פרסומי PMW
הצופים הפלסטינים הוליכו שולל את ארגון הצופים העולמי בעניין הקורס על שם הרוצח בהאא' עליאן
Share |
 
"מבט לתקשורת פלסטינית" דוחה את טענת 
ארגון הצופים העולמי כי ארגון הצופים הפלסטיני 
לא ארגן את הקורס המוקיר את הרוצח בהאא' עליאן
 
"מבט לתקשורת פלסטינית" מעדכן את ארגון הצופים העולמי 
כי ארגון הצופים הפלסטיני הוליך אותו שולל כאשר הכחיש 
שהוא ערך את הקורס על שם המחבל הרוצח בהאא' עליאן 
  • ארגון הצופים הפלסטיני הודיע לארגון הצופים העולמי כי נציבות הצופים בירושלים שערכה קורס על שם המחבל הרוצח בהאא' עליאן, היא ארגון צופים אחר שאין לו קשר לארגון הצופים הפלסטיני
  • תיעוד של "מבט לתקשורת פלסטינית" מוכיח כי זוהי טענה שקרית. נציבות הצופים בירושלים היא חלק מארגון הצופים הפלסטיני, שהוא חבר בארגון הצופים העולמי
  • נציג בכיר בארגון הצופים העולמי השתתף באירוע של ארגון הצופים הפלסטיני לכבוד קבלתו כחבר מלא בארגון העולמי. סרטון וידאו מראה את הנהגת נציבות הצופים בירושלים משתתפת באירוע זה, ומביעה תודה על התקבלותה לארגון העולמי. יו''ר נציבות הצופים בירושלים ואחד ממדריכי "קורס בהאא' עליאן" נראים בסרטון חוגגים את החברות החדשה בארגון הצופים העולמי. ללא ספק נציבות הצופים בירושלים היא חלק מארגון הצופים הפלסטיני ומארגון הצופים העולמי
 
שלט בטקס לכבוד קבלת ארגון הצופים הפלסטיני כחבר בארגון הצופים העולמי - 
ומוכיח כי נציבות הצופים בירושלים היא חלק מארגון הצופים הפלסטיני ומארגון הצופים העולמי: 
"ארגון הצופים הפלסטיני (מילולית בערבית: ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני) - 
נציבות הצופים והמדריכות במחוז ירושלים" 
[עמוד הפייסבוק של נציבות הצופים במחוז ירושלים, 22/07/2016] 

איתמר מרכוס וצוות PMW
               
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-15/09/2016
     
מכון מבט לתקשורת פלסטינית דיווח לאחרונה כי ארגון הצופים הפלסטיני (מילולית בערבית: "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני") ערך קורס צופים על שם המחבל בהאא' עליאן, שרצח 3 ישראלים ב-13/10/2015 - אלון גובברג, חביב חיים, וריצ'רד לייקין.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" אף הודיע לארגון הצופים העולמי (WOSM) כי ארגון הצופים הפלסטיני (PSA), החבר בארגון הצופים העולמי, קרא לקורס על שמו של רוצח. לאחר שביקש הבהרות מארגון הצופים הפלסטיני, הודיע ארגון הצופים העולמי למכון "מבט לתקשורת פלסטינית" וגם הוציא הודעה לעיתונות אשר דחתה את תוכן הדיווח של "מבט לתקשורת פלסטינית," וזאת בטענה שמי שהאדיר את המחבל הרוצח עליאן היה ארגון צופים פלסטיני אחר, ולא ארגון הצופים הפלסטיני שהתקבל בעת האחרונה כחבר בארגון הצופים העולמי. 

דיווח זה של "מבט לתקשורת פלסטינית" יציג הוכחות ברורות כי ארגון הצופים הפלסטיני הוליך שולל את ארגון הצופים העולמי. למשעה יש רק ארגון צופים פלסטיני אחד, והשם הרשמי שלו בערבית הוא "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני." נציבות הצופים במחוז ירושלים אשר קראה קורס על שם המחבל בהאא' עליאן היא סניף של ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני, שהוא חבר בארגון הצופים העולמי.

זאת ועוד, כפי שדיווח "מבט לתקשורת פלסטינית," כתבה שהופיעה באתר ארגון הצופים הפלסטיני וגם בעיתון הרשמי של הרש"פ מבהירה כי הוועדה להכשרה ולפיתוח מנהיגות צופים, שארגנה את הקורס שהוקיר את המחבל עליאן, היא חלק מארגון הצופים הפלסטיני:

"אתמול נפתחו הלימודים המעשיים לסגני מנהיגי היחידות - הכנה לתג היער - 'קורס השהיד המנהיג בהאא עליאן' במועדון שבּאבּ אל-עיזריה במחוז ירושלים. [הקורס] אורגן על ידי הוועדה להכשרה ולפיתוח מנהיגוּת בארגון הצופים הפלסטיני, ובשיתוף עם נציבות הצופים במחוז ירושלים."
 
הכתבה גם ציינה כי אנשי הסגל בקורס על שם הרוצח בהאא עליאן, היו חברי הנהגת ארגון הצופים הפלסטיני:

"סגל ההכשרה מורכב מכמה מחברי הוועדה להכשרה ולפיתוח מנהיגוּת: מנהיג לימודי ההכנה ונציב ירושלים, סעיד עטון, המנהיג מוחמד אל-דהדאר והמנהיג מופיד אל-ברק."
[עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/08/2016; 
אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 25/08/2016]
              
כפי שצוין, הוועדה להכשרה ולפיתוח מנהיגות שייכת לארגון הצופים הפלסטיני.

