פרסומי PMW
עבאס עומד לגרום למשבר הומניטארי חמור אצל הפלסטינים בתגובה להחלטת ישראל להטיל סנקציה על הרש"פ בגין תמיכתה במחבלים
Share |
     
עבאס עומד לגרום למשבר הומניטארי חמור אצל הפלסטינים 
בתגובה להחלטת ישראל להטיל סנקציה על הרש"פ 
בגין תמיכתה במחבלים 
  • הרשות הפלסטינית הודיעה כי תסרב לקבל מישראל העברות כספים בסך 8 מיליארד ש"ח, מפני שישראל החליטה על הקפאת כ-502 מיליון ש"ח - הסכום שהרש"פ שילמה במשכורות לאסירים מחבלים ב-2018מהעברות המסים לפלסטינים
  • הרש"פ מעדיפה תגמול מחבלים אסירים על פני רווחת כלל האוכלוסייה הפלסטינית
  • סירוב של הרשות הפלסטינית לקבל כמחצית מן התקציב שלה, יגרום למשבר כלכלי והומניטארי אצל הפלסטינים
איתמר מרכוס, מוריס הירש ונאן ז'אק זילברדיק
 
יו"ר הרש"פ מחמוד עבאס הודיע כי הרש"פ לא תסכים לקבל כלום מכספי המסים הפלסטינים שישראל גובה עבור ומעבירה לרש"פ אם ישראל תקזז ותקפיא מהם את הסכומים שהרש"פ משתמשת בהם כדי לתגמל מחבלים. מדיניות כזו של הרש"פ תוביל למשבר הומניטארי קשה אצל הפלסטינים.
 
הקבינט המדיני-ביטחוני הודיע ביום 17/02/2019 כי ישראל תקפיא סכום של 502,697,000 ש"ח שנתי מהעברות כספי המסים אל הרש"פ. זהו הסכום שהרש"פ הוציאה בשנת 2018 על תשלומי משכורות למחבלים הכלואים בבתי סוהר ישראלים, ולמחבלים המשוחררים מהכלא. הסכום הזה חושב ופורסם באופן בלעדי על ידי "מבט לתקשורת פלסטינית". הסכום אינו כולל את התשלומים שהרש"פ מעבירה למשפחות מחבלים שנהרגו, המכונים "שהידים", או למחבלים שנפצעו. ההקפאה תבוצע ב-12 מנות חודשיות של כ-42 מיליון ש"ח מכל העברה חודשית של כספי מיסים פלסטינים.

מידע שמכון "מבט לתקשורת פלסטינית" קיבל ממשרד האוצר בעקבות בקשה על סמך החוק לחופש המידע, מראה כי סך כספי המסים שישראל גבתה והעבירה לרש"פ ב-2018 הגיע לכ-8 מיליארד ש"ח - שהם סכום חודשי של 670,037,651 בממוצע. הוצאות הרש"פ על תשלומים למחבלים אסירים, מחבלים משוחררים ולמשפחות מחבלים הרוגים הגיעו ב-2018 לכ-732 מיליון ש"ח, שהם 61 מיליון ש"ח בממוצע בחודש, על פי חישובי מכון "מבט לתקשורת פלסטינית."

מוקדם יותר החודש מחמוד עבאס הצהיר כי אם ישראל תקפיא את הסכום שהרש"פ מוציאה על תגמול למחבלים מכספי העברת המסים החודשית - כ-42 מיליון ש"ח בחודש לפי הסכום שפרסם הקבינט - הרש"פ תסרב בכלל לקבל את יתרת כספי ההעברה - כ-628 מיליון ש"ח בחודש - סכומים חיוניים לאוכלוסייה הפלסטינית ולתפקוד הכלכלה הפלסטינית:

