פרסומי PMW
אירוע לעידוד קריאה בנצרת בהוקרה לרוצח של שלושה אזרחים
Share |
                                       
אירוע לעידוד קריאה לתלמידים בנצרת נערך בהוקרה למחבל שרצח שלושה אזרחים בירושלים 
 
  • עיריית נצרת ואגודת 'אִנמַאא' העניקו חסות לאירוע עידוד הקריאה
  • בהזמנה לאירוע לא נכלל שמו של המחבל שרצח 3 אזרחים, אך האירוע הוצג בעיתונות ועל ידי היוזם כהוקרה לפועלו של המחבל
[אתר חדשות ערבי-ישראלי "ערב 48", 10/12/2016]

המועצה העליונה של אש"ף לנוער ולספורט הוקירה את המחבל בהאא' עליאן באמצעות מחנה קיץ שנקרא על שמו:


מחנה הקיץ -
"בני החורין של פלסטין - חלוצי השהיד בהאא' עליאן"

 
איתמר מרכוס
 
ב-10/12/2016 נערך בנצרת אירוע לעידוד קריאה שהוקיר את המחבל בהאא' עליאן שרצח 3 אזרחים בירושלים. בהאא' עליאן ושותפו בִלַאל גאנם רצחו בפיגוע ירי ודקירה 3 ישראלים באוטובוס בירושלים ב-2015. באירוע שאורגן על ידי עיריית נצרת ואגודת 'אנמאא' לדמוקרטיה ולפיתוח השתתפו "מאות תלמידי יסודי, תיכון, וצעירים מכל הגילאים." [אל-קודס, 11/12/2016]

יוזם הפרויקט, סאיב מסארווה, אמר כי שרשרת הקריאה האנושית היא "השלמת המסר של השהיד בהאא' עליאן שיצא מירושלים." כמו כן הוא אמר כי "עיריית נצרת תמכה בפרויקט ובירכה על הרעיון התרבותי":
"'ראינו לנכון לקיים את שרשרת הקוראים הגדולה והארוכה ביותר בעיר נצרת, כהשלמת המסר של השהיד בהאא' עליאן שיצא מירושלים. אנו מתכנסים כאן על מנת להדגיש את אחדותנו כערבים בכל מקום, ונשלים את המסר בכלל הערים והכפרים הערביים.' מסארווה ציין כי עיריית נצרת תמכה בפרויקט ובירכה על הרעיון התרבותי."
[ערבּ48 (אתר ערבי-ישראלי), 10/12/2016;  אל-קודס, 11/12/2016, הדגשת העורך]
 
לפני שבהאא עליאן ביצע את פיגוע הטרור שבו הוא ושותפו רצחו 3 אזרחים ישראלים, הוא ארגן אירוע של שרשרת קוראים בירושלים. זה הרקע להחלטה להוקיר אותו בנצרת ובמקומות אחרים. אך המורשת של בהאא עליאן שהפכה אותו למפורסם היא של טרור ורצח.

למרות שיוזם האירוע אמר כי שרשרת הקוראים אורגנה "כהשלמת המסר של השהיד בהאא עליאן", ולמרות שבידיעה על האירוע הזה בתקשורת בערבית נכתב שהעיר נצרת "הלכה בדרכו" של בהאא' עליאן, ושהאירוע נערך "לאות כבוד לנשמתו של השהיד הירושלמי" – יש לציין שעיריית הכחישה כי אירוע עידוד הקריאה נערך לכבודו של המחבל ממזרח ירושלים. מבדיקה שערכנו, שמו של המחבל עליאן אכן אינו מופיע בהזמנה ובהודעה על האירוע (מטעם אגודת אנמאא' ועיריית נצרת), ועל כן יתכן שהקישור של האירוע הזה עם המחבל עליאן היה יוזמה עצמאית של חלק ממארגני האירוע, ולא של נותני החסות או של עיריית נצרת.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי מספר אוניברסיטאות פלסטיניות הוקירו את הרוצח בהאא' עליאן, וכך עשה גם ארגון הצופים הפלסטיני.

לצפייה בדברי יוזם האירוע לחץ כאן.

ב-13/10/2015 שני מחבלים פלסטינים, בהאא' עליאן ובלאל גאנם (בני 22 ו-23), עלו על אוטובוס בשכונת ארמון הנציב בירושלים, ותקפו את הנוסעים באקדח ובסכין. בתקיפה נרצחו האזרחים חביב חיים (בן 78), אלון גובברג (בן 51) וריצ'רד לייקין (בן 76, שנפצע באורח אנוש ומת מפצעיו שבועיים לאחר מכן) וכן נפצעו שלושה נוסעים. המחבל עליאן נורה למוות בידי מאבטח שהגיע למקום. המחבל השני גאנם, איש חמאס שישב בכלא בישראל ב-2013 - 2014, נפצע ונעצר. לאחר מכן בלאל גאנם נשפט ונגזרו עליו 3 מאסרי עולם ועוד 60 שנות מאסר.


