פרסומי PMW
דיווח של "מבט לתקשורת פלסטינית" הוביל להסרת אנדרטה למחבל בג'נין – אחר כך הוחזרה האנדרטה
Share |
דיווח מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הוביל להסרת
אנדרטה למחבל בג'נין
– אך האנדרטה הוחזרה אחר כך
  • בעקבות מחאות ולחץ מצד ישראל, ראש עיריית ג'נין החליט להסיר אנדרטה לכבוד המחבל ח'אלד נזאל שתכנן פיגוע בו נרצחו 22 ילדים ו-4 מבוגרים
  • בעקבות לחץ מצד פלסטינים, ראש עיריית ג'נין חזר בו והקים את האנדרטה מחדש
  • פלסטינים טוענים: "נתניהו איים לפלוש לג'נין;"
    הישראלים "יהרסו בעצמם באופן מידי את הכיכר בשלמותה בדחפוריהם" אם לא תוסר האנדרטה
  • ראש עיריית ג'נין: "הכיכר עדיין נושאת את שם השהיד ח'אלד נזאל, והיא תמשיך לשאת את שמו, מפני שמועצת העירייה החליטה על שם זה"
נאן ז'אק זילברדיק

ב-19/06/2017 מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" חשף כי הרש"פ קראה כיכר בג'נין על שמו של רב המחבלים ח'אלד נזאל, מי שתכנן את הטבח במעלות שבו נרצחו 22 ילדים ו-4 מבוגרים ב-1974. בכיכר גם הוצבה אנדרטה עם כתובת הנצחה לזכרו של המחבל.


לאחר הדיווח של "מבט לתקשורת פלסטינית" על חנוכת הכיכר והאנדרטה המאדירה את הטרור, ראש הממשלה נתניהו פרסם ציוץ זועם בטוויטר על כך, וראש עיריית מעלות שלמה בוחבוט כתב מכתב ליו"ר הרש"פ עבאס וקרא לו להסיר את האנדרטה.

ראש עיריית ג'נין, ד"ר מוחמד אבו ע'אלי, טען כי ישראל איימה "להרוס את הכיכר בשלמותה" אם לא תוסר האנדרטה. מאמר דעה בעיתון הרשמי של הרש"פ הרחיק לכת בטענה כי נתניהו "איים לפלוש לג'נין":

"אחת הדוגמאות החדשות לרדיפת השהידים החיים (כלומר, הנצחיים – העורך), כחלק מהמדיניות הישראלית, היא האיום של ממשלת נתניהו לפלוש לעיר ג'נין, אם העירייה והמחוז [ג'נין] יסרבו לפרק את אנדרטת השהיד ח'אלד נזאל."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 25/06/2017]

"הוא [ראש עיריית ג'נין] אמר כי מה שאירע נעשה לאחר שהעניין הגיע ל-'דרגים המדיניים הגבוהים ביותר' במשרדים של [בנימין] נתניהו ו[דונלד] טראמפ, עד כדי כך ש'החוצפה הישראלית' הגיעה לרמה של 'העברת מסר ברור לרש"פ שעליה להוריד את האבן שעליה כתוב שם השהיד', או שכוחות הכיבוש 'יהרסו בעצמם ובאופן מידי את הכיכר בשלמותה בדחפוריהם.' על סמך זאת התקבלה ההחלטה להסיר [את האנדרטה] בתיאום עם האחים של השהיד בגרמניה ובקבאטייה."
[אל-איאם, 24/06/2017]

ראש עיריית ג'נין השתמש בטענות האלה כדי להצדיק בפני הפלסטינים את ההחלטה להסיר את האנדרטה. מאידך, הוא אמר כי השם של הכיכר יישאר ללא שינוי:

"הכיכר עדיין נושאת את שמו של השהיד ח'אלד נזאל, והיא תמשיך לשאת את שמו, מפני שמועצת העירייה החליטה על שם זה."
[אל-איאם, 24/06/2017]
 