"השר לעניינים אזרחיים [בממשלת הרש"פ] חוסין אל-שיח' אמר אתמול כי הוא העביר, לבקשת הנשיא עבאס, מסר רשמי המדגיש כי 'הוא 
יסרב לקבל את כספי הגבייה אם ישראל תנכה ולו גרוש אחד מהם.'"
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/02/2019]

אם עבאס ינהג על פי החלטה זו והרש"פ תסרב לקבל את העברת הכספים בחודש הבא, זה יהווה אישור ודאי לכך שהרש"פ ועבאס מעדיפים לתגמל מחבלים ורוצחים על פני רווחת האוכלוסייה הכללית הפלסטינית. במקום לקבל את העובדה שישראל מקפיאה העברת סכום חודשי של 42 מיליון ש"ח המשמש את הרש"פ לתגמול מחבלים, עבאס מעדיף להעניש את כלל האוכלוסייה הפלסטינית על ידי סירוב לקבל כספי מסים בסך כ-628 מיליון ש"ח בחודש שישרתו את כל הפלסטינים.

אם עבאס יתמיד בהחלטתו, כל הכלכלה הפלסטינית עשויה להפוך למשותקת. כפי שהטבלה הבאה מראה, לפחות מאז 2014, המסים הנגבים ומועברים על ידי ישראל מהווים כ-50% מכלל התקציב התפעולי של הרש"פ - קרי, כל התקציב הכללי של הרש"פ מלבד החזרי חובות. ב-2018 ההכנסה החודשית הממוצעת ממסים עמדה על כ-670 מיליון ש"ח. אם עבאס מסרב לקבל את העברות המסים לאחר הקפאת כספי משכורות המחבלים, אזי הוא מונע מבני עמו במכוון חלק גדול מצרכיהם. 

 

 
מדוע ירצה עבאס לגרום למשבר עמוק כלכלי והומניטארי אצל האוכלוסייה הפלסטינית?

ראשית, יתכן שעבאס מתכוון בצעד טקטי לגרום למשבר כלכלי חריף אצל האוכלוסייה הפלסטינית ובכך להביא ללחצים על ישראל להעביר לו את כל הכסף המשמש לעידוד טרור. שנית, יתכן שהוא מצפה מהקהילייה הבינלאומית ללחוץ על ממשלת ישראל לא ליישם את החוק הישראלי. שלישית, יתכן שהוא מצפה שהקהילייה הבינלאומית שוב תממן את הרש"פ. לצד המנופים הכלכליים שעבאס מקווה להשיג, יתכן גם שהוא מתכוון להשתמש בהקפאת הכספים, ובמשבר שייגרם עקב צעדיו, להצית עוד גל של טרור.

תהא אשר תהא המוטיבציה של עבאס, הוא שוב הראה כי תגמול המחבלים נמצא בעדיפות עליונה אצל הרשות הפלסטינית.

ישראל מקפיאה את הכספים האלה על פי חוק שעבר בשנה שעברה בכנסת ברוב גדול, שעל פיה ישראל תקפיא את הסכומים שהרש"פ הוציאה ב-2018 על תגמולי טרור, מכספי המסים שישראל גובה ומעבירה לרש"פ. הכספים המוקפאים יועברו לרש"פ לאחר שהיא תבטל את ממדיניות תגמול המחבלים שלה.

עבאס יכול לקבל את מלוא הכסף אם הוא יחדל מתגמולי הטרור, אך הוא מסרב לכך.

באוקטובר 2018 עבאס הצהיר:

 

 
"אני אומר לכולם: משכורות השהידים, האסירים והפצועים שלנו הן קו אדום. הם [ישראל] מנסים, בכל האמצעים, ולוחצים בכל האמצעים – והם עדיין לוחצים: 'אסור לכם לשלם את זה.' הם אפילו יקזזו מהכספים שלנו שנמצאים אצלם את הסכום שאנחנו משלמים לשהידים.אמרנו שזהו קו אדום. ולא ניתן [לזה לקרות]. מאז 1965 ועד היום, הדבר הזה הוא מבחינתו דבר קדוש. השהידים ומשפחותיהם הם מקודשים, [וכך גם] הפצועים, האסירים. לכולם עלינו לשלם. גם אם ישאר לנו רק גרוש אחד – הוא עבורם ולא עבור האנשים החיים."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 28/10/2018]

