פרסומי PMW
תארים אוניברסיטאיים למחבלים – אונסק"ו מעורבת, אב עודד את בנו האסיר להישאר בכלא על מנת להשלים תואר MA
Share |
Heb-template
תארים אוניברסיטאיים למחבלים - אונסק"ו מעורבת, אב עודד את בנו האסיר להישאר בכלא על מנת להשלים תואר MA 
 • 3 רוצחים מורשעים לימדו קורסים בכלא תחת החסות של ארגון אונסק"ו
 • תואר BA ותואר MA בפטור מלא משכר לימוד למחבלים כלואים - הרש"פ משלמת!
 • אסיר שהורשע בתכנון 5 מעשי רצח עומד בראש מסלול לתואר שני ב"לימודים ישראליים" לאסירים אחרים
 • אב העדיף כי בנו המחבל יישאר בכלא כדי להשלים לימודי תואר שני בפיקוח של מחבל שהורשע בתכנון 5 מעשי רצח
 • הורים רואים את השהייה בכלא כמסלול קריירה עבור בניהם המחבלים - כל הדרך עד הדוקטורט

  
מוריס הירש, עו"ד, ונאן ז'אק זילברדיק, 10/01/2021
 
מחבלים פלסטינים כלואים, ובהם גם רוצחים, מקבלים לימודים אוניברסיטאיים בחינם בתוך בתי כלא ישראלים - אשר ממומנים בנדיבות על ידי הרשות הפלסטינית, ובשיתוף פעולה עם אוניברסיטאות פלסטיניות ואף עם ארגון אונסק"ו של האו"ם! כל זה בנוסף להטבות רבות אחרות שהרש"פ מעניקה למחבלים אסירים.

החוק הפלסטיני קובע שורה של הטבות, ביניהן תשלומים רבים וקצבאות: "הבטחת משרות לאסירים משוחררים," "תשלום משכורות חודשיות," וכן "פטור משכר לימוד בבתי ספר ובאוניברסיטאות, מדמי ביטוח בריאות ומתשלומים ללימודי הכשרה." [חוק האסירים והאסירים המשוחררים ברש"פ, 2004, ותקנות יישום מ-2010 ו-2013]

בשנת 2006 נחטף חייל צה"ל גלעד שליט, והוא הוחזק כבן ערובה על ידי מחבלי חמאס במשך יותר מ-5 שנים. חמאס דרשה בתמורה להחזרתו את שחרורם של מחבלים כלואים, וביניהם רוצחים. בזמן שהשבוי הישראלי היה מצוי בבידוד מלא מהעולם, המחבלים הפלסטינים הכלואים נהנו מהטבות רבות - כולל גישה להשכלה גבוהה. בשנת 2011 ישראל החליטה לבטל רבות מן ההטבות האלה, כולל ביטול הגישה להשכלה גבוהה. על כך הוגשו מספר ערעורים, על ידי כמה מהמחבלים הכלואים, והם נידונו באריכות בערכאות הישראליות,  כאשר בית המשפט העליון פרסם החלטות בנושא זה הן בשנת 2012 והן בשנת 2015. העתירות נדחו לאחר שבתי המשפט פסקו כי אין למחבלים הכלואים זכות ספציפית להשתתף בלימודי השכלה גבוהה, וכי עצם העובדה שהם מוגדרים כ"אסירים ביטחוניים" מספיקה כדי להבדילם מאסירים פליליים, שהם זכאים להשכלה גבוהה.     

בעוד שההיתר לאסירים פליליים לרכוש השכלה גבוהה בזמן כליאתם נראה בדרך כלל כחלק מהליך של שיקום, ישנה הסכמה כללית כי השיקולים האלה אינם תקפים במקרה של אסירים שביצעו פשעי טרור אידיאולוגיים. כאשר הם חוזרים לחברה הפלסטינית, הם אינם נחשבים לפושעים שביצעו עבירות והם זקוקים ל"שיקום", אלא הם נחשבים "גיבורים". בהתאם לכך, השגת תארים אוניברסיטאיים, שרק מיעוט מהפלסטינים יכולים להשיג מחוץ לכלא, עשוי להיות, בעיני חלק מהפלסטינים, תמריץ לטרור.

מאז שהחלטה זו התקבלה, ישראל מעולם לא ביטלה את האיסור על לימודים אוניברסיטאיים למחבלים כלואים. יחד עם זאת, המציאות נראית שונה למדי.

בראיון שנערך לאחרונה, סגן נשיא אוניברסיטת "אל-קודס" הפתוחה, מוחמד שאהין, תיאר בפרטים את התכניות האוניברסיטאיות המשגשגות למחבלים בכלא. הוא הסביר מי מעורב, איך פועלת המערכת, ואיך מתבצע המימון. התוכנית כוללת מספר תארים, "הוראה" ו"פיקוח אקדמי" בתוך הכלא, וכן ועדות בחינה כדי להבטיח שהכול ייעשה לפי "סטנדרטים אקדמיים."

תוך שהוא מתאר את התוכנית האוניברסיטאית למחבלים האסירים - שהם "כתר של כבוד על ראשינו" - בתור "חלק מהאחריות החברתית של האוניברסיטה," שאהין סיפק את העובדות הבאות בנוגע לתוכנית של האוניברסיטה, אשר קיימת בצורה זו או אחרת מאז שנת 2000:

