פרסומי PMW
דו"ח של מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" על עמוד הפייסבוק של פת"ח ב-2018: המכון ביקש מפייסבוק לסגור את החשבון תומך בטרור של פת"ח
Share |
   
עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח ב-2018  
מהווה מצע לעידוד טרור ולהאדרת רצח
 
מסקנת הדו"ח: 
"עמוד הפייסבוק של פת"ח מפר באופן קבוע את הכללים של פייסבוק, וכי אין הצדקה לכך שפייסבוק תמשיך להתיר לעמוד הזה לפעול."
 
איתמר מרכוס, נאן ז'אק זילברדיק ויונה סילברמן
 
הקדמה

לענקית הרשת החברתית פייסבוק, עם התפוצה הנרחבת שלה, יש פוטנציאל עצום להפיץ ערכים חיוביים וטובים, אך גם ערכים שליליים ורעים. בעת שאזרחי ישראל עדיין סובלים מטרור פלסטיני, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" ערך מחקר על עמדותיה של פת"ח, תנועת השלטון ברשות הפלסטינית שבראשה עומד מחמוד עבאס, כלפי הטרור הפלסטיני, כפי שעמדות אלה מתבטאת ברשומות (פוסטים) של פת"ח בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה לאורך שנת 2018. עמוד הפייסבוק הנבדק הוא העמוד הרשמי של פת"ח (שנקרא בערבית: תנועת השחרור הלאומי הפלסטיני, פת"ח / העמוד הרשמי https://www.facebook.com/officialfateh1965/)

הממצא העיקרי בדו"ח זה של "מבט לתקשורת פלסטינית" הוא כי תנועת פת"ח משתמשת בעמוד הפייסבוק שלה באופן עקבי ונמרץ על מנת להאדיר מעשי רצח הן בעבר, הן בהווה, וכדי לעודד אלימות. תנועת פת"ח מפרה באופן ברור את כללי הקהילה של פייסבוק אשר אוסרים על מי שמעורב ב"פעילות טרור" או ב"האדרת אנשים המעורבים בפעילות כזו" את השימוש בפלטפורמה של פייסבוק. 

ניתן לחלק את הטרור הפלסטיני לשלוש תקופות: לפני הסכמי אוסלו, אחרי הסכמי אוסלו, וטרור בתקופה הנוכחית. תנועת פת"ח משתמשת ברשת החברתית פייסבוק על מנת להאדיר מחבלים ופעולות טרור מכל שלוש התקופות האלה.
 
הטרור לפני אוסלו כולל את טבח הספורטאים הישראלים במינכן שבו נחטפו ונרצחו 11 ספורטאים באולימפיאדת מינכן ב-1972, ואת טבח כביש החוף שבו 12 ילדים ו-25 מבוגרים נרצחו בשנת 1978. שני הפיגועים הרצחניים האלה, ועוד התקפות טרור רבות אחרות מהתקופה הזו, הוזכרו וזכו להאדרה בעמוד הפייסבוק של פת"ח ב-2018. 
 
הטרור אחרי אוסלו כולל מאות פיגועי התאבדות, פיגועי ירי ופיגועי דקירה שבהם נרצחו יותר מ-1,600 ישראלים מאז נחתמו הסכמי אוסלו בין ישראל וארגון השחרור הפלסטיני (אש"ף) ב-1993. רבי-מחבלים כמו אחמד יאסין (מייסד חמאס) ונאסר עוויס (ממייסדי גדודי השהידים של אל-אקצא, זרוע הטרור של פת"ח), האחראים לרצח מאות בני אדם אחרי הסכמי אוסלו, רובם במסע הטרור של הרש"פ המכונה "אינתיפאדת אל-אקצא" (2005-2000), הוזכרו וזכו להאדרה בעמוד הפייסבוק של פת"ח ב-2018, וזאת ביחד עם מחבלים רבים אחרים מתקופה זו
 
הטרור בתקופה הנוכחית כולל התקפות טרור מצד פלסטינים שנמשכות בימינו אלה. למשל הרצח של שני ישראלים קים לוונגרוד יחזקאל (בת 29), אם לתינוק בן 15 חודשים, וזיו חג'בי (בן 35) אב לשלושה ילדים, אשר נורו למוות בידי פלסטיני במקום עבודתם המשותף. הם נרצחו ב-2018 והרוצח שלהם, יחד עם אחרים שהרגו ישראלים בשנה זו, הואדרו בעמוד הפייסבוק של פת"ח ב-2018.
 