מהדברים האלה עולה בבירור כי ארגון הצופים העולמי קיבל מידע שקרי מארגון הצופים הפלסטיני, אשר טען כי ישנם שני ארגוני צופים פלסטינים שונים ונפרדים. ארגון הצופים הפלסטיני אמר לארגון הצופים העולמי כי נציבות הצופים בירושלים, שערכה את הקורס על שם המחבל עליאן, היא חלק מארגון צופים בשם "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני," ושהוא אינו ארגון הצופים הפלסטיני, ואינו חבר בארגון הצופים העולמי:

הודעה לעיתונות מטעם ארגון הצופים העולמי:
"האתר שבו פורסמה הכתבה המקורית [על הקורס על שם בהאא' עליאן] שייך לקבוצה הקוראת לעצמה 'ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני' שאינה מוכרת על ידי ארגון הצופים העולמי. זוהי כותרת העמוד בערבית באתר. הקבוצה המוכרת בפלסטין היא 'ארגון הצופים הפלסטיני'... הקבוצה המוכרת על ידינו לא השיגה שם מִתְחָם (דומיין) בפלסטין, ולכן אין לה אתר אינטרנט, מה שמוסיף לבלבול."
במייל שנשלח למכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הוסיף דובר ארגון הצופים העולמי, סטפן פק:
              
"אתר ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני משתמש בסמלים ובמיתוג שלנו על מנת להעניק לעצמו אמינות, ולהעניק אמינות לעמדותיו. אתם ודאי תבינו כי באווירה הנוכחית, אין הרבה שאנו יכולים לעשות לגבי זה... דובר ארגון הצופים הפלסטיני הוא תוופיק סאלם, שהוא המזכ''ל."
[מייל למכון "מבט לתקשורת פלסטינית," 04/09/2016]
              
אולם כפי שצוין לעיל, המידע הזה שנמסר לארגון הצופים העולמי אינו נכון. המידע הנכון הוא:
  • יש רק ארגון צופים פלסטיני אחד, עם שם אחד בערבית: "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני." השם שארגון זה משתמש בו באנגלית הוא "ארגון הצופים הפלסטיני" (Palestinian Scout Association).
  • נציבות הצופים בירושלים שערכה את הקורס שחלק כבוד למחבל הרוצח עליאן, היא חלק מאותו ארגון הצופים הפלסטיני, אשר הוכר על ידי ארגון הצופים העולמי.
הוכחות:

1. לצופים הפלסטינים יש רק שם אחד בערבית: ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני

ארגון הצופים הפלסטיני הודיע לדובר ארגון הצופים העולמי כי ישנם שני ארגונים עם שני שמות שונים, וזה אינו נכון. השם המדויק בערבית של ארגון הצופים הפלסטיני שזכה להכרה על ידי ארגון הצופים העולמי הוא: "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני" - וזה השם שארגון הצופים הפלסטיני מסר לארגון הצופים העולמי ששייך לארגון אחר. לדוגמא: "המנהיג תוופיק סאלם, מנהל הצופים והמדריכות." [מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 29/02/2016] תוופיק סאלם הוא האיש שארגון הצופים העולמי מכיר בו כמזכ''ל ארגון הצופים הפלסטיני הלגיטימי. השם "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני" מופיע באתר ארגון הצופים העולמי, באירועים רשמיים של ארגון הצופים העולמי, ובתקשורת הפלסטינית.

ישנו רק שם אחד. יש רק ארגון אחד.

להלן צילום מסך מאתר ארגון הצופים העולמי שבו נראה הסמל של ארגון הצופים הפלסטיני שהם מכירים בו. מאז העמוד הוסר:


השם בערבית מתחת לסמל הוא: "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני." [אתר ארגון הצופים העולמי, https://www.scout.org/node/166676?language=en, גישה בתאריך 28/08/2016]

2. תמונות ודברים בטקס מוכיחים כי נציבות הצופים במחוז ירושלים שערכה את הקורס על שם המחבל הרוצח בהאא' עליאן היא שלוחה של ארגון הצופים הפלסטיני, שזכה להכרה על ידי ארגון הצופים העולמי

יו"ר נציבות הצופים במחוז ירושלים - סניף ארגון הצופים הפלסטיני שערך את הקורס המוקיר את המחבל הרוצח עליאן - השתתף, יחד עם בכיר אחד לחות בארגון הצופים המוכר על ידי הארגון העולמי, בטקס לכבוד קבלת ארגון הצופים הפלסטיני כחבר מלא בארגון הצופים העולמי, ביוני 2016. סרטון המתעד את הטקס הזה כולל אמירות של בכירים המוכיחים כי נציבות הצופים במחוז ירושלים שייכת לארגון הצופים הפלסטיני:

1. יו''ר נציבות הצופים במחוז ירושלים מאהר מוחייסן: "הייתה הכרה חלקית בנו [מצד ארגון הצופים העולמי], בהתחלה היתה הכרה מלאה, אך היא נשללה כי היו לנו בעיות עם הישראלים. השבח לאללה, הצלחנו להשיב לעצמנו את הזכות." (הדגשות הוספו - העורך)

2. מזכ''ל ארגון הצופים הפלסטיני שהוכר על ידי ארגון הצופים העולמי, תוופיק סאלם - ששמו הופיע בתור הנמען של
המכתב הרשמי מארגון הצופים העולמי שהעניק חברות מלאה לארגון הצופים הפלסטיני (ב-27/2/2016) - השתתף באותו טקס וגם הוא דיבר על קבלת ארגון הצופים הפלסטיני כחבר מלא בארגון הצופים העולמי.

תוופיק סאלם, מזכ"ל ארגון הצופים הפלסטיני: "אנו מברכים את כל העם הפלסטיני ואת [ארגון] הצופים הפלסטיני על חברותנו המלאה בארגון הצופים העולמי. הכרה זו הושגה בעקבות מאמץ של כל מדינות ערב ומנהיגי הצופים בתוך [שטחי הרש"פ], במולדת ובפזורה; מאמץ של המנהיגים הוותיקים, מאמץ של ארגון הצופים הערבי בראשות ד"ר עאטף עבד אלמג'יד, ולשכת הצופים העולמית. [הכרה זו] הושגה גם בתמיכתו ובהנחייתו של ג'יבריל רג'וב, יו"ר המועצה העליונה [לנוער וספורט] ויו"ר ארגון הצופים הפלסטיני."

