פרסומי PMW
חנאן עשראווי שוללת את ישראל בתור מדינה יהודית, ושוללת את ירושלים בתור בירת ישראל
Share |
חנאן עשראווי דוחה את נאומו של קרי
כי הוא לא נתן לרש"פ זכויות בישראל
k
עשראווי:
  • מסרבת להכיר בישראל כמדינה יהודית
  • מסרבת להכיר בירושלים כבירת ישראל
  • טוענת כי ל"פליטים" יש זכות בישראל


איתמר מרכוס

לדברי הבכירה באש"ף חנאן עשראווי, מזכיר המדינה האמריקני "ב ג'ון קרי לא הרחיק לכת מספיק לקראת הפלסטינים בנאומו מה-28/12/2016. בעוד שקרי טען שהגדה המערבית שייכת לפלסטינים, נאומו כלל דברים שהם "ללא ספק עקרונות ציוניים", מפני השאיר את ישראל לישראלים.

כפי שמכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח פעמים רבות, אחד המכשולים היסודיים בפני השלום הוא סירובה של הרש"פ להכיר בזכות הקיום של ישראל בשום גבולות שהם. הדברים של עשראווי משקפים עמדה זו.


עשראווי טענה כי קרי נתן לישראל "פרס גדול" מפני שהוא התייחס אליה כ"מדינה יהודית", דבר שהפלסטינים "סירבו ועודנם מסרבים" לקבל. בנוסף, עשראווי פירשה את נאומו של קרי כשולל את זכות השיבה של "הפליטים" הפלסטינים. שני העניינים האלה קשורים זה בזה. הרשות הפלסטינית יודעת שאם מספר משמעותי של פליטים ייכנס לישראל, היא תהפוך למדינה דו-לאומית, ועל כן הרש"פ מסרבת להכרה בישראל כמדינה יהודית.

חברת הועד הפועל של אש"ף חנאן עשראווי: "ששת העקרונות שהציג [מזכיר המדינה ג'ון] קרי הם ללא ספק עקרונות ציוניים שמשרתים את האינטרס הישראלי. למשל, הוא דיבר על ירושלים - בירה של שתי מדינות. הוא לא אומר שמזרח ירושלים היא כבושה, אלא שירושלים היא בירה של שתי מדינות... שנית, הוא אומר 'מדינה יהודית,' בכך הוא נותן להם פרס גדול. אנו סירבנו ועודנו מסרבים לומר שישראל מדינה יהודית... גם בסוגיית הפליטים, [קרי] שלל מהם את זכות השיבה באופן אוטומטי ואמר שצריך להגיע לפתרון צודק של פיצויים ויישוב מחדש וכדומה, כלומר אין זכות שיבה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "מצב הפוליטיקה", 3/1/2017]