פרסומי PMW
מסר לסטודנטים פלסטינים: "היזהרו ממוות טבעי, מותו רק בתוך מטח קליעים"
Share |
מסר לסטודנטים פלסטינים:
"היזהרו ממוות טבעי,
מותו רק בתוך מטח קליעים" –
כיתוב על "אנדרטה לשהידים
של אוניברסיטת אל-קודס"

האנדרטה גם מוקירה רוצח של 2 אזרחים:
"השהיד הגיבור מצית האינתיפאדה השלישית
מוהנד חלבי"
ח
כיתוב באנדרטה באוניברסיטת אל-קודס:
"היזהרו ממוות טבעי, מותו רק בתוך מטח קליעים"
  • האוניברסיטה הסכימה ליוזמת ארגון הסטודנטים להקים אנדרטה המעודדת מות שהידים ומוקירה רוצחים:
"מדוע שנתנגד לכך?"
  • אוניברסיטאות זרות רבות מעורבות בפרויקטים משותפים עם אוניברסיטת אל-קודס
תנועת פת"ח ממשיכה להוקיר כ"שהידים"
את הרוצחים בהאא' עליאן ומוהנד חלבי,
אשר ביחד רצחו 5 אזרחים
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

סטודנטים באוניברסיטת אל-קודס יזמו והציבו אנדרטה מאבן ל"שהידים הגיבורים" של האוניברסיטה. הכיתוב באנדרטה פותח באזהרה:

"היזהרו ממוות טבעי, מותו אך ורק בתוך מטח קליעים"
[וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 19/10/2016]

דבר זה תואם את מדיניות הרשות הפלסטינית המעודדת השתתפות צעירים בפיגועי טרור, גם אם הם ימותו בעקבות זאת. המוות למען אללה (שהאדה) במהלך תקיפה או רצח ישראלים מוצג על ידי הרש"פ כעדיף על פני החיים. המסר הזה מוצג גם לנוער פלסטיני. לדוגמא, ביום שהרש"פ הכריזה על תוצאות בחינות הבגרויות האחרונות, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, ופא, כתבה כי תלמידי התיכון שנהרגו בזמן שהשתתפו באירועי האלימות, ולפיכך לא סיימו את התיכון, הם עלו על "הדרך להצטיינות ולגדולה, דרכם של מי שיודעים איך להגיע אל הניצחון הגדול."

בין השמות שעל אבן ההנצחה שהוצבה באוניברסיטת אל-קודס נכלל שמו של הרוצח מוהנד חלבי, והוא מתואר שם בתור "השהיד הגיבור, מצית האינתיפאדה השלישית" – כשהכוונה לפיגוע הדקירה שביצע חלבי בתחילת אוקטובר 2015, שבו הוא רצח שני אזרחים ישראלים. הפיגוע הזה נחשב לאירוע שהתחיל את גל פיגועי הדקירה והדריסה שבא אחריו, המכונה לעתים בפי הפלסטינים "האינתיפאדה השלישית."

אבן הזיכרון הוצבה על ידי סניף ירושלים של 'חזית הפעולה הסטודנטיאלית המתקדמת,' הזרוע הסטודנטיאלית של ארגון הטרור "החזית העממית לשחרור פלסטין." לאחר היעלמותה המסתורית של האנדרטה, סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית וטן שאלה אם האוניברסיטה הסכימה להצבת "אנדרטה מסוג זה." הדיקן לענייני סטודנטים באוניברסיטה, עבד אל-רא'וף עבד אל-סנאווי, ענה:

"מדוע שנתנגד לכך?"
[וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 19/10/2016]

אל-סנאווי היה מוטרד רק מהצורך שסטודנטים יתאמו ויקבלו רשות מהנהלת האוניברסיטה לביצוע פעילות כלשהי, דבר שלא נעשה בעניין הצבת האנדרטה המעודדת מות שהידים ומוקירה את הרוצח חלבי.

הכיתוב על האנדרטה נפתח במילים:

"היזהרו ממוות טבעי, מותו אך ורק בתוך מטח קליעים
אנדרטה לשהידים של אוניברסיטת אל-קודס...
השהיד הגיבור / מהנדס האינתיפאדה השלישית
דיאא' אל-תלאחמה
השהיד הגיבור מצית האינתיפאדה השלישית
מוהנד חלבי
..." (הטקסט המלא למטה)
 
ך
אוניברסיטת אל-קודס גם הייתה אחת האוניברסיטאות הפלסטיניות שהאדירו את הרוצח בהאא' עליאן, שרצח 3 אזרחים בפיגוע באוטובוס בירושלים, באמצעות "שרשרת קוראים" שאורגנה לכבודו.

אוניברסיטאות זרות רבות משתתפות בפרויקטים של שיתוף פעולה עם אוניברסיטת אל-קודס, על פי אתר האוניברסיטה. ביניהן אוניברסיטאות במדינות הבאות: אוסטרליה, בלגיה, ברזיל, קנדה, דנמרק, צרפת, גרמניה, יוון, יפן, רומניה, סלובניה, ספרד, שוודיה, טורקיה, וארה"ב.

