פרסומי PMW
טלוויזיית הרשות הפלסטינית תיארה רוצח שטבח 3 בני משפחה כ"בעל חמלה"
Share |
     
טלוויזיית הרשות הפלסטינית תיארה רוצח 
שטבח 3 בני משפחה כ"בעל חמלה"
 
הוא היה יכול להרוג גם את הילדים
אך "סירב לפגוע" בהם
 
 
  • איש אש"ף כינה את הרוצח שדקר למוות 3 בני משפחה: "גיבור פלסטיני";
    הרוצח הוא "בעל חמלה" כי הוא לא רצח את הילדים
  • עיתון הרש"פ הציג את הרוצח כדוגמה ל"מוסר" ברצח:
    "הוא היה יכול להרוג גם את האישה... אולם הוא העדיף שלא לעשות זאת משום שהיא אם שהחזיקה בידיה שניים מילדיה, ובכך הוכיח כי 'למוסר יש מקום אפילו במלחמה'"
נאן ז'אק זילברדיק
 
בזמן שמנהיגי הרש"פ התעלמו לחלוטין מהפיגוע הרצחני בישוב חלמיש ב-21/07/2017, שבו מחבל רצח בדקירות סכין 3 מבני משפחת סלומון בעת שערכו סעודת שבת בביתם, תיאר ה"מומחה לענייני ישראל" של הטלוויזיה הפלסטינית את הרוצח כ"בעל חמלה" מאחר הוא "סירב לפגוע" בילדים הנמצאים בבית:
 
 

ה"מומחה לענייני ישראל," פאיז עבאס: "האם הם (כלומר, חברי הכנסת הערבים) הסיבה לכך שהצעיר מכפר כובר (כלומר, המחבל עומר אל-עבד) נכנס להתנחלות והרג 3 מתנחלים כתגובה למה שקורה באל-אקצא? ... זאת התמונה של הילדים, שטוענים שהצילו אותם, אבל יש סיפור אחר: הצעיר (כלומר, המחבל) ידע שיש ילדים וסירב לפגוע בהם, לפחות לפי [הדיווחים] הפלסטינים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "פלסטין הבוקר הזה," 23/07/2017]
 
הסיבה לכך שהילדים לא נפגעו באירוע היא כי אמם, מיכל סלומון, הסתגרה איתם באחד החדרים בבית בזמן שבעלה, אלעד סלומון, נאבק במחבל ונדקר למוות. אלעד הצליח לעכב את המחבל וכך הרוויח זמן שבו הגיע למקום שכן, חייל בחופשה, שירה במחבל וכך עצר את מסע הרצח שלו.
 
העיתון הרשמי של הרש"פ תיאר את הרוצח כאדם בעל "מוסר" מאחר שהוא "היה יכול גם להרוג את אשתו" של אחד משני הגברים שנרצחו בפיגוע, אך הוא "חס עליה," ובכך הוא הוכיח "שיש למוסר מקום אפילו במלחמה":
"עומר אל-עבד הצליח להרוג במהלך פעולתו שלושה מתנחלים, ולפצוע מתנחל רביעי, אך הוא היה יכול גם להרוג את האשה של אחד משלושת המתנחלים שנהרגו. אולם, הוא העדיף שלא לעשות זאת משום שהיא אם שהחזיקה בידיה שניים מילדיה, ובכך הוכיח כי 'למוסר יש מקום אפילו במלחמה.'"
[העיתון הרשמי של הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 25/07/2017]
 
איש אש"ף סלאח אבו רוכבה, חבר הלשכה של החזית הערבית הפלסטינית, כינה את הרוצח "גיבור פלסטיני," ושיבח אותו בתור "בעל חמלה" מכיוון שהוא לא רצח את הילדים:
r

סלאח אבו רוכבה, חבר הלשכה המדינית של החזית הערבית הפלסטינית: "הגיבור הפלסטיני הזה (כלומר, מחבל שרצח 3 ישראלים) פרץ להתנחלות הישראלית וביצע את הפעולה האמיצה הזו. הוא דאג לא לפגוע בילדים כדי להעביר מסר לכל העולם שהפלסטינים הם בעלי חמלה, אך הם מגנים על זכויותיהם, אפילו אם האמצעים האלה אינם מקובלים אצל חלק ממדינות העולם. לפלסטינים נותר רק להתעמת עם הכובש בכל האמצעים הלגיטימיים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "פנורמת השעה," 24/07/2017]
 
אין זו הפעם הראשונה שהפלסטינים מתארים פיגוע כ"מוסרי" מכיוון שהמחבלים לא רצחו או תקפו ילדים. מכון מבט לתקשורת פלסטינית דיווח על גישת "הרצח המוסרי" אצל הרש"פ ועל תיאור רוצחים כ"בעלי חמלה" בשלושה פיגועים ב-2015: המחבל שרצח את יעקוב ליטמן ואת בנו נתנאל בן ה-18, מאחר שהוא "ריחם" על אשתו של ליטמן וילדיהם האחרים; המחבלים שרצחו את בני הזוג נעמה ואיתם הנקין, שנרצחו במכוניתם לעיני ילדיהם אשר נותרו "ללא פגע"; והמחבל שרצח את דפנה מאיר שנרצחה בפתח ביתה לעיני ילדיה.
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהדיווחים המוזכרים לעיל ופרטים על הפיגועים:
 
