פרסומי PMW
שעות לפני פיגוע רצחני, תנועת פת"ח עודדה את הפלסטינים ל"זעם," קראה ל"הסלמה" והאדירה את המוות
Share |
 
מספר שעות לפני פיגוע רצחני,
תנועת פת"ח עודדה את הפלסטינים ל"זעם,"
קראה ל"הסלמה" והאדירה את המוות:
 
"אם אפול, אינני הראשון למות
ולא האחרון שימות. #זעמו!"
  • בכירה ברש"פ, מושלת מחוז רמאללה, ביקשה מאת אללה "ניצחון על אויב[נו]" וכן: "רחם על השהידים של פלסטין"
  • הוועד המרכזי של פת"ח קרא "לתומכים ולחברי הארגון להפוך את יום שישי הקרוב ליום של הסלמה"
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
ביום שישי, 21/07/2017, מספר שעות לפני שמחבל פלסטיני רצח 3 ישראלים בביתם בדקירות סכין, עודדה תנועת פת"ח של עבאס את פלסטינים "לזעם," והאדירה את המוות, בעמוד הפייסבוק של התנועה:
 
 הטקסט בפוסט:
"אם אפול, אינני הראשון למות, ולא האחרון שימות
#זעמו!
#שישי_הכבוד"
 
טקסט בחלק העליון של התמונה: "תנועת השחרור הלאומי הפלסטיני - פת"ח"
 
טקסט במרכז התמונה:
"אם אפול, אינני הראשון למות, ולא האחרון שימות
אחיי, אני כותב את צוואתי בדמי, אנא שמרו בדמכם על מהפכתי
על ידי המוני פת"ח הנוהרים להתקפה
אני פת"ח, אני מהפכה, אני סופה (בערבית:, "עצספה," כינוי של פת"ח).
 
משרד ההסברה של נציבות הגיוס והארגון [של פת"ח],
#זעם_ירושלים"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 21/07/2017]
 
בכירת הרש"פ, מושלת מחוז רמאללה לילא ע'נאם, ביקשה מאללה "ניצחון על אויב[נו]" וש-"ישמור על ירושלים ומסגד אל-אקצא מפני כל רע" וכן "רחם על השהידים של פלסטין":
 
טקסט הפוסט: "הבה נקרא כולנו קריאה כנה למען מסגד אל-אצקא
הו אללה, ריבון העולמים, אנו מבקשים ממך לשמור על ירושלים ומסגד אל-אקצא מפני כל רע. הו אללה, הגן על ירושלים, על תושביה ועל אל-אצקא מפני מזימת אויביך, אויבי הדת. הו אללה, היה עמם [עם תושבי ירושלים], חזק אותם והנחל להם ניצחון על אויביהם. הו אללה, הענק לנו את תפילת המשחררים, או את השהאדה (כלומר, מוות למען אללה) על סיפו.
הדבר הוא בידך ואתה יכול להביאו
הו אללה, רחם על השהידים של פלסטין ועל השהידים של האומה האסלאמית
הו אללה, אמן
21 ביולי 2017"
[עמוד הפייסבוק של מושלת מחוז רמאללה ואל-בירה, לילא ע'נאם, 21/07/2017]
 
ביום חמישי, 20/07/2017, יום לפני פיגוע הדקירה הרצחני, חבר הוועד המרכזי של פת"ח עבאס זכי דיבר על "ההתקפות הישראליות" על מסגד אל-אקצא המבורך, וקרא לפלסטינים ל"הסלמה":
 
"[חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עבאס] זכי אמר שהתנועה הכריזה על יום שישי הקרוב כיום התגייסות כללית [והגעה] לירושלים... כמו כן הוא ציין כי [הועד] המרכזי [של פת"ח] קרא לתומכיו ולחברי הארגון להפוך את יום שישי הקרוב ליום של הסלמה ודחיה של כל הצעדים הישראליים בעיר הקדושה [ירושלים]."
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 20/07/2017]

עבאס זכי גם קרא "להמונים הפלסטינים והערבים להשתתף בהיקף רחב ככל האפשר ביום הזעם מחר (יום ו') כדי לתמוך במסגד אל-אקצא המבורך." [ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 20/07/2017]
 
המחבל הרוצח עומר אל-עבד, בן 19, דקר ורצח 3 ישראלים ופצע אדם אחד בזמן שערכו סעודת שבת בביתם בישוב חלמיש, מצפון לרמאללה, ב-21/7/2017. המחבל אל-עבד נורה על ידי שכן,  נעצר על ידי כוחות הביטחון של ישראל, וקיבל טיפול רפואי בבית חולים. לפני שביצע את הפיגוע, כתב אל-עבד ב"צוואתו" שהוא לוקח את הסכין שלו על מנת להגיב למה שקורה במסגד אל-אקצא, ושהוא לא מצפה לחזור.
 
