פרסומי PMW
השר לביטחון הפנים אימץ את תלונת "מבט לתקשורת פלסטינית" למשטרה נגד בכיר הרש"פ ג'יבריל רג'וב
Share |
                                             
השר לביטחון הפנים אימץ
את תלונת "מבט לתקשורת פלסטינית" למשטרה
נגד בכיר הרש"פ ג'יבריל רג'וב
j 
מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" הגיש ב-11/03/2018 תלונה במשטרת ישראל נגד בכיר הרש"פ ג'יבריל רג'וב בגין הסתה לרצח במהלך גל הטרור של 2016-2015 ("טרור הסכינים"). לתלונת "מבט לתקשורת פלסטינית" הצטרפו אברהם ויסמן, דורון מזרחי, ונתן מאיר - קרובי משפחה של שלושה נפגעי טרור שנרצחו בתקופה שלאחר דברי ההסתה לרצח של רג'וב.
 
לאחר שלושה חודשי המתנה לפתיחת חקירת משטרה, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" פנה בשבוע שעבר לשר לביטחון הפנים גלעד ארדן, וביקש את התערבותו בנושא. בתגובה השר ארדן שלח אתמול מכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שבו ביקש ממנו להורות למשטרה לפתוח בחקירה נגד רג'וב על סמך התלונה של "מבט לתקשורת פלסטינית":
 
"ב-11.3.2018 הוגשה תלונה למשטרת ישראל [מצד "מבט לתקשורת פלסטינית"] כנגד רג'וב בגין הסתה לאלימות ולטרור... רג'וב מסית באופן מפורש ועקבי לטרור ולאלימות באופן שיש בו כדי לפגוע ולהוביל למעשי רצח ואלימות, אני מבקש כי תורו על פתיחת חקירת משטרה כנגדו." [ראו המכתב של ארדן המלא למטה]
 
בנוסף, על סמך הראיות שנכללו בתלונה של "מבט לתקשורת פלסטינית," השר ארדן ביקש מהיועץ המשפטי לממשלה לאסור באופן מיידי על כניסת רג'וב לישראל:
 
"בלתי סביר בעיני שמדינת ישראל תפעל למתן היתרים למי שמסית לאלימות ולטרור, ואשר פועל בכל דרך כדי לפגוע בה ובאזרחיה. לכן, אני מבקש כי תינתן הנחיה למנוע מרג'וב מעתה ואילך כל היתר כניסה לשטח מדינת ישראל."
 
רג'וב הינו בעל מעמד בכיר ברש"פ. הוא קיבל את מספר הקולות הגבוה ביותר בבחירות האחרונות של תנועת פת"ח, והוא אחד המועמדים האפשריים להחליף את מחמוד עבאס לאחר שהמנהיג הפלסטיני בן ה-83 יסיים את תפקידו. רג'וב נושא במספר תפקידים בכירים בפוליטיקה הפלסטינית: מזכיר הוועד המרכזי של פת"ח, יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, יו"ר הוועד האולימפי הפלסטיני, ויו"ר המועצה העליונה לנוער וספורט באש"ף.
 
על אף מעמדו הבכיר ברש"פ, "מבט לתקשורת פלסטינית" סיפק ראיות ברורות להסתה לרצח מצד ג'יבריל רג'וב. תלונת "מבט לתקשורת פלסטינית" נגד רג'וב במשטרה כללה תיעוד של קריאות מפורשות של רג'וב בטלוויזיית הרש"פ להמשיך בפיגועים נגד ישראלים. למשל, בהתייחסות למחבלים פלסטינים שתקפו ואף רצחו ישראלים, רג'וב אמר:
 
"אני אומר שמי שעשה פעולות גבורה של יחידים, אנחנו בתנועת פת"ח מברכים עליהן ומעודדים אותם. אנחנו מחשיבים אותם לגיבורים ולכתר על ראשי הפלסטינים... החל מאחינו מוהנד חלבי (מחבל שרצח שני אזרחים בתחילת גל 'טרור הסכינים' - העורך)."
 