כתבה באתר החדשות הפלסטיני העצמאי 'פלסט' הראתה את תמונת כיכר השהיד ח'אלד נזאל אחרי הסרת האנדרטה:

[פלסט, אתר חדשות פלסטיני עצמאי, 23/06/2017]

אבל בעקבות לחץ מצד תנועת פת"ח ואחרים, ראש עיריית ג'נין הסכים אחר כך להחזיר את האנדרטה:


הטקסט בפוסט: "#תמונות - לאחר לחץ עממי ומצד הפלגים, עיריית ג'נין החזירה את אנדרטת השהיד ח'אלד נזאל למקומה במרכז העיר ג'נין. העירייה הסירה קודם את האנדרטה בעקבות בקשה מצד הכיבוש הישראלי."
[עמוד הפייסבוק של 'קודס', אתר חדשות פלסטיני עצמאי, 24/06/2017]
 
עומר חלמי אל-ר'ול, בעל טור קבוע בעיתון הרש"פ, הגן על הנוהג של הרש"פ לקרוא לכיכרות על שמות של מחבלים רוצחים, משום שדבר זה מהווה חלק מ-"הנרטיב הלאומי" הפלסטיני:

"השהידים הפלסטינים מכל הגוונים הפוליטיים הם סמלים מהוללים בדפי [ההיסטוריה] של מאבקנו הלאומי, והם אצילים יותר, מכובדים ביותר ודגולים יותר מכולנו...
בעיצומו של הסכסוך בין הנרטיב הלאומי [הפלסטיני] לנרטיב הציוני המזויף והעומד בסתירה להיסטוריה ולגיאוגרפיה, ההנהגה הציונית הקיצונית של ישראל מנסה 'למסמס' את הנרטיב הלאומי באמצעות רדיפת סמליו... ממשלת הימין הקיצונית יכולה לפלוש לג'נין ולכל הערים הפלסטיניות, אך אסור לה לפלוש לנרטיב הלאומי, ואסור לה לפגוע במעמדו של שהיד כלשהו מבין השהידים של העם הערבי הפלסטיני. אסור לישראל או לארה"ב לסחוט כל פלסטיני כדי שיתכחש למי שכתבו [בהיסטוריה] את דפי התהילה של העם ושל הסוגיה [הפלסטינית]."
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 25/06/2017]
 
הוא גם מתח ביקורת על ראש עיריית ג'נין על כך ש-"ויתר" לישראל:

"אנדרטת השהיד נזאל אשר שוקמה על ידי חברי סניף ג'נין בתנועת פת"ח, משקפת את הרצון הלאומי המודע והאחראי, שמבין את הפגם המבני בהשקפה של מי שכמעט והזיקו לנרטיב הפלסטיני (כלומר, אלה שהסירו את האנדרטה באופן זמני עקב לחץ מצד ישראל). [אותם אנשים] לא תפסו את ההשלכות המסוכנות של הצעד העלוב שלהם, כשהם נענו לרצון של ישראל ושל מי שנוהגים כישראלים, מפני שהם קצרי-רואי, ולא ראו מעבר לאפים שלהם. כל הכבוד ללוחמים מתנועת פת"ח ומפלגי העשייה הלאומית, אשר התגייסו להגנה על אנדרטת השהיד הגיבור ח'אלד נזאל..."
 
סניף ג'נין הארגוני של תנועת פת"ח חזר על הטענה כי "האנדרטה הוסרה לאחר איומים ישראליים להרוס את הכיכר," ופת"ח הוסיפה:
 
"לאחר חנוכת כיכר השהיד המפקד ח'אלד נזאל, שמת מות שהידים לפני 31 שנה, הרדיפה הישראלית את השהיד נמשכת באמצעות הסתה להסיר את האנדרטה שהוצבה לזכרו בעיר ג'נין. אנו בסניף השהיד יאסר ערפאת בתנועת פת"ח בעיר ג'נין מדגישים את התנגדותנו המוחלטת לאיומים הישראליים להרוס את הכיכר, והשהידים שלנו ימשיכו להיות קו אדום, שאף אחד אינו יכול לחצותו, יהא אשר יהא המחיר."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 24/06/2017]
 

להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים על כיכר המחבל בג'נין:

מתוך מאמר דעה מאת עומר חלמי אל-ר'ול, בעל טור קבוע בעיתון הרש"פ

כותרת: "אנדרטת השהיד נזאל נשארת"
" השהידים הפלסטינים מכל הגוונים הפוליטיים הפלסטיניים הם סמלים מהוללים בדפי [ההיסטוריה] של מאבקנו הלאומי, והם אצילים יותר, מכובדים ביותר ודגולים יותר מכולנו...
בעיצומו של הסכסוך בין הנרטיב הלאומי [הפלסטיני] לנרטיב הציוני המזויף והעומד בסתירה להיסטוריה ולגיאוגרפיה, הנהגתה הציונית הקיצונית של ישראל מנסה 'למסמס' את הנרטיב הלאומי באמצעות רדיפת סמליו...
אחת הדוגמאות החדשות לרדיפת השהידים החיים (כלומר, הנצחיים) במסגרת המדיניות הישראלית היא האיום של ממשלת [רה"מ הישראלי בנימין] נתניהו לפלוש לעיר ג'נין אם עיריית [ג'נין] ומחוז [ג'נין] יסרבו להסיר את אנדרטת השהיד ח'אלד נזאל (כלומר, מחבל, אחראי לרציחתם של 31), חבר הוועד המרכזי של החזית הדמוקרטית [לשחרור פלסטין], שנהרג על ידי המוסד ביוני 1986 באתונה. נראה כי יש מי שכמעט נכנע לסחיטה הישראלית, באמתלה של שיקולי רווח-הפסד.
כן, ממשלת הימין הקיצונית יכולה לפלוש לג'נין ולכל הערים הפלסטיניות, אך אסור לה לפלוש לתוך הנרטיב הלאומי, ואסור לה לפגוע במעמדו של שהיד כלשהו מבין השהידים של העם הערבי הפלסטיני. אסור לישראל או לארה"ב לסחוט כל פלסטיני כדי שיתכחש למי שכתבו [בהיסטוריה] את דפי התהילה של העם ושל הסוגיה [הפלסטינית].
אנדרטת השהיד נזאל, אשר שוקמה על ידי חברי סניף ג'נין בתנועת פת"ח, משקפת את הרצון הלאומי המודע והאחראי, שמבין את הפגם המבני בהשקפתם של מי שכמעט והזיקו לנרטיב הפלסטיני (כלומר, אלה שהסירו את האנדרטה באופן זמני עקב לחץ מצד ישראל). [אותם אנשים] לא תפסו את ההשלכות המסוכנות של הצעד העלוב שלהם, כשהם נענו לרצון של ישראל ושל מי שנוהגים כישראלים, מפני שהם קצרי-רואי, ולא ראו מעבר לאפים שלהם. כל הכבוד ללוחמים מתנועת פת"ח ומפלגי העשייה הלאומית, אשר התגייסו להגנה על אנדרטת השהיד הגיבור ח'אלד נזאל...
השהיד נזאל היה דמות לאומית בעלת שיעור קומה ומובילה בתחום ההגנה על העם. בשל חשיבות תפקידו במאבק, המוסד התנקש בחייו באתונה. זוהי חובתם של כל בני פלסטין בפנים (כלומר, אזורי הרש"פ), בפנים של הפנים (כלומר, מונח פלסטיני לישראל), ובפזורה להבליט את תפקידו ומעמדו, כראוי לשהידים המנהיגים, ולא לוותר על האנדרטה, שהוקמה כדי לפאר את חיי המאבק שלו - יהיו אשר יהיו איומי ישראל. [ישראל] לא תעצור בהסרת האנדרטה של השהיד ח'אלד, אלא תמשיך לסחוט אותנו בעניין זהותנו, שמותינו, תאריכי לידתנו ופרנסת אסירינו וקרוביהם. בכל פעם שניסוג צעד אחד אחורה מלפניה בשם הטיעון השטחי של גמישות ועיגול פינות, היא תרדוף אותנו עד שנהפוך עבדים לרצון ולהיגיון של הנרטיב הקולוניאליסטי שלה. לכן, יהיו אשר יהיו האיומים, אסור להתכחש לאף שהיד מבין השהידים של העם [הפלסטיני] ולאף אסיר מבין אסיריו."
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 25/06/2017]
 