בימים שקדמו לפיגוע הרצחני, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח כי מנהיגי פת"ח והרש"פ קראו לפלסטינים להסלמת העימותים וקראו אותם ל"זעם."
 
ההנהגה הפלסטינית התעלמה מהפיגוע בהר הבית ביום שישי, 14/07/2017, שבו מחבלים חמושים ירו מתוך רחבת הר הבית ב-2 שוטרי משמר הגבול ורצחו אותם. צעדי הביטחון שישראל נקטה בעקבות הפיגוע, שכללו את סגירת הר הבית ליומיים, והצבת גלאי מתכות בכניסות של הר הבית, תוארו בפי מנהיגים פלסטינים כ"תוקפנות בוטה" וכ"הסלמה." באופן זה, מנהיגים פלסטינים מצדיקים תגובות אלימות מצד פלסטינים.
 
ראש ממשלת הרש"פ ראמי חמדאללה הזהיר מ"מלחמת דת," ואמר שהמתיחות תגבר:
 
"ראש הממשלה [חמדאללה] הזהיר מפני ההשלכות של צעדי ממשלת הכיבוש בירושלים, אשר החלו ביום שישי האחרון [14/07/2017] בסגירת מסגד אל-אקצא (הר הבית נסגר ליומיים לאחר הפיגוע, ולאחר מכן הוצבו גלאי מתכות בכניסות למתחם. ראו הערה בהמשך - העורך)...
[ממשלת הרש"פ] הדגישה כי מה שקורה מהווה תוקפנות בוטה ותוכנית ישראלית כנגד זהותם, מורשתם ואמונתם של הפלסטינים בירושלים, ונגד נוכחותם בעיר הקדושה הכבושה - דבר שעשוי רק להגביר את המתיחות בעיר ירושלים ובאזור; להביא לפיצוץ המצב ולהצית מלחמת דת, שממשלת ישראל תישא באחריות המלאה לתוצאותיה הרות האסון."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 19/07/2017]
 
כפי שמכון "מבט לתקשורת פלסטינית" דיווח, הרוצח הפלסטיני שנעצר על ידי ישראל, לפי חוק הרש"פ יתחיל לקבל משכורת חודשית.
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהידיעות הנזכרות לעיל:
 
"חבר הועד המרכזי של תנועת פת"ח [ונציב תנועת פת"ח ליחסים עם מדינות ערב וסין], עבאס זכי... אמר בהצהרה בלעדית ל[סוכנות הידיעות] 'דוניא אל-וטן' כי בישיבה האחרונה של הוועד המרכזי [של פת"ח], שנערכה שלשום [18/07/2017], דנו בירושלים, בהתקפות הישראליות על מסגד אל-אקצא המבורך (הדברים מתייחסים להצבת גלאי מתכות בכניסות להר הבית בעקבות הפיגוע שם ב-14/07/2017 שבו 2 ישראלים נרצחו; ראו הערה למטה - העורך) ובצעדים שהתנועה [פת"ח] תנקוט בעניין. הוא ציין כי התנועה הכריזה על יום שישי הקרוב כיום התגייסות כללית [והגעה] לירושלים...
כמו כן, הוא ציין כי הועד המרכזי [של פת"ח] קרא לתומכיו ולחברי הארגון להפוך את יום שישי הקרוב ליום של הסלמה ודחיה של כל הצעדים הישראליים בעיר הקדושה [ירושלים]."
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 20/07/2017]
 