3. חבר בועד הפועל של ארגון הצופים הפלסטיני, מופיד אל-ברק, שהדריך ב-'קורס בהאא' עליאן' בחודש אוגוסט, דיבר גם הוא על קבלת ארגון הצופים הפלסטיני כחבר מלא בארגון הצופים העולמי: "לתנועת הצופים הפלסטינית יש חשיבות גדולה, מאחר שהיא אחת מתנועות הנוער הפלסטיניות הוותיקות ביותר, והיא הוקמה לפני יותר ממאה שנה. היא אחד מעמודי התווך של הצעירים הפלסטינים... השבח לאללה, בימים ובחודשים האחרונים הודות למאמצי האחים המנהיגים העמיתים הערבים השגנו הכרה עולמית מלאה עם זכות הצבעה והתמודדות בארגון [הצופים] הערבי והעולמי."
[עמוד הפייסבוק של נציבות הצופים במחוז ירושלים, 22/07/2016]
 

שלט בטקס גם מראה במפורש כי נציבות הצופים במחוז ירושלים היא חלק מארגון הצופים הפלסטיני וארגון הצופים העולמי.
 

 
טקסט בשלט: "ארגון הצופים הפלסטיני (מילולית: 'ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני') 
- נציבות הצופים והמדריכות, מחוז ירושלים"
[עמוד הפייסבוק של נציבות הצופים במחוז ירושלים, 22/07/2016] 

העובדות האלו מוכיחות ללא ספק כי נציבות הצופים בירושלים היא סניף של אותו ארגון אחד הידוע בערבית בשם "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני", שהוא חבר בארגון הצופים העולמי.
              לחץ לצפייה

3. מפגש של מדריכי קורסים בארגון הצופים הפלסטיני כלל את תוופיק סאלם, מזכ''ל הארגון הפלסטיני המוכר על ידי ארגון הצופים העולמי, וכן שלושה שהדריכו אחר כך את הקורס על שמו של המחבל בהאא' עליאן. כל המשתתפים מזוהים כחברים באותו ארגון צופים פלסטיני.

המועצה הפלסטינית העליונה לנוער וספורט הזמינה את כל מדריכי ארגון הצופים הפלסטיני ל"כינוס היסטורי של מנהיגי ההכשרה" ברמאללה. מתמונת המשתתפים בכינוס ומהכתבה עליו, ניתן לזהות בבירור את תוופיק סאלם, מזכ''ל ארגון הצופים הפלסטיני המוכר על ידי ארגון הצופים העולמי, וכן את 3 המדריכים ממחוז ירושלים שהדריכו את הקורס על שם המחבל בהאא' עליאן, כפעילות של ארגון הצופים הפלסטיני המוכר על ידי הארגון העולמי.

להלן התמונה של משתתפי כינוס מדריכי הצופים הבכירים הפלסטינים:


בתמונה מופיעים משמאל לימין בכירי ארגון הצופים הפלסטיני (הוספו מספרים ומעגלים לשם זיהוי):

1. מופיד אל-ברק, אוצֵר ארגון הצופים הפלסטיני [על פי עמוד הפייסבוק הרשמי של ארגון הצופים הפלסטיני, נפתח בתאריך 14/09/2016];
2. מוחמד אל-דהדאר, מדריך בכיר בצופים הפלסטינים;
3. סעיד עטון, מי שאירגן אירוע של הצופים הפלסטינים בהר הבית, שבו נכח מנהל האזור הערבי של ארגון הצופים העולמי, עאטף עבד אל-מג'יד [אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 27/06/2016; אתר ארגון הצופים העולמי (scout.org), 09/08/2016];
- השלושה אלה היו מדריכים ב-"קורס השהיד המנהיג בהאא' עליאן" שנקרא על שם המחבל הרוצח בהאא' עליאן. [עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/08/2016];
4. תוופיק סאלם, מזכ"ל ארגון הצופים הפלסטיני המוכר על ידי ארגון הצופים העולמי;
5. מאהר מוחייסן, יו''ר נציבות הצופים בירושלים.
 
להלן הכתבה המתארת את "הכינוס ההיסטורי" שערכה המועצה הפלסטינית העליונה לנוער וספורט, שבו השתתפו גם מדריכי הקורס על שם המחבל עליאן, שעליהם ארגון הצופים הפלסטיני אמר לארגון העולמי שהם שייכים לארגון אחר, גם יו"ר נציבות הצופים במחוז ירושלים, וגם מזכ"ל ארגון הצופים הפלסטיני המוכר מטעם ארגון הצופים העולמי (שמות המשתתפים במפגש מודגשים):

"בחסות המועצה העליונה לנוער וספורט, הוועדה לפיתוח מנהיגות במחוזות הצפונים (כלומר, בגדה המערבית) ערכה כינוס היסטורי של מנהיגי ההכשרה... המשתתפים הודו ליו"ר המועצה העליונה לנוער וספורט ויו"ר ארגון [הצופים הפלסטיני], ג'יבריל רג'וב, על תמיכתו בקורסים... המנהיג איימן מוטהר ציין את האמונה בשילוב בין ארגון הצופים הפלסטיני [מילולית בערבית: 'ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני'] והמועצה העליונה לנוער וספורט...
בישיבה נכחו מנהיגי ההכשרה... מוחמד דרוויש אל-דהדאר, ... כמו כן, עוזרי מפקדי ההכשרה [מזכ''ל ארגון הצופים הפלסטיני] תוופיק סאלם, מופיד אל-ברק, ... סעיד עטון, ... וראש נציבות מחוז ירושלים, מאהר מוחייסן (בין 21 אנשים אחרים שהוזכרו - עורך)."
[אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 31/05/2016; 
דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 31/05/2016]
              
"מבט לתקשורת פלסטינית" שב ומדגיש כי בשמות המצוינים לעיל נכללים  3 המדריכים בקורס על שם המחבל עליאן; יושב ראש נציבות הצופים במחוז ירושלים, וכן מזכ''ל ארגון הצופים הפלסטיני, המוכר על ידי הארגון העולמי. דברים אלה מוכיחים פעם נוספת כי הם כולם חלק מאותו ארגון.