כותרת: "פת"ח בנתה מחדש את אנדרטת וכיכר השהיד נזאל בג'נין"
"סניף ג'נין הארגוני של תנועת פת"ח הדגיש כי סוכם עם ראש עיריית ג'נין, ד"ר מוחמד אבו ע'אלי, להשיב את האנדרטה והכיכר לקדמותם.
פת"ח אמרה בהודעה שהגיעה ל-[סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית] 'מען' עותק ממנה כי האנדרטה הוסרה לאחר איומים ישראליים להרוס את הכיכר, והמטרה [של ראש העיר] הייתה לשמור על התשתיות של ג'נין, שראש העירייה התחיל לשרטט תכניות לפיתוחן על מנת להפוך את ג'נין לעיר מובילה, [אך כעת] הוא הורה להחזיר את האנדרטה למקומה.
פת"ח הוסיפה בהודעה: 'לאחר חנוכת כיכר השהיד המפקד ח'אלד נזאל (כלומר, מחבל, האחראי לרציחתם של 31 - העורך), שמת מות שהידים לפני 31 שנה, הרדיפה הישראלית את השהיד נמשכת באמצעות הסתה להסיר את האנדרטה שהוצבה לזכרו בעיר ג'נין. אנו בסניף השהיד יאסר ערפאת בתנועת פת"ח בעיר ג'נין מדגישים את התנגדותנו המוחלטת לאיומים הישראליים להרוס את הכיכר, והשהידים שלנו ימשיכו להיות קו אדום, שאף אחד אינו יכול לחצותו, יהא אשר יהא המחיר.'
תנועת פת"ח הביעה הערכה לעמדתה הנאמנה של העירייה שמוכיחה את עומק הקשר עם השהידים."
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 24/06/2017]

כותרת: "עיריית ג'נין החזירה את אנדרטת השהיד ח'אלד נזאל"
"עיריית ג'נין החזירה ביום שבת [24/06/2017] בשעות הבוקר את אנדרטת השהיד ח'אלד נזאל (כלומר, מחבל, האחראי לרציחתם של 31 - העורך) לרחוב חיפה במרכז העיר, וזאת לאחר הריסתה לפני יומיים.
רימא נזאל, אשתו של השהיד [נזאל], אמרה שעיריית ג'נין חזרה בה מהסרת אנדרטת השהיד ח'אלד והשיבה אותה למקומה. זאת לאחר מפגש עם משפחת נזאל בעיירה קבאטיה, בנוכחות בכיר החזית הדמוקרטית.
היא [רימא נזאל] הדגישה כי לפעילות הציבורית והחברתית היה חלק גדול בלחץ על עיריית ג'נין לחזור בה מהסרת האנדרטה, 'משום שכבוד השהידים ומורשת מאבקם היא קו אדום שאסור לאף אחד לחצות אותו.'"
[קודס, אתר חדשות פלסטיני עצמאי, 24/06/2017]
 
ח'אלד נזאל - מזכיר הועד המרכזי של החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, ומפקד הזרוע הצבאית שלה. היה האחראי לפיגוע במעלות שבו מחבלים חטפו תלמידי בית ספר ורצחו 22 ילדים ו-4 מבוגרים (15/05/1974), לפיגוע מיקוח שהסתיים ברציחתם של 4 בני ערובה בבניין דירות בבית שאן (11/11/1974), ולפיגוע ירי וזריקת רימונים במרכז ירושלים שבו נרצח אדם אחד ו-47 נוספים נפצעו (02/04/1984).