פרסומי PMW
פת"ח מאיימת בעוד אלימות: "זעמו למען מסגד אל-אקצא!"
Share |
 
פת"ח מאיימת בעוד אלימות:
"זעמו למען מסגד אל-אקצא!" 
  • חבר המועצה המחוקקת מטעם פת"ח:
    "אנו הולכים לקראת הסלמה... על הסלמה עונים בהסלמה, ועל אלימות עונים באלימות"
  • חבר הועד המרכזי של פת"ח: "אני קורא להתנגדות עממית המסוגלת לשלב את ההמונים"
    "ההתנגדות היא הבחירה של כל הפלסטינים, והיא זו שתשחרר את המולדת"
  • תגובת אחד מארגוני אש"ף בעקבות הפיגוע בהר הבית שבו נרצחו 2 שוטרים: ישראל תיתקל ב"פעולות ותקיפות איכותיות נוספות"
איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
דיווח זה יצא לראשונה באנגלית ב-20/07/2017
 
תנועת פת"ח של עבאס קוראת לפלסטינים להסלים את האלימות נגד הישראלים.

תנועת פת"ח בעיר בית לחם קראה לפלסטינים "להחריף את העימותים" ועודדה אותם ל"זעם":
 
כיתוב התמונה: "זעמו למען מסגד אל-אקצא!"
הטקסט בפוסט: "קריאות להחרפת העימותים עם כוחות הכיבוש בנקודות החיכוך בתגובה להמשך סגירת מסגד אל-אקצא המבורך"
[עמוד הפייסבוק של תנועת פת"ח - בית לחם, 15/07/2017]
 
הקריאה הזו באה בעקבות הצבת גלאי מתכות (מגנומטרים) בכניסות למתחם הר הבית על ידי ישראל לאחר שהיה שם פיגוע ב-14/07/2017. 3 מחבלים ערבים ישראלים החדירו רובים להר הבית, ומשם ירו למוות בשני שוטרי מג"ב - רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי. המחבלים, מוחמד אחמד ג'בארין, מוחמד מופדל ג'בארין, ומוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין, נורו ונהרגו בזמן הפיגוע ומיד אחריו.
 
בעקבות הפיגוע ישראל סגרה את מתחם הר הבית למשך יומיים, ואחר כך פתחה מחדש את המקום, לאחר שהציבה בכניסות את גלאי המתכות. במחאה נגד הצעד הזה, פלסטינים מסרבים להיכנס למקום דרך גלאי המתכות. ראוי לציין כי אף בעיר מכה הציבה ממשלת סעודיה גלאי מתכות (מגנומטרים) על מנת למנוע פיגועי טרור אסלאמיים במסגד הקדוש לאסלאם. כמובן שאמצעי הביטחון המיועדים למניעת טרור אינם נחשבים חילול של המקום הקדוש. עם זאת, הרש"פ ותנועת פת"ח מנצלות את הצבת גלאי המתכות, וכן את העובדה שכוחות הביטחון הישראלים הרגו את המחבלים במהלך הפיגוע, כתירוצים לקריאות נוספות לאלימות ולפיגועים נגד ישראלים.
 
דוגמה לכך היא האמירה הבאה של חבר המועצה המחוקקת של הרש"פ מטעם תנועת פת"ח, חאתם עבד אל-קאדר, שהוא גם חבר המועצה המהפכנית של תנועת פת"ח והממונה על תיק ירושלים בפת"ח:
 
 
 
חאתם עבד אל-קאדר: "אנו הולכים לקראת הסלמה. הישראלים הולכים לקראת הסלמה, ואין בעיה מבחינתנו שגם מהצד הפלסטיני תהיה הסלמה. על הסלמה עונים בהסלמה, ועל אלימות עונים באלימות. מי שהתחיל הוא האשם, וישראל נושאת באחריות."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, שם התוכנית: 'הבירה הכבושה', 18/07/2017] 
חבר הוועד המרכזי של פת"ח, עבאס זכי, גם התעלם מהעובדה שהמשבר התחיל בפיגוע שבו 3 מחבלים ירו בהר הבית ורצחו 2 ישראלים, ותיאר את הסגירה הזמנית של הכניסות ל הבית על ידי משטרת ישראל כ-"מתקפה נגד הדתות המונותאיסטיות":