4. השתתפות בכיר בארגון הצופים העולמי באירוע שאורגן על ידי נציבות הצופים בירושלים

הכתבה המוצגת להלן פורסמה הן באתר ארגון הצופים הפלסטיני, הן באתר ארגון הצופים העולמי, והיא מדווחת על השתתפותו של בכיר בארגון העולמי באירוע שאורגן על ידי נציבות הצופים הפלסטינים במחוז ירושלים - הלא הוא הסניף שנאמר לדובר ארגון הצופים העולמי כי הוא ארגון צופים נפרד, שאינו חלק מארגון הצופים הפלסטיני. האירוע נערך במסגרת שבוע חגיגות לרגל קבלת ארגון הצופים הפלסטיני כחבר מלא בארגון העולמי - חגיגות אשר "השיקו המועצה העליונה לנוער וספורט והנהגת ארגון [הצופים הפלסטיני]." הכתבה מציינת את התפקיד המרכזי שמילאה נציבות הצופים בירושלים באירוע - וזו עוד הוכחה כי הנציבות הינה חלק מארגון הצופים הפלסטיני:

"ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני סיים את הפרויקט לשירות הצמים במסגד אל-אקצא המבורך [בימי חודש רמאדן]... בנוכחות ובהשתתפות משלחת הצופים הערבית. בראש [המשלחת] עמד מזכ"ל ארגון הצופים הערבי ומנהל האזור הערבי בארגון תנועת הצופים העולמי, ד"ר עאטף עבד אלמג'יד, ומנהיגים מתנועת הצופים של תוניס, ירדן ורצועת עזה. המשלחת ביקרה יחד עם מנהיגי נציבות מחוז ירושלים במסגד אל-אקצא, זאת במהלך אירועי השבוע הלאומי של הצופים הפלסטינים, שאותו השיקו המועצה העליונה לנוער וספורט והנהגת ארגון [הצופים] כדי לחגוג את העובדה שהצופים הפלסטינים השיבו לעצמם את חברותם המלאה בארגון הצופים העולמי. נציבות הצופים במחוז ירושלים פתחו בצעדים הרגילים בכל יום שישי. יו"ר הגוף המנהל של נציבות מחוז ירושלים, מאהר מוחייסן, דיבר בנאומו על החשיבות המיוחדת של היום הזה ועל חשיבות המשלחת הערבית שהגיעה למסגד אל-אקצא המבורך... מקבלי הפנים של משלחת [הצופים הערבים] היו המנהיגים מאהר מוחייסן, מוחמד אבו סאווי, נאסר קווס, וכמה ממנהיגי הקבוצות [בצופים] של ירושלים. הם ליוו את המשלחת יחד עם כמה ממנהיגי הקבוצות הירושלמיות... לאחר תפילת אחר- הצהריים במסגד אל-אקצא, נציבות ירושלים יצאה עם המשלחת האורחת לסיור בעיר העתיקה... יו"ר המועצה העליונה לנוער וספורט ויו"ר ארגון הצופים הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, הצטרף לסיור הזה במפתיע... [בסוף האירוע] ד"ר עאטף עבד אל-מג'יד הביע בנאום הסיום את תודתו העמוקה על הפעולה וההשקעה והמאמץ של הצופים של ירושלים למען המתפללים."
[אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 27/06/2016; 
אתר ארגון הצופים העולמי (scout.org), 09/08/2016] 

5. בכיר בארגון הצופים העולמי הצטלם יחד עם יו''ר נציבות הצופים בירושלים, עם מדריכי הקורס על שם המחבל עליאן, ועם אביו של המחבל עליאן
              
להלן תמונות מאירועים שונים של ארגון הצופים הפלסטיני. התמונה הראשונה (צד ימין למעלה) צולמה בטקס שנערך תחת חסות יו''ר הרש''פ מחמוד עבאס ברמאללה, החוגג את קבלת החברות המלאה של ארגון הצופים הפלסטיני על ידי ארגון הצופים העולמי. בתמונה נראה עאטף עבד אלמג'יד, מנהל האזור הערבי של ארגון הצופים העולמי ומזכ''ל ארגון הצופים הערבי, עומד לצדו של ג'יבריל רג'וב, ראש ארגון הצופים הפלסטיני. כלומר התמונה מסמלת עבודה משותפת של ארגון הצופים העולמי עם ארגון הצופים הפלסטיני. בשלוש התמונות האחרות, כפי שצוין בכתבה שהוצגה לעיל, מצולמים אנשי נציבות הצופים הפלסטינים במחוז ירושלים כשהם מלווים בסיור את אותו בכיר ארגון הצופים העולמי (WOSM), עבד אל-מג'יד. כלומר התמונות מציגות את התפקיד המרכזי של נציבות הצופים במחוז ירושלים באירוע של ארגון הצופים הפלסטיני (PSA), ואת התפקיד של ארגון הצופים הפלסטיני כמארח של נציג ארגון הצופים העולמי, עבד אל-מג'יד.

בתמונה שבצד שמאל למעלה, נראה אותו בכיר בארגון הצופים העולמי עבד אל-מג'יד (צד ימין) עם יו''ר נציבות הצופים בירושלים מאהר מוחייסן (צד שמאל) ועם אביו של המחבל בהאא' עליאן (מרכז).

בתמונה השלישית (צד ימין למטה), נציג ארגון הצופים העולמי עבד אל-מג'יד עומד לצד יו''ר ארגון הצופים הפלסטיני ג'יבריל רג'וב ומופיד אל-ברק, שאחר כך היה אחד המדריכים בקורס על שם המחבל עליאן, שאורגן על ידי נציבות הצופים במחוז ירושלים. בתמונה הרביעית (למטה בצד שמאל) נראה עבד אל-מ'גיד בתמונה קבוצתית עם מופיד אל-ברק וסעיד עטון - גם הם מדריכים בקורס על שם עליאן.