 • התוכנית הנוכחית נוסדה ב-2014, בהסכם בין אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, המשרד לענייני אסירים ברש"פ דאז (כיום הוא נקרא הרשות לענייני אסירים באש"ף), ומשרד החינוך.
 • הלימודים פטורים מכל תשלום. 30% מהעלויות מכוסות על ידי אוניברסיטת אל-קודס "כמלגה לכל האסירים," והשאר משולם על ידי הרשות לענייני אסירים באש"ף.
 • המחבל הבכיר מרואן ברגותי, שהורשע בתכנון של 5 מעשי רצח ושפוט ל-5 מאסרי עולם, עומד בראש מסלול תואר שני ב"לימודים ישראליים" לעמיתיו האסירים, כחלק מהתוכנית של אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה.
 • תוכנית הלימודים לאסירים של אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה מתקיימת ב-5 בתי כלא: רימון, קציעות, גלבוע, נפחא ושיקמה.
 • בכל בית כלא יש "ועדת אקדמאים" המורכבת מאסירים בעלי תואר שני ודוקטורט. הועדה מפקחת על בחינות, ציונים, העברת ציונים - "כל ההליכים, ובמיוחד האקדמיים, כדי שאלה יהיו במסגרת הכללים והקריטריונים המצויים באוניברסיטה."
 • עורך דין מטעם הרשות לענייני אסירים באש"ף מעביר את המבחנים מבתי הכלא ו"מגיש אותם לדיקנט הקבלה והרישום של האוניברסיטה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות", 8/10/2020]

למרות האיסור לכאורה, מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" חשף כי התוכניות האוניברסיטאיות הבלתי חוקיות בבתי הכלא הישראלים נמשכות ללא הפסקה, למרות הכחשה של שירות בתי הסוהר שלימודים כאלה מתקיימים. למעשה, קדרי אבו בכר, ראש הרשות לענייני אסירים באש"ף, הודה השנה כי הרש"פ חייבת מעל 3 מיליון דולר לאוניברסיטאות פלסטיניות על הוצאות שכר לימוד לסטודנטים מחבלים. 

תכניות התארים האוניברסיטאיים בכלא הן עצמאיות או "עומדת לעצמן", במובן שאנשי "הסגל האקדמי" באים מבין האסירים עצמם. מחבל רוצח כלוא עם תואר אקדמאי יכול להתמנות למרצה בקורס אוניברסיטאי. באופן הזה יכול מרואן ברגותי, אשר הורשע בתכנון 5 רציחות, ומרָצֶה 5 מאסרי עולם, והוא מחזיק לכאורה בתואר "דוקטור במדעי המדינה," לעמוד בראש תוכנית "לימודים ישראליים" לאסירים עמיתים: 
 
 
מנחה הטלוויזיה הרשמית של הרש״פ: "[התוכנית היא] לא רק לתואר ראשון. האסירים גם משיגים תואר שני-"
זיאד עייאד, ראש מחלקת מדעי המדינה באוניברסיטת אל-קודס הפתוחה: "נכון... ההתחלה הייתה ב-2012, כשהתחלנו עם [לימודי] תואר שני עם האח ד"ר מרואן ברגותי, אשר יזם לימודי תואר שני בתוך בתי הכלא בלימודים ישראליים. התוכנית הזו הייתה הצלחה גדולה. הוצאנו סטודנטים רבים בעלי תעודת תואר שני."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות", 8/10/2020]
 
המחבל ברגותי הוא גם "מפקח" על עבודות מחקר (תזה) של סטודנטים אסירים.
 
"העצור ראתב אל-חריבאת... סיים את הדרישות לקבלת תואר שני ב'לימודים ישראליים' מאוניברסיטת אל-קודס... המנהיג בתנועת פת"ח, העצור מרואן אלברגות'י, בעל דוקטורט במדע המדינה, פיקח על עבודת המחקר לתואר השני של אל-חריבאת."
[עמוד הפייסבוק הרשמי של פת"ח, 22/05/2020]
 
למעשה, התוכנית של מרואן ברגותי, ובכלל האפשרות שניתנת למחבלים פלסטינים ללמוד חינם בכלא, היא כל כך פופולרית עד שהאב של אחד המחבלים הכלואים אמר לבנו להישאר בכלא ולהשלים את התואר האקדמאי שלו, ולא לבקש שחרור מוקדם:

 
האסיר המשוחרר איאד אל-ג'רג'אוי: "פעם הייתי שומע שבית הסוהר הוא אקדמיה, הוא אוניברסיטה, הוא בית ספר... החוויה של התואר השני [שהשגתי בכלא]: קודם כל תודה באמת למרואן ברגותי... העתקנו את הספרים ועשינו את המחקרים שלנו, הכול ידנית.... כשרוצים להשיג תואר שני בבית הסוהר, אז צריך ללמוד כל יום 14 שעות... מה מקור השמחה ומה גורם לעמוד איתן כאסיר ? זו השמחה של אמי ואבי."
מנחה הטלוויזיה הרשמית של הרש״פ: "הם תמכו בך בעמידתם האיתנה וסבלנותם."
האסיר המשוחרר איאד אל-ג'רג'אווי: "עד כדי כך, שכשהגשתי [בקשה] לשחרור מוקדם, אבי אמר לי: 'לא, אל תצא, תשלים את התואר השני!'"
מנחה: "הם לחצו עליך."
אל-ג'רג'אווי: "בדיוק."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש”פ, "אני קורא לכם," 13/07/2020]

אב מאושר של מחבל כלוא הודה למַרְצה-רוצח אחר:
 
אביו של האסיר חמזה טקטוק: " השבח לאללה ובחסד האל, עכשיו בתוך הכלא חמזה [טקטוק] (הוא מחבל שעם שותפים רצח אדם אחד - העורך) גם נהיה משכיל ולומד. הוא שנה שלישית באוניברסיטה ועומד להיכנס לשנה הרביעית. זה בזכות החברים הכלואים בפנים, כולם ללא יוצא דופן, ויש לציין גם את יאסר אבו-בכר (מחבל, אחראי לרצח 3 בני אדם - העורך) שיש לו את העוז והגאווה ללמד את חמזה ואני אומר: 'אלף ברכות ליאסר אבו-בַּכְּר.'" 

