פרסומי PMW
מחנות קיץ מלמדים ילדים פלסטיניים שמחבלים דוקרים הם גיבורים
Share |
מחנות קיץ מלמדים ילדים פלסטיניים
שמחבלים דוקרים הם גיבורים
  • מחנה קיץ בירושלים נקרא על שמו של בהאא' עליאן, שרצח 3 ישראלים
  • מחנה בבית לחם נקרא על שמו של המחבל הדוקר מא'מון אל-ח'טיב בן ה-16
  • המחנות נערכו "בחסות המועצה העליונה לנוער ולספורט של אש''ף" ובשותפות עם מנהלת החינוך של ירושלים במשרד החינוך של הרש''פ
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 14/08/2016]

נאן ז'אק זילברדיק

אחת הדרכים של ההנהגה הפלסטינית להפוך מחבלים לדמויות מופת ולגיבורים, היא לקרוא על שמם מחנות קיץ לילדים.

בקיץ האחרון, ילדים פלסטיניים מאזור ירושלים השתתפו במחנה קיץ בשם "חלוצי השהיד בהאא עליאן" – על שם המחבל בהאא עליאן אשר ביחד עם שותף רצח 3 ישראלים בפיגוע באוטובוס באוקטובר 2015.

המחנה אורגן "בפיקוח המועצה העליונה לנוער ולספורט" [של אש''ף] – שהעומד בראשה הוא ג'יבריל רג'וב, מזכיר הוועד המרכזי של פת''ח, ו"בשותפות עם מנהלת החינוך של אזור ירושלים" הכפופה למשרד החינוך של הרש''פ. [דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 14/08/2016; אל-חיאת אל-ג'דידה, העיתון הרשמי של הרש"פ, 16/08/2016]

ילדים ממחוז בית לחם השתתפו ב"מחנה השהיד מאמון אל-ח'טיב." מא'מון אל-ח'טיב היה מחבל בן 16 שניסה לדקור אזרח ישראלי ב-01/12/2015.

טקסט בשלט: "בחסות המועצה העליונה לנוער ולספורט [של אש''ף], מועדון הספורט של אל-דוחה, והסניף הארגוני אל-דוחה של תנועת פת"ח עורכים את מחנה הקיץ 'מחנה השהיד מאמון אל-ח'טיב' לילדים לשנת 2016 בין התאריכים 13-22/08/2016" [עמוד הפייסבוק של סניף אל-דוחה של פת''ח, 23/08/2016]
מחנה הקיץ על שם "השהיד מאמון אל-ח'טיב" נערך גם הוא בחסות המועצה העליונה לנוער ולספורט (גוף של אש''ף)," ועוזר מזכ''ל המועצה, נאג'ח אל-עזה, דיבר באירוע הפתיחה. בדבריו "הוא הדגיש כי המועצה העליונה מקדישה תשומת לב למגזר הנוער, בהיותו יסוד העתיד ותקוות ההווה." (הדגשת העורך). הוא המשיך ואמר כי "בפעילויות מחנה השהיד מאמון אל-ח'טיב ישתתפו 120 ילדים וילדות." [העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/08/2016]

במחנה הקיץ על שם הרוצח בהאא עליאן, חלק מהתוכנית החינוכית למשתתפים בני 11 עד 17 כוללת "ביקורי הסברה" מטעם רשות ההכוונה המדינית של אש''ף ומהמשטרה הפלסטינית. העובדה שהמוסדות השלטוניים האלה מוכנים לשלוח מרצים למחנה נוער הנושא של רוצח, מצביעה על תמיכתם בנוהג של הפיכת רוצחים לדמויות מופת ולגיבורים בעיני ילדים.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" פרסם באחרונה דו"ח המתעד אמירות של בכיר פת''ח ג'יבריל רג'וב, שבהן הוא עודד טרור והאדיר טרור. רג'וב עומד בראש המועצה העליונה לנוער ולספורט, אשר ארגנה את מחנות הקיץ לילדים פלסטינים.

"מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח על קורס צופים על שם הרוצח בהאא עליאן שנערך על ידי ארגון הצופים הפלסטיני, וכן כי אחד ממדריכי הקורס שיבח את המחבל הרוצח עליאן, ואמר שחניכי הצופים הפלסטינים "הולכים בדרכו של בהאא, אם ירצה אללה." אותו ג'יבריל רג'וב הוא גם יו''ר ארגון הצופים הפלסטיני.