ניתן לראות את הקשר בין ארגון הצופים העולמי לבין נציבות הצופים במחוז ירושלים, השייכת לארגון הצופים הפלסטיני - בהשתתפותו של נציג הצופים העולמי, עאטף עבד אל-מג'יד, באירוע של נציבות הצופים במחוז ירושלים, וכן בסיורו ובתמונותיו המשותפות של עבד אלמג'יד עם מזכ"ל ארגון הצופים הפלסטיני תוופיק סאלם, עם יו''ר נציבות הצופים בירושלים מאהר מוחייסן, וגם עם 3 מדריכי הקורס על שם המחבל עליאן.

 
מימין לשמאל: שר החינוך של הרש''פ סברי סיידם, מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה מטעם הרש''פ לילא ר'נאם, מזכ''ל ארגון הצופים הערבי ומנהל האזור הערבי של ארגון הצופים העולמי, עאטף עבד אל-מג'יד, ויו''ר ארגון הצופים הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב.
[עמוד הפייסבוק של מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה מטעם הרש"פ, לילא ר'נאם, 22/06/2016]
 
תמונת בכיר ארגון הצופים העולמי, ד''ר עאטף עבד אל-מג'יד (מוקף בעיגול, בצד ימין) עם יו''ר נציבות הצופים במחוז ירושלים, מאהר מוחייסן (צד שמאל) ומוחמד עליאן (במרכז), אביו של המחבל הרוצח בהאא עליאן, במהלך סיור במתחם מסגד אל-אקצא יחד עם נציגי ארגוני הצופים הערבים, במסגרת חגיגות הקבלה של ארגון הצופים הפלסטיני כחבר מלאה בארגון העולמי. [אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 27/06/2016]
מימין לשמאל: מדריך הקורס על שם בהאא' עליאן' מופיד אל-ברק; מנהל האזור הערבי של ארגון הצופים העולמי ד''ר עאטף עבד אל-מג'יד, ויו''ר ארגון הצופים הפלסטיני ג'יבריל רג'וב. [אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 27/06/2016]
מימין לשמאל: מדריך הקורס על שם בהאא' עליאן, סעיד עטון, מנהל האזור הערבי של ארגון הצופים העולמי, ד''ר עאטף עבד אל-מג'יד, ומדריך הקורס על שם בהאא' עליאן מופיד אל-ברק.
[אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 27/06/2016]

6. דיווח על פגישה חשובה אחרת מלמד על מבנה ארגון הצופים הפלסטיני. בפגישה השתתף תוופיק סאלם, מזכ''ל ארגון הצופים הפלסטיני, המוכר על ידי ארגון הצופים העולמי. הפגישה מלמדת כי ארגון הצופים הפלסטיני מחולק לנציבויות במחוזות השונים של הגדה המערבית, ובהם כלולה גם נציבות מחוז ירושלים, אשר ערכה את הקורס על שם המחבל עליאן.

אחד המשתתפים בפגישה אשר נאמר עליה כי היא "כוללת את כל נציבויות הצופים הפועלות בגדה המערבית," היה יו''ר נציבות הצופים במחוז ירושלים מאהר מוחייסן - זו הנציבות שעליה נאמר לדובר ארגון הצופים העולמי שהיא אינה חלק מארגון הצופים הפלסטיני. אך גם בדיווח על הפגישה הזו הנציבות הוצגה כחלק מהותי מארגון הצופים הפלסטיני. יתר על כן, מנהל הצופים והמדריכות במועצה העליונה לנוער וספורט, אוסאמה אבו כרש, אמר בפגישה כי "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני... מייצג את כלל הצופים." דבר זה מוכיח שוב כי יש ארגון אחד המייצג את כלל הצופים הפלסטינים, ושמו בערבית הוא: "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני":

כותרת: "מנהל הצופים במועצה העליונה נפגש עם ראשי ומזכירי הנציבויות"
"מנהל הצופים והמדריכות במועצה העליונה לנוער וספורט מר אוסאמה אבו כרש ערך פגישה חשובה עם כל ראשי ההנהלות ומזכירי הנציבויות של המחוזות הצפוניים (כלומר, הגדה המערבית), במשכנה של המועצה ברמאללה, בנוכחות המנהיג תוופיק סאלם מנהל הצופים והמדריכות, והמנהיג שאהר הארון ראש מחלקת הצופים.
אוסאמה אבו כרש דיבר על מאמציה של המועצה העליונה לנוער וספורט, בראשות ג'יבריל רג'וב, לתמיכה בתנועת הצופים הפלסטינית ולחיזוק ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני, המייצג את כלל הצופים במולדת ובפזורה, והביע את שמחתו על עריכת הפגישה הכוללת את כל נציבויות הצופים הפועלות בגדה המערבית.
אבו כרש הציג את נקודת מבטה של המועצה בנוגע לפיתוח תנועת הצופים הפלסטינית וחיזוקה, לצורך עריכת ועידת צופים לאומית הכוללת את כלל הצופים הפלסטינים...
ראוי לציין כי נכחו בפגישה האנשים הבאים מן המחוזות הצפוניים: המנהיגים מאהר מוחייסן (כלומר, יו''ר נציבות ירושלים) וחמזה אל-רפאעי, מירושלים, חוסאם דנדיס ונעמאן סלהב מחברון, וליד אל-שתלה ושווכת מטר מבית לחם, יעקוב ג'בראן ואחמד טמליה מרמאללה, איימן מוטהר ומוהנד אל-סדה משכם, אוסאמה בשאראת ועאיד ג'עאיסה מטובאס, והמנהיג מוחמד ח'שאן מיריחו."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 29/02/2016]
 
יש לציין כי הכתבה שהובאה קודם - המתארת את השתתפותו של מנהל האזור הערבי של ארגון הצופים העולמי, ד''ר עאטף עבד אל-מג'יד, באירוע המאורגן ומודרך על ידי נציבות הצופים בירושלים - אשר פורסמה הן באתר ארגון הצופים הפלסטיני והן באתר הצופים העולמי - מציינת ומוקירה את המחבל הרוצח בהאא' עליאן, שהקורס נקרא על שמו, כאשר היא מעניקה לו את התואר 'שהיד'. הפיכתו של מוסלמי לשהיד מסמלת את המדרגה העליונה הניתן להגיע אליה באסלאם. הכתבה מציינת גם כי נציג ארגון הצופים העולמי, עבד אל-מג'יד, נפגש עם אביו של המחבל הרוצח בהאא' עליאן, כפי שנראָה גם בתמונה לעיל. אביו של המחבל כונה "מנהיג בולט":
              
"במהלך הסיור, המנהיג ד"ר עאטף עבד אל-מג'יד נפגש עם עורך הדין מוחמד עליאן, אבי השהיד המנהיג בהאא' עליאן, ואחד המנהיגים הפעילים והבולטים בשירות במסגד אל-אקצא המבורך."
[אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 27/06/2016; 
אתר ארגון הצופים העולמי (scout.org), 09/08/2016]
 
בעקבות דיווח "מבט לתקשורת פלסטינית" על הקורס המוקיר את המחבל עליאן, ועל הקשר בין הקורס לבין ארגון הצופים הפלסטיני וארגון הצופים העולמי, הוסרה כתבה זו הוסרה מאתר ארגון הצופים העולמי.
    
למכון "מבט לתקשורת פלסטינית" עדיין לא נודע אם ארגון הצופים העולמי נקט או עומד לנקוט תהליכים משמעתיים נגד ד''ר עאטף עבד אל-מג'יד על פגישתו וצילומו המשותף עם אבי המחבל שרצח שלושה אנשים.
              
מסקנה: ארגון הצופים הפלסטיני, המוכר על ידי ארגון הצופים העולמי, אכן ערך את "קורס השהיד בהאא' עליאן"

בסרטון ובכתבות הנזכרים לעיל ובמקורות אחרים רבים, התקשורת הפלסטינית ציינה רק ארגון אחד: "ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני". אף לא אחד ממקורות אלה לא אמר שישנם שני ארגונים המשתמשים באותו שם. אף לא אחד אמר כי נציבות הצופים במחוז ירושלים אינה חלק מארגון הצופים הפלסטיני. נציגי ארגון הצופים העולמי ומדריכי הקורס על שם המחבל עליאן השתתפו באותם אירועים, וחגגו יחד הקבלה של ארגון הצופים הפלסטיני לארגון הצופים העולמי. הם נראים יחד באותם אירועים, קורסים, ובטקסים של ארגון הצופים הפלסטיני. אוסאמה אבו כרש, מנהל הצופים והמדריכות במועצה העליונה הפלסטינית לנוער וספורט, דיבר על מטרת המועצה לנוער וספורט - "לחזק את ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני המייצג את כלל הצופים במולדת."

המסקנה היחידה שניתן להסיק היא כי ארגון הצופים הפלסטיני רימה את ארגון הצופים העולמי כאשר אמר שישנם שני ארגוני צופים פלסטינים. המחקר של "מבט לתקשורת פלסטינית" לא מצא בשום מקור אזכור לקיומם של שני ארגונים כאלה, והראיות שהובאו מוכיחות מעבר לכל ספק כי נציבות הצופים הפלסטינים במחוז ירושלים היא חלק מארגון הצופים הפלסטיני, שהוא מצדו חבר בארגון הצופים העולמי. לפיכך ארגון הצופים הפלסטיני, השייך לארגון הצופים העולמי, הוא אשר ערך את "קורס השהיד בהאא' עליאן."

נקודה אחרונה הראויה לציון היא כי ג'יבריל רג'וב, בהיותו יו''ר המועצה העליונה לנוער וספורט, מכהן כיו''ר ארגון הצופים הפלסטיני. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מתעד מזה זמן רב את התמיכה הגלויה של רג'וב בטרור ואת דברי ההסתה שלו לרצח, ולאחרונה פרסם המכון את הדיווח המיוחד "
תיק רג'וב", שבו דוגמאות רבות לדברי שבח לטרור מצד רג'וב, עידודו לפעולות אלימות, ומעורבותו בקריאת אירועי ספורט על שם של מחבלים. בהתחשב בתפקידו של רג'וב כיו''ר ארגון הצופים הפלסטיני, העובדה שארגון זה ערך קורס על שמו של מחבל רוצח אינה מפתיעה.

להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים הנזכרים לעיל:

טקס של ארגון הצופים הפלסטיני מוכיח כי נציבות הצופים במחוז ירושלים, שערכה קורס על שם הרוצח בהאא עליאן, היא חלק מארגון הצופים הפלסטיני, אשר זכה להכרה מצד ארגון הצופים העולמי

תמליל סרטון מתוך טקס שנערך ברמאללה ב-21/6/2016, שחגג את התקבלותו של ארגון הצופים הפלסטיני כחבר מלא בארגון הצופים העולמי

"נציבות הצופים בירושלים מציגה:
השבוע הלאומי של הצופים הפלסטינים -
ארגון הצופים הפלסטיני יוני 2016"

שלט בטקס מראה כי נציבות ירושלים היא חלק מארגון הצופים הפלסטיני:
"ארגון הצופים הפלסטיני (מילולית: 'ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני') - נציבות הצופים והמדריכות, מחוז ירושלים"

מאהר מוחייסן, יו"ר נציבות הצופים במחוז ירושלים, בראיון במהלך טקס של ארגון הצופים הפלסטיני, כלל בדבריו את נציבות ירושלים בארגון הצופים הפלסטיני, וציין את "ההכרה בנו" מצד ארגון הצופים העולמי:

מאהר מוחייסן: "כמובן, כפי שאנו יודעים, הייתה הכרה חלקית בנו [מצד ארגון הצופים העולמי], בהתחלה היתה הכרה מלאה אך היא נשללה כי היו לנו בעיות עם הישראלים. השבח לאללה, הצלחנו להשיב לעצמנו את הזכות. [ארגון] הצופים הפלסטיני קיים משנת 1912 ועד היום..."

