ומאדיר טרור פלסטיני ומסית לרצח ישראלים
 • משתמש בתואר שלו כיו''ר הועד האולימפי בזמן שהוא מאדיר טרור
 • אוסר על פעילויות ספורט שנועדו לקידום שלום
 • מפר את העקרונות האולימפיים הבסיסיים
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" קורא לועד האולימפי הבינלאומי:
 • לדרוש את פיטוריו של מר רג'וב מתפקידו כיו''ר הועד האולימפי הפלסטיני
 • להדיח את מר רג'וב מכל פעילות הקשורה הקשורה לועד האולימפי הבינלאומי, וכן במפגשים ואירועים של ועדים אולימפיים לאומיים
 • לאסור על מר רג'וב להשתמש בתואר "יושב ראש הועד האולימפי הפלסטיני"
 • לדרוש מינוי יו''ר פלסטיני חדש אשר מתנגד לטרור, דוגל בערכים אולימפיים, ותומך באירועי ספורט המיועדים לקידום שלום
 
  
איתמר מרכוס וצוות "מבט לתקשורת פלסטינית"
 
תוכן:
הקדמה
חלק 1:
רג'וב עודד טרור פלסטיני והסית לרצח במהלך גל הטרור ב-2016-2015
חלק 2: רג'וב משתמש בתואר שלו כיו"ר הועד האולימפי הפלסטיני בזמן שהוא מעודד טרור
חלק 3: רג'וב מעודד טרור באופן עקבי
חלק 4: רג'וב והועד האולימפי הפלסטיני אוסרים על אירועי ספורט המיועדים לקידום שלום בין פלסטינים וישראלים
חלק 5: מכתב של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לגב' פּאקרֶט ז'יראר זאפלי, הממונָה הראשית על ענייני האתיקה בועד האולימפי הבינלאומי
סיכום
  
הקדמה
ב-03/10/2015 מחבל פלסטיני תקף בסכין בני משפחה ישראלית שהלכו לכיוון הכותל המערבי בעיר העתיקה של ירושלים. המחבל ששמו מוּהַנָּד חַלַבּי, דקר את האב למוות, ואחר כך רצח אדם שמיהר למקום כדי לעזור לבני המשפחה. המחבל חלבי גם דקר ופצע את האם והתינוק בן השנתיים, לפני שהוא נורה ונהרג על ידי שוטרים.

כחודש אחר כך ג'יבריל רג'וב, בתפקידו כיו''ר הועד האולימפי הפלסטיני, החליט להביע הוקרה לפעולת הרצח של המחבל חלבי, על ידי קריאת אירוע ספורט על שמו. בכרזה המודיעה על האירוע, שבשני צדדיה מופיעות תמונות של הרוצח, הופיע כיתוב המבטא את תמיכתו של רג'וב ברצח האכזרי, וזאת בתפקידו כיו"ר הועד האולימפי הפלסטיני:

"תחת חסות המנהיג ג'יבריל רג'וב,  
ראש הוועד האולימפי הפלסטיני, 
גביע פלסטין - אליפות השיד מוהנד חלבי בטניס שולחן, 2015"
 
  

ההחלטה של רג'וב להאדיר את המחבל-הרוצח לא הייתה חריגה, אלא היא אופיינית לרג'וב התומך בטרור באופן גלוי גם כשהוא משתמש בתוארו יו''ר הועד האולימפי הפלסטיני. במהלך גל הטרור הפלסטיני ב- 2016-2015, שכלל מאות פיגועי דקירה, דריסה ופיגועי ירי, רג'וב היה אחד התומכים העיקריים בטרור, והוא "בירך'' מחבלים רוצחים בשידורים בטלוויזיה הפלסטינית, ו"עודד" לרצוח עוד ישראלים.

ההסתה לרצח של ג'יבריל רג'וב הייתה מחושבת ומדויקת. היא הגדירה מטרות מסוימות ושללה מטרות אחרות, והיא לא הותירה כל ספק אצל הפלסטינים באשר לכנות קריאתו לרצוח ישראלים. לדוגמה, רג'וב התנגד לפיגועי התאבדות נגד אוטובוסים בתל אביב בנימוק: "הקהילה הבינלאומית לא מסכימה לכך שאוטובוס יתפוצץ בתל אביב," והוסיף: "אנחנו רוצים להיאבק באופן שהעולם והקהילה הבינלאומית יישארו לצדנו." [הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 17/10/2015] רצח ישראלים באופן מקובל פוליטית בעולם, על מנת ש"הקהילה הבינלאומית תישאר לצדנו" - זוהי קריאה מפורשת של רג'וב לרצח ישראלים.