מקרה מבחן של האדרת טרור בתקופה הנוכחית
על מנת להבין את מידת ההשפעה האפשרית של פת"ח על הציבור הפלסטיני, די לבחון את האינטנסיביות והמיידיות של הפוסטים שהועלו בעמוד הפייסבוק של פת"ח המאדירים את אשרף נעאלווה, רוצחם של קים לוונגרוד וזיו חג'בי:

ראשית, בעת שהמחבל הסתתר במשך 6 שבועות, פת"ח השתמשה בפייסבוק כדי להביע תקווה ובקשה מאללה למען שלומו ובטחונו:
 
"המבוקש אשרף נעאלוה
אללה שומר עליך ודואג לך
הוא לא ינטוש אותך ולא יפגע בך"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 28/11/2018]

לאחר שנעאלווה נהרג תוך קרב יריות עם חיילי צה"ל ב-13/12/2018, פת"ח השתמשה בעמוד הפייסבוק שלה כדי להאדיר את הרוצח באופן מידי. במשך 24 שעות פת"ח פרסמה שבעה פוסטים שבהם היא האדירה את הרוצח ותיארה אותו במילים "גיבור," "שהיד" ו"אגדה," והכריזה כי הוא הגיע אל "הנצח והתהילה." להלן תרגום חלק מהפוסטים:

"הנצח והתהילה לשהידים טהורי הלב שלנו, שאללה יעטוף אתכם ברחמיו וישכן אתכם ברחבי גן עדן"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 13/12/2018]
 
"השהיד הגיבור אשרף נעאלווה"
"השהידים הגיבורים של המולדת, בדמם הטהור הם משרטטים את מפת המולדת, כדי שפלסטין תחיה חופשיה וערבית. לכם הנצח והתהילה."
 
"הרוח... הפיצה במקום ההוא ריח שאומרים שהוא דומה לריח מושק - ואין פלא, הרי על האדמה ההיא יש שהיד שנהרג למען ריבונו וארצו. נשמתו הטהורה יצאה אל ריבון השמיים והארץ, כדי ליהנות מתענוגי העולם הבא."

"אלו הם השהידים של פלסטין. הם חיים כיום אצל ריבונם."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 13/12/2018]
 
"האגדה
הגיבור הפידא'י [=המקריב את נפשו]
אשרף נעאלוה"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 13/12/2018]
 
"פת"ח נושאת תפילה למען נשמות השהידים [אשרף] נעאלווה ו[צאלח] ברגותי."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 13/12/2018]
 
"שלושה ירחים מתארחים אצל אללה הבוקר.
אל גנות הנצח [= גן העדן]"
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 13/12/2018]
 
"סניפי הגדה [המערבית] הפלסטינית בתנועת פת"ח מלווים את השהידים הגיבורים שלנו לכלולות (כלומר, הלווייתו של השהיד נחשבת באסלאם לחתונה עם 72 בתולות גן עדן - העורך), שנפלו מאש הכיבוש הישראלי בקרב ההגנה הבלתי פוסק על זכויות עמנו."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 13/12/2018]

פת"ח פרסמה פוסטים נוספים לכבודו של המחבל, כולל העלאת תמונות שלו לבדו, או כשהוא לצד מחבלים "שהידים" אחרים מהעת הנוכחית:

העובדה שפת"ח הביעה הוקרה ותמיכה במחבל בעמוד הפייסבוק שלה, בזמן שהרוצח הנמלט נזכר מדי יום בכותרות החדשות - מהווה מסר שלילי ומסוכן ביותר עבור הפלסטינים, ובפרט הצעירים שבהם. המסר המועבר מפת"ח לפלסטינים באמצעות עמוד הפייסבוק שלה עשוי להיות מובן באופן הבא:

אם תהרוג ישראלי אתה יכול להיות הגיבור הבא שלנו, בדיוק כמו אשרף נעאלווה. 
 
150,000 העוקבים של עמוד הפייסבוק של פת"ח נחשפים למסר הברור והחד משמעי כי רצח ישראלים איננו רק דבר רצוי, אלא הוא הדרך המהירה ביותר לזכות בכבוד ותהילה עבור המחבל ובני משפחתו.

פת"ח מעודדת אלימות וטרור
פת"ח משתמשת בעמוד הפייסבוק שלה כדי לעודד אלימות וטרור גם בדרכים אחרות, למשל על ידי פרסום תמונות של רובים ושל רעולי פנים שמחזיקים בכלי נשק.