המילים: "היזהרו ממוות טבעי, מותו אך ורק בתוך מטח קליעים" לקוחות משיר שנכתב על ידי ע'סאן כנפאני, בכיר בארגון החזית העממית לשחרור פלסטין שנהרג על ידי ישראל בשנת 1972.

תנועת פת"ח של מחמוד עבאס גם ממשיכה להאדיר מחבלים שרצחו ישראלים. החודש תנועת פת"ח הוקירה שני מחבלים רוצחים שהיו חלק מגל הטרור הפלסטיני שהחל בספטמבר 2015, שבו נרצחו עשרות ישראלים ונפצעו מאות בפיגועי דקירה, ירי, ודריסה.

בעמוד הפייסבוק שלה הזכירה פת"ח את "מותם כשהידים" ופרסמה תמונות ודברי שבח למחבלים בהאא' עליאן, אשר יחד עם שותף ירה ודקר למוות 3 ישראלים באוטובוס בירושלים ב- 13/10/2015, ולמוהנד חלבי, שבפיגוע דקירה רצח 2 אזרחים ישראלים בעיר העתיקה של ירושלים ב-03/10/2015.

[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 03/10/2016]

הרש"פ ופת"ח הוקירו והאדירו כגיבורים את הרוצחים מוהנד חלבי ובהאא' עליאן פעמים רבות, כפי שדיווח על ידי מכון מבט לתקשורת פלסטינית.

להלן קישורים לדיווחים של "מבט לתקשורת פלסטינית" על התבטאויות ופעילויות של הרש"פ ופת"ח, שתיהם בהנהגת מחמוד עבאס, בהוקרה למחבלים מוהנד חלבי ובהאא' עליאן:

דברי האדרה והוקרה לבהאא' עליאן, רוצח של 3 אזרחים:

רצח אזרחים באוטובוס היה "פעילות הקרבה עצמית"

משרד התרבות ומשרד החינוך של הרש"פ מארגנים פעילות לכבוד רוצח של 3

הרש"פ ופת"ח ממשיכות להאדיר רוצח של 3 באוטובוס בירושלים

מחנות קיץ לימדו ילדים פלסטינים כי מחבלים דוקרים הם גיבורים

דברי האדרה והוקרה למוהנד חלבי, רוצח שני אזרחים:

פת"ח הביאה אדמה מאל-אקצא לקברו של הרוצח חלבי

רחוב ברש"פ קרוי על שם רוצח שדקר למוות 2 אזרחים ישראליים

בכיר פת"ח: רצח ישראלים זה "זכות" פלסטינית

רוח חג המולד של פת"ח מסומלת על ידי רוצח של שניים

להלן המאמר על האנדרטה באוניברסיטת אל-קודס שמאדירה את הרוצח מוהנד חלבי, ופוסטים בפייסבוק המוקירים אותו ואת הרוצח עליאן:

"'חזית הפעולה הסטודנטיאלית' באוניברסיטת אל-קודס (כלומר, תא הסטודנטים של ארגון 'החזית העממית לשחרור פלסטין') חנכה לפני שבועיים אנדרטה לשהידים של האוניברסיטה בקמפוס באבו-דיס ביום השנה הראשון למות השהידים של מוהנד חלבי (מחבל שרצח 2 אזרחים - העורך). אתמול [18/10/2016] הופתעו הסטודנטים מהיעלמות האנדרטה, שניצבה ליד הפקולטה להנדסה.
האנדרטה נשאה את שמות השהידים של האוניברסיטה שמתו לאחרונה, ובראשם השהידה הינד שרַאתְחה (פעילה שנהרגה במהלך עימותי צעירים עם חיילי צה"ל עקב שאיפת גז מדמיע - העורך) שמתה כשהידה במהלך עימותים סמוך לאוניברסיטה; השהיד דיאא' תלאחמה (מחבל שהתפוצץ בעת שזרק רימון - העורך) שמת כשהיד בשנה שעברה [2015] והשהיד מוהנד חלבי (מחבל שרצח 2 אזרחים - העורך)...
[דיקן הסטודנטים באוניברסיטת אל-קודס, עבד אל-רא'וף עבד] אל-סנאווי אמר ל[סוכנות] וטן כי הנהלת האוניברסיטה לא ידעה שאבן הציון הזו הוצבה, ונודע לה עליה אחרי שהיא הוסרה. הוא ציין כי הקשר בין האוניברסיטה והמסגרות הסטודנטיאליות צריך להיות מבוסס על תיאום, והמסגרות צריכות להגיש בקשה על כל פעילות או אירוע למשרד הדיקן לענייני סטודנטים בכדי לעדכנו.
אל-סנאווי הדגיש כי 'האוניברסיטה אינה מתנגדת להצבתה, אך היא ידעה על קיומה של אבן ציון קטנה, ולא אנדרטה כמו שנאמר, לאחר הסרתה, בלי שנדע מה הסיבה. ייתכן שמדובר בסיבות חיצוניות, או אובדן, או שאחד הסטודנטים הציב אותה במקום אחר.'
הוא הוסיף: 'אנחנו בהנהלה איננו סבורים שהייתה פעולה מכוונת נגד אבן הציון הזו, וביצענו הליכי חקירה בנוגע למה שאירע, ועד עכשיו אין לנו מידע ספציפי. מה שאני יכול לומר הוא כי לנו כאוניברסיטה וכגוף סטודנטיאלי אין כל כוונה לפגוע באבן הציון הזו.'...
בתגובה לשאלה אם לאוניברסיטה הייתה התנגדות לאנדרטה מסוג זה, אמר אל-סנאווי: 'מדוע שנתנגד לכך?' והוסיף: 'לפי המסגרת הכללית של פעילות האוניברסיטאות, על תאי הסטודנטים להגיש בקשה על פי נהלים מוגדרים למשרד הדיקן לענייני סטודנטים, על כוונתם לארגן כל פעילות או אירוע מחוץ לתכנית הלימודים. אחרת כל סטודנט יציב אנדרטה כלשהי לישות כלשהי, ודבר זה אינו תקין...'"
 