בנוסף לתפקידו כיו"ר הועד האולימפי הפלסטיני, רג'וב מכהן גם בתפקידים הבאים: סגן מזכיר הועד המרכזי של פת"ח (שהעומד בראשו הוא יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס), יו"ר ההתאחדות הפלסטינית לכדורגל ויו"ר המועצה העליונה לנוער וספורט ברש"פ. בתפקידיו אלה רג'וב לא רק תומך בטרור וברצח אזרחים ישראלים, אלא הוא גם פועל בניגוד לרוח הספורט האולימפי, בכך שהוא אוסר על קיום פעילויות למען בניית שלום בין פלסטינים לישראלים. בעקבות המלחמה בעזה ב-2014, רג'וב יצא נגד אירוע מוצלח לקידום השלום בין נוער פלסטיני וישראלי, שנערך בחסות מרכז פרס לשלום. רג'וב הוקיע אירועים כאלה וקרא להם "פשע נגד האנושות."

דו"ח זה מתעד את התמיכה וההאדרה של רג'וב בטרור, ומביא דוגמאות לכך מהשנים האחרונות. הדו"ח מראה כי עידוד הטרור מצד רג'וב במהלך גל הטרור של 2016-2015 לא היה מקרה חריג, אלא הוא משקף אידיאולוגיה בסיסית של תמיכה בטרור והתנגדות לקידום שלום בין ישראלים ופלסטינים.

הדיבורים והמעשים של רג'וב מנוגדים באופן מוחלט לערכים העומדים בבסיס המשחקים האולימפיים, שאחד מהם הוא: "להעמיד את הספורט בשירות האנושות ועל-ידי כך לעודד שלום."

בעת הזו, ערב פתיחת המשחקים האולימפיים של 2016, אין זה מתקבל על הדעת שאדם שמעודד ומאדיר בעקביות רצח של אזרחים, ימיט קלון על המשחקים האולימפיים בכך שהוא יכהן בתפקיד של בכיר אולימפי רשמי.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" קורא לועד האולימפי הבינלאומי:
 •  לדרוש את פיטוריו של מר רג'וב מתפקידו כיו''ר הועד האולימפי הפלסטיני
 • להדיח את מר רג'וב מכל פעילות הקשורה לועד האולימפי הבינלאומי, וכן במפגשים ואירועים של ועדים אולימפיים לאומיים
 •  לאסור על רג'וב להשתמש בתואר "יושב ראש הועד האולימפי הפלסטיני"
 •  לדרוש מינוי יו''ר פלסטיני חדש אשר מתנגד לטרור, דוגל בערכים אולימפיים, ותומך באירועי ספורט המיועדים לקידום שלום
נקיטת צעדים אלה תראה שהועד האולימפי הבינלאומי דוחה את האדרת הטרור מצד ג'יבריל רג'וב, ותאשר את מחויבותו של הועד האולימפי ליעד האולימפי הבסיסי, שהספורט ישמש גשר לשלום. מתן אפשרות לג'יבריל רג'וב להשתתף בפעילויות הקשורות לועד האולימפי, בעת שהוא מריע למחבלים פלסטינים שרצחו אזרחים ישראלים, ימיט חרפה על הועד האולימפי הבינלאומי, על חבריו ועל המשחקים האולימפיים של 2016.


סיכום
 
הממונָה על האתיקה בועד האולימפי הבינלאומי, הגב' פּאקרֶט ז'יראר זאפלי, דחתה ענתה בשלילה על תלונה שהוגשה לועד האולימפי בעניין האדרת הטרור של ג'יבריל רג'וב. הנימוקים לדחיית התלונה הם כי היא התבססה על תיעוד ישן מלפני שנתיים ויותר; כי רג'וב לא השתמש בתוארו כיו"ר הועד האולימפי הפלסטיני כאשר הוא האדיר טרור; וגם מאחר שהייתה בועד האולימפי הבינלאומי "הבנה" כי הועד האולימפי הפלסטיני, בראשותו של רג'וב, פועל על מנת "לשפר את היחסים בין שתי המדינות [ישראל והרש"פ] באמצעות הספורט."
 
דו"ח זה של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מראה כי הועד האולימפי הבינלאומי התבסס בתשובתו על מידע לא נכון, ושאין כל הצדקה לאי נקיטת צעדים נגד רג'וב מצד הועד האולימפי הבינלאומי. הדו"ח של "מבט לתקשורת פלסטינית" מתעד באופן ברור וחד משמעי כי ג'יבריל רג'וב, היום וגם בעבר, מעודד טרור ומסית לרצח אזרחים, וכי הוא עושה זאת תוך שימוש בתוארו כיו"ר הועד האולימפי הפלסטיני. בנוסף, רג'וב הינו מתנגד מוחלט לאירועי ספורט המיועדים לקידום השלום בין ישראלים ופלסטינים.
 
מתן אפשרות לג'יבריל רג'וב, תומך מובהק בטרור, להישאר בעמדה כלשהי הקשורה עם הועד האולימפיאו עם המשחקים האולימפיים, ולהמשיך להשתמש בתואר "יושב ראש ועד אולימפי" - יפגעו בכבוד ובמוניטין של המשחקים האולימפיים, וישים לצחוק את העקרונות ואת הערכים האולימפיים.