"מאז שנת 1967 אף אחד לא העז לסגור את מסגד אל-אקצא. סגירתו היום מוכיחה כי ישראל יצאה במתקפה נגד הדתות המונותאיסטיות, וזו מלחמה פרועה נגד עיקרי האמונה והדת מצד כנופיות פורעות חוק הורגות השכם והערב, כאילו הרג פלסטינים הוא מותר, בעוד מי שהורג ישראלים הוא תוקפן וטרוריסט, ולכן זהו מצב לא מקובל לחלוטין."
[דוניא אל-וטן (סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית), 14/07/2017]
 
על פי דיווחים פלסטינים, עבאס זכי גם קרא ל"התנגדות" ול"התנגדות עממית" - מונחים המשמשים את הפלסטינים גם לתיאור פעולות של אלימות וטרור.

"[עבאס זכי] הוסיף: 'אני קורא להתנגדות עממית (מונח שפלסטינים משתמשים בו לתאר את גל הטרור האחרון בו מחבלים רצחו יותר מ-40 אנשים - העורך) המסוגלת לשלב את ההמונים, ואני קורא לפלסטינים לשאת באחריותם ולהראות לעולם שהכיבוש מבצע את סוג הטרור הנורא ביותר, וכי [התנגדות עממית] היא זכותו של העם הפלסטיני.'
יצוין כי מקורות תקשורתיים ציטטו את זכי באומרו: 'אנחנו משלמים כעת את מחיר השלום הדמיוני שנעשה בהסכמי אוסלו [בשנת 1993], וההתנגדות היא הבחירה של כל הפלסטינים, והיא זו שתשחרר את המולדת. היה עלינו להראות לכיבוש ולכל העולם שלא יהיו יציבות ושלום במזרח התיכון, אלא על ידי סיום הכיבוש.'"
[דוניא אל-וטן (סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית), 14/07/2017]
 
ארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין," אחד הארגונים המרכיבים את אש"ף, כינה את הפיגוע שבו נרצחו 2 במילים "פעולת הגבורה של ירושלים," ותיאר את הרוצחים כ"שלושה צעירים גיבורים". ארגון "החזית העממית" אף הבטיח פיגועים נוספים:

"החזית העממית לשחרור פלסטין הדגישה כי פעולת הגבורה של ירושלים - שביצעו שלושה צעירים גיבורים ברחבות מסגד אל-אקצא ביום שישי בבוקר [14/07/2017], והביאה למותם כשהידים, להריגת 2 שוטרים [של ישראל] ולפציעת חיילים רבים (כך במקור; למעשה, מלבד 2 הנרצחים בפיגוע, נפצע רק עוד 1) - היא נקודת מפנה גדולה בהתנגדות של עמנו לכיבוש...
החזית הבהירה שהפעולה ההרואית הזו הפנתה מסר עוצמתי לחיילי הכיבוש ולממשלה הישראלית כי פשעיהם, צעדיהם ופעולותיהם נגד עמנו ייתקלו בפעולות ובמתקפות איכותיות נוספות...
החזית הבהירה כי דם השהידים של פעולת ירושלים, שהתערבב בדמו של השהיד בראא' חמאמדה (כלומר, מחבל שהשליך מטענים לעבר חיילים ישראליים - העורך)... הדגיש לכולם כי האינתיפאדה, ההתנגדות והאחדות שלנו הן הדרך להשתחרר ולהיפטר מהכיבוש, והערובה היחידה להכשלת כל מזימות החיסול נגד עמנו וסוגייתו."
[דוניא אל-וטן (סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית), 14/07/2017]
 
מכון מבט לתקשורת פלסטינית דיווח על קריאות לאלימות דומות מצד חאתם עבד אל-קאדר. בשנת 2014, במהלך תקופה מתוחה שבה היו מספר פיגועים רצחניים נגד ישראלים (ראו פרטים להלן), הוא עודד את הפלסטינים "להפוך לפצצות מתקתקות" במאבק על ה"זכות" שלהם ל"הגנה" על עצמם ועל המקומות הקדושים:
 
"הכיבוש אינו מותיר לתושבי ירושלים ולפלסטינים ברירה אלא להפוך לפצצות מתקתקות, בשל פגיעתו במקומות הקדושים ובאל-אקצא... זכותנו להגן על עצמנו, על עירנו ועל מקומותינו הקדושים." 
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 21/11/2014]
 