מופיד אל-ברק, חבר הועד הפועל של ארגון הצופים הפלסטיני ומדריך בקורס על שם בהאא' עליאן (אוגוסט 2016): "לתנועת הצופים הפלסטינית יש חשיבות גדולה, מאחר שהיא אחת מתנועות הנוער הפלסטיניות הוותיקות ביותר, והיא הוקמה לפני יותר ממאה שנה. היא אחד מעמודי התווך של הצעירים הפלסטינים. כאשר אנו אומרים 'הכרה ב[ארגון] הצופים הפלסטיני,' איננו מתכוונים רק לתנועת הצופים, שהרי זוהי חלק מההכרה בישות הפלסטינית ובצעירים הפלסטינים. בכנות, מכירים בנו [מצד ארגון הצופים העולמי] מאז תחילת המאה ה-19 (כך במקור), מאז הקמת תנועת הצופים, אך עד היום המצב נהיה גרוע, כי ההכרה הזו נשללה... אך השבח לאללה, בימים ובחודשים האחרונים הודות למאמצי האחים המנהיגים העמיתים הערבים השגנו הכרה עולמית מלאה עם זכות הצבעה והתמודדות בארגון [הצופים] הערבי והעולמי..."

פייסל אבו סקר, חבר בנציבות הצופים בעזה: "זה כבוד גדול עבורנו. אנו מתוודעים אל כל הצופים - ילדינו, ילדותינו, ומדריכותינו - כל הצופים הבוגרים בגדה המערבית. כולנו גוף אחד, מולדת אחת, ואין הבדל בין רצועת עזה לגדה המערבית..."

תוופיק סאלם, מזכ"ל ארגון הצופים הפלסטיני: "אנו מברכים את כל העם הפלסטיני ואת [ארגון] הצופים הפלסטיני על חברותנו המלאה בארגון הצופים העולמי. הכרה זו הושגה בעקבות מאמץ של כל מדינות ערב ומנהיגי הצופים בתוך [שטחי הרש"פ], במולדת ובפזורה, מאמץ של המנהיגים הוותיקים, מאמץ ארגון הצופים הערבי בראשות ד"ר עאטף עבד אלמג'יד ולשכת הצופים העולמית. [הכרה זו] הושגה גם בתמיכתו ובהנחייתו של ג'יבריל רג'וב - יו"ר המועצה העליונה [לנוער וספורט] ויו"ר ארגון הצופים הפלסטיני."
[עמוד הפייסבוק של נציבות הצופים במחוז ירושלים, 22/7/2016]

ג'יבריל רג'וב נושא גם בתארים הבאים: ראש ההתאחדות הפלסטינית לכדורגל ויו"ר הועד האולימפי הפלסטיני

 
"אתמול נפתחו הלימודים המעשיים לסגני מנהיגי היחידות (הכנה לתג היער) [סוגריים במקור] - 'קורס השהיד המנהיג בהאא' עליאן' במועדון שבאב אל-עיזריה שבמחוז ירושלים. [הקורס] אורגן על ידי הוועדה להכשרה ולפיתוח מנהיגוּת בארגון הצופים הפלסטיני, ובשיתוף עם נציבות הצופים במחוז ירושלים.
סגל ההכשרה מורכב מכמה מחברי הוועדה להכשרה ולפיתוח מנהיגוּת: מנהיג לימודי ההכנה ונציב ירושלים, סעיד עטון, המנהיג מוחמד אל-דהדאר והמנהיג מופיד אל-ברק."
[עיתון הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/08/2016; 
אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 25/08/2016]
              

כותרת: "הנציבות לפיתוח מנהיגות עורכת ישיבה חשובה של מנהיגי ההכשרה ועוזריהם במחוזות הצפוניים"
"בחסות המועצה העליונה לנוער וספורט, הוועדה לפיתוח מנהיגות במחוזות הצפוניים (כלומר, הגדה המערבית) ערכה את ישיבתה ההיסטורית של מנהיגי ההכשרה ועוזרי מנהיגי ההכשרה בגדה המערבית באודיטוריום של המועצה העליונה לנוער וספורט ברמאללה.
הישיבה, שבה נכחו מנהיגים בכירים בצופים, נוהלה על ידי מזכיר הנציבות לפיתוח מנהיגות ויו"ר ועדת המחוזות הצפוניים, המנהיג איימן מוטהר...
המשתתפים בישיבה הודו ליו"ר המועצה העליונה לנוער וספורט ויו"ר ארגון [הצופים הפלסטיני], ג'יבריל רג'וב, על תמיכתו בקורסים ובלימודי חוץ...
המנהיג איימן מוטהר ציין את האמונה באינטגרציה בין ארגון הצופים הפלסטיני (מילולית בערבית: ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני) למועצה העליונה לנוער וספורט...
בישיבה נכחו מנהיגי ההכשרה... מוחמד דרויש אל-דהדאר, ... כמו כן, [נכחו] עוזרי מפקדי ההכשרה תופיק סאלם, מופיד אל-ברק, ... סעיד עטון, ... וראש נציבות מחוז ירושלים, מאהר מוחייסן (בין 21 אחרים שהוזכרו - עורך)."
[אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 31/05/2016; 
דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 31/05/2016]
              

