פרסומי PMW
פתח מאשימה את ישראל ברצח של 2 ישראלים
Share |
       
פתח מאשימה את ישראל ברצח של 2 ישראלים
קים לבנגרונד יחזקאל (29) וזיו חג'בי (35)
[מקור: Times of Israel, 7/10/2018]
 
פת"ח מאשימה כי ישראל משתמשת ב"טרור ורצח" 
אך רצח של ישראלים הוא "פעולה"

 
 • מחבל פלסטיני רצח 2 ישראלים ופצע אישה אחת במפעל על קו התפר שבו פלסטינים וישראלים עובדים ביחד
   
 • פת"ח מטילה על ישראל בעקיפין את האחריות על הרצח הזה: "הכיבוש הישראלי... לא מסוגל לשמור על אף אחד שגוזל את האדמה הפלסטינית" 
   
 • פת"ח: "ישראל... משתמשת בטרור וברצח"
   
 • 4 ימים לפני הפיגוע פת"ח האדירה רוצח אחר, מוהנד חלבי, אשר רצח 2 בירושלים, וקראה לו "השהיד הגיבור"
   
 • המפגע למד במערכת החינוך של הרש"פ, ולמד בה כי רצח ישראלים הוא "מעשה גבורה"
   
 • בעזה פלסטינים חגגו את הרציחות בחלוקת סוכריות ברחובות
   
 • ארגוני חמאס והג'האד האסלאמי: "פעולת הגבורה" הינה "התגובה הטבעית לפשעי הכיבוש"
מאת איתמר מרכוס ונאן ז'אק זילברדיק
 
ב-07/10/2018 מחבל פלסטיני צעיר רצח 2 ישראלים שאיתם הוא עבד במפעל באזור התעשייה ברקן, מקום שהיווה מופת של דו קיום שבו פלסטינים וישראלים עובדים יחד. אזור התעשייה הוקם בשנת 1982, והוא ממוקם בין העיר הפלסטינית קלקיליה והעיר הישראלית אריאל. אלפי פלסטינים וישראלים עובדים שם ביחד.
 
בעמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח של מחמוד עבאס, בכיר בפת"ח האשים בעקיפין את ישראל ברצח הכפול, בכותבו כי  "ישראל... אינה מסוגלת לשמור על אף אחד שגוזל את האדמה הפלסטינית", והוסיף כי אף ישראלי אינו בטוח "כל עוד עמנו נשאר משולל זכויות במולדתו.” על פי דבריו, ישראל "משתמשת בטרור וברצח," בעוד שהוא עצמו קרא לרצח של 2 ישראליים בפיגוע: "פעולה." [עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 07/10/2018, ראה לעיל]
 
העובדה שתנועת פת"ח לא גינתה את פיגוע הירי שבו נרצחו 2 ישראלים אינה מפתיעה, מאחר שפת"ח והרש"פ מאדירות מחבלים ורוצחים ומציגות אותם כגיבורים לאורך שנים, כפי שמדווח בקביעות מכון מבט לתקשורת פלסטינית. 4 ימים בלבד לפני פיגוע הרצח בברקן, תנועת פת"ח הזכירה מחבל צעיר אחר שרצח 2 בני אדם, במילים "השהיד הגיבור." המחבל מוהנד חלבי רצח שני אזרחים ישראלים בפיגוע דקירה בעיר העתיקה של ירושלים בשנת 2015:
 

 
טקסט בפוסט: "היום חל יום השנה השלישי למותו כשהיד של השהיד הגיבור מוהנד חלבי
כבוד ותהילת נצח לשהידים הטהורים שלנו"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 03/10/2018]
 
הפרשן בטלוויזיית הרש"פ לעניינים ישראלים, פאיז עבאס, האשים את ישראל בהסתה בגלל העובדה שישראל הגדירה את הרצח כפיגוע, כשהוא טוען שיש ספקות באשר המניעים לירי. הוא גם תיאר את אירוע הרצח במונח "פעולה":
 