מוקדם יותר באותה שנה, עבד אל-קאדר אמר ש"מסגד אל-אקצא הוא קו אדום" וכי "פגיעה בו תגרום לפיצוץ באופן שהכיבוש אינו מצפה לו." עבד אל-קאדר "הזהיר" את ישראל:

"אנו מזהירים את ישראל שלא תשחק באש, שכן היא זו שבוודאות תישרף ממנה אם היא תפגע במסגד אל-אקצא, מפני שהוא שייך לערבים ולכל המוסלמים בעולם."
              [העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/08/2014]
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים הנזכרים לעיל:

פוסט בעמוד הפייסבוק של סניף בית לחם של תנועת פת"ח, שבו תמונה וטקסט. בתמונה נראים פלסטיני שפניו מכוסות בכאפייה, תיל דוקרני, ועוד פלסטיני רעול פנים, המניף את ידיו על רקע כיפת הסלע.
 
כיתוב התמונה: "זעמו למען מסגד אל-אקצא!"
טקסט הפוסט: "קריאות להחרפת העימותים עם כוחות הכיבוש בנקודות החיכוך בתגובה להמשך סגירת מסגד אל-אקצא המבורך (כך במקור)"
[עמוד הפייסבוק של פת"ח - סניף בית לחם , 15/07/2017]
 
הערה: ישראל סגרה את הכניסות להר הבית במשך יומיים בעקבות פיגוע שהיה שם ב-14/07/2017. בפיגוע בהר הבית, 3 מחבלים ערבים ישראלים רצחו ביריות שני שוטרי מג"ב. לאחר שהכניסות להר הבית נפתחו מחדש, פלסטינים סירבו להיכנס למקום הקדוש במחאה על כך שישראל הציבה בכניסות גלאי מתכות (מגנומטרים)
 
מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין, מוחמד אחמד מופדל ג'בארין, ומוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין - מחבלים ערביים ישראליים בגילאי 19- 29, שהחדירו כלי נשק וירו מתוך רחבת הר הבית לעבר שוטרים ישראלים, ורצחו את 2 שוטרי מג"ב, רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי, ב-14/07/2017. שניים מהמחבלים נורו ונהרגו על ידי שוטרים במהלך האירוע, והשלישי נורה ונהרג בעת שניסה להימלט. 
 
חבר המועצה המחוקקת ברש"פ (מטעם פת"ח), והממונה על תיק ירושלים בתנועת פת"ח, חאתם עבד אל-קאדר: "אנו הולכים לקראת הסלמה. הישראלים הולכים לקראת הסלמה, ואין בעיה מבחינתנו שגם מן הצד הפלסטיני תהיה הסלמה. על הסלמה עונים בהסלמה, ועל אלימות עונים באלימות. מי שהתחיל הוא האשם, וישראל נושאת באחריות."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, שם התוכנית: 'הבירה הכבושה', 18/07/2017]
 
ה"הסלמה" שחבר המועצה המחוקקת של הרש"פ דיבר עליה היא הצבת גלאי מתכות על ידי ישראל בכניסות להר הבית בעקבות פיגוע שם ב-14/07/2017. 3 מחבלים ערבים ישראלים החדירו רובים להר הבית, ומשם ירו למוות בשני שוטרי מג"ב - רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי. המחבלים, מוחמד אחמד ג'בארין, מוחמד מופדל ג'בארין, ומוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין, נורו ונהרגו. בעקבות הפיגוע ישראל סגרה את מתחם הר הבית למשך יומיים, ואחר כך פתחה מחדש את המקום, לאחר שהציבה בכניסות את גלאי המתכות. הפלסטינים והנהגת הרש"פ ראו באמצעי הביטחון שישראל נקטה בהם בהר הבית לאחר הפיגוע כ"הסלמה."
 
