פרסומי PMW
בכיר פת"ח: פת"ח וחמאס מסכימות כי אין לישראל זכות קיום
Share |
                         
בכיר פת"ח:
פת"ח וחמאס מסכימות כי אין לישראל זכות קיום
 
בכיר פת"ח:
"פת"ח עד היום אינה מכירה בישראל"
 k
בכיר חמאס:
"עקרונותינו אומרים שארצנו היא כל פלסטין, 
ובכלל זאת האדמה שנמצאת תחת כיבוש"
 u
הדיבור על הקמת מדינה בגדה המערבית ובעזה הוא "צעד טקטי"
 
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-21/04/2017
 
תנועת פת"ח שמציגה את עצמה בזירה הבינלאומית בתור הפלג הפלסטיני המתון, אינה מכירה כלל במדינת ישראל, ואף לא מסתירה את העמדה העקרונית הזו. חבר הוועד המרכזי של פת"ח ונציב הכלכלה של פת"ח, מוחמד אשתייה, הדגיש בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ כי פת"ח מסרבת להכיר בישראל:    
 

 
"תנועת פת"ח אף פעם לא דרשה מחמאס להכיר בישראל. תנועת פת"ח עד היום אינה מכירה בישראל. בכל הוועידות של פת"ח, לא הועלה הנושא של הכרה בישראל."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "נושא היום," 26/03/2017]
 
אם כך, על אף שתנועת פת"ח וחמאס הן יריבים פוליטיים בזירה הפלסטינית, יש ביניהן הסכמה ביחס ישראל: אין לה זכות קיום.
 
בשיחה על האֲמָנָה החדשה של חמאס שנמצאת בשלבי הכנה, חבר הלשכה המדינית של חמאס,מחמוד א-זהאר, אמר בערוץ טלוויזיה לבנוני כי הסעיף באמנה המדבר על הקמת מדינה פלסטינית בגדה המערבית וברצועת עזה הוא "צעד טקטי," וכי חמאס ממשיכה לסבור שכל ישראל היא "פלסטין":
 
"חבר הלשכה המדינית בתנועת חמאס, מחמוד אל-זהאר, הדגיש... בראיון לערוץ הלבנוני 'אל-מיאדין' המקורב לחזבאללה... כי המסמך החדש שתנועת חמאס תפרסם אינו מהווה פנים חדשות, אלא הוא מבהיר את המציאות ואת קווי היסוד של התנועה.
הוא אמר: 'עקרונותינו אומרים כי ארצנו היא כל פלסטין, ובכלל זאת האדמה שנמצאת תחת כיבוש (כלומר, ישראל).' כמו כן הוא ציין כי הדיבור במסמך על הקמת מדינה בגדה ובעזה 'הוא צעד טקטי שאינו פוגע בזכותם של הפלסטינים על כל אדמת פלסטין.'
אל-זהאר המשיך: 'איננו העתק של פת"ח. איננו העתק של פרויקט כושל.' הוא ציין כי רק היהודים שכבשו את פלסטין הם אויבי התנועה, ולא כל היהודים."
[אמד, אתר חדשות פלסטיני עצמאי, 28/03/2017]
 
מכון מבט לתקשורת פלסטינית דיווח כי יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הדגיש בעבר כי פת"ח וחמאס מסכימות ביניהן בכל העניינים הקריטיים בסכסוך:
 
מחמוד עבאס: "אין חילוקי דעות בינינו [לבין חמאס]. על האמונה? אין! על המדיניות? אין! על ההתנגדות? אין!"
 
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 31/12/2009]
 
יועצו של מחמוד עבאס לענייני דת הדגיש בעבר כי בנוסף לכך שפת"ח דוחה את זכות הקיום של ישראל, היא מסכימה עם חמאס כי האסלאם מטיל "איסור" לקבל את קיומה של ישראל בכל גבולות שהם, "ולו על מילימטר" של האדמה:
 
מחמוד אל-הבאש, יועצו של עבאס והשופט השרעי העליון: "לפי השריעה האסלאמית, אדמת פלסטין כולה הינה אדמת ווקף (כלומר, נכס בלתי ניתן להעברה או לשינוי, המוקדש לציבור המוסלמי), והיא אדמה מבורכת שמוטל איסור הלכתי למכור, להעביר בעלות או להקל את ההשתלטות ולו על מילימטר ממנה."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 22/10/2014]
 
יועצו של עבאס השתמש כמעט באותן מילים המופיעות באמנת חמאס הנוכחית, סעיף 11:
 
"תנועת ההתנגדות האסלאמית (חמאס) מאמינה כי אדמת פלסטין היא אדמת וקף אסלאמי [עבור] דורות של מוסלמים עד יום הדין. אסור להזניח אותה או חלק ממנה; או לוותר עליה או על חלק ממנה."
 
בכיר דת נוסף, ראש אקדמיית אל-אקצא למורשת ולעתיקות של מוסד ה'וקף', נאג'ח בכיראת, חזר על העיקרון הזה בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ בשנה שעברה, כשאמר:
 
"כל גרגר עפר בפלסטין הוא שלנו... עכו, חיפה ויפו. כל גרגר עפר בפלסטין הוא חלק מפלסטין המבורכת והמקודשת, שהיא ווקף (כלומר, נכס בלתי ניתן להעברה ולשינוי, המוקדש לאסלאם). לפיכך אסור לוותר אף על גרגר עפר."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "פלסטין בקוראן," 11/06/2016]
 
לחץ כאן לראות עוד קווי דמיון בין האידיאולוגיות של פת"ח ושל חמאס ביחס לזכות הקיום של ישראל.