הידיעה כללה תמונה של האנדרטה שעליה כתוב:

"היזהרו ממוות טבעי, מותו אך ורק בתוך מטח קליעים
– אנדרטה לשהידים של אוניברסיטת אל-קודס
השהידה הגיבורה, החברה
הינד שראתחה
השהיד הגיבור / מהנדס האינתיפאדה השלישית
דיאא' אל-תלאחמה
השהיד הגיבור, מצית האינתיפאדה השלישית
מוהנד חלבי
השהיד הגיבור
חסן אלבו
השהיד הגיבור
איאד סג'דיה"
[וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 19/10/2016, הדגשות העורך]

טקסט בפוסט בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח:

"ביום הזה, 3 באוקטובר בנה שעברה [2015], ביצע השהיד מוהנד חלבי פעולת דקירה וירי בירושלים הכבושה שבה נהרגו מתנחל ומתנחלת ואחרים נפצעו, וּ[בעקבות זאת ]#זעם_ירושלים החל להתפרץ להתלקח בכל השטחים הכבושים"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 03/10/2016]
 
טקסט בפוסט בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח:

"היום [13/10/2016] חל יום השנה הראשון למות השהידים של בהאא' עליאן (כלומר, מחבל, רצח 3) מהבירה הכבושה (כלומר, ירושלים).
בהאא' ביצע פעולת הקרבה עצמית באוטובוס מתנחלים בעיר הבירה הכבושה, שהביאה למות השהידים שלו ולמות שלושה מתנחלים."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 13/10/2016]

מוהנד חלבי – פלסטיני בן 19 שרצח בפיגוע דקירה בעיר העתיקה של ירושלים את אהרון בנט ואת הרב נחמיה לביא, ופצע את אשתו של בנט ואת בתם בת השנתיים. בעקבות התקיפה הוא נורה למוות בידי כוחות הביטחון. יום לפני הפיגוע המחבל פרסם בעמוד הפייסבוק שלו פוסט, שבו כינה את גל הפיגועים האחרון בתור "אינתיפאדה שלישית"; טען שהפיגועים מתבצעים בתגובה למעשי ישראל במסגד אל-אקצא, ואמר כי העם הפלסטיני "לא יסכים להשפלה."

הינד שראתחה – פעילה פלסטינית בת 23 בחזית הפעולה הסטודנטיאלית של ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין." היא נהרגה ב-02/12/2003 משאיפת גז מדמיע במהלך עימותי צעירים עם חיילי צה"ל ליד אוניברסיטת אל-קודס.

דיאא' תלאחמה – מחבל בן 23 חבר הארגון "הג'יהאד האסלאמי בפלסטין" שפוצץ את עצמו בזמן שניסה לזרוק רימון על רכב צבאי ב-22/09/2015. גופתו נמצאה על ידי כוחות ישראליים בסריקות שנערכו לאחר הפיצוץ.

חסן אלבו – פלסטיני בן 23 שנהרג בעימותים בין פלסטינים וחיילי צה"ל בחלחול ליד חברון ב-11/13/2015. מקורות פלסטיניות אומרים כי הוא נהרג מירי ישראלי.

איאד סג'דיה - נהרג במהלך עימותים עם כוחות הביטחון במחנה הפליטים קלנדיה ב-01/03/2016.

הפיגוע בקו 78 בירושלים - ב-13/10/2015 שני מחבלים פלסטינים, בהאא' עליאן ובלאל גאנם (בני 22 ו-23), עלו על אוטובוס מס' 78 בשכונת ארמון הנציב בירושלים, ותקפו את הנוסעים באקדח ובסכין. בהתקפה נרצחו האזרחים חביב חיים (בן 78), אלון גובברג (בן 51), וריצ'רד לייקין (בן 76), ונפצעו שלושה. המחבל עליאן נורה למוות בידי מאבטח שהגיע למקום. המחבל השני גאנם, איש חמאס שישב בכלא הישראלי ב-2014-2013, נפצע ונעצר. גאנם מרצה 3 מאסרי עולם ו-60 שנים בנוסף על מעשי הרצח האלה.