באחד המקרים רג'וב קרא לבצע פיגועים בפרט נגד חיילים ו"מתנחלים", מפני שהוא רצה להימנע ממחיר פוליטי בזירה הבינלאומית:
 
"הקהילה הבינלאומית אינה שואלת מה קורה למתנחל או לחייל שנמצא בשטחים הכבושים בזמן ובמקום הלא נכונים... אף אחד לא שואל אודותיו! על כן, אנחנו רוצים גם כן להיאבק באופן שהעולם והקהילה הבינלאומית יישארו לצדנו."
 
במכתבו ליועץ המשפטי לממשלה, ארדן ציטט קריאה זו של רג'וב, ועוד אחרות שנכללו בתלונת "מבט לתקשורת פלסטינית," אשר הוצגו לראשונה בכנסת בכנס שאורגן על ידי השדולה לקידום תודעת הניצחון בראשות הח"כים עודד פורר, אברהם נגוסה ואלעזר שטרן.
 
להלן מכתבו של השר ארדן, עם הערות וקישורים לתיעוד של "מבט לתקשורת פלסטינית":
 
ה' תמוז, תשע"ח
18 יוני, 2018
 
לכבוד
ד"ר אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה; מר שי ניצן; פרקליט המדינה; תת-אלוף שרון אפק, הפרקליט הצבאי הראשי; אלוף כמיל אבו-רוקון, מתאם פעולות הממשלה בשטחים
 
שלום רב,
הנדון: ג'יבריל רג'וב - פתיחה בחקירה ומניעת כניסה לשטח ישראל
 
1. ג'יבריל רג'וב הינו תושב הרשות הפלסטינית, מזכ"ל הוועד המרכזי של ארגון הפת"ח (אשר הוכרז כארגון טרור), יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית, יו"ר הוועד האולימפי הפלסטיני ויו"ר המועצה העליונה הפלסטינית לנוער וספורט [של אש"ף].
 
2. לאורך שנים, מוביל רג'וב בפורומים בהם הוא פעיל וחבר, קו אלים וקיצוני כנגד מדינת ישראל, החותר תחת קיומה ומבקש לערער את הלגיטימציה שלה. לאחרונה, עמד רג'וב בראש קמפיין חרם תרבותי נגד ישראל - בכך שהוביל קמפיין של איומים כנגד נבחרת הכדורגל הארגנטינאית ושחקניה, במטרה להביא לביטול משחק הידידות מול נבחרת ישראל. בתוך כך, קרא רג'וב לערבים ולמוסלמים לשרוף את חולצתו של שחקן נבחרת ארגנטינה, ליונל מסי. בגין פעולותיו, אף נפתח נגדו הליך משמעתי בפיפ"א.
 
3. מהמידע שהובא לידיעתי לאחרונה (נוסח תלונת "מבט לתקשורת פלסטינית" נגד ג'יבריל רג'וב הוצג בפני השר בשבוע שעבר - העורך), עולה כי בנוסף לפעילותו בזירה הבינלאומית כנגד מדינת ישראל, עוסק רג'וב בשנים האחרונות בהסתה חמורה ובתמיכה בביצוע פעולות טרור ורצח אזרחים, חיילים ושוטרים ישראלים. בנוסף, תומך רג'וב באופן ברור ופומבי בארגוני טרור, ובחטיפות ישראלים.
 
4. כידוע, גל הטרור האחרון עמו התמודדה מדינת ישראל, התאפיין בפיגועים שבוצעו בעיקר על ידי מחבלים בודדים, ששאבו את ההשראה לביצוע הפיגוע מפרסומים בכלי התקשורת או ברשתות החברתיות. בהקשר זה, התבטאויותיו של רג'וב מקבלות משנה תוקף וזאת לאור מעמדו הבכיר בממסד הפלסטיני והתפקידים השונים בהם הוא נושא - אשר יש בהם פוטנציאל משמעותי להשפיע על אחרים לפעול בהתאם לקריאותיו.
 