כותרת: "מנהל הצופים במועצה העליונה נפגש עם ראשי ומזכירי הנציבויות"
"מנהל הצופים והמדריכות במועצה העליונה לנוער וספורט מר אוסאמה אבו כרש ערך פגישה חשובה עם כל ראשי ההנהלות ומזכירי הנציבויות של המחוזות הצפוניים (כלומר, הגדה המערבית), במקום משכנה של המועצה ברמאללה, בנוכחות המנהיג תוופיק סאלם מנהל הצופים והמדריכות והמנהיג שאהר הארון ראש מחלקת הצופים.
אוסאמה אבו כרש דיבר על מאמציה של המועצה העליונה לנוער וספורט בראשות ג'יבריל רג'וב לתמוך בתנועת הצופים הפלסטינית ולחזק את ארגון הצופים הפלסטיני (מילולית בערבית: ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני) המייצגת את כלל הצופים במולדת ובפזורה, והביע את שמחתו על עריכת הפגישה הכוללת את כל נציבויות הצופים הפועלות בגדה המערבית...
ראוי להזכיר שנכחו בפגישה מן המחוזות הצפוניים האנשים הבאים: המנהיגים מאהר מוחייסן וחמזה אל-רפאעי מירושלים, חוסאם דנדיס ונעמאן סלהב מחברון, וליד אל-שתלה ושווכת מטר מבית לחם, יעקוב ג'בראן ואחמד טמליה מרמאללה, איימן מטהר ומוהנד אל-סדה משכם, אוסאמה בשאראת ועאיד ג'עאיסה מטובאס, והמנהיג מוחמד ח'שאן מיריחו."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 29/02/2016]
 

כותרת: "פרויקט לשירות הצמים במסגד אל-אקצא המבורך, 2016"
"ארגון הצופים הפלסטיני (מילולית בערבית: ארגון הצופים והמדריכות הפלסטיני) סיים את הפרויקט לשירות הצמים במסגד אל-אקצא המבורך [בימי הרמאדן]. מספר המתפללים שהגיעו להתפלל ברחבות מסגד אל-אקצא בכל יום שישי - לפי מה שמסר הווקף - הוא למעלה מ-250,000.
ימי ששי המבורכים היו מיוחדים ובעלי אופי צופי-ערבי בולט, בנוכחותה ובהשתתפותה של משלחת הצופים הערבית. בראשה עמד מזכ"ל ארגון הצופים הערבי ומנהל האזור הערבי בארגון תנועת הצופים העולמי, ד"ר עאטף עבד אל-מג'יד, ומנהיגים מ[תנועת] הצופים התוניסאית והירדנית ומרצועת עזה. המשלחת ביקרה יחד עם מנהיגי נציבות מחוז ירושלים [בארגון הצופים הפלסטיני] במסגד אל-אקצא המבורך, וזאת במהלך אירועי השבוע הלאומי של הצופים הפלסטינים, שאותו השיקו המועצה העליונה לנוער וספורט והנהגת ארגון [הצופים הפלסטיני] כדי לחגוג את העובדה שהצופים הפלסטינים השיבו לעצמם את החברות המלאה (כך במקור -העורך) בארגון תנועת הצופים העולמי. נציבות הצופים במחוז ירושלים פתחו בצעדים הרגילים בכל יום שישי. יו"ר הגוף המנהל של נציבות מחוז ירושלים, מאהר מוחייסן, דיבר בנאומו על החשיבות המיוחדת של היום הזה ועל חשיבות המשלחת הערבית שהגיעה למסגד אל-אקצא המבורך.
האחראי על יחסי הציבור והתקשורת, המנהיג [בצופים] מוחמד אבו סאווי דיבר ועודד את הצופים לפעול באופן דומה כפי שהם פעלו בשני ימי ששי הקודמים, ובאותה רוח נתינה,... ו[הדגיש] את חשיבות היום הזה עבור תנועת הצופים של ירושלים.
לאחר מכן, המשתתפים חולקו בין האזורים השונים במסגד אל-אקצא, ששטחו 144 דונם, על ידי האחראי על הפעילות, נציב [ירושלים] בצופים, סעיד עטון.
מקבלי הפנים של משלחת [הצופים הערבים] היו המנהיגים מאהר מוחייסן, מוחמד אבו סאווי, נאסר קווס, וכמה ממנהיגי קבוצות [הצופים] של ירושלים. הם ליוו את המשלחת ביחד עם כמה ממנהיגי הקבוצות הירושלמיות מהתחלת הגעתה בסיור היכרות ברחבות מסגד אל-אקצא, כשהם מסבירים את התפקיד החשוב המוטל על הצופים, ואת פעולת ההגנה ושמירת הסדר אצל המתפללים במסגד אל-אקצא המבורך.
במהלך הסיור [של רחבות מסגד אל-אקצא], המנהיג ד"ר עאטף עבד אל-מג'יד נפגש עם עורך הדין מוחמד עליאן, אבי השהיד המנהיג בהאא' עליאן ואחד מהמנהיגים הפעילים והבולטים בשירות במסגד אל-אקצא המבורך...
לאחר תפילת אחר הצהריים במסגד אל-אקצא, נציבות ירושלים יצאה יחד עם המשלחת האורחת לסיור בעיר העתיקה ובשוקי ירושלים העתיקה, וביקרה בכנסיית הקבר...
יו"ר המועצה העליונה לנוער וספורט ויו"ר ארגון הצופים הפלסטיני, ג'יבריל רג'וב, הצטרף לסיור הזה בביקור מפתיע...
ד"ר עאטף עבד אל-מג'יד בנאום הסיום הביע את תודתו העמוקה לפעולה ולנתינה ולמאמץ של צופי ירושלים למען המתפללים."
[אתר ארגון הצופים הפלסטיני (scout-ps.net), 27/06/2016; 
אתר ארגון הצופים העולמי (scout.org), 09/08/2016] 

בהאא' עליאן ובלאל גאנם - שני מחבלים פלסטיניים בני 22 ו-23 אשר באוקטובר 2015 עלו על אוטובוס מס' 78 בשכונת ארמון הנציב בירושלים, חמושים באקדח ובסכין, ותקפו את נוסעיו. בפיגוע נרצחו שלושה - חביב חיים (בן 78), אלון גובברג (בן 51) וריצ'רד לייקין (בן 76), ונפצעו 3 אחרים. בהאא' עליאן נורה למוות בידי מאבטח. גאנם, איש חמאס שישב בכלא בישראל ב-2014-2013, נפצע ונעצר. בלאל גאנם מרצה 3 מאסרי עולם ועוד 60 שנים על מעשי הרצח.