[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות", 29/08/2020]
 
מרגע שבניהם נמצאים בכלא, הורים רואים בכך מסלול לקריירה, כל הדרך עד לדוקטורט:
מנחת הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "שלום לך, אבי האסיר, מה המשמעות לכך שאתה היום מקבל תעודה הנושאת תקווה מצד בנך?"
אביו של האסיר מוחמד אבו טהא: "השבח לאללה, אני גאה בו. אני גאה בבני, אשר נאבק וניסה וקיבל תעודה... זה דבר מעורר גאווה עבור כל האסירים... השבח לאללה הוא הגיע (לתעודה) ואינשאללה לדוקטורט"...
 [הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות”, 06/02/2020]  
 
לא רק אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה מציעה תארים למחבלים. גם אוניברסיטת אל-נג'אח בשכם. לאוניברסיטה זו אף יש 3 רוצחים מורשעים ב"סגל המרצים" המלמדים במסלול של חוק בינלאומי וזכויות אדם!

כאשר בני משפחה הציגו תעודות ואישורים של קרוביהם המחבלים-האסירים, אחד מאלה היה אישור סיום לימודים בקורס בנושא חוק בינלאומי וזכויות אדם, אשר ניתן מטעם ארגון אונסק"ו של האו"ם ואוניברסיטת אל-נג'אח הלאומית.

 
 
 
 

 
אחות המחבל וואא'ל אבו שח'דם ואם המחבל שאדי אבו שח'דם: "ההוכחה ללימודים שלהם [בכלא]... קיבלתי ארבע תעודות ביום אחד..."

[בצילומים:]  
 1. תעודה בקורס משפט בינלאומי וזכויות אדם (לוגו של IDNILHR)
 2. תעודה של אונסק"ו / אוניברסיטת אל-נג'אח בקורס משפט בינלאומי וזכויות אדם (לוגו של אונסק"ו ושל אוניברסיטת אל-נג'אח)
 3. תעודה בקורס משפט בינלאומי וזכויות אדם (לוגו של תנועת פת"ח)
אבי המחבל שאדי אבו שח'דם: "הכלא הוא בית ספר. יש מי שהצליח לנצל זאת והצליח לקבל תעודות של [השכלה] גבוהה - תעודות תואר שני ודיפלומה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות", 26/10/2019]
 
התעודה של אונסק"ו מציינת את שמות המנחים של הקורס, שבהם נכללים שלושה רוצחים האחראים למותם של 25 ישראלים: יאסר אבו בכר - האחראי על 3 פיגועים שבהם נרצחו  בני אדם; נאסר עוויס - האחראי על פיגועים שבהם נרצחו 14 בני אדם, וכן עז א-דין חמאמרה - המעורב בפיגועים שבהם נרצחו 8 בני אדם:  
 
"תעודת השתתפות - קתדרת UNESCO לזכויות אדם ודמוקרטיה / האוניברסיטה הלאומית אל-נג'אח מאשרת כי מר ואא'ל אבו שח'דם סיים קורס הכשרה במשפט בינלאומי וזכויות אדם של 15 שעות לימוד בתאריכים 25/2/2018 - 30/4/2018 בכלא נפחא.
צוות המנחים: האסיר יאסר אבו בכר, האסיר נאסר עוויס, האסיר עז א-דין חמאמרה, והאסיר ח'אלד אל-קורם...
[על החתום] מנהל הקתדרה [של אונסק"ו], ד"ר ג'וני עאסי; ממלא מקום נשיא האוניברסיטה, ד"ר מאהר נתשה"
[עמוד הפייסבוק של המחבל ואא'ל אבו שח'דם, 15/08/2020]
 
אוניברסיטאות פלסטיניות אחרות שמספקות מסלולי לימוד וציונים למחבלים כלואים הן אוניברסיטת אבו-דיס והאוניברסיטה הטכנולוגית ח'דורי:
 
"סניף ג'נין בתנועת פת"ח, הרשות לענייני אסירים [באש"ף], מועדון האסיר והמרכז ע"ש השהיד אבו ג'האד באוניברסיטת אבו דיס... ערכו אתמול [20/1/2020] טקס סיום לימודים ל-38 אסירים בכלא הכיבוש הישראלי...
מנהל הרשות לענייני אסירים [בג'נין], סיף אבו סיאף, אמר כי 100 אסירים סיימו את לימודיהם באוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, 150 ממשיכים ללמוד לתואר שני וראשון, ארבעה אסירים סיימו את לימודיהם באוניברסיטת אל-נג'אח הלאומית, ושני אסירים ב[אוניברסיטה הטכנולוגית] ח'דורי...
[עיתון הרש"פ הרשמי אל-חיאת אל-ג'דידה, 21/01/2020]
 
הרש"פ נלהבת להציג את הצלחות התוכניות האוניברסיטאיות האלה בפני האוכלוסייה שלה, והיא מציינת באופן חגיגי כל השגת תואר של מחבל כלוא. בג'נין, למשל, נערך אירוע כדי לחגוג את סיום לימודיו של המחבל שאדי מחמד סוקייה, מחבל כלוא שהיה מעורב בפיגועים רבים:
 
"אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה והרשות לענייני אסירים [באש"ף] חגגו אתמול את סיום לימודיהם של כמה אסירים בכלא הכיבוש, בחסות מושל מחוז ג'נין, אכרם רג'וב, ונשיא אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, ד"ר יונס עמר. [בטקס] השתתפו... קרוביהם של ארבעה אסירים בכלא הכיבוש שהשלימו את הנדרש לסיום לימודיהם באוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, והם: שאדי מחמד סוקייה (כלומר, מחבל שהיה מעורב במספר פיגועים - העורך)..."
[אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/08/2020, עמ' 2]
 
באופן דומה, הרש"פ מודיעה ברבים כמה מחבלים כלואים השיגו תארים אקדמיים:
 
הרשות לענייני אסירים [באש"ף] אמרה אתמול [26/07/2020] כי 25 אסירים בבתי הכלא של הכיבוש סיימו את לימודיהם האוניברסיטאיים וקיבלו תואר ראשון מאוניברסיטת אל-קודס הפתוחה בשנת הלימודים 2020-2019...
יצוין כי ישנם כעת 1070 אסירים בכלא הכיבוש שרשומים לתכניות לימודים לצורך השלמת התואר האוניברסיטאי הראשון שלהם, מתוכם 832 אסירים שרשומים לתוכנית הלימודים שמציעה אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה."
[עיתון הרש"פ הרשמי אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/07/2020]
 
דוגמה נוספת לנפלאות התוכנית הזו הופיעה בעיתון היומי הרשמי של הרש"פ, שתיאר כיצד המחבל הרוצח עומר רימאוי, שגילו עכשיו מעל 18 שנה, נהנה מטווח הרחב של אפשרויות לימודים בכלא. ביחד עם שותף, רימאוי בגיל 14 דקר ורצח חייל צה"ל (שהיה אז בחופשה בבגד אזרחי), טוביה ינאי וייסמן, בתוך סופרמרקט. עיתון הרש"פ כינה את הרצח "פעולה" ופירט את מגוון מסלולי הלימודים שעומר השלים בכלא:
 
"עומר מנצל את תקופת המאסר כדי ללמוד ספרות יפה וספרי פוליטיקה ודת. כמו כן, הוא סיים קורסים בעיתונות, בעזרה ראשונה ובזכויות בינלאומית, ומקפיד לעסוק בספורט כדי לשמור על כושר."
[עיתון הרש"פ הרשמי אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/06/2020]

להלן קטעים ארוכים יותר מתוך הידיעות שצוטטו למעלה, ועוד ידיעות על תארים אוניברסיטאיים פלסטיניים שנלמדים בבתי כלא ישראליים:

בנוגע להחלטה של ישראל למנוע ממחבלים-אסירים גישה להשכלה גבוהה, שופט בית המשפט העליון אורי שוהם כתב, בהסתמך על ממצאים ותקדימים שבית המשפט הציג:
"דומה כי הכל מסכימים לנקודת המוצא לפיה קיימת שונות אינהרנטית בין אסירים פליליים לבין אסירים בטחוניים, אשר ביצעו עבירות חמורות על רקע אידיאולוגי, וככלל שיקולי השיקום אינם ישימים לגביהם."
[דנג"ץ 204/13, מפי כב' השופט שהם, עמ' 33]
סגן נשיא אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה לענייני תלמידים, מוחמד שאהין: "ראשית כל אנחנו שולחים את כל הברכות לאסירינו, שהם באמת כתר של כבוד על ראשינו... התוכנית הזו [של לימודים אוניברסיטאיים] הינה התרסה בתוך בתי הכלא...
אנחנו ב[אוניברסיטת] אל-קודס הפתוחה התחלנו את התוכנית המעשית והקבועה בחמישה בתי כלא: רימון, קציעות (במקור 'הנגב'), גלבוע, נפחא ושיקמה (במקור: 'עסקלאן') ¬ במסגרת הסכם שנחתם בין אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, המשרד לענייני האסירים [של הרש"פ] דאז בשנת 2014, [שנקרא] כעת הרשות לענייני אסירים ומשוחררים [באש"ף], והמשרד לחינוך ולהשכלה גבוהה [ברש"פ]...

הקריטריון החשוב ביותר הוא הימצאות של ועדה של אקדמאים, שיהיו בה לא פחות מחמישה בכל אחד מבתי הכלא הללו, מבין אלה שיש להם תואר שני או דוקטורט... הוועדה מפקחת, על ההליכים, על המבחנים, על הציונים, על מסירת הציונים, על כל ההליכים ובמיוחד האקדמיים, כדי שאלה יהיו במסגרת הכללים והקריטריונים המצויים בתוך האוניברסיטה... עורך הדין של הרשות לענייני אסירים [באש"ף] הוא שמעביר את המבחנים [אל מחוץ לכלא], הוא מוסר אותם בדיקנט הקבלה והרישום באוניברסיטה...

המטרה היא לשרת את האסירים, כחלק מהאחריות החברתית של האוניברסיטה. כמו שאמרתי, מאז שנת 2000 ועד 2014 התוכנית היתה לחלוטין בחינם... אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה באמצעות המערכת הלימודית שלה ומומחיותה בתחום תהיה המנגנון והגורם שיעביר לימודים לאסירים בתוך בתי הכלא... זה היה ההסכם. כאשר החל הביצוע, הנהלת בתי הכלא הפרה את ההסכם וכפתה על [האסירים ב]בתי הכלא את האוניברסיטה הפתוחה העברית, שלמעשה מספקת תכניות שאין להם קשר למורשת להיסטוריה ולאפשרויות שלנו ... אך משנת 2014 במסגרת ההסכם, היתה הסכמה על כך ש-30% מהעלויות [של הלימודים [ישולמו] בתור מלגה לכל האסירים מצד האוניברסיטה, והיתר ישולם על ידי הרשות לענייני אסירים, ללא גביית [כסף] מהאסיר."

מנחה תוכנית הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ:
"[התוכנית הזו היא] לא רק לתואר ראשון, האסירים גם משיגים תעודת תואר שני–"

סגן נשיא אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה לענייני תלמידים, מוחמד שאהין:
"נכון... ההתחלה היתה ב-2012 כאשר התחלנו עם [מסלול] תואר השני באמצעות האח הדוקטור מרואן ברגותי, אבו אל-קסאם, שהיתה לו היוזמה להתחיל את הלימודים בתוך בתי הכלא לתואר השני ב'לימודים ישראליים'... התוכנית הזאת הצליחה הצלחה גדולה. הוצאנו סטודנטים רבים עם תעודת תואר שני...
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות", 08/10/2020]

מרואן ברגותי – מחבל פלסטיני בכיר וחבר המועצה המחוקקת של הרש"פ, שנעצר ונשפט ל-5 מאסרי עולם על עמידתו מאחורי שלושה פיגועי ירי שהוא הורה על ביצועם, ובהם נרצחו 5 בני אדם: פיגוע ירי בירושלים (12/06/2001) שבו נרצח הנזיר היווני ציפוקסקיס גרמנוס; פיגוע ירי בתחנת דלק בגבעת זאב (15/01/2002) שבו נרצחה יואלה חן; ופיגוע ירי ודקירה שבוצע על ידי המחבל אבראהים חסונה במסעדת 'סִי-פוּד מרקט' בתל אביב (05/03/2002) ובו נרצחו אליהו דהן, יוסף היבי, ורס"ר סלים ברכאת. ברגותי נעצר על ידי ישראל ב-2002, בזמן שעמד בראש ה'תַנְזִים' (זרוע ארגונית חמושה של פת"ח). לאחר שהוא נשפט והורשע ונכלא בישראל, הוא נבחר מחדש למועצה המחוקקת של הרש"פ מטעם פת"ח. מראן ברגותי כעת מְרַצֶּה 5 מאסרי עולם.

ארגון אונסק"ו מעניק תעודה אוניברסיטאית למחבלים-אסירים פלסטינים באמצעות אוניברסיטת אל-נג'אח:

אונסק"ו ואוניברסיטת אל-נג'אח הנפיקו תעודה לאסיר על סיום מסלול לימודים בחוק בינלאומי וזכוות אדם. שלושה מבין המנחים הם רוצחים מורשעים:

"תעודת השתתפות - קתדרת UNESCO לזכויות אדם ודמוקרטיה / האוניברסיטה הלאומית אל-נג'אח מאשרת כי מר ואא'ל אבו שח'דם סיים קורס הכשרה במשפט בינלאומי וזכויות אדם של 15 שעות לימוד בתאריכים 25/2/2018 - 30/4/2018 בכלא נפחא.
צוות המנחים: האסיר יאסר אבו בכר, האסיר נאסר עוויס, האסיר עז א-דין חמאמרה (כלומר, מחבל המעורב ברצח 25 בני אדם - העורך), והאסיר ח'אלד אל-קורם...
[על החתום] מנהל הקתדרה [של אונסק"ו], ד"ר ג'וני עאסי; ממלא מקום נשיא האוניברסיטה, ד"ר מאהר נתשה"
[עמוד הפייסבוק של המחבל ואא'ל אבו שח'דם, 15/08/2020]

אמג'ד אל-נג'אר, מנהל מועדון האסיר שבמימון הרש"פ, סניף חברון: " אנחנו רוצים לשלוח את ברכותינו לכל אסירינו הגיבורים הכלואים... ולאסיר הגיבור ואא'ל אבו שח'דם אל-חוסיני, ושאדי אבו שח'דם אל-חוסיני (כלומר, מחבל שתכנון רצח של 6 בני אדם - העורך) שכלואים בבתי הסוהר כבר 18 שנה.

אחות המחבל ואא'ל אבו שח'דם, ואמו של המחבל שאדי אבו שח'דם: "ההוכחה ללימודים שלהם [בכלא]... קיבלתי ארבע תעודות ביום אחד..."

[בצילומים:]
1.    תעודה בקורס משפט בינלאומי וזכויות אדם (לוגו של IDNILHR)
2.    תעודה של אונסק"ו / אוניברסיטת אל-נג'אח בקורס משפט בינלאומי וזכויות אדם (לוגו של אונסק"ו ושל אוניברסיטת אל-נג'אח)
3.    תעודה בקורס משפט בינלאומי וזכויות אדם (לוגו של תנועת פת"ח)

אבי המחבל שאדי אבו שח'דם: "הכלא הוא בית ספר. יש מי שהצליח לנצל זאת והצליח לקבל תעודות של [השכלה] גבוהה - תעודות תואר שני ודיפלומה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות", 26/10/2019]

שאדי אבו שח'דם – מחבל פלסטיני שתכנן והוציא לפועל, יחד עם אחרים, פיגוע התאבדות שבו נרצחו 6 בני אדם ונפצעו מעל 80. פיגוע ההתאבדות בוצע על ידי ענדליב טקאטקה (ענדליב ח'ליל מחמד סלימאן) ליד שוק מחנה יהודה בירושלים, ב-12/04/2002. אבו שח'דם נשפט ונגזרו עליו 6 מאסרי עולם ו-20 שנים נוספות. 

ואא'ל אבו שח'דם - אסיר פלסטיני. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר את פרטי הפשעים שבגינם הוא נכלא.

שלושה מבין מנחי התוכנית של אונסק"ו/אוניברסיטת אל-נג'אח בלימודי חוק בינלאומי וזכויות אדם הם רוצחים מורשעים:

יאסר אבו בכר – מחבל פלסטיני איש גדודי השהידים של אל-אקצא (הזרוע הצבאית של פת"ח) שהיה אחראי על פיגוע ב-09/03/2002 שבו שני מחבלים ירו וזרקו רימונים במלון בנתניה, ורצחו אביה מלכה, תינוקת בת 9 חודשים, ואת ישראל יחיא, בן 27. אבו בכר גם היה אחראי לרצח של שוטר מג"ב קונסטנטין דנילוב, בם 23, שנורה בזמן שניסה לעצור שני מחבלים מלחדור לשטח ישראל באזור באקה אל-גרביה בצפון הארץ, כשהיו בדרכם לבצע פיגוע התאבדות ב-30/03/2002. אבו בכר מרצה 3 מאסרי עולם ו-40 שנים נוספות.

נאסר עוויס – מחבל פלסטיני שתכנן פיגועים רבים, אחד ממייסדי גדודי השהידים של אל-אקצא (הזרוע הצבאית של פת"ח) ועוזרו של בכיר המחבלים מרואן ברגותי. עוויס הורשע ברציחת 14 בני אדם ופציעתם של עשרות בפיגועים שונים: 6 בני אדם נרצחו בפיגוע ירי בחגיגת בת מצווה בחדרה ב-16/01/2002; 3 נרצחו בפיגוע ירי ודקירה במסעדת "סי-פוד מרקט" בתל אביב ב-05/03/2002; שניים נרצחו בפיגוע ירי בירושלים ב-22/01/2002;  שניים נרצחו, ובהם תינוק, בפיגוע זריקת רימון בנתניה ב-09/03/2002; ושוטר מג"ב נרצח בעת שכוחות ישראליים התפרסו למנוע פיגוע מתוכנן בצפוןהארץ ישראל ב-31/03/2002. עוויס מרצה 14 מאסרי עולם ו-50 שנים נוספות.

עז א-דין ח'אלד חמאמרה - מחבל פלסטיני וחבר בתנזים (ארגון של פת"ח שעשה פעולות טרור) שגייס מחבל מתאבד פלסטיני בן 23 מוחמד זעול, שביצע פיגוע התאבדות באוטובוס מספר 14 בירושלים, ב-22/02/2004. בפיגוע זה נרצחו 8 בני אדם ועשרות נפצעו. חמאמרה היה מעורב גם בפיגועי ירי באזור בית לחם, בסוף 2003 ובתחילת 2004. חמאמרה מרצה 10 מאסרי עולם.

ח'אלד אל-קורם – אסיר פלסטיני. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר את פרטי הפשעים שבגינם הוא נכלא. 

תוכנית הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות", ערכה ביקור בבית משפחת המחבל חמזה טקטוק, שרצח ביחד עם שותפים אדם אחד:
אבי האסיר-המחבל חמזה טקטוק: " השבח לאללה ובחסד האל, עכשיו בתוך הכלא חמזה (כלומר, מחבל שעם שותפים רצח בן אדם – העורך) גם נהיה משכיל ולומד. הוא שנה שלישית באוניברסיטה ועומד להיכנס לשנה הרביעית. זה בזכות החבר'ה הכלואים בפנים, כולם ללא יוצא דופן, ויש לציין גם את יאסר אבו-בַּכְּר (מחבל, אחראי על רצח 3 בני אדם – העורך) שיש לו את העוז והגאווה ללמד את חמזה ואני אומר: 'אלף ברכות ליאסר אבו בַּכְּר.'"
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות", 29/08/2020]

חמזה אל-טקטוק, בסאם כתיע, ואַיְהם כמאמג'י – מחבלים פלסטיניים, אנשי כוחות הביטחון של הרש"פ וגדודי השהידים של אל-אקצא (הזרוע הצבאית של פת"ח) אשר חטפו ב-25/6/2006 את האזרח הישראלי אליהו אשרי, בן 18, ולאחר מכן רצחו אותו. שלושתם הסתתרו במטה הרש"פ ברמאללה (המוקאטעה) ולאחר מכן עברו למטה משטרת הרש"פ, עד שכוחות ביטחון ישראליים כיתרו את הבניין ועצרו אותם ב-04/07/2006. המחבלים גם היו מעורבים בפיגוע התאבדות שסוכל במרץ 2006. על בסאם כתיע נגזר מאסר עולם ו-10 שנים נוספות, ועל כמאמג'י נגזרו 2 מאסרי עולם. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר מה היה גזר דינו של אל-טקטוק.

מנחת הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ: "נפגוש את משפחת האסיר הגיבור מחמד אבו טהא, שלום לך אבי האסיר. מהי המשמעות לכך שאתה מקבל תעודה הנושאת תקווה מצד בנך?"

אביו של האסיר מוחמד אבו טהא:
"השבח לאללה, אני גאה בו. אני גאה בבני, אשר נאבק וניסה והשיג קיבל תעודה... זה דבר מעורר גאווה עבור כל האסירים... הוא היה בכלא ולא רצה [ללמוד] ואני לחצתי עליו. השבח לאללה הוא הגיע (לתואר) ואנשאללה גם לדוקטורט [בהמשך]"...

צאא'ב עריקאת, מזכיר הועד הפועל של אש"ף
: "אנו בועד הפועל של אש"ף ובועד המרכזי של פת"ח החלטנו להתחיל בקורסים עם תעודות רשמיות... היום חילקנו [תעודות] בערך ל-70 אסירים בוגרים [של מסלול הלימודים]. "
[הטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "ענקי הסבלנות", 06/02/2020]

מוחמד אבו טהא – אסיר פלסטיני. מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר את פרטי הפשעים שבגינם הוא נכלא.

כותרת: "אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה והרשות לענייני אסירים חוגגים את סיום לימודיהם של ארבעה אסירים מג'נין"
"אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה והרשות לענייני אסירים [באש"ף] חגגו אתמול [23/08/2020] את סיום לימודיהם של כמה אסירים בכלא הכיבוש, בחסות מושל מחוז ג'נין, אכרם רג'וב, ונשיא אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, ד"ר יונס עמר.
השתתפו [בטקס]... בני משפחות של ארבעה אסירים בכלא הכיבוש שהשלימו את הנדרש לסיום לימודיהם באוניברסיטת אלקדס הפתוחה, והם: שאדי מוחמד סוקייה (כלומר, מחבל שהיה מעורב בפיגועים רבים – העורך), מוחמד דאוד טחאינה, מוחמד עבד אלמג'יד שרקייה ויחיא ג'מאל ענתיר (מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר את פרטי הפשעים שבגינם נאסרו)...
[מושל מחוז ג'נין ברש"פ, אַכּרם] אלרג'וב הדגיש כי האסירים הם שומרי הסוגיה הפלסטינית, וכי הם מגנים על כבודו של העם הפלסטיני ועל זכותו לריבונות על אדמתו ולהקמת מדינתו העצמאית."
[עיתון הרש"פ הרשמי, אל-חיאת אל-ג'דידה, 24/08/2020, עמ' 2]

שאדי מחמד סוקיה – מחבל פלסטיני איש הג'יהאד האסלאמי שהיה מעורב בתכנון ובגיוס מחבלים מתאבדים עבור מספר פיגועי התאבדות שסוכלו בזמן מסע הטרור של הרש"פ ("האינתיפאדה השנייה," 2000-2005). סוקייה גם היה מעורב במספר פיגועי נפץ ופיגועי ירי נגד כוחות הביטחון הישראליים באזור ג'נין. סוקייה נעצר ב-27/03/2003, בעת שהסתתר בג'נין במשרד של הארגון הלא-ממשלתי "תנועת הסולידריות הבינלאומית" המגדיר את עצמו כ"בלתי אלים", שם הוא קיבל עזרה מפעילים זרים של "תנועת הסולידריות הבינלאומית." הוא נשפט ל-30 שנות מאסר.
כותרת: "25 אסירים סיימו את לימודיהם האוניברסיטאיים וקיבלו תואר ראשון"

"הרשות לענייני אסירים [באש"ף] אמרה אתמול [26/07/2020] כי 25 אסירים בבתי הכלא של הכיבוש סיימו את לימודיהם
האוניברסיטאיים וקיבלו תואר ראשון מאוניברסיטת אל-קודס הפתוחה בשנת הלימודים 2020-2019.

הרשות הבהירה אתמול בהודעה כי תוכנית ההשכלה לאסירים היא תוצאה של מזכר הבנות שנחתם בין המשרד להשכלה גבוהה [ברש"פ], הרשות לענייני אסירים [באש"ף] ואוניברסיטת אל-קודס הפתוחה, וכי הלימודים מתקיים כעת בששה בתי כלא: קציעות, רמון, אשל, גלבוע, נפחא ואשקלון...

יצוין כי ישנם כעת 1,070 אסירים בכלא הכיבוש שרשומים לתכניות לימודים לצורך השלמת התואר האוניברסיטאי הראשון שלהם, מתוכם 832 אסירים שרשומים לתוכנית הלימודים שמציעה אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה."
[עיתון הרש"פ הרשמי אל-חיאת אל-ג'דידה, 27/07/2020]
כותרת: "האסיר עומר אלרימאוי – חיוך כנגד מאסר עולם"
 
o"30 חיילים בציוד צבאי מלא הקיפו אותו באולם בית המשפט הצבאי 'עופר', ומנעו ממנו אפילו להחליף מבטי געגוע עם אמו ואביו, שאותם הוא לא ראה זה למעלה מארבעה חודשים, והנה מי שמתכנה שופט צועק: 'מאסר עולם, מאסר עולם.'
הפרקליטות [הצבאית] הישראלית הגישה לפני יותר מששה חודשים ערעור לבית המשפט של הכיבוש, בבקשה להחמיר את גזר דינו של האסיר עומר אלרימאוי (כלומר, מחבל שרצח ביחד עם שותף בן אדם אחד – העורך) מ-35 שנה למאסר עולם. כך לפי רצונה [של הפרקליטות] ושל משפחת החייל שנהרג בפעולת הדקירה בפברואר 2016 בסניף רמי לוי שבהתנחלות שער בנימין...

בית המשפט של הכיבוש נימק בגזר הדין: 'עומר חייך ביום שבו ניתן גזר דינו הראשון, ולא ניכרו עליו סימנים של תסכול. בנוסף, הוא סימן בידו לניצחון, ולא היה אכפת לו שיישב 35 שנים בכלא!' (מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר אם המשפט הזה אכן נאמר בהכרעת הדין.)

אביו, סמיר אל-רימאוי, התפלא שהסעיף הזה הופיע בגזר הדין החדש, אך אמר כי הוא סבור שהכיבוש המתין עד שימלאו לבנו 18 שנה כדי להחמיר את עונשו למאסר עולם.
אביו אמר: 'עומר חייך וסימן בידו 'V' במהלך הדיונים במשפטו, מפני שהוא היה מול אמו, שאליה הוא מתגעגע כי לא ראה אותה מזה זמן רב. הוא רצה להרגיע אותה שהוא בסדר ושהיא לא תדאג לו, כך שהתנהגותו נבעה רק מרצונו לרומם את רוחה' ....

הוא הוסיף: 'עומר קיבל את גזר הדין החדש, והדגיש כי יהיה אשר יהיה גזר הדין – יום אחד הוא ישיג את חירותו. כך אמרו לו תמיד ליבו ונפשו, ולכן הוא רגוע מבחינה זו. גם אנחנו מקווים שהוא ישתחרר בקרוב'...
[עומר רימאוי] היה בכתה ט' כשנעצר, והיום, אילו היו מחוץ לכלא, הוא היה בשנתו הראשונה באוניברסיטה...
עמר מנצל את תקופת המאסר כדי ללמוד ספרות יפה וספרי פוליטיקה ודת. כמו כן, הוא סיים קורסים בעיתונות, בעזרה ראשונה ובזכויות בינלאומית, ומקפיד לעסוק בספורט כדי לשמור על כושר."
[עיתון הרש"פ הרשמי אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/06/2020]

עומר רימאוי ואייהם סבאח – מחבלים פלסטיניים בני 14 שדקרו ורצחו את החייל הישראלי (שהיה בחופשה ובבגדים אזרחיים) טוביה ינאי ויסמן, ופצעו ישראלי נוסף בסופרמרקט "רמי לוי" בשער בנימין מצפון לירושלים, ב-18/02/2016. רימאוי וסבאח נורו ונפצעו על ידי אזרח ישראלי במהלך הפיגוע, ולאחר מכן נעצרו על ידי משטרת ישראל. רימאוי מרָצה מאסר עולם, וסבאח נשפט למאסר 35 שנים.

תמונה וטקסט שפורסמו בעמוד הרשמי של פת"ח בפייסבוק:
התמונה בפוסט היא צילום ערוך בפוטושופ של האסיר-המחבל ראתב אל-חריבאת כשהוא "מולבש" בבגדים של טקס סיום לימודים אוניברסיטאיים, והוא מחזיק בידיו תעודה עטופה בסרט, וברקע מאחוריו מתנוסס הדגל הפלסטיני.

טקסט בפוסט: "בשם אללה הרחמן והרחום
'אללה ירומם במעלות את המאמינים אשר בכם ואת אלה אשר ניתנה להם הדעת. אללה מכיר את מעשׂיכם לִפנַי ולִפנים" [קוראן, סורה 58, פסוק 11. מבוסס על תרגום א. רובין]
האסיר ראתב אל-חריבאת מהעיירה דורא סיים את הדרישות לקבלת תואר שני ב'לימודים ישראליים' מאוניברסיטת אל-קודס.
אל-חריבאת נרשם לאוניברסיטה ללימודים מתקדמים בחוג ללימודים אזוריים עם התמחות ב'לימודים ישראליים', במהלך מאסרו בבתי הכלא של הכיבוש. יצוין כי הוא היה סטודנט באוניברסיטה הפתוחה אל-קודס לפני מעצרו.
אלחריבאת נעצר בשנת 2002 ונידון ל-24 שנות מאסר ...
המנהיג בתנועת פת"ח, העצור מרואן אלברגותי, בעל דוקטורט במדע המדינה, פיקח על עבודת המחקר לתואר השני של אל-חריבאת ...
[עיתון הרש"פ אל-חיאת אל-ג'דידה, 09/01/2020]

"הרשות לענייני אסירים ומשוחררים ואוניברסיטת אל-קודס הפתוחה הוקירו אתמול [8/01/2020] את משפחת השהיד האסיר סאמי אבו דיאכ, אחד הסטודנטים של תוכנית הלימוד בבתי הסוהר של הכיבוש שמקיימת האוניברסיטה בשותפות עם רשות האסירים, וזאת בלשכת נשיאות האוניברסיטה בעיר רמאללה.

יו"ר מועצת הנאמנים עדנאן סמארה, נשיא האוניברסיטה ד"ר יונס עמר וראש הרשות לענייני אסירים ומשוחררים קדרי אבו בכר, העניקו את תעודת תואר ראשון של כבוד למשפחתו של השהיד הסטודנט סאמי עאהד אבו-דיאכ וכן מגן הוקרה...

מצדו אמר סגן נשיא האוניברסיטה לענייני סטודנטים, ד"ר מוחמד שאהין, כי אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה 'מקיימת תוכנית ללימוד האסירים בבתי הסוהר של הכיבוש במשך השנים האחרונות, שבאה כתוצאה ממזכר הבנות בין המשרד להשכלה גבוהה ומחקר, הרשות לענייני אסירים ואוניברסיטת אל-קודס הפתוחה. התוכנית כללה עד עכשיו חמישה בתי סוהר והצטרפו אליה כ-900 סטודנטים אסירים.'

הוא הוסיף: 'תוכנית זו יוצאת דופן ויצאו ממנה כמאתיים בוגרים שקיבלו תעודת תואר ראשון בכמה מההתמחויות שמציעה האוניברסיטה, והלימודים מתקיימים בחמישה בתי סוהר: קציעות, רמון, גלבוע, נפחא ושקמה.'"
[עיתון הרש"פ הרשמי אל-חיאת אל-ג'דידה,09/01/2020]

כותרת: "משרד החינוך [של הרש"פ] הכריז על תוצאות מבחני הבגרות של האסירים"
"ועדת בחינות הבגרות במשרד החינוך הכריזה אתמול [14/11/19] על תוצאות מבחני הבגרות של האסירים בבתי הסוהר של הכיבוש לשנת 2019...
ועדת הבחינות הבהירה כי מספר הניגשים לבחינות עמד על 619 אסירים מ-11 מבתי כלא שונים, מתוכם 6 אסירות, ומספר העוברים עמד על 427, כלומר 68.98%. משרד החינוך והרשות לענייני אסירים ומשוחררים מסרו את ברכתם והערכתם לאסירנו האמיצים ובירכו את עוברי הבחינות ואת קרוביהם על הישג זה, שהושג למרות כל המכשולים שמציב הכיבוש ושבאמצעותם הוא חותר למנוע מהאסירים חינוך וחיים בכבוד..."
 [עיתון הרש"פ הרשמי אל-חיאת אל-ג'דידה, 15/11/2019]

התוכנית בטלוויזיה הרשמית של הרש"פ, "אני קורא לכם," אירחה את המשפחה של האסיר-המחבל פאדי אבו אל-סבאח, מומחה לחומרי חבלה ואיש חמאס.
אח המחבל-האסיר פאדי אבו אל-סבאח: "אנחנו דואגים לעניינים שלו מול הצלב [האדום] ומול העורך דין, אז שלא ידאג. והכנתי לו את התעודות בשביל האוניברסיטה – הוא רוצה להירשם לאוניברסיטה."

מנחת התוכנית בטלוויזיה של הרש"פ: "יופי, טוב."

האח: "הכנתי לו את תעודות הבגרות של התיכון הכללי."

המנחה: "במלים אחרות, כדי שהוא ישלים–"

האח: "הכנתי לו את כל המסמכים והם מוכנים, כדי שנעביר אותם לנציג האוניברסיטה. אז שהוא לא ידאג אנשאללה."
[הטלוויזיה הרשמית של הרש”פ, "אני קורא לכם," 13/07/2020]

פאדי אבו אל-סבאח – מומחה לחומרי נפץ איש חמאס. שנכנס לישראל מרצועת עזה תוך ניצול אישור לקבלת טיפול רפואי על מנת להקים מעבדת נפץ בגדה המערבית. אל-סבאח נעצר שלושה ימים לאחר שנכנס לישראל, ב-18/05/2019; מכון "מבט לתקשורת פלסטינית" לא הצליח לברר מה העונש שנגזר עליו.