פרסומי PMW
הרש"פ: מחבל שרצח 4 בפיגוע דריסה – מת למען אללה
Share |
 

הרש"פ: מחבל שרצח 4 בפיגוע דריסה -
נהרג למען אללה
  • התקשורת הרשמית של הרש"פ העניקה למחבל הדורס את תואר הכבוד האסלאמי הנעלה - "שהיד" שנהרג למען אללה
  • הרש"פ תשלם לאשתו של המחבל 2,900 ש"ח מדי חודש 
  • עבאס לא גינה את פיגוע הדריסה
  • החזית העממית לשחרור פלסטין "בירכה" את הפלסטינים על "פעולת ירושלים"
  • החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין: פיגוע הדריסה היה "במסגרת ההתנגדות הפלסטינית... זכות חוקית המעוגנת בחוק הבינלאומי ובהחלטות הגופים הבינלאומיים"
  • החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין: "להפוך את אינתיפאדת הצעירים הזו לאינתיפאדה עממית שתכלול את כל מגזרי החברה"
איתמר מרכוס ונאן ז'ק זילברדיק

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-10/01/2017
 
ביום ראשון ה-08/01/2017  נסע מחבל פלסטיני במהירות במשאיתו לעבר קבוצת חיילים שהשתתפו בסיור לימודי בירושלים, רצח 4 חיילים ופצע לפחות 15.
 
הרש"פ: פיגוע באישור אסלאמי
עיתון הרש"פ כינה את הפיגוע "פעולת דריסה" וכתב על הרוצח שהוא "נהרג כשהיד" (כלומר, נהרג למען אללה). באמצעות הגדרת המחבל הרוצח כ"שהיד", הרש"פ אומרת לבני עמה כי רצח הישראלים נחשב למעשה חיובי מבחינה אסלאמית.
 
טלוויזיית הרש"פ עשתה מאמצים רבים להתמקד בערך הדתי של הפיגוע על ידי שימוש במילה "שהיד" 7 פעמים, בעיקר במקום שמו של המחבל: "השהיד ביצע את ההתקפה," "אחותו של השהיד," "ביתו של השהיד". לעומת זאת שמו של המחבל הוזכר רק פעמיים, ובשתי הפעמים צוין כי הוא "הפך לשהיד." [הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 08/01/2017]
 
הרש"פ תשלם לאשתו של המחבל 2,900 ש"ח מדי חודש
על פי מדיניות הרש"פ של תמיכה בטרור פלסטיני, הרש"פ תעניק לאשתו של המחבל קצבה חודשית. על פי החלטת ממשלת הרש"פ, משפחה של שהיד מקבלת קצבה בסיסית של 1,400 ש"ח בחודש. אשתו של שהיד מקבלת תוספת של 400 ש"ח לקצבה, תוספת 200 ש"ח עבור כל ילד, ועוד תוספת 300 ש"ח על היותה תושבת ירושלים. בסך הכל תקבל אשתו של המחבל מפיגוע הדריסה בארמון הנציב בירושלים סכום חודשי קבוע של 2,900 ש"ח. בנוסף היא תקבל במהלך החודשים הקרובים מענק חד פעמי של 6,000 ש"ח.
 
שתיקתו של מחמוד עבאס
מחמוד עבאס לא גינה את הפיגוע. שתיקתו של עבאס מהווה מסר לפלסטינים מאחר שהיא באה על רקע הגינויים התקיפים והנחרצים שלו לפיגועי דריסה אחרים שאירעו לאחרונה בעולם, בברלין ובניס.
 
להלן דבריו של עבאס לאחר פיגוע הדריסה בברלין ב-19/12/2016:
 
"נשיא מדינת פלסטין, מחמוד עבאס, שלח מברק...  שבו הביע תנחומים על קורבנות אירוע הדריסה הטרוריסטי בשוק בברלין...  הנשיא הדגיש את הגינוי לפשע הנתעב ואת התנגדותו המוחלטת לאלימות ולכל סוגי הטרור. הוא הדגיש כי יש לאחד את המאמצים כדי להיאבק בו (כלומר, בטרור) ולנקוט את האמצעים הנחוצים למניעת המשך האלימות, התוקפנות והטרור... הוא הדגיש את הסולידאריות המוחלטת שלו עם גרמניה נוכח הטרור האפל הזה."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 21/12/2016]
 
להלן דברי עבאס לאחר פיגוע הדריסה בניס (צרפת) ב-14/07/2016:
 
