פרסומי PMW
טלוויזיית הרש"פ לגברים: לפני שאתם מכים את נשותיכם - "קראו שוב היטב את הפסוק בקוראן"
Share |
   
טלוויזיית הרש"פ לגברים: לפני שאתם מכים את נשותיכם - "קראו שוב היטב את הפסוק בקוראן"
 
טלוויזיית הרש"פ מנחה את הצופים  
"שמשתמשים במכות ובאלימות כדי לפתור בעיות בנישואין" - 
"יש כללים הלכתיים למכות שצריך להישמע להם"
ץ
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-6/04/2017

מה שיכול היה להיחשב במקומות אחרים בעולם כבדיחה חסרת טעם של אחד באפריל, הועבר כשיעור רציני בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ ב-1 באפריל 2017. כתבת של טלוויזיית הרש"פ הנחתה את אלו מבין צופי הטלוויזיה הפלסטינית אשר "משתמשים במכות ובאלימות לפתור בעיות בנישואין" - "קראו היטב שוב" את פסוק הקוראן המתיר הכאת נשים; וגם הוסיפה: "אם אין ברירה, יש כללים הלכתיים למכות שצריך להישמע להם."

 
   
   

 
כתבת הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "לאלה שמשתמשים במכות ואלימות כדי לפתור בעיות בנישואין: קראו שוב היטב את הפסוק בקוראן [סורה 4:34]. קיימים פתרונות לפני המכות. ואם אין ברירה, יש כללים הלכתיים למכות שצריך להישמע להם. רבותי, מטרתן של המכות היא תוכחה בדרך שאינה גורמת נזק. אתם יכולים אפילו לשאול מישהו על הנושא זה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "שיחת הארץ," 01/04/2017]
 
למרות שכתבת הטלוויזיה הזכירה לצופים כי יש "פתרונות לפני המכות," היא לא דחתה באופן חד משמעי אלימות נגד נשים. עצם העובדה שניתנת לגיטימציה אור ירוק לאלימות במשפחה נגד נשים, ושזו לא הייתה הלצה של האחד באפריל - איננה מפתיעה כלל ומתיישבת עם הנחיות דומות שהופצו בטלוויזייה הפלסטינית הרשמית מפי בעלי סמכות דתית שמכון מבט לתקשורת פלסטינית חשף בעבר.

איש דת הסביר בטלוויזיית הרש"פ כיצד על הגבר להכות את אשתו כשיש ביניהם סכסוך, לאחר שצעדים קודמים של "אזהרה" ושל "התרחקות" לא הועילו:

 
 
"לא מכות מסוג שבו מגיעה משטרה, והוא שובר את ידה, ונוזל דם, ו[המכה] מכערת את הפנים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 08/02/2016]
 
לחץ לצפייה בדוגמאות נוספות מטלוויזיית הרש"פ בנושא לזכויות נשים ועמדות נשים בחברה הפלסטינית, שתועדו על ידי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית."