פרסומי PMW
תנועתו של עבאס מתחייבת להקים מחדש אנדרטה לזכר מחבל לאחר שישראל פירקה אותה
Share |
       
תנועתו של עבאס מתחייבת להקים מחדש אנדרטה  
לזכר מחבל לאחר שישראל פירקה אותה: 
"חובתנו לבנות אותה מחדש"
 
אנדרטת הזדהות הוצבה ברמאללה:
"אנדרטה זו לזכר השהיד ח'אלד נזאל  
- הוקמה כקריאת תיגר נגד שלטונות הכיבוש 
#העם הפלסטיני"
 
שלט חדש מאולתר מטעם "החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" - 
"כיכר השהיד החבר ח'אלד נזאל"
 
החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין בעקבות הסרת האנדרטה על ידי ישראל:
"פשע" שנועד "לפגוע בערך העליון של השהיד"

 
 

נאן ז'אק זילברדיק

דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-02/07/2017
 
בחודש שעבר מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" חשף כי כיכר ואנדרטה של הרש"פ שנחנכה בג'נין נקראת על שם המחבל ח'אלד נזאל, מי שהיה אחראי לפיגועי טרור שבהם נרצחו 31 ישראלים, ביניהם 22 ילדים. הדבר הוביל למחאות ציבוריות מצד ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ומצד גורמים אחרים. בעקבות זאת ראש עיריית ג'נין הסיר את האנדרטה לתקופה קצרה. אך יומיים אחר כך, הוא שינה את דעתו והחזיר את האנדרטה לכיכר. ב-30/06/2017 כוח צה"ל נכנס לג'נין ופירק את האנדרטה המאדירה את הטרור.
 
בתגובה, תנועת פת"ח של עבאס נשבעה לבנות מחדש את האנדרטה:
 
"לא משנה כמה פעמים יסיר הכיבוש את האנדרטה לזכר השהיד, חובתנו לבנות אותה מחדש."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 30/06/2017]
 
פת"ח גם הודיעה כי כאות הזדהות עם ג'נין, הציבו "צעירים" אנדרטה ברמאללה לכבוד המחבל ח'אלד נזאל (ראה תמונה לעיל). תנועת פת"ח הדגישה כי המחבל נזאל "נשאר בלבנו, בזיכרוננו, בכיכרותינו וברחובותינו:"
 
טקסט על האנדרטה בתמונה: "אנדרטה זו לזכר השהיד ח'אלד נזאל - הוקמה כקריאת תיגר על שלטונות הכיבוש
#העם הפלסטיני."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 30/06/2017]
 
טקסט בפוסט של פת"ח: "יוזמה של צעירים ברמאללה. ח'אלד נזאל נשאר בלבנו, בזכרוננו, בכיכרותינו וברחובותינו; האנדרטה תשוב לג'נין כדי להוות עדות לתקופה, להיסטוריה ולסוג מיוחד במינו של לוחמים."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 30/06/2017]
 
 בכיכר בג'נין, במקום האנדרטה שהוסרה מוצב שלט מאולתר עם לוגו "החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין" המכריז על "כיכר השהיד ח'אלד נזאל." תנועת פת"ח פרסמה תמונה של השלט, בצירוף הטקסט:

כיתוב השלט: "כיכר השהיד החבר ח'אלד נזאל,
חבר הועד המרכזי של החזית הדמוקרטית לשחור פלסטין."

טקסט בפוסט: "השהידים נשארים - צעירים הציבו תמונה של השהיד ח'אלד נזאל במקום האנדרטה שהרסו כוחות הכיבוש בעיר ג'נין, היום בשעות הבוקר המוקדמות."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 30/06/2017]
 
החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין שהשתתפה בחנוכת האנדרטה המקורית, הודיעה שהסרת האנדרטה על ידי ישראל הינה "פשע" שנועד "לפגוע בערך העליון של השהיד." החז"ד גם הודיעה כי:

"כל הזרמים של עמנו ופעיליו הבולטים הביעו דבקות בערך השהידים וגאווה במורשתם ובמעמדם, שבני עמנו לדורותיו גאים בה."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 01/07/2017]
 
החזית הדמוקרטית הדגישה כי המחבל ה'שהיד' ח'אלד נזאל, יחד עם "הלוחמים למען חירותה ועצמאותה של פלסטין, ימשיכו לחיות לנצח בנפשות של בני עמם."
 