"נשיא [הרש"פ] מחמוד עבאס שלח לנשיא צרפת, פרנוסאה הולנד, מברק תנחומים על קורבנות אירוע הטרור (כלומר, פיגוע הדריסה שבו נרצחו 84) שאירע שלשום בלילה [14/07/2016] בעיר ניס. הנשיא הודיע כי העם הפלסטיני, ההנהגה והממשלה הפלסטינית עומדים לצד העם הצרפתי ומשפחות הקורבנות, ומזדהים איתם. הנשיא גינה את המעשה הפחדני הזה בלשון החריפה ביותר."
 [עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 16/07/2016]
 
כאשר עבאס מגנה באופן אקטיבי ותקיף פיגועי טרור בכל מקום אחר בעולם, ובה בעת מסרב לגנות פיגועי טרור של פלסטינים נגד ישראלים, הוא מעביר לעמו מסר כי הוא אינו מגנה ולא רואה רצח ישראלים כטרור.
 
עבאס הבהיר את עמדתו זו בצורה ברורה יותר ב-16 בנובמבר 2015. בעיצומו של גל פיגועים, לאחר ש-14 ישראלים נרצחו במהלך חודש וחצי, הוא כינה את גל הפיגועים "התקוממות עממית בדרכי שלום."
 
 

ארגוני אש"ף, "החזית העממית לשחרור פלסטין" ו"החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" מאדירים את הפיגועים
בעוד שעבאס העביר מסר לפלסטינים על ידי שתיקה ואי גינוי הרצח, ארגוני הטרור החברים באש"ף הביעו באופן גלוי תמיכה ברצח.
 
החזית העממית לשחרור פלסטין הביעה שמחה על הפיגוע, בירכה את "הפעולה" ו"בירכה" את העם הפלסטיני. החזית העממית הצדיקה את הפיגוע בתור חלק מ-"התגובה העממית לפשעי הכיבוש," וראתה אותו כהמשך ישיר של גל הטרור של השנה שעברה:
 
"פעולה זו מוכיחה מחדש כי אינתיפאדת הצעירים הפלסטינים נמשכת, ומתחזקת ומשתפרת מיום ליום."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 08/01/2017]
 
מחבלים רוצחים שנהרגו בגל הטרור האחרון הוזכרו בכבוד על ידי החזית העממית לשחרור פלסטין:
 
"החזית דרשה מכולם, כולל המוסדות הלאומיים, לשאת באחריותם לחיזוק העמידה האיתנה של אנשינו בירושלים ולקרובי ה'שהידים' של התגובה העממית, שנסללה על ידי השהידים עודיי, ר'סאן ועלאא' אבו ג'מל עליאן (כלומר, מחבלים ממזרח ירושלים שרצחו 7 ישראלים בשני פיגועים), בהאא' עליאן (כלומר, מחבל שרצח 3 בירושלים) ועשרות השהידים שמתו במהלך אינתיפאדה זו."

הפיגוע הוצג על ידי החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין כ"זכות חוקית" של הפלסטינים, הנתמכת על ידי גופים בינלאומיים. חבר הלשכה המדינית של החזית הדמוקרטית, טלאל אבו ט'ריפה, אמר:
 
"פעולת הדריסה שאירעה היום [08/01/2017] בירושלים הכבושה באה במסגרת ההתנגדות הפלסטינית... זוהי זכות חוקית המעוגנת בחוק הבינלאומי ובהחלטות של הגופים הבינלאומיים."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 08/01/2017]
 
הוא גם קרא "להפוך את אינתיפאדת הצעירים הזו לאינתיפאדה עממית שתכלול את כל מגזרי החברה, מה שיאפשר לה להתעמת באופן יומיומי עם הכיבוש הישראלי."
איש החזית הדמוקרטית אבו-ט'ריפה אמר גם כי פיגוע הדריסה היה "תגובה טבעית למדיניות הפשעים והטרור שמבצע כיום הכיבוש הישראלי נגד כלל בני העם הפלסטיני, מקומותיו הקדושים ואדמתו." בדברים אלה הוא חזר על עלילת הרש"פ שישראל פוגעת באתרים קדושים לאסלאם.
 
