פרסומי PMW
תוך ביזוי החלטת ממשלה – 1026 מחבלים אסירים רשומים ללימודים אקדמאים לתואר ראשון
Share |
תוך ביזוי החלטת ממשלה - 1026 מחבלים אסירים 
רשומים ללימודים אקדמאים לתואר ראשון
ג
אסיר משוחרר: "יש לנו אוניברסיטה שנמצאת בתוך בתי הכלא"

 

מאת עו"ד מוריס הירש

דבר מוזר מתרחש בתוך בתי הכלא הישראלים. בתגובה לחטיפתו של גלעד שליט, ממשלת ישראל החליטה לצמצם את זכויות היתר שזכו להם המחבלים הכלואים, ובין היתר לאסור על לימודים אקדמאים בתוך בתי הכלא. על אף החלטה זו, הרשות הפלסטינית מדווחת כי 1026 מחבלים כלואים לומדים לקראת תארים אקדמאים. שירות בתי הסוהר מכחיש את הטענות בעניין זה. אך בטקס ציבורי ששודר בשבוע שעבר בטלוויזיה הפלסטינית, משפחותיהם של 93 מחבלים אסירים קיבלו את התארים להם זכו המחבלים.
 
במהלך טקס סיום הלימודים, הכריז ראש הרשות לענייני אסירים, קדרי אבו בכר:

"אין מנוס מההתייחסות לכך שמספר האסירים הכולל בבתי הכלא ברגע זה הוא 5,700 אסירים בקירוב. מתוכם 1,026 אסירים רשומים כעת לאוניברסיטאות הפלסטיניות ובראשן האוניברסיטה הזאת, אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, המחזיקה בחלק הארי, היות ומספר [האסירים] הרשומים אליה כיום הוא 906 תלמידים. זאת בנוסף ל-74 באוניברסיטת אל-קודס, ו-46 אסירים נרשמו לתואר שני בכלא הדרים. השנה ניגשו למבחן הבגרות 739 אסירים ואסירות, ואנחנו מאחלים להם הצלחה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 23/07/2019]
 
הכרזה זו היא רק האחרונה ברצף של דיווחים בתקשורת הפלסטינית אודות לימודים של מחבלים הכלואים בישראל. 
במארס האחרון הטלוויזיה הפלסטינית דיווחה על 85 אסירים מחבלים בכלא גלבוע שסיימו את לימודיהם בקורס בנושא עיתונות ותקשורת, ובקורס להכשרת אנשי סגל של פת"ח. באותו טקס אמר קדרי אבו בכר:
 
"למרות המעצרים ולמרות הטרור, ולמרות הימצאותם בבתי הכלא- [משנה את המשפט:] הם רצו שבתי הכלא יהיו בית קברות לחיים, [אבל] יש בהם אוניברסיטאות ומכללות שבוגריהן הם הלוחמים ואנשי הסגל בתוך בתי הכלא. זוהי הוכחה לכך שהרצון של הפלסטיני, בכל מקומות הימצאו, הוא מגשים אותו, אפילו בבתי כלא".
[קדרי אבו בכר, ראש הרשות לענייני אסירים, הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 14/03/2019]

באותו חודש שודר ראיון בתכנית "ענקי הסבלנות" - תכנית בטלוויזיה הפלסטינית המוקדשת למחבלים הכלואים - עם אסיר משוחרר שריצה 16 שנות מאסר. בראיון הסביר המחבל המשוחרר:

"בבתי הכלא, כמו ששמעתם, למעשה, ישנה שותפות בין משרד החינוך לבין משרד האסירים בנושא הלימודים.... אנחנו כיום, יש [בחינות] בגרות, לימודים רציניים, יש לנו אוניברסיטה שנמצאת בתוך בתי הכלא. השבח לאללה, אנשים רבים שלא נפל בחלקם לסיים את לימודיהם בחוץ, סיימו את לימודיהם בתוך בתי הכלא. למעשה, בכלא הדרים במיוחד שם נמצא ד"ר מרואן אל-ברגותי, כלומר תאר לעצמך שיש לך כל שנה בערך 6-7 אנשים שמסיימים מאסטר [תואר שני]."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, 07/03/2019]

במקביל, עמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח העלה פוסט שתיעד הענקת תואר במדעי המדינה למחבל שנידון למאסר עולם ועוד 25 שנות מאסר. 