כותרת: "[עבאס] זכי: אשליית השלום הכניסה את ישראל למצב של קיצניות, ועל הפלסטינים לבצע התנגדות עממית"
"חבר הוועד המרכזי של תנועת פת"ח, עבאס זכי, הדגיש כי השלום הדמיוני גרם לישראל לחיות במצב של קיצוניות וטיפשות, וציין כי הגיע הזמן שהעולם יכיר בכך שהכיבוש עודנו מבצע פשעים שבאמצעותם הוא חותר לנקום בכל המקומות הקדושים...
בקשר לעובדה שהכיבוש סגר את מסגד אל-אקצא (למשך יומיים, בתגובה לפיגוע ברחבות המסגד שבו נרצחו 2 שוטרים ב-14/07/2017 - ראה הערה למטה), הדגיש זכי כי החלטת כוחות הכיבוש הישראלי לסגור את מסגד אל-אקצא בפני המתפללים הפלסטינים (כך במקור; למעשה הר הבית נסגר בפני כל מבקרים) מצביעה על כך שירושלים נמצאת על הכוונת, והמהירות שבה התקבלה החלטה מסוג זה היא זלזול בכבוד המוסלמים והנוצרים.
הוא אמר: מאז שנת 1967 אף אחד לא העז לסגור את מסגד אל-אקצא. סגירתו היום מוכיחה כי ישראל יצאה במתקפה נגד הדתות המונותאיסטיות, וזו מלחמה פרועה נגד עיקרי האמונה והדת מצד כנופיות פורעות חוק הורגות השכם והערב, כאילו הרג פלסטינים הוא מותר, בעוד מי שהורג ישראלים הוא תוקפן וטרוריסט, ולכן זהו מצב לא מקובל לחלוטין.' ...
הוא הוסיף: 'אני קורא להתנגדות עממית (מונח שפלסטינים משתמשים בו להתייחס גם לשימוש באלימות - העורך) המסוגלת לשלב את ההמונים, ואני קורא לפלסטינים לשאת באחריותם ולהראות לעולם שהכיבוש מבצע את סוג הטרור הנורא ביותר, וכי [התנגדות עממית] היא זכותו של העם הפלסטיני.'
יצוין כי מקורות תקשורתיים ציטטו את זכי באומרו: 'אנחנו משלמים כעת את מחיר השלום הדמיוני שנעשה בהסכמי אוסלו [בשנת 1993], וההתנגדות היא הבחירה של כל הפלסטינים, והיא זו שתשחרר את המולדת. היה עלינו להראות לכיבוש ולכל העולם שלא יהיו יציבות ושלום במזרח התיכון, אלא על ידי סיום הכיבוש.'"
[דוניא אל-וטן (סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית), 14/07/2017]
 
בכירי הרש"פ נוהגים להשתמש במונחים "כל האמצעים", "התקוממות בדרכי שלום" ו"התקוממות עממית" כדי לציין אירועים הכוללים אלימות וטרור נגד ישראליים, כולל יידוי אבנים, דקירות, ואף ירי. ראה התייחסותו של מחמוד עבאס לפיגועי טרור רצחניים במילים "דרכי שלום" במהלך גל הטרור של 2016-2015 ("אינתיפאדת הסכינים"), שכלל פיגועי דקירה, פיגועי ירי ופיגועי דריסה שבהם נרצחו 40 בני אדם.

כותרת: "החזית העממית: פעולת ירושלים היא נקודת מפנה איכותית בהתנגדות ושבירת משוואת הביטחון הישראלי"
"החזית העממית לשחרור פלסטין הדגישה כי פעולת הגבורה של ירושלים (כלומר, פיגוע שבו 2 נרצחו) - שביצעו שלושה צעירים גיבורים (כלומר, המחבלים מוחמד אחמד ג'בארין, מוחמד אחמד מופדל ג'בארין, ומוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין) ברחבות מסגד אל-אקצא ביום שישי בבוקר [14/07/2017], והביאה למותם כשהידים, להריגת שני שוטרים, ולפציעת חיילים רבים (כך במקור; למעשה, מלבד 2 הנרצחים בפיגוע, נפצע רק אדם אחד) - היא נקודת מפנה גדולה בהתנגדות של עמנו נגד הכיבוש.
החזית אמרה בהודעה לעיתונות, שהגיעה ל[סוכנות הידיעות העצמאית הפלסטינית] 'דוניא אל-וטן', כי פעולה זו הצליחה לפרוץ את הסגר הביטחוני שמטילים חיילי הכיבוש על העיר ירושלים ומסגד אל-אקצא, ושברה את המשוואה ואת היהירות של הביטחון הישראלי, שראה בעיר ירושלים ובמסגד אל-אקצא מבצר בלתי חדיר.
החזית הוסיפה כי העובדה שההתנגדות התעמתה מטווח אפס עם חיילי הכיבוש ברחבת מסגד אל-אקצא מהווה נקודת מפנה חשובה באינתיפאדה של עמנו, המדגישה כי אף חייל או מתנחל ישראלי אינו בטוח בשום מקום על אדמת פלסטין, אפילו לא באזורים המבוצרים ביותר.
החזית הבהירה כי הפעולה ההרואית הזו הפנתה מסר עוצמתי לחיילי הכיבוש ולממשלה הישראלית כי פשעיהם, צעדיהם ופעולותיהם נגד עמנו ייתקלו בפעולות ובמתקפות איכותיות נוספות../ 
החזית הבהירה כי דם השהידים של פעולת ירושלים, שהתערבב בדמו של השהיד בראא' חמאמדה (כלומר, מחבל שהשליך מטענים לעבר חיילים ישראליים - העורך)... הדגיש לכולם כי האינתיפאדה, ההתנגדות והאחדות שלנו הן הדרך להשתחרר ולהיפטר מהכיבוש, והערובה היחידה להכשלת כל מזימות החיסול נגד עמנו וסוגייתו."
[דוניא אל-וטן, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 14/07/2017]
 