פאדי אל-קנבר - מחבל פלסטיני בן 28 אשר ב-08/01/2017 רצח 4 צוערים בצה"ל: שיר חג'אג' (בת 22) ויעל יקותיאל (בת 20), שירה צור (בת 20) וארז אורבך (בן 20) - ופצע יותר מ-15 חיילים אחרים בפיגוע דריסה במשאית, בטיילת ארמון הנציב בירושלים. לאחר שדרס את החיילים במהירות גבוהה, אל-קנבר דרס אותם שוב בנסיעה לאחור, עד שנורה בידי חיילים ואזרח חמוש. אל-קנבר התברר כתומך בארגון המדינה האסלאמית (דאעש).
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים על תגובות פלסטינים לפיגוע הדריסה שבו נרצחו 4 ישראלים:
 
תמונה וטקסט שפורסמו בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח:
 
 
"[חבר המועצה המחוקקת של הרש"פ, ו]הממונה על תיק ירושלים בתנועת פת"ח, חאתם עבד אל-קאדר, בראיון לרדיו 'קול פלסטין' (כלומר, תחנת הרדיו הרשמית של הרש"פ) הטיל את האחריות המלאה לפעולת ירושלים על הכיבוש, והדגיש כי פעולות האלימות, ההרג, ההרס וההתנחלות [הישראליות] שפוקדות את העיר, הן הסיבות העיקריות לפעולה זו.
כן הוא הטיל על הכיבוש את האחריות להשלכות של פעולות אלה ולמלחמתו נגד תושבי ירושלים [הערביים]."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 09/01/2017]
 

כותרת: "החזית העממית מברכת על פעולת ירושלים"
"החזית העממית לשחרור פלסטין בירכה את המוני עמנו על פעולת ירושלים (כלומר, פיגוע שבו נרצחו 4 ונפצעו מעל 15), שבאה במסגרת התגובה העממית לפשעי הכיבוש והמתנחלים משולחי הרסן נגד אנשינו ומקומותינו הקדושים בירושלים ובמולדת הכבושה.
החזית הדגישה כי פעולה זו מוכיחה מחדש ש'אינתיפאדת הצעירים הפלסטינים' [כינוי פלסטיני לגל פיגועי טרור נגד ישראלים בין סוף 2015 - 2016 -העורך] נמשכת, מתחזקת ומשתפרת מיום ליום, וכי כל הניסיונות לסכל אותה לא יצליחו.
החזית הספידה את מבצע הפעולה, האסיר המשוחרר פאדי אל-קנבר מג'בל מוכבר בירושלים, והדגישה את דבקותה בבחירת האינתיפאדה וההתנגדות כדרך לאחדות ולשחרור.
החזית דרשה מכולם, כולל המוסדות הלאומיים, לשאת באחריותם לחיזוק העמידה האיתנה של אנשינו בירושלים ולקרובי ה'שהידים' של התגובה העממית, שנסללה על ידי השהידים עודיי, ר'סאן ועלאא' אבו ג'מל עליאן (מחבלים ממזרח ירושלים שרצחו 7 ישראלים בשני פיגועים -העורך), בהאא' עליאן (מחבל שרצח 3 בירושלים -העורך) ועשרות השהידים שמתו במהלך אינתיפאדה זו. החזית אמרה כי גילויי השמחה ברצועה ובמקומות אחרים במולדת באו כתגובה עממית ספונטנית אשר הדגישה את אחדות הדם והגורל של עמנו בכל מקומות הימצאו במולדת ובפזורה."
 [מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 08/01/2017]
 
גל הטרור הפלסטיני (2015 - 2016) -  גל של פיגועי טרור ואירועי אלימות של פלסטינים נגד ישראלים, הכוללים פיגועי דקירה, ירי, זריקת בקבוקי תבערה ופיגועי דריסה. גל הפיגועים התחיל בספטמבר 2015, ונכון לסוף יולי 2016, נרצחו בידי מחבלים פלסטינים 40 בני אדם (מהם 36 ישראלים, 3 אזרחים זרים ופלסטיני אחד) ונפצעו מעל 500.
 
 
הפיגוע בבית כנסת בהר נוף -  ביום ראשון 18/11/2014 חדרו שני מחבלים, ר'סאן ועודאי אבו-ג'מל, תושבי מזרח ירושלים, למבנה של בית כנסת בשכונת הר-נוף בירושלים ותקפו מתפללים באמצעות סכינים, גרזנים ואקדחים. כתוצאה מן התקיפה נהרגו חמישה אנשים ונפצעו שבעה, שלושה מתוכם באורח אנוש. המחבלים נהרגו זמן קצר לאחר מכן בחילופי אש עם כוחות הביטחון הישראליים שהגיעו לזירת האירוע. ב-24/10/2015 מת מפצעיו הקורבן ה-6 של הפיגוע, חיים רוטמן.
 