כותרת: "זכי קורא להשתתפות עממית רחבה ככל האפשר בתהלוכות ופעילויות התמיכה בירושלים מחר"
"חבר הועד המרכזי של תנועת פת"ח והנציב הכללי [של פת"ח] לענייני יחסים עם מדינות ערב וסין, עבאס זכי, קרא היום [20/07/2017] להמונים הפלסטינים והערבים להשתתף בהיקף רחב ככל האפשר ביום הזעם מחר (יום ו'), כדי לתמוך במסגד אל-אקצא המבורך...
הוא הצדיע לעמידתם האיתנה של תושבי ירושלים הגיבורים, אשר התעמתו עם כוחות הכיבוש בגופם החשוף ובחייהם, והוכיחו תמיד כי הם שומרי הסף ומגניו של מסגד אל-אקצא המבורך...
הוא הוסיף: 'המרד הפלסטיני הראשון, מרד אל-בוראק בשנות העשרים של המאה שעברה (כלומר, מאורעות תרפ"ט - העורך) פרץ מתוך מסגד אל-אקצא על מנת להגן על זהותו הערבית והאסלאמית של כותל אל-בוראק (כלומר, הכותל המערבי - העורך). במהלכו, שלושת הגיבורים מוחמד ג'מג'ום, עטא אל-זיר ופואד חיג'אזי (ראו למטה הערה על 3 המחבלים - העורך) מתו כשהידים בהגנה על מסגד אל-אקצא. כמו כן, מרד המנהרה (כלומר, מהומות מנהרת הכותל, ראו הערה למטה) פרץ מתוך מסגד אל-אקצא המבורך בשנת 1996, כאשר [שר החוץ דאז אריאל] שרון טימא את רחבות המסגד (כך במקור! למעשה העימותים פרצו לאחר שרה"מ בנימין נתניהו פתח מנהרת גישהלרחבת הכותל; בשנת 2000 הרש"פ פתחה במסע טרור שנמשך עד 2005 לאחר הביקור של אריאל שרון בהר הבית)."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 20/07/2017]
 
קיר/כותל אל-בוראק - על פי מסורת האסלאם, הנביא מוחמד ערך מסע לילי שבו רכב מהעיר מכה עד סלע או אבן שנמצא ב-"מסגד הקיצון" ("אלמסג'ד אל-אקצא") על גבה של חיה מופלאה בשם אלבוראק (קוראן, סורה 17; אוסף החדית' של תירמידי, 47, 3434). בשנות ה-1920, המופתי אמין אלחוסיני זיהה את הכותל המערבי בירושלים בתור "הסלע" או "האבן" הנזכרת במסורת האסלאמית, ומאז הכותל המערבי נקרא בפי המוסלמים קיר "אל-בוראק".
 
מוחמד ג'מג'ום, פואד חיג'אזי ועטא אל-זיר - על פי דו"ח שהגישה ממשלת בריטניה הגישה לחבר הלאומים, הם "ביצעו מעשי רצח אכזריים במיוחד [של יהודים] בצפת ובחברון," וכן הורשעו בתקיפת חיילים בריטיים ב-1929. הם הוצאו להורג על ידי ממשלת המנדט הבריטית ב-1930.
 
מהומות מנהרת הכותל -שלושת ימים של עימותים בספטמבר 1996. לאחר שראש הממשלה נתניהו פתח מנהרת גישה סמוך לכותל המערבי, קרא יאסר ערפאת לפלסטינים למחאות אלימות.
 
כותרת: "ממשלת [הרש"פ]: הצעדים הישראליים בירושלים בעבר ובעתיד בטלים"
"ראש ממשלת [הרש"פ], ראמי חמדאללה, הטיל על ממשלת ישראל - בתור הכוח הכובש - את האחריות המלאה לפגיעה במסגד אל-אקצא המבורך...
במהלך ישיבת הממשלה השבועית בראשותו, שנערכה אתמול [18/07/2017] ברמאללה, הזהיר ראש הממשלה מפני ההשלכות של צעדי ממשלת הכיבוש בירושלים, שהחלו ביום שישי האחרון [14/07/2017] בסגירת מסגד אל-אקצא (הר הבית נסגר ליומיים אחרי הפיגוע, ואחר כך הוצבו גלאי מתכות בכניסות למתחם. ראו הערה למטה - העורך)
[ממשלת הרש"פ] הדגישה כי מה שקורה מהווה תוקפנות בוטה ותוכנית ישראלית כנגד זהותם, מורשתם ואמונתם של הפלסטינים בירושלים, ונגד נוכחותם בעיר הקדושה הכבושה - דבר שעשוי רק להגביר את המתיחות בעיר ירושלים ובאזור; להביא לפיצוץ המצב ולהצית מלחמת דת, שממשלת ישראל תישא באחריות המלאה לתוצאותיה הרות האסון."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 19/07/2017]
 
מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין, מוחמד אחמד מופדל ג'בארין, ומוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין - מחבלים ערבים ישראלים בגילאי 29, 19, ו-19, שב-14/7/2017 ירו מרחבת הר הבית לעבר שוטרים מג"ב ישראלים, ורצחו את 2 השוטרים הדרוזים - רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי. שניים מהמחבלים נורו ונהרגו על ידי שוטרים במהלך האירוע, והשלישי נורה ונהרג בעת שניסה לברוח.