פרסומי PMW
האם פת"ח רואה בהחלטת אונסק"ו החדשה אישור לאלימות ולטרור?
Share |
האם פת"ח רואה את החלטת אונסק"ו החדשה
כאישור לאלימות ולטרור בירושלים?

נאן ז'אק זילברדיק

בתחילת יולי 2017, אונסק"ו (ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם) קיבל החלטת גינוי נגד פעילות ישראל בעיר העתיקה של ירושלים, ובמיוחד החפירות הארכיאולוגיות שישראל מבצעת באזור. ארגון אונסק"ו גם הצהיר שישראל היא "כוח כובש" במזרח ירושלים, כולל העיר העתיקה.

על פי הצהרתו של בכיר פת"ח בירושלים, רא'פת עליאן, ניתן להסיק כי פת"ח רואה בהחלטה של אונסק"ו אישור לאלימות ולטרור נגד ישראלים:

"החלטה בינלאומית זו מאשרת את זכותו של העם הפלסטיני להתנגד לכיבוש הישראלי..."
[אמד, אתר חדשות פלסטיני עצמאי, 05/07/2017, ההדגשה הוספה]

כפי שמכון "
מבט לתקשורת פלסטינית" מתעד, המושג "התנגדות" בשיח הפלסטיני הפוליטי כולל שימוש באלימות ובטרור. (ראה למטה)

התגובה של עליאן להחלטה האחרונה של אונסק"ו מזכירה את התגובה של פת"ח להחלטת מועצת הביטחון בשנה שעברה, אשר הגדירה את ההתנחלויות כבלתי חוקיות. תנועת פת"ח כפי הנראה פירשה את ההחלטה הזו בתור
אישור מהאו"ם עבורם להרוג ישראלים.
 
?
 

בעקבות ההחלטה ההיא, פת"ח פרסמה תמונה שבה מפת "פלסטין" (הכוללת את שטחי ישראל), צבועה בצבעי הדגל הפלסטיני ומעוצבת כסכין שיד אוחזת בה, דוקרת את המילה "התנחלות," שמתחתיה מצוירת שלולית דם. בחלק העליון של התמונה כתובה המילה "תודה," ותחתיה השמות של 14 המדינות שהצביעו בעד ההחלטה של מועצת הביטחון של האו"ם נגד ההתנחלויות.

מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הראה כי מנהיגי הרש"פ משתמשים לעתים רבות במונחים כגון "התנגדות," "התנגדות (או התקוממות) בדרכי שלום," ו"התנגדות (או התקוממות) עממית" כדי לתאר אירועים הכוללים אלימות וטרור נגד אזרחים ישראלים, כמו זריקת אבנים, פיגועי דקירה וירי. במהלך גל הטרור הפלסטיני של 2015-2016 יו"ר הרש"פ עבאס תיאר שורה של פיגועים רצחניים כ"
התקוממות עממית בדרכי שלום":

עבאס: "אף אחד לא ביקש את ההתקוממות הזו ולא קרא אליה. היא עלתה מתוך לבם של הצעירים... אנו אמרנו לכל האנשים, אנו רוצים התקוממות עממית בדרכי שלום, ואכן היא כזו, אך מעשי האיבה באש ובקליעים באים מצד הישראלים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 16/11/2015]
בעת שעבאס אמר את הדברים האלה, מחבלים פלסטינים כבר ביצעו שורה של פיגועי דריסה, דקירה וירי נגד ישראלים שבהם נרצחו 14 בני אדם ונפצעו 167, בתקופה של כחודש,.

להלן קטע ארוך יותר מהדיווח על דבריו של בכיר פת"ח בירושלים, ותגובה נוספת של תנועת פת"ח באירופה:

כותרת: "עליאן: החלטת אונסק"ו בנוגע לירושלים ומסגד אל-אקצא דורשת פעולה ערבית"
"חבר ההנהגה הבולט של תנועת פת"ח בירושלים הכבושה, ראפת עליאן, בירך על ההצבעה החדשה על החלטה [נוספת] של אונסק"ו בדבר אי-חוקיות הכיבוש הישראלי בירושלים, בעיר העתיקה [של ירושלים] ובמסגד אל-אקצא המבורך; וגם לגינוי החפירות שהכיבוש מבצע מתחת למסגד אל-אקצא והעיר העתיקה. הוא הוסיף כי החלטה זו, על כל פרטיה, הינה חשובה מאוד ומוכיחה את הזיוף שניסתה ישראל לעשות באמצעות הנרטיב שלה ובניסיונה לשנות את הסטטוס קוו לאורך שנות כיבוש העיר הקדושה.
עליאן הוסיף כי החלטה בינלאומית זו מאשרת את זכות העם הפלסטיני להתנגד לכיבוש הישראלי שמפר את כל ההחלטות הבינלאומית וקורא תיגר על העולם במעשיו נגד עמנו הפלסטיני."
[אמד, אתר חדשות פלסטיני עצמאי, 05/07/2017]

כותרת: "פת"ח: החלטת אונסק"ו מראה את השפעתה המוגבלת של ישראל בעולם ומשקפת את תפיסת עולמנו בנוגע לירושלים"
"דובר תנועת פת"ח באירופה, ג'מאל נזאל, בירך את הצבעת אונסק"ו היום [04/07/2017] בפולין, על ההחלטה כי אין לישראל ריבונות על בירתנו ירושלים, ומגנה את החפירות שמבצע הכיבוש נגד מקומותינו הקדושים בבירה.
נזאל אמר בהודעה לעיתונות: 'הצבעתו של גוף זה בסוגיה זו עושה צדק עם העובדות ההיסטוריות, ומשקפת גם את העמדה העולמית המתנגדת למדיניות הכיבוש ומסרבת להכיר בירושלים כבירתו של הכיבוש.'"
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 04/07/2017]
ארגון אונסק"ו של האו"ם אישר בכינוסו בקראקוב (פולין) ב-04/07/2017 החלטה שהוצעה על ידי ירדן, אשר מגנה את פעילות ישראל בעיר העתיקה של ירושלים, ובמיוחד החפירות, ומצהירה שישראל היא "כוח כובש" במזרח ירושלים, כולל העיר העתיקה.
עשר מדינות הצביעו בעד ההחלטה – אזרבייג'ן, אינדונזיה, קזחסטן, כווית, לבנון, תוניסיה, תורכיה, ויאטנם, קובה, וזימבבואה; 3 התנגדו להחלטה – ג'מייקה, הפיליפינים, ובורקינה פאסו; ו-8 נמנעו בהצבעה – אנגולה, קרואטיה, פינלנד, פרו, פולין, פורטוגל, טנזניה, ודרום קוריאה.
החלטה זו היא אחת מהחלטות רבות של אונסק" לגינוי נגד ישראל, ובמיוחד בנוגע לירושלים. לקריאת הנוסח המלא (באנגלית) של ההחלטה ראה
כאן.