בפוסט אחר בעמוד הפייסבוק שלה, תנועת פת"ח טענה כי ישראל וחמאס, היריבה הפוליטית פת"ח, פועלות לשם מטרה משותפת. חמאס, כפי הנראה, החליפה שם של בית ספר שנקרא על שמו של רב המחבלים "אבו-ג'יהאד", בכיר בפת"ח שהיה האחראי לרציחתם של 125 ישראלים. פת"ח ראתה את הצעד הזה של חמאס כ-"השלמה" למאמצים שעושה ישראל כדי לפגוע ב"זיכרון" הפלסטיני.
 

 
טקסט בחלק העליון: "כך משלימה חמאס את תפקידו של הכיבוש בעזה בלחימה נגד שמות המנהיגים והשהידים."
טקסט בצד שמאל: "הכיבוש מסיר את האנדרטה לזכר השהיד ח'אלד נזאל בג'נין." 
טקסט בצד ימין: "חמאס מסירה את שם השהיד ח'ליל אל-וזיר ["אבו ג'יהאד"] מבית ספר בעזה."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 30/06/2017]
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים על התגובות על הסרת האנדרטה בג'נין לזכר מחבל שתכנון את רציחתם של 31 בני אדם:

טקסט ותמונות שהועלו לעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח:
 
טקסט בפוסט: "הכיבוש הרס את האנדרטה לזכר השהיד ח'אלד נזאל (כלומר, מחבל האחראי לרציחתם של 31 בני אדם) ופצע שני ילדים בירי בג'נין (כך במקור - 6פלסטינים נפצעו בג'נין כאש הם תקפו את כוח צה"ל שפירק את האנדרטה). הכיבוש הישראלי מזכיר לנו בכל יום את צעקתו של מחמד דרוויש: 'עוד לא ניצחנו!' לא משנה כמה פעמים הכיבוש יסיר את האנדרטה לזכר השהיד, חובתנו לבנות אותה מחדש."
 
התמונות בפוסט מראות את האנדרטה שהוסרה וצילום של המחבל ח'אלד נזאל.

טקסט על האנדרטה: "כיכר השהיד ח'אלד נזאל -
'עלינו לשמור על פרחי השהידים' [ציטוט מתוך שיר של מחמד דרוויש' - העורך)
1948-1986
למען פלסטין חופשית."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 30/06/2017]
 
ח'אלד נזאל - מזכיר הועד המרכזי של החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, ומפקד הזרוע הצבאית שלה. היה האחראי לפיגוע במעלות שבו מחבלים חטפו תלמידי בית ספר ורצחו 22 ילדים ו-4 מבוגרים (15/05/1974), לפיגוע מיקוח שהסתיים ברציחתם של 4 בני ערובה בבניין דירות בבית שאן (11/11/1974), ולפיגוע ירי וזריקת רימונים במרכז ירושלים שבו נרצח אדם אחד ו-47 נוספים נפצעו (02/04/1984).
 