5. לשם הדוגמא, להלן מובאות דוגמאות בולטות מדבריו (כפי שהובאו לידיעתי על ידי ארגון PMW):
 
- "אם חמאס רוצה לחטוף חיילים - שיחטפו חיילים, שיחטפו... ברור שחטיפה זאת השפה שהם מבינים. להיפך, אנחנו מעודדים אותם. כשהם חטפו את שליט ברכנו אותם..." (2.1.14)
 
- "הקהילה הבינלאומית לא מסכימה לכך שאוטובוס יתפוצץ בתל אביב, אבל הקהילה הבינלאומית אינה שואלת מה קורה למתנחל או לחייל שנמצא בשטחים הכבושים בזמן הלא נכון ובמקום הלא נכון... אף אחד לא שואל אודותיו! על כן, אנחנו רוצים גם כן להיאבק באופן שהעולם והקהילה הבינלאומית יישארו לצדנו." (17.10.15)
 
- "אני אומר שמי שעשה פעולות גבורה של יחידים, אנחנו בתנועת פת"ח מברכים עליהן ומעודדים אותם. אנחנו מחשיבים אותם לגיבורים ולכתר על ראשי הפלסטינים... החל מאחינו מוהנד חלבי (שרצח 2 -עורך) וכלה בשהיד האחרון... אני אומר, אנחנו בוועד המרכזי דנו בנושא הזה, אנחנו בעד." (2.1.16)
 
- "מכאן אנו אומרים ל-145 השהידים (כלומר, פלסטינים שנהרגו בין אוקטובר 2015 - ינואר 2016, רובם במהלך ביצוע פיגועיהם -עורך) - אתם גיבורים. אנו מברכים אתכם, מחזקים את משפחותיכם ואומרים לכם: אתם כתר על ראשנו." (6.1.16)
 
רג'וב מיישם את האידאולוגיה הרצחנית שלו גם במסגרת תפקידיו הרשמיים:
 
- בשנת 2013 העניק רג'וב תעודות הוקרה לרוצחים זיאד ומוצטפא ע'נימאת שרצחו שני ישראלים בשנת 1985 (עיתון הרש"פ אל-ח'יאת אל-ג'דידה, 20.11.13)
 
- בשנת 2015, האדיר רג'וב את חליל אל-ואזיר (אבו ג'יהאד), מי שעמד בראש הזרוע הצבאית של אש"ף והיה אחראי על מספר מעשי טרור, שהביאו לרצח ישראלים רבים (לפחות 125), על ידי מתן חסותו לטורניר סיף שנקרא של שמו של רב-המחבלים (עיתון הרש"פ אל-ח'יאת אל-ג'דידה, 20.4.15)
 
6. ב-11.3.2018 הוגשה תלונה למשטרת ישראל [מצד "מבט לתקשורת פלסטינית"] כנגד רג'וב בגין הסתה לאלימות ולטרור.
 
7. לאור כל האמור לעיל, המוכיח שרג'וב מסית באופן מפורש ועקבי לטרור ולאלימות באופן שיש בו כדי לפגוע ולהוביל למעשי רצח ואלימות, אני מבקש כי תורו על פתיחת חקירת משטרה כנגדו.
 
8. כמו כן, מדיווחי המשטרה נודע לי כי רג'וב מקבל מעת לעת היתרי כניסה למזרח ירושלים ולהר הבית. בלתי סביר בעיני שמדינת ישראל תפעל למתן היתרים למי שמסית לאלימות ולטרור, ואשר פועל בכל דרך כדי לפגוע בה ובאזרחיה. לכן, אני מבקש כי תינתן הנחיה למנוע מרג'וב מעתה ואילך כל היתר כניסה לשטח מדינת ישראל.
 
9. אודה לתשובתכם.
 
בברכה,
ח"כ גלעד ארדן
השר לביטחון הפנים,
 
השר לנושאים אסטרטגיים והסברה