"כמובן הכותרות הראשיות בעיתונות הישראלית הן הפעולה שהיתה אתמול, פעולת המפעל באזור התעשייה בברקן, והתגובות. כל התגובות ידועות כמובן, מסיתות באופן שפל. עד כה הרקע אינו ברור, אולם עבור ישראל הכי חשוב הוא להאשים בפעולה על רקע לאומני, וידוע כי על פי איך שהתבצעה הפעולה, קיימות ספקות."
[הפרשן לעניינים ישראלים, הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, פלסטין הבוקר, 08/10/2018]
 
ברצועת עזה אנשים הביעו שמחה בעקבות הפיגוע שבו נרצחו 2 ישראלים, וחלקם חילקו ממתקים בעקבות האירוע:
 
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 07/10/2018]
 
ארגון הטרור חמאס תיאר את מסע הרצח במפעל בברקן כ"פעולת גבורה" וכ"חלק מתגובה טבעית לפשעי הכיבוש." גם ארגון "הג'האד האסלאמי בפלסטין" פרסם תגובה על הפיגוע ואמר כי "הפעולה היא תגובה טבעית לפשעי הכיבוש." דובר הארגון גם הוסיף כי "ההתנחלויות הן מטרה לגיטימית לאנשי ההתנגדות." ארגון "הג'האד האסלאמי בפלסטין" גם קרא לבצע פיגועים נוספים, תוך שהוא קורא לפלסטינים "להתקומם נגד הטרור ההתנחלותי עד לסילוקו ולשחרור הגדה מההתנחלויות ומהמתנחלים." [מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 07/10/2018]
 
בדומה למחבלים אחרים בגיל ההתבגרות בעת האחרונה, המפגע בברק, אשרף וליד סלימאן נעאלוה, התחנך במערכת החינוך וההסתה של הרש"פ, שבה לימדו אותו כי רצח ישראלים הינה מעשה "הרואית.,
 
להלן קטעים ארוכים יותר מהידיעות בעניין התגובות על הפיגוע ברצועת עזה ובפת"ח:

כותרת: פלגים מברכים, [חלוקת] ממתקים ברחובות"
"ברשתות החברתיות התפרסמו היום (יום א') [07/10/2018] תמונות של אזרחים מחלקים ממתקים בעיר ח'אן יונס שבדרום רצועת עזה, מתוך שמחה על הפעולה שביצע צעיר פלסטיני בהתנחלות ברקן שבצפון הגדה, בה נהרגו שני ישראלים ועוד אחד נפצע...
תנועת חמאס ברכה על הפעולה... היא אמרה בהודעה מטעמה: 'בשעה שאנו מברכים על פעולת הגבורה, אנו מדגישים שהיא התבצעה כחלק מתגובה טבעית לפשעי הכיבוש הישראלי נגד עמנו, שנמשכים בכל השטחים הפלסטיניים. כמו כן [חמאס] מדגישה שעמנו לא ישב בחיבוק ידיים נוכח פלישות המתנחלים למסגד אל-אקצא והחילול המתמשך של רחבותיו...'
דובר לשכת ההסברה של תנועת הג'האד האסלאמי, דאוד שיהאב, אמר כי הפעולה היא תגובה טבעית לפשעי הכיבוש בעזה, בירושלים ובח'אן אל-אחמר. הוא הוסיף כי 'ההתנחלויות הן מטרה לגיטימית לאנשי ההתנגדות ולמורדים.'
תנועת הג'האד האסלאמי קראה ל-'בני עמנו הגאה בירושלים, בגדה ובכל מקום להתקומם [מלשון 'אינתיפאדה'] נגד הטרור ההתנחלותי עד לסילוקו ולשחרור הגדה מההתנחלויות ומהמתנחלים.' היא הדגישה כי '[שפיכת] דמם של השהידים הגיבורים, הפגיעה המכוונת בילדים, והפגיעה באל-אקצא לא יעברו בשתיקה.'"
[מען, סוכנות ידיעות פלסטינית עצמאית, 07/10/2018]
 
עמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח:
 
טקסט בפוסט: "הכיבוש הישראלי שמנסה לשמור על מי שגוזל את האדמה הפלסטינית ולהתכחש לזכויות העם הפלסטיני אשר נקבעו בהחלטות ובחוקים הבינלאומיים - אינו מסוגל לשמור על אף אחד שגוזל את האדמה הפלסטינית, ולא משנה כמה ציוד [צבאי] יש ברשותו, כמה עוצמה יש לו, וכמה הוא משתמש בטרור וברצח. הפעולה של היום [07/10/2018] היא הוכחה נוספת לכך.
הפתרון היחיד נעוץ בהכרה בזכויות עמנו, על ידי מימוש העצמאות הלאומית הפלסטינית במסגרת מדינה חופשית ובעלת ריבונות מלאה, שתוקם באדמה הכבושה ובגבולות הארבעה ביוני 1967, ושבירתה ירושלים המזרחית.
כל ניסיון לעקוף את הזכויות הללו לא יועיל לישראל ולא יביא לה ולאזרחיה ביטחון, מכיוון שאיש לא יזכה לביטחון כל עוד עמנו משולל מזכויות במולדתו.
מוניר אל-ג'אר'וב
ראש לשכת ההסברה של נציבות הגיוס והארגון בתנועת פתח"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 07/10/2018, ההדגשות הוספו]
 
הפיגוע באזור התעשייה ברקן - ב-7/10/2018 מחבל פלסטיני בשם אשרף נעאלוה, בן 23, ירה למוות בשני ישראלים, קים לבנגרונד יחזקאל וזיו חג'בי, שבעבר הוא עבד איתם במפעל באזור התעשייה ברקן ליד אריאל. עד לאירוע הזה אזור התעשייה ברקן נחשב לדוגמה של דו-קיום, מקום שבו ישראלים ופלסטינים עובדים ביחד.
 
אל-ח'אן אל-אחמר - אתר בו בדואים פלסטיניים הקימו מבני מגורים ובית ספר בלתי חוקיים, ברובם צריפים ארעיים, על קרקע באזור C (כלומר, שטח תחת שלטון ישראלי מלא לפי הסכמי אוסלו). הרשויות הישראליות הורו להרוס את המבנים והציעו אתרים חילופיים עבורם. מספר פניות שהוגשו לבית המשפט העליון נגד הוראות ההריסה נדחו על ידי בית המשפט. עד לתאריך 09/10/2018 המבנים הבלתי חוקיים עוד לא נהרסו. הפלסטינים ערכו במקום הפגנות, שחלקן נהיו אלימות.

מוהנד חלבי - ב-3/10/2015 המחבל מוהנד חלבי (בן 19) רצח בפיגוע דקירה בעיר העתיקה של ירושלים את אהרון בנט ואת הרב נחמיה לביא, ופצע את אשתו של בנט ואת בתם בת השנתיים. במהלך האירוע הוא נורה ונהרג בידי כוחות הביטחון. יום לפני הפיגוע המחבל פרסם בעמוד הפייסבוק שלו פוסט שבו התייחס לגל הפיגועים האחרון בתור "אינתיפאדה שלישית." הוא טען שהפיגועים נעשים בתגובה לפעולות של ישראל במסגד אל-אקצא, ואמר כי העם הפלסטיני "לא צריך להשלים עם השפלתו." הרקע להאשמות של הפלסטינים בעניין מסגד אל-אקצא הוא העלילה המופצת על ידי הרש"פ, לפיה ישראל זוממת להשתלט על מסגד אל-אקצא ולהרוס אותו, וכן לתיאורים של עליית יהודים להר הבית כ"פלישה למסגד אל-אקצא."