מחמוד דרויש - נחשב המשורר הלאומי הפלסטיני. הוא פרסם מעל 30 כרכי שירה ו-8 ספרי פרוזה וזכה בפרסים רבים. הוא הצטרף למפלגה הקומוניסטית הישראלית בשנת 1961 ולארגון הטרור אש"ף בשנת 1973, והפך לחבר בוועד הפועל של אש"ף בשנת 1987. הוא עזב את אש"ף בשנת 1993 עקב חתימת הסכמי אוסלו עם ישראל.
רבים בישראל רואים את השירה שלו כמעודדת שנאה ואלימות. שירה אחת שכתב בשנת 1988 בשיא גל הטרור והאלימות הפלסטיני נגד ישראל (האינתיפאדה הראשונה, 1987-1993) קוראת לישראלים: "גבו לכם את מנת דמנו והסתלקו... גורו באשר תגורו ורק בינינו אל תגורו... באשר תאבו תמותו, ורק בינינו לא תמותו... צאו איפוא מאדמתנו מחופנו, מימנו, מחיטתנו, ממלחנו, מפצענו, מן הכל, וצאו מזכרי הזכרון."
הוא גם כתב את "שתיקה למען עזה" בשנת 1973, שרבים רואים כמאדירה טרור: "היא מקיפה את מותניה במוקשים ומתפוצצת. אין זה מוות ולא התאבדות. זו הדרך של עזה להכריז על זכותה לחיים."
אלה שמגנים עליו טענו כי ישראל לא מפרשת את השירה שלו נכון וכי הוא חיפש פיוס עם ישראל. אחד כתב בשנת 2017: "דרוויש ארגן פגישות בין אינטלקטואלים פלסטיניים וישראליים, ופרסם מאמרים על דיוניהם. הוא היה אופטימי כי באמצעות הבנה הדדית שני הצדדים בסופו של דבר יתפייסו." [https://www.bcalnoor.org/]
 
טקסט ותמונה שהועלו בעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח

בתמונה (המופיעה לעיל - העורך) נראה שלט שהוצב ב"כיכר ח'אלד נזאל" בג'נין, הנקראת על שם המחבל האחראי לרציחתם של 31 אנשים. בחלק העליון בשלט נראית תמונת פניו של ח'אלד נזאל ותחתיה הכיתוב: "השהיד ח'אלד נזאל, 9/06/1986." משני צדי התמונה של נזאל מופיע סמל החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, הכולל את מפת כל "פלסטין" ומעליה הכיתוב: "החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין."
הטקסט בשלט: "כיכר השהיד החבר ח'אלד נזאל
חבר הועד המרכזי של החזית הדמוקרטית לשחור פלסטין."
טקסט בפוסט: "'השהידים נשארים' - צעירים הציבו תמונה של השהיד ח'אלד נזאל במקום האנדרטה שהרסו כוחות הכיבוש בעיר ג'נין, היום בשעות הבוקר המוקדמות [30/06/2017]"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 30/06/2017]
 
כותרת: "שלושה אזרחים נפצעו מירי בג'נין וכפר קדום; הכיבוש הסיר את אנדרטת השהיד ח'אלד נזאל"
"שני נערים נפצעו מירי אתמול [30/06/2017] לפנות בוקר במהלך עימותים בין אזרחים [פלסטינים] לכוחות הכיבוש (כלומר, כוח צה"ל - העורך) בכניסה המערבית של העיר ג'נין.
כוחות הכיבוש פלשו לעיר לפנות בוקר והרסו את האנדרטה לזכר השהיד ח'אלד נזאל, מי שהיה חבר הועד המרכזי של החזית הדמוקרטית, שהוקמה ברחוב חיפה בכניסה המערבית לג'נין."
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 01/07/2017]
 
תמונות מכתבה שפורסמה בסוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית "דוניא אל-וטן" ב- 30/06/2017 - מציגות את מקום האנדרטה שפורקה וגם את ההודעה בערבית שצה"ל תלה במקום.
 