עלאא אבו-ג'מל - מחבל פלסטיני שביצע פיגוע דריסה נגד ישראלים שעמדו בתחנת אוטובוס ברחוב מלכי ישראל בירושלים ב-13/10/2015. המחבל פגע בשלושה אנשים: ישעיהו קרישבסקי בן 60, שנרצח בפיגוע, ושניים נוספים שנפצעו. לאחר הדריסה יצא אבו-ג'מל מרכבו והחל לדקור אנשים, עד שנורה ונהרג בידי מאבטחים. המחבל היה קרוב משפחתם של שני מחבלים שרצחו 5 מתפללים והרגו שוטר בבית כנסת בשכונת הר נוף בירושלים בנובמבר 2014.
 
בהאא עליאן ובלאל גאנם - שני מחבלים פלסטינים בני 22 ו-23 אשר באוקטובר 2015 עלו על אוטובוס מס' 78 בשכונת ארמון הנציב בירושלים, חמושים באקדח ובסכין, ותקפו את נוסעיו. בפיגוע נרצחו שלושה - חביב חיים (בן 78), אלון גובברג (בן 51) וריצ'רד לייקין (בן 76), ונפצעו 3 אחרים. בהאא' עליאן נורה למוות בידי מאבטח. גאנם, איש חמאס שישב בכלא בישראל ב-2014-2013, נפצע ונעצר. בלאל גאנם מרצה 3 מאסרי עולם ו-60 שנים נוספות על מעשי הרצח.
 
כותרת: "אבו ט'ריפה: הדריסה היא תגובה טבעית למדיניות של הכיבוש"
"חבר הלשכה המדינית של החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, טלאל אבו ט'ריפה, אמר כי פעולת הדריסה [פיגוע דריסה בו נרצחו 4 ונפצעו מעל 15 -העורך] שאירעה בירושלים הכבושה היום [08/01/2017] באה במסגרת ההתנגדות הפלסטינית, שהיא אחד ממנופי המאבק הלאומי הפלסטיני. כמו כן, הוא אמר כי זו זכות חוקית המעוגנת בחוק הבינלאומי ובהחלטותיהם של הגופים הבינלאומיים.
אבו ט'ריפה הוסיף במהלך ראיון בערוץ החדשות הלווייניאל-ר'ד כי כל סוגי פעילות ההתנגדות הפלסטינית נכללים במסגרת תגובה טבעית למדיניות הפשעים והטרור שמבצע היום הכיבוש הישראלי נגד כלל בני עם הפלסטיני, מקומותיו הקדושים ואדמתו.
כמו כן, הוא ציין כי כוחות ההתנגדות אינם יכולים להניף דגל לבן בפני הכיבוש נוכח קווי המדיניות הבלתי הוגנים שלו, ובצל שתיקת הקהילה הבינלאומית.
אבו ט'ריפה הבהיר כי על הכיבוש להפיק לקחים מפעולה זו, וכי כל עוד הוא ימשיך במדיניותו ובמעשיו, ההתנגדות לא תוכל לשתוק. תגובת ההתנגדות באה מתוך הבנה כי המשוואה אינה רק חד צדדית, אלא כוללת גם צד פלסטיני פעיל.
כמו כן, הוא הדגיש כי יש להפוך את אינתיפאדת הצעירים הזו לאינתיפאדה עממית שתכלול את כלל מגזרי החברה, מה שיאפשר לה להתעמת באופן יומיומי עם הכיבוש הישראלי המתועב."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 08/01/2017]
 
כותרת: "4 מחיילי הכיבוש נהרגו ו-15 נוספים נפצעו בפעולת דריסה בירושלים הכבושה"
"מקהלת הימין הישראלי, שאותה מוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא איחרה להשמיע הצהרות מסיתות נגד הרש"פ ולהטיל עליה את האחריות לפעולת הדריסה שאירעה אתמול [08/01/2017] בירושלים הכבושה, ושבה נהרגו 4 מחיילי הכיבוש ו-15 נוספים נפצעו, ביניהם 3 באורח קשה.
בישיבה שלא מן המניין שנערכה על רקע פעולת הדריסה, הקבינט המדיני-ביטחוני [הישראלי] המצומצם החליט להרוס את בית משפחת השהיד מבצע הפעולה בשכונת ג'בל מוכבר במזרח ירושלים, לא למסור את גופתו למשפחתו, לדחות כל בקשה שהמשפחה הגישה או תגיש לאיחוד עם קרוביהם בגדה המערבית וברצועת עזה, להטיל מצור על ג'בל מוכבר ולעצור את כל מי שהפגין שמחה על הפעולה...
נהג המשאית, תושב ג'באל מוכבר, נהרג כשהיד מאש כוחות הכיבוש לאחר שהתנגש בחיילים בפארק בשכונה ההתנחלותית 'ארמון הנציב' המשקיפה על העיר העתיקה בירושלים..."
 [עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 09/01/2017]
 