מוקדם יותר הקיץ, תנועת פת''ח ערכה גם מחנה קיץ על שם המחבל מוחמד אל-שוובכי, שדקר ופצע חייל בנובמבר 2015. אחת מפעילויות המחנה הייתה הצגה שבה הילדים גילמו "סוהרים ציוניים" שמוציאים להורג "אסירים גיבורים" פלסטיניים.

להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים על מחנות הקיץ:

"מועדון בית ענאן פתח היום [14/08/2016], בפיקוח המועצה העליונה לנוער ולספורט [של אש''ף] ובשותפות עם מנהלת החינוך של אזור ירושלים (שבפיקוח משרד החינוך של הרש''פ -העורך), את פעילויות מחנה הקיץ 'בני החורין של פלסטין' הראשון - חלוצי השהיד בהאא' עליאן בכפר בית ענאן, מצפון מערב לירושלים הכבושה.
זאת, במסגרת שורת פעילויות ומחנות קיץ שפתחה המועצה בכפרים ובערים השונים במולדת. המחנה כולל 55 משתתפים ומשתתפות שגיליהם נעים בין 11-17, ויפקחו עליהם 15 מדריכים ומדריכות מצעירי וצעירות הכפר...
יצוין כי מחנה 'בני החורין של פלסטין' הראשון - חלוצי השהיד בהאא עליאן, יכלול... ביקורי הסברה של [רשות] ההכוונה המדינית הפלסטינית [של אש''ף], המשטרה ה[רשות ה]פלסטינית, ההגנה האזרחית [הפלסטינית] וכן של צוות מהמרכז הרפואי של בית ענאן."
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 14/08/2016;
שתי הפסקאות הראשונות הופיעו גם בעיתון הרשמי של הרש''פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 16/08/2016] 

הערה: המועצה העליונה לנוער ולספורט מצהירה באתר שלה שהיא "גוף ממשלתי רשמי שכפוף לאש''ף."

בהאא' עליאן ובלאל גאנם - שני מחבלים פלסטיניים בני 22 ו-23 אשר באוקטובר 2015 עלו על אוטובוס מס' 78 בשכונת ארמון הנציב בירושלים עם אקדח וסכינים, ותקפו את נוסעיו. בפיגוע זה נרצחו 3 - חביב חיים (בן 78), אלון גובברג (בן 51) וריצ'רד לייקין (בן 76), ועוד 3 נפצעו. בהאא' עליאן נורה למוות בידי מאבטח. גאנם, איש חמאס שישב בכלא בישראל ב-2014-2013, נפצע ונעצר. בלאל גאנם מרצה 3 מאסרי עולם ועוד 60 שנים על מעשי הרצח.

כותרת: "המועצה העליונה לנוער ולספורט [של אש''ף] פתחה 104 מחנות קיץ"
"החלו פעילויות מחנות הקיץ, בחסות המועצה העליונה לנוער ולספורט [באש''ף] (שבראשה עומד ג'יבריל רג'וב, סגן מזכיר הוועד המרכזי של פת''ח - העורך) ומספרם עומד השנה על 104 מחנות, המחולקים באופן הבא: 40 מחנות בצפון, 30 במרכז, 30 בדרום (כלומר, דרום הגדה) וארבעה ברצועת עזה...
במועצת הדרום פתח נאג'ח אל-עזה, עוזר המזכ"ל [של המועצה], את מחנה השהיד מאמון אל-ח'טיב בעיר אל-דוחה במחוז בית לחם, והדגיש כי המועצה העליונה מקדישה תשומת לב למגזר הנוער, בהיותו יסוד העתיד ותקוות ההווה. בפעילויות מחנה השהיד מאמון אל-ח'טיב ישתתפו 120 ילדים וילדות, והוא ינוהל על ידי מועדון אל-דוחה."
[העיתון הרשמי של הרש''פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/08/2016]

מאמון ראא'ד אל-ח'טיב – מחבל פלסטיני בן 16 שניסה לדקור בסכין אזרח ישראלי בצומת גוש עציון ב-01/12/2015. חיילים שהיו באזור ירו למוות באל-ח'טיב. אזרח ישראלי שעבר במקום נפצע מרסיסים.