 
טקסט ההודעה של צה"ל בערבית:
"אנדרטה זו הוסרה בשל ההסתה והנצחת המחבל ח'אלד נזאל, 
האחראי לפיגועי טרור נגד אזרחי מדינת ישראל"
 
כותרת: "החזית הדמוקרטית מגנה את הסרת האנדרטה לזכר השהיד ח'אלד נזאל במרכז העיר ג'נין על ידי הכיבוש"
"החזית הדמוקרטית גינתה את הפשע שביצעו כוחות הכיבוש אתמול לפנות בוקר [30/06/2017], כאשר הם הסירו את אנדרטת השהיד ח'אלד נזאל (כלומר מחבל האחראי לרציחתם של 31) במרכז העיר ג'נין, בעקבות מסע הסתה פרוע שראש ממשלת הכיבוש, בנימין נתניהו, הוביל באופן אישי.
החזית אמרה בהודעה שפרסם הסניף שלה במחוז ג'נין כי מעשי כוחות הכיבוש מהווים פשע... שמטרתו להפקיע את הזיכרון הלאומי הפלסטיני ולפגוע בערכו העליון של ה'שהיד' המושרש בהווייה של עמנו ובתרבותו הלאומית...
בהודעתה, החזית התחייבה כי עמנו וכוחותיו החיוניים יכשילו את הניסיונות האלה, כפי שהוכיחה ההתייצבות העממית ברחבי המולדת ובפזורה, שבמסגרתה כל הזרמים של עמנו ופעיליו הבולטים הביעו דבקות בערך השהידים וגאווה במורשתם ובמעמדם, שבני עמנו לדורותיו גאים בו.
[החזית] הדגישה כי ח'אלד נזאל, חבריו לדרך וכל הלוחמים למען חירותה ועצמאותה של פלסטין ימשיכו לחיות לנצח בנפשות בני עמם." 
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 01/07/2017]
 
טקסט ותמונה שהועלו לעמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח
 
טקסט בפוסט: "#שתף_והפץ
כך משלימה חמאס את תפקידו של הכיבוש בעזה בלחימה בשמות המנהיגים והשהידים
חמאס שינתה את שם בית הספר התיכון 'ח'ליל אל-וזיר' [אבו ג'יהאד] (רב מחבלים שהיה אחראי לרציחתם של 125 - העורך) בעזה, לבית ספר הספר 'חסן אל-חראזין' (כנראה תורם פרטי לבית הספר - העורך), במסגרת סדרת התקיפות שלה בבתי ספר הנושאים את שמותיהם של הלוחמים והשהידים של המהפכה הפלסטינית (כלומר, מתנועת פת"ח - העורך). הזיכרון הינו האויב העיקרי של ישראל ושל חמאס."
 
בצד שמאל של התמונה בפוסט של פת"ח (התמונה מופיעה בדיווח למעלה) נראה מקום האנדרטה "השהיד ח'אלד נזאל" בג'נין - שהוקמה לזכרו של המחבל האחראי לרציחתם של 31, ואשר הוסרה אחר כך על ידי צה"ל - ומעליה בתוך מסגרת תמונת האנדרטה לזכרו של נזאל שהוצבה ברמאללה, לאחר שהאנדרטה בג'נין הוסרה. בצד ימין נראית תמונת בית הספר התיכון "ח'ליל אל-וזיר" ועליה בתוך מסגרת נראית תמונת רב המחבלים ח'ליל אל-וזיר ("אבו-ג'יהאד").
 
טקסט בחלק העליון של התמונה: "כך משלימה חמאס את תפקידו של הכיבוש בעזה בלחימה בשמות המנהיגים והשהידים."
טקסט בצד שמאל של התמונה: "הכיבוש מסיר את האנדרטה לזכר השהיד ח'אלד נזאל בג'נין."
טקסט בצד ימין של התמונה: "חמאס מסירה את שם השהיד ח'ליל אל-וזיר ['אבו ג'יהאד'] מבית ספר בעזה."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 30/06/2017]
 
אבו ג'יהאד (ח'ליל אל-וזיר) - היה ממייסדי פת"ח, שימש כסגנו של יאסר ערפאת וראש הזרוע הצבאית של אש"ף. בשנות ה-70 הוא עמד מאחורי פיגועי טרור רבים, ביניהם הפיגוע הרצחני ביותר בתולדות ישראל, חטיפת "אוטובוס הדמים" בכביש החוף בשנת 1978. בפיגוע זה נרצחו 37 אזרחים ישראלים, ביניהם 12 ילדים.