טקסט הפוסט: "מחנה הפליטים קדורה: האסיר ג'האד אל-רום, שנשפט למאסר עולם ו-25 שנה, מקבל תואר ראשון מתוך בתי הכלא של הכיבוש.
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 08/03/2019]
בינואר השנה, דווח בתקשורת הפלסטינית על טקס שבו הוענק תואר במשפטים למחבל עזמי נפאע שנידון ל-20 שנות מאסר על ביצוע פיגוע דריסה בשנת 2015. על פי הדיווח התואר האקדמי של המחבל הוענק למשפחתו. הגם שהדיווח רומז כי גורמי שירות בתי הסוהר הישראלי אכן נוקטים בפעולות כדי למנוע את הלימודים, בפועל הלימודים ממשיכים להתקיים. וכך אמר ראש הרשות לענייני אסירים ברש"פ:
 
"רצון האסירים גבר על כל צעדי הכיבוש לפגוע בנחישותם ולהרוג את שאיפותיהם באמצעות חוקי הענישה שהוא מטיל עליהם, ושכוללים את כל תחומי החיים, ובראשם המאבק בלימודי האסירים; וזאת על ידי הצבת מכשולים, החרמת ספרים וכלי כתיבה ואיסור להשלים את לימודיהם ולהירשם לאוניברסיטאות... ישנם עשרות ומאות אסירים ואסירים משוחררים שניצחו את הכיבוש באמצעות לימודיהם וקבלת התואר האוניברסיטאי שלהם, והיום בתי הכלא מלאים במקרים מכובדים של אסירים שמשלימים את לימודי התואר הראשון והשני שלהם מתוך חדריהם ותאיהם בבתי הסוהר החשוכים."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 11/01/2019]

תמונה מטקס הענקת תואר במשפטים למחבל הכלוא עזמי נפאע

באוגוסט 2018, דווח על טקס סיום לימודים בקורס במשפט בינלאומי וזכויות אדם, שבו השתתפו 61 מחבלים כלואים בכלא נפחא. על פי הדיווח, הקורס התקיים תחת פיקוחו של המחבל יאסר אבו בכר (נידון לשלושה מאסרי עולם בגין חלקו בשילוח מחבלים לפיגועי הקרבה) ובסיועם של המחבלים נאסר עוויס (ממייסדי גדודי השהידים של אל-אקצא - הזרוע הצבאית של פת"ח - שנידון ל-14 מאסרי עולם ועוד 50 שנות מאסר בגין חלקו בשורה ארוכה של פיגועים) ועז אלדין חמאמרה (נשפט ל-10 מאסרי עולם בגין חלקו בגיוס מחבל מתאבד שרצח 8 אנשים בפיגוע באוטובוס בירושלים ב-22/02/2004, ובעוד שני פיגועים).

"[ראש הרשות לענייני אסירים, קדרי] אבו בכר הביע את גאוותו בכל האסירים שהצליחו להפוך את בתי הכלא לבתי ספר אמתיים, באמצעות פיתוח הליך הלימודים על ידי קורסים ושיעורים, והצטרפותם של מאות מהם לאוניברסיטאות הפלסטיניות באמצעות לימוד מרחוק."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 17/08/2018]

לצד הלימודים לתארים אקדמיים, הרש"פ מדווחת גם על מאות מחבלים כלואים שנרשמים לבחינות הבגרות.
 
"[ראש הרשות לענייני אסירים, עיסא] קראקע אמר כי 900 אסירים נרשמו השנה לבחינות הבגרות, בנוסך ליותר מאלף אסירים שהצטרפו ל[לימודי] תואר ראשון, ובכך הפכו בתי המעצר של הכיבוש לבתי ספר ואוניברסיטאות."
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/07/2018]
בדיווח נוסף צוין:


"[ראש הרשות לענייני אסירים, קדרי] אבו בכר שיבח את מאמציו של משרד החינוך ואת תפקידו המצוין בתמיכה בסוגיית האסירים ובכך שהוא מאפשר להם להשלים את לימודיהם, על ידי כך שהוא דואג להעביר להם את מבחני הבגרות בתוך בתי המעצר."
[עיתון אל-קודס, 27/09/2018]

אין זו הפעם הראשונה שמכון "מבט לתקשורת פלסטינית" מדווח על קיום לימודים אקדמאים בתוך בתי הסוהר, ובניגוד להחלטת הממשלה. 

כך, בשנת 2017 דווח כי היו בעת ההיא 484 מחבלים כלואים הלומדים לתארים אקדמאים. בדיווח זה ניתנה הרחבה גם ביחס לשיטת הלימודים, וזאת באמצעות ניצול מפגשי הכלואים עם עורכי דינם לצורך הברחת חומרי לימוד ולצורך הוצאת מבחנים, והישענות על אסירים ביטחוניים בעלי תארים אקדמאים גבוהים המשמשים כמורים וכמנחים.

בעקבות אותו דיווח פנה "מבט לתקשורת פלסטינית" לשירות בתי הסוהר (שב"ס) על מנת להסב את תשומת לב הארגון לדיווחים ולתופעה. שב"ס דחה את הדיווחים וטען כי הארגון מקפיד לקיים את החלטת הממשלה. 

על אף תשובת שב"ס, הרש"פ המשיכה לדווח על המשך קיומם של הלימודים, ואפילו על הרחבת התוכנית ועל גידול בהיקף המחבלים הכלואים הסטודנטים. כך, בתחילת 2018 דווח שישנם מעל 1000 מחבלים כלואים שלמדו לתארים אקדמאים

יצוין כי על פי חוק האסירים והמשוחררים של הרש"פ משנת 2004 ותקנותיו, אחת ההטבות שמחבל כלוא זכאי להן, בנוסף למשכורת החודשית, היא כיסוי מלא של הוצאות האסיר לצורך לימודים אקדמאים.