ה"מומחה לענייני ישראל" של טלוויזיית הרש"פ, פאיז עבאס: "האם הם (כלומר, חברי הכנסת הערבים) הסיבה לכך שהצעיר מכפר כובר (כלומר, המחבל עומר אל-עבד) נכנס להתנחלות והרג 3 מתנחלים כתגובה למה שקורה באל-אקצא? ... זאת התמונה של הילדים, שטוענים שהצילו אותם, אבל יש סיפור אחר: הצעיר (כלומר, המחבל) ידע שיש ילדים וסירב לפגוע בהם, לפחות לפי [הדיווחים] הפלסטינים... (מקריא מעיתון ישראלי): 'אמם של הילדים אומרת: שמעתי את מבצע הפעולה שואל בערבית איך קוראים לך?... הבנתי שדבר רע מתרחש, לקחתי את הילדים לקומה השנייה במהירות ושמעתי זעקות וקול ירי.'"
מנחת הטלוויזיה הרשמית של הרש”פ: "אם היא אומרת שהיא לקחה את הילדים, אז הוא (כלומר, המחבל) לא ראה אותם."
פאיז עבאס: "נכון."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "פלסטין הבוקר הזה," 23/07/2017]
 
עומר אל-עבד  - מחבל פלסטיני בן 19 שדקר ורצח 3 ישראלים ממשפחת סלומון, יוסף, חיה ואלעד, ופצע באורח קשה את טובה סלומון, במהלך סעודת שבת בביתם בישוב חלמיש, ב-21/07/2017. המחבל אל-עבד נורה ונפצע על ידי שכן, ואחרי כן נעצר על ידי כוחות הביטחון. לפני שביצע את הפיגוע, כתב אל-עבד ב-"צוואתו" בפייסבוק שהוא לוקח סכין כדי להגיב על מה שקורה במסגד אל-אקצא, ושהוא לא מצפה לחזור. שבוע קודם כן נעשה פיגוע בהר הבית שבו 2 שוטרי מג"ב נרצחו. בעקבות הפיגוע ישראל סגרה את הר הבית למשך יומים, ופתחה אותו שוב לאחר שהציבה גלאי מתכות בכניסות למקום. הפלסטינים ראו את אמצעי הביטחון החדשים כצעדים של "הסלמה" ו"פגיעה" במסגד אל-אקצא.
 
כותרת: "חלמיש - הפנים המכוערות של הכיבוש"
"בעוד החגיגות ביישות הכיבוש נמשכות ומתארכות לאחר שחרורו של החייל אלאור אזריה (הוא שוחרר למעצר בית לשבועיים עד להחלטה בערעורו - העורך) לאחר שהורשע בהוצאה להורג של הצעיר עבד אל-פתאח אל-שריף (כלומר, מחבל, שדקר חייל יחד עם שותף) מהעיר חברון בחודש מרס בשנה שעברה, שלושה שרים בממשלת הכיבוש, בתמיכת מנהיגי מפלגות ומנהיגים דתיים ישראליים, מתחרים ביניהם על קריאות להוציא להורג את הצעיר עומר אל-עבד (כלומר, מחבל שרצח 3 בני משפחה) בן ה-19 מהכפר כובר לאחר שביצע פעולת דקירה בהתנחלות חלמיש מערבית לרמאללה...
על פי כתבה שפרסם ערוץ 10 העברי, בהסתמך על תחקיר של צבא הכיבוש והמודיעין שלו, עומר אל-עבד הצליח להרוג במהלך הפעולה שלו שלושה מתנחלים ולפצוע מתנחל רביעי, אך הוא היה יכול גם להרוג גם את האשה של אחד משלושת המתנחלים שנהרגו. אולם, הוא העדיף שלא לעשות זאת משום שהיא אם שהחזיקה בידיה שניים מילדיה, ובכך הוכיח כי 'למוסר יש מקום אפילו במלחמה.'
על פי ערוץ 10, המתנחלת שהוא חס על חייה הייתה הסיבה לפציעתו של אל-עבד ולמעצרו, והיא הייתה הסיבה שמנעה ממנו לצאת מההתנחלות בשלום לאחר ביצוע הפעולה, לאחר שמיהרה להתקשר לכוחות הכיבוש, שהגיעו למקום במהרה. (מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח למצוא דיווח כזה בערוץ 10 - העורך)."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 25/07/2017]
 
מוחמד אחמד ג'בארין, מוחמד אחמד מופדל ג'בארין, ומוחמד חאמד עבד אל-לטיף ג'בארין - מחבלים ערביים ישראליים בגילאי 29, 19 ו-19, שהחדירו נשק וירו מתוך רחבת הר הבית לעבר שוטרים ישראלים, ורצחו 2 שוטרי מג"ב, רס"מ כמיל שנאן ורס"מ האיל סתאוי, ב-14/07/2017. 
שניים מהמחבלים נורו ונהרגו במהלך האירוע, והשלישי נורה ונהרג בעת שניסה להימלט.
 
בכירי הרש"פ נוהגים להשתמש במונחים "כל האמצעים", "התקוממות בדרכי שלום" ו"התקוממות עממית" כדי לציין אירועים הכוללים אלימות וטרור נגד ישראליים, כולל יידוי אבנים, דקירות, ואף ירי.