מחנה קיץ של אש"ף על שם בהאא' עליאן

לאחרונה המועצה העליונה לנוער ולספורט באש"ף, שהחליפה את משרד הנוער והספורט של הרש"פ, פירסמה בעמוד הפייסבוק שלה תמוונות ממחנה קיץ לנוער, שגם הוא הוקיר את הרוצח בשלט גדול עם הכיתוב: "מחנה הקיץ 'בני החורין של פלסטין' - חלוצי השהיד בהאא עליאן, 2016":


 
"בפיקוח המועצה העליונה לנוער ולספורט ]באש"ף] - [סניף] מרכז
מועדון הספורט בית ענאן עורך את מחזור א' של
מחנה הקיץ 'בני החורין של פלסטין'
חלוצי השהיד בהאא' עליאן
2016"
[עמוד הפייסבוק של המועצה העליונה של אש"ף לנוער ולספורט, 11/11/2016] 
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים על שרשרת הקוראים בנצרת ועל מחנה הקיץ של אש"ף שהוקירו את הרוצח בהאא' עליאן:
              
כותרת: "נצרת: שרשרת קוראים לכבודו של השהיד בהאא' עליאן"
"לאות כבוד לנשמתו של השהיד הירושלמי בהאא' עליאן (כלומר, מחבל שרצח 3 ישראלים), מי שארגן את שרשרת הקוראים הארוכה ביותר שהקיפה את חומות ירושלים בשנת 2014, הלכה בדרכו העיר נצרת וארגנה את שרשרת הקריאה הארוכה ביותר, שהשתרעה מרחבת מכיכר המעיין לתוך העיר העתיקה ועד לכנסיית הבשורה תחת הכותרת 'נצרת קוראת'. מאות תלמידי יסודי, תיכון, וצעירים מכל הגילאים הסתדרו אתמול בבוקר [10/12/2016] בשורות וישבו בשפיפה או על הספסלים הציבוריים בעיר, וכל אחד מהם החזיק בחיקו ספר והתעמק בו כדי לרכוש ידע, בעיר המנסה מדי יום להתמודד עם האלימות, אי הסובלנות והעדתיות.
צעד זה נעשה בארגון ובשותפות בין אגודת 'אנמאא' ועיריית נצרת, ובבסיסו היה רעיון שהעלה הצעיר הנצרתי סאיב מסארווה, שדיבר בתור רכז הפרויקט ואמר: 'ראינו לנכון לקיים את שרשרת הקוראים הגדולה והארוכה ביותר בעיר נצרת כהשלמת המסר של השהיד בהאא' עליאן שיצא מירושלים. אנו מתכנסים כאן על מנת להדגיש את אחדותנו כערבים בכל מקום, ונשלים את המסר בכלל הערים והכפרים הערביים.' מסארווה ציין כי עיריית נצרת תמכה בפרויקט ובירכה על הרעיון התרבותי, וכן התייחס לסצנת התרבות ולקהילת הקוראים בעיר נצרת. כמו כן, הוא אמר כי זהו אחד הצעדים החיוביים שביצעה העיר, 'ושמחתי היום לראות את הילדים הקטנים, הצעירות והצעירים קוראים. זו הוכחה לכך שמצבו של עמנו עדיין טוב. אולי אנו חושבים שאנו חברה שלא קוראת, אך שרשרת ארוכה זו מוכיחה כי אנו עדיין קוראים.' ... בראיון נוסף עם המתנדבת באגודת 'אנמאא', הנאא' פריד ט'אהר, שהשתתפה בארגון הפרויקט, היא אמרה כי כצעירה מנצרת, היא רואה בשרשרת זו כאחת מהפעילויות החשובות ביותר שאורגנו בעיר, 'ואנו נארגן את השרשרת הזו פעמים רבות, ולא נסתפק בשרשרת אחת, כדי שנדע מהי מידת הצלחתנו כצעירים, כתלמידים, כמוסדות תרבות וכעירייה, בשינוי החברה.' באשר לחשיבות הפרויקט, היא ציינה כי 'הוא מהווה התעוררות תרבותית של העיר נצרת. כאשר נתעורר תרבותית ורעיונית, נשתחרר ונשחרר את עצמנו מההרגלים והרעיונות השגויים שמצויים בתוכנו ושעוברים מדור לדור, כפי שאמר השהיד ג'וליאנו מר ח'מיס: 'רובה שאין מאחוריו תרבות הורג ולא משחרר.'"
[אתר חדשות ערבי-ישראלי "ערב 48", 10/12/2016; אל-קודס, 11/12/2016]
 
 
ג'וליאנו מר ח'מיס - שחקן ישראלי, יוצר סרטים ופעיל שלום, בן לאם יהודיה ולאב ערבי. הוא נרצח בג'נין ב-04/04/2011 בידי פלסטיני. 

תמונות וטקסט שפורסמו בעמוד הפייסבוק של המועצה העליונה של אש"ף לענייני נוער ולספורט:

הטקסט בפוסט: "זכרונות ממחנות הקיץ לחלוצים (כלומר, נערים) בשנת 2016
מצודות הניצחון, זרעי התקווה (כלומר, שם של מחנה קיץ)
מחזור א' של מחנה 'בני החורין של פלסטין' - בית ענאן."
 
הכיתוב על השלט בתמונה:

"בפיקוח המועצה העליונה לנוער ולספורט - [סניף] מרכז
מועדון הספורט בית ענאן עורך את
מחזור א' של מחנה הקיץ 'בני החורין של פלסטין'
חלוצי השהיד בהאא' עליאן
2016"
[עמוד הפייסבוק של המועצה העליונה של אש"ף לנוער ולספורט, 11/11/2016]