כאשר ישראל עצרה באופן זמני את העברות המסים בדצמבר 2014, הרש"פ נאלצה כבר בפברואר 2015 להפחית את המשכורות שהיא משלמת לעובדיה וגם למחבלים האסירים, וכתוצאה מהמשבר הכלכלי הזה הם נאלצו לקבל רק 60% משכרם הרגיל:

"מרכז הוועדה לענייני אסירים ומשוחררים, חוסני זלום, אמר כי משכורות האסירים והמשוחררים בבתי הכלא של הכיבוש ישולמו דרך הבנקים היום בצהרים. זלום 
הבהיר לסוכנות הידיעות וטן כי משרד האוצר [של הרש"פ] הודיע להם על כך, וכי הדבר יתבצע באותה שיטה כמו בחודש שעבר: משכורת מלאה תשולם למי שמקבלים פחות מאלפיים שקל בחודש, בעוד ש-60% ממשכורת היסוד ישולמו למי שמקבל משכורת גבוהה מ-2000 שקלים."
[סוכנות הידיעות וטן, 05/03/2015]

בתגובה להחלטת הקבינט המדיני-ביטחוני, דוברו של עבאס נביל אבו רדיינה אמר כי להחלטה של ישראל "יהיו השלכות חמורות בכל המישורים" והוסיף כי הצעד של ישראל הוא "שוד":

"כל קיזוז מכספי הסילוקין הפלסטינים הוא לחלוטין בלתי מקובל, והוא מהווה שוד כספי העם הפלסטיני."
[ופא, סוכנות הידיעות הרשמית של הרש"פ, 17/02/2019]

אבו רדיינה חזר ואמר כי הרש"פ תמשיך לתמוך במחבלים:

"[זו] העמדה היציבה של הנשיא [עבאס] והוא הדגיש כי אנו לא נסכים לשום פגיעה בכלכלתם של הגיבורים הכלואים שלנו, ושל משפחות השהידים והפצועים."
 
כמו כן, מנהל הרשות לענייני אסירים באש"ף, קדרי אבו בכר, הדגיש בשבוע שעבר כי הרש"פ תמשיך לתגמל מחבלים במשכורות:

"
כפי שהדגישה ההנהגה הפלסטינית, המשכורות יימשכו ולא ייפגעו."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 12/02/2019]
 
להלן הודעת הקבינט המדיני-ביטחוני בעניין קיזוז כספי תגמול הטרור מהעברות המסים של הרש"פ:

הודעת ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני):

ועדת השרים לענייני ביטחון לאומי (הקבינט המדיני-ביטחוני) החליטה על יישום חוק הקפאת הכספים לרשות הפלסטינית, שהתקבל בכנסת בחודש יולי 2018, ולקזז מהכספים המועברים לרש"פ ע"י מדינת ישראל, סכום בסך 502,697,000 ש"ח.
מהנתונים שהציגו גורמי הביטחון עולה כי בשנת 2018 העבירה הרשות הפלסטינית את הסכום האמור למחבלים הכלואים בישראל, למשפחותיהם ולאסירים משוחררים. לפיכך הוחלט להקפיא סכום כסף בגובה זהה, מכספי המיסים שגובה ישראל עבור הרשות הפלסטינית.
ראש הממשלה ושר הביטחון הנחה את גורמי הביטחון להעמיק את הבדיקות לגבי תשלומים נוספים שהרש"פ משלמת בזיקה לטרור למחבלים ומשפחותיהם. ככל שמידע כזה יתקבל, סכום ההקפאה יעודכן בהתאם.
[אתר משרד ראש הממשלה, 17/02/2019]