פת"ח מוקירה כבוד למחבלים מארגוני טרור שונים וגם למחבלים בני עמים זרים
פת"ח מאדירה בעמוד הפייסבוק שלה לא רק רוצחי אזרחים ישראלים אלא גם טרוריסטים שרצחו אזרחים בני עמים אחרים. ב-2018 פת"ח האדירה את המחבל איש "הצבא האדום היפני" קוזו אוקמוטו אשר רצח 24 בני אדם, רובם צליינים אזרחי פורטו ריקו, בפיגוע בשדה התעופה לוד ב-1972. פת"ח גם האדירה מחבלים שרצחו ישראלים בחו"ל, כולל המחבלים שחטפו ורצחו 11 ישראלים במשחקים האולימפיים במינכן. פת"ח השתמשה בעמוד הפייסבוק שלה לא רק כדי להוקיר מחבלים שהשתייכו לזרועות הטרור שלה, כמו ארגון "ספטמבר השחור" או "גדודי השהידים של אל-אקצא", אלא גם מחבלים אנשי חמאס, ארגון הג'האד האסלאמי, אש"ף והחזית העממית לשחרור פלסטיני - כולם ארגוני טרור ידועים ומוכרזים ברחבי העולם.
 
הדו"ח הזה סוקר רשומות של פת"ח בפייסבוק לאורך שנת 2018, אך עידוד הטרור בתנועת פת"ח איננו תופעה חדשה. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מתעד את עידוד האלימות והאדרת המחבלים על ידי פת"ח לאורך שנים, והתופעה נמשכת גם ב-2019.

הדוגמאות הרבות של עידוד טרור והאדרת מחבלים מכל התקופות המובואת בדו"ח הזה על 2018, מוכיחות כי פת"ח ממשיכה להיות ארגון שמעודד ותומך בטרור, ושחברת פייסבוק מסכימה למעשה להיות שותפה במעשה הזה של עידוד טרור.

כללים ותקנות של חברת פייסבוק
מדיניות פייסבוק אוסרת על כל צורה של האדרת מחבלים או פעילות טרור, והדברים האלה כתובים באופן ברור מאוד בכללי הקהילה של חברת פייסבוק:
 
"אנו [בפייסבוק] לא מתירים נוכחות של ארגונים או אנשים אשר דוגלים בפעילות אלימה, או מעורבים באלימות, ברשת החברתית פייסבוק. הדבר הזה חל על ארגונים או אנשים המעורבים בפעילויות הבאות:

פעילות טרור
שנאה מאורגנת
רצח המונים או רצח סדרתי
סחר בבני אדם
אלימות מאורגנת או פעילות פלילית
אנחנו גם מסירים תוכן המביע תמיכה או משבח קבוצות, מנהיגים או אנשים המעורבים בפעילויות הללו."
[כללי הקהילה של פייסבוק, פרק 1. אלימות והתנהגות פלילית, סעיף 2. אנשים וארגונים מסוכנים.  
(מתורגם מאנגלית, עדכני ל-10/02/2019)]
 
הדו"ח הזה מראה כי עמוד הפייסבוק של פת"ח מפר באופן קבוע את הכללים של פייסבוק, וכי אין הצדקה לכך שפייסבוק תמשיך להתיר לעמוד הזה לפעול.

סיכום ומסקנות
              
הדו"ח המקיף של "מבט לתקשורת פלסטינית" מראה כי תנועת פת"ח השתמשה לאורך שנת 2018 בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה על מנת להאדיר טרור ומחבלים, וכדי לתמוך בהמשך הטרור של פלסטינים נגד ישראלים. כמדיניות יסודית, פת"ח האדירה מחבלים פלסטינים מכל התקופות בהיסטוריה, כולל רבי מרצחים ומחבלים מתאבדים. ראוי לציין כי פת"ח בשנת 2018 האדירה פיגועי טרור בעמוד הפייסבוק שלה מיד אחרי ביצועם. על אף שהשימוש של פת"ח ברשת הפייסבוק למטרות האלה מהווה הפרה בוטה של התנאים וההנחיות של פייסבוק המוגדרים בכללי הקהילה של הרשת החברתית, פייסבוק לא מחקה את הפוסטים המקדמים טרור בעמוד של פת"ח, ולא סגרה את חשבון הפייסבוק של פת"ח.

האדרת הטרור ועידוד האלימות של פת"ח, ביחד עם כוח ההפצה האדיר של רשת הפייסבוק, מהווים ביחד שילוב קטלני. כאשר צעירים פלסטינים רואים כיצד חבריהם, שכניהם או עמיתיהם ללימודים זוכים להוקרה ולהאדרה של גיבורים מיד לאחר שהם רצחו ישראלים, וכאשר הם קוראים קריאות של פת"ח להשתמש "בכל האמצעים" נגד ישראל, כולל השימוש ברובה, אזי זרעי הטרור העתידי כבר נזרעים.