מאמר באתר מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, פורסם בשעה 22:19 ב-08/01/2017, לאחר פיגוע הדריסה בו נרצחו 4 חיילים ישראליים בירושלים ביום זה. את ההצהרות של בכיר הפת"ח שצוטטו כאן יש לראות כתגובתו לפיגוע.
 
 
כותרת: "פת"ח: נתניהו מפקיד את השלום בידי קבוצה של מתנחלים שכובשים את אדמת האחר בכוח"
"מוניר אל-ג'אע'וב, ראש ועדת ההסברה של נציבות הגיוס והארגון של תנועת פת"ח, אמר כי ראש ממשלת הכיבוש נתניהו מפקיד את השלום בידי קבוצה של מתנחלים שכובשים את אדמת האחר בכוח.
תנועת פת"ח אמרה כי הישראלים יכולים לשים סוף לסכסוך הזה המתנהל מזה שנים בשל מצב הזעם שמבטאים הפלסטינים בתגובות שמובילות אותם לבירה אחת והיא ההתנגדות לכיבוש אדמתם...
אלג'אע'וב אמר כי ראש ממשלת הכיבוש סייע במכירת אשליית הביטחון לישראלים, והוא לא יודע לעשות דבר פרט למכור אשליות לחברה הישראלית.
אין זה הגיוני שהחברה הישראלית וחייה הבטוחים יהיו תלויים בריצוי קבוצת מתנחלים החיים בכוח הנשק על אדמת פלסטינית כבושה, וההחלטה היא בידיהם של הישראלים כולם, ועליהם לומר במלוא האומץ: הגיע הזמן לסיים את הכיבוש של פלסטין.
הוא סיים באומרו: 'מדינת הבריונות לא תתקיים לנצח, ואין כיבוש בלי מחיר. חרותו של העם הפלסטיני והקמת מדינתו העצמאית הן פתרון הקסם היחיד לסיום הסכסוך הקיים ולהשכנת ביטחון ושלום.'"
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 08/01/2017]
 
כותרת: "גדודי השהידים של אלאקצא [בעזה]: פעולת ירושלים מצביעה על דבקותו של העם הפלסטיני בדרך המהפכה של הגדודים"
"חטיבת השהיד נידאל אל-עאמודי של גדודי השהידים של אלאקצא (אינה קשורה לפת"ח בגדה ולעבאס -עורך), הזרוע הצבאית של תנועת פת"ח, בירכה על פעולת הדריסה ההירואית שבוצעה על ידי אסיר משוחרר [פאדי אל-קנבר] היום, יום ראשון [08/01/2017], בעיר ירושלים הכבושה, והביאה למותם של ארבעה מתנחלים (כך, חיילים) ולפציעתם של יותר מ-20 אחרים.
הגדודים אמרו כי פעולה זו באה במסגרת התגובה הטבעית לפשעים וההפרות המתמשכות שמבצע הכיבוש נגד העם הפלסטיני, וציינו כי זוהי פעולת התנגדות אמיצה, המדגישה כי אין אופציה שעולה על אופציית הרובה והמאבק המזוין.
הם הבהירו כי פעולת הגבורה הזו היא תגובה טבעית לפשעי הכיבוש, וכי היא מצביעה על דבקותו של העם הפלסטיני בדרך המהפכה של הגדודים...
הגדודים קראו להמשיך ולהחריף את קצב ההתנגדות לכיבוש, על כל צורותיה, בכל רחבי השטחים הפלסטיניים הכבושים. כמו כן, הם הדגישו כי מברכים לחלוטין על הפעולה ההרואית שביצע פלסטיני בן חורין תושב ירושלים.
הם הוסיפו: "אנו קוראים לאנשינו בגדה ובירושלים לבצע עוד [פעולות] יחידים איכותיות כאלו, ולכוון את לוע הרובה לעבר חיילי הכיבוש ועדרי מתנחליו." בנוסף, הם הדגישו כי דבר זה אינו מצריך החלטה או אישור מצד שום גורם שהוא."
[אמד, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 08/01/2017]