בראא' חמאמדה - מחבל פלסטיני בן 18 שנהרג מירי חיילי צה"ל ב-14/07/2017, בעת שהשתתף בעימותים שבהם הושלכו אבנים ומטעני נפץ לעבר חיילי צה"ל במחנה הפליטים אל-דהיישה.
 
 
הידיעות הבאות, הכוללות דברים של בכיר פת"ח בירושלים חאתם עבד אלקאדר, התפרסמו בתקופת של מתיחות גבוהה בירושלים. ב-22 באוקטובר וב-5 בנובמבר בשנת 2014 אירעו 2 פיגועי דריסה בירושלים שבהם פלסטינים התנגשו בכוונה בהולכי רגל. בשני הפיגועים האלה נרצחו 4 ונפצעו עשרות. ב-29/10/2014 איש הג'יהאד האסלאמי ניסה להתנקש בחיי הרב יהודה גליק, פעיל בולט למען זכות היהודים לבקר בהר הבית ולהתפלל שם. ב-18/11/2014, נכנסו שני פלסטינים לבית כנסת בירושלים ותקפו את המתפללים באמצעות גרזנים, סכינים ורובים, ורצחו 4 מתפללים ושוטר אחד.

"במהלך מסיבת עיתונאים, שערכה אתמול [20/11/2014] 'המועצה האסלאמית העליונה' בירושלים... דרש [חבר המועצה המהפכנית של פת"ח ו]הממונה על תיק ירושלים בפת"ח, חאתם עבד אל-קאדר, לערוך פסגה אסלאמית לקביעת תוכנית תמיכה בעמידתם האיתנה של תושבי ירושלים, לאור המתקפה על עירם. הוא הוסיף: 'הכיבוש אינו מותיר לתושבי ירושלים ולפלסטינים ברירה אלא להפוך לפצצות מתקתקות, בשל פגיעתו במקומות הקדושים ובאל-אקצא.' הוא הוסיף: 'זכותנו להגן על עצמנו, על עירנו ועל מקומותינו הקדושים...'"
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 21/11/2014]
 
"הממונה על תיק ירושלים [בפת"ח], חאתם עבד אל-קאדר, אמר כי המערכה הבאה תהיה בין המתנחלים הישראלים לבין תושבי העיר ירושלים [הערבים], בשל העובדה שהם ממשיכים בהתנחלות ובמעשים נפשעים נגד העם הפלסטיני. הוא הוסיף כי הפלסטינים ניצבים בפני גזענות יהודית ונאציזם חדש.
עבד אל-קאדר הוסיף: 'המעשים הנפשעים שמבצע הכיבוש לא יפחידו את תושבי העיר ירושלים, וגם לא יאלצו אותם לעזוב.' הוא הבהיר כי תושבי העיר לא ישבו בחיבוק ידיים נוכח מעשי הכיבוש ומתנחליו נגד מסגד אל-אקצא.
עבד אל-קאדר אמר כי מסגד אל-אקצא הוא קו אדום, וכי הפגיעה בו תגרום לפיצוץ באופן שהכיבוש אינו מצפה לו. בהקשר זה, הוא הוסיף: ' אנו מזהירים את ישראל שלא תשחק באש, שכן היא זו שבוודאות תישרף ממנה אם היא תפגע במסגד אל-אקצא, מפני שהוא שייך לערבים ולכל המוסלמים בעולם.'"
[העיתון הרשמי של